rozwiń zwiń

Śpiący giganci

Okładka książki Śpiący giganci Sylvain Neuvel Patronat LC
Nominacja w plebiscycie 2016
Okładka książki Śpiący giganci
Sylvain Neuvel Wydawnictwo: Akurat Cykl: Archiwa Temidy (tom 1) fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
2016-04-21
robot
Inne

Oficjalne recenzje i

Dokument nr 361: Duże roboty dla małych polityków

Link do recenzji

1148 40 4

Nie przepadam za fabułą pisaną w formie krótkich wywiadów ale ta książka (i cały cykl) daje czytelnikowi to co, co obiecuje jej stopka redakcyjna. „…nikt nie podejrzewa, że to zwiastun wydarzeń, które pchną losy ludzkości na nowe tory…” – I rzeczywiście, bez niedomówień, bez zwalniania zaczyna się jazda bez trzymanki, a każdy kolejny fragment zadziwia inwencja autora. Dialogi są znakomite, cięte, inteligentne, zaskakujące. Przygnębiająca jest część trzecia, mówiąca o ludzkiej podłości ale wynagradza to jej, zaskakująco zaskakujące zakończenie. Jedna z lepszych powieści twardego S-F.

Poprawne science fiction, napisane w konwencji podobnej do "World War Z", czyli zbiotu wywiadów, fragmentów dzienników pisanych przez bohaterów itd. Pomysł na fabułę ciekawy, a książkę czyta się gładko, ale niestety nie ma tutaj napięcia. Zapewne dlatego, że fabuła zmierza do przodu jak po prostej linii, bez zmyłek czy przystanków, w powolnym, jednostajnym tempie. I to właśnie to jednostajne tempo sprawia, że nie ma przyjemności z odkrywania sekretu tytułowych "Śpiących gigantów". Zresztą zakończenie jest mocno przeciętne - autor niby wszystko wyjaśnia, ale trochę się to kupy nie trzyma, a sequel hook zarzucony w epilogu jest niezbyt ciekawy. Do tego książka wyjątkowo prymitywnie oddaje wątki polityki międzynarodowej - widać brak wiedzy lub doświadczenia autora z tej tematyki.

Mimo wszystko, tak jak już pisałem, czytało się przyjemnie, a książka jest bardzo lekka, co jest jej główną zaletą. Jak ktoś szuka ciekawego, ambitnego science fiction o pierwszym kontakcie, to zdecydowanie nie tutaj. Na szczęście miałem dużo niższe oczekiwania, więc było OK. Tylko zastanawiam się, czy sięgnąć po drugą i trzecią część...

Ciekawy pomysł na sci-fi, szybko się czyta, nawet wciąga. Pierwsza część jest wprowadzeniem do kolejnych, które mogą się ciekawie rozwinąć. Czyta się jak tajne dokumenty. Spodobała mi się postać faceta - spin doctora, który ogarnia wszystkie wydarzenia. Czytam drugą cześć zobaczymy czy warto...

Powieść łącząca w sobie elementy przygodowe, science-fiction, oraz dramatu. Wszystko się zaczyna w momencie, gdy mała dziewczynka przypadkowo odkrywa część ogromnego robota zakopanego w ziemi. Jego wiek szacuje się na kilka tysięcy lat, a niedługo później odkrywane zostają jego kolejne elementy.
Skąd robot się tam wziął? Kto i po co go ukrył? Na te i inne pytania odpowiedź stara się znaleźć już dorosła Rose, która trafia do zespołu badawczego. Zaczyna się robić niebezpiecznie, gdy znaleziskiem zaczyna się interesować wojsko amerykańskie.
Ciekawa i lekka powieść, na 2-3 wieczory.

Ciekawy pomysł narracji, fabuła super, jedyny minus - wątek miłosny. Polecam miłośnikom kosmicznych artefaktów.

Jestem mocno zawiedziona. Pomysł wydawał się świetny. Forma, wbrew pozorom, nie przeszkadzała. Ale brakło polotu, wyciśnięcia z gigantów tej aury niesamowitości, za która kochamy gatunek. Przeczytałam i za chwilkę zapomnę. I odejmuje jeden punkt za końcówkę, która moim zdaniem jest ni przypiął, ni przyłatał.

Nie jestem fanką s-f, ale tę książkę nie dość, że skończyłam to jeszcze z chęcią czytałam. Forma wywiadów, zapisów, rejestracji itp. jest nieco nużąca przy dłuższym odczycie, ale fabuła przeplatała się w nich całkiem zgrabnie. Na dużo gwiazdek zasługuje również pomysł ze "śpiącymi" gigantami, czyli ukrytymi w głębi ziemi szczątkami niesamowitych urządzeń. To naprawdę fajna książka, szczególnie dla niezbyt wymagających czytelników z tego gatunku.

Ciekawa fabula, interesujace podejscie do tematu scfi. Ksiazka ma swoj wlasny smak. Polecam czytelnikom glodnym na cos nowego!

Na półkach: , , , , ,

Początek książki, jak dla mnie, nadawał się do kosza. Byłam zniechęcona formą, zagubiona w akcji, nie mogłam zrozumieć kilku ważnych kwestii. Męcząca forma wywiadu nie przemawiała do mnie, bo dowiadywałam się stanowczo za mało niż chciałam. Po setnej stronie zmieniłam zdanie o sto osiemdziesiąt stopni. Wtedy wszystko zaczęło się układać i faktycznie miało to sens. Zaciekawienie tematem wzrastało, nawet do tego stopnia, że zastanawiałam się nad przeczytaniem drugiego tomu, ale chyba jednak spasuję, przez traumę spowodowaną tym marnym początkiem.

Napisana bardzo dobrym językiem, do tego w ciekawy sposób. Wprawdzie początkowo ciężko było mi się zorientować przez to w sytuacji, ale kilka stron dalej nie miałam już z tym najmniejszego problemu.

Bohaterowie są ciekawi, dobrze wykreowani, relacje między nimi także zostały pokazane w ciekawy sposób. Nasz tajemniczy bohater dodaje tej historii wątek tajemniczości, do tego sprawia że czytelnik chce odkryć jak najwięcej informacji o nim.

Pomysł bardzo oryginalny i choć po opisie spodziewałam się czegoś innego, to historia jaką przeczytałam urzekła mnie i to od pierwszych stron. Od strony 100 nie mogłam się wręcz oderwać i na rzecz jej czytania, olałam inne rzeczy, czego ani trochę nie żałuje. Zakończenie było dla mnie tak niespodziewane, a przy tym tak dobre, że jestem pełna podziwu dla autora. Wątek robota jest bardzo ciekawy i mimo iż to nie moje klimaty to czytałam to z przyjemnością. Pojawia się tu także watek na tle politycznym, który jest bardzo ciekawy.

Zdecydowanie polecam przeczytać, bo książka naprawdę jest rewelacyjna. Ja sama zdecydowanie sięgnę po kontynuację w najbliższym czasie, bo coś czuje że może to być jedna z moich ulubionych serii.

Sylvain Neuvel Śpiący giganci Zobacz więcej
Sylvain Neuvel Śpiący giganci Zobacz więcej