Red Rising: Gwiazda zaranna

Okładka książki Red Rising: Gwiazda zaranna Pierce Brown Patronat LC
Nominacja w plebiscycie 2016
Okładka książki Red Rising: Gwiazda zaranna
Pierce Brown Wydawnictwo: Drageus Publishing House Cykl: Red Rising (tom 3) fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
2016-02-09
Małgorzata Koczańska
science fiction
Inne

Trochę lepiej niż poprzednie. Dupy nie urywa ale ma potencjał.

Trochę lepiej niż poprzednie. Dupy nie urywa ale ma potencjał.

Cała ta seria Red Rising to fajne odkrycie. Klisze, oklepane do bólu motywy, ale czyta się to tak super, że to tylko początek zalet. Trzeci tom traci nieco impet poprzednich, czytanie zajęło dłużej, ale nadal spoko.

Jest to jedna z najlepszych serii sci-fi, jakie do tej pory przeczytałem, a przyznam, że nie pokładałem jakichś dużych nadziei czy wymagań w tych książkach, a okazało się że każda mnie bardzo pozytywnie zaskoczyła, jednak mam kilka uwag.
Autor po raz kolejny nie oszczędzał głównego bohatera i pewne schematy można było przewidzieć, że jeśli udało mu się odnieść jakiś sukces, to z pewnością tuż za rogiem ktoś mu podstawi obie nogi naraz, jednak mimo wszystko czyta się całość w prawie nieustannym napięciu. Bardzo się cieszę, że ostatni "gamibit" potoczył się właśnie tak i nie rozwinęło się to taką drogą, na jaką wyglądało wszystko na pierwszy rzut oka, inaczej ocena byłaby również niższa, bo byłby to szczyt głupoty.
Autor nie przekonał mnie opisem charakterów postaci Victry i Mustang, gdzie usilnie wiele razy było podkreślane, jak ta pierwsza jest zimna i wyrachowana, a ta druga ciepła. Wrażenie miałem całkiem odwrotne i cały trzeci tom chyba wystarczająco to właśnie pokazał. Może to dlatego, że w tej części postać Mustang była zdystansowana, prawie aż do końca, jednak nie kupiło mnie to i czegoś mi tu brakowało, jakiegoś głębszego i silniejszego zakończenia.
Samo zakończenie wydaję się ok, ale również tutaj brakowało mi głębszych refleksji i dialogów między bohaterami w epilogu. W każdym razie jest to świetnie poprowadzona opowieść, pełna przeróżnych emocji, napisana z głową i na pewno spróbuję zabrać się za kontynuację.

Żal mi przede wszystkim Roca, nie mniej książka tak samo rewelacyjna jak poprzednie dwa tomy.
I te zakończenie, z jednej strony bardzo zaskakujące a z drugiej chyna najlepsze jakie autor mogł wymyślić :)
Rewelacja!

Rewelacja!

Podchodziłem do trylogii Red Rising bez większego zapału - miałem wręcz trochę lekceważące podejście, typu "seria do odhaczenia". Nie wiem skąd mi się to wzięło. Miałem co do tej serii pewne wyobrażenie, które okazało się całkowicie błędne i z zadowoleniem mogę powiedzieć, że Pierce Brown zaserwował mi największe zaskoczenie tego roku, a Red Rising ląduje w mojej absolutnej czołówce.

Nie jest to lepsza książka niż poprzednia część, ale też nie spodziewałem się tego. "Złoty Syn" był dla mnie idealny w każdym calu. Tutaj mam kilka zgrzytów, chociaż raczej mocno subiektywnych. "Gwiazda Zaranna" robi na początku spory krok w tył w progresie fabuły i mam wrażenie, że trochę zbyt długi kawałek książki próbujemy nadgonić stracony "dystans" i wrócić do punktu wyjścia. To jest oczywiście zamierzony zabieg autora i doceniam to co wnosi on dla historii, ale nie znaczy to, że muszę to lubić. Obnażenie i dekonstrukcja bohatera to rzecz przerobiona trochę do bólu i nie wydaje mi się, żeby było to szczególnie potrzebne po "Złotym Synu". Było ok, ale cały ten zabieg mocno odbił się na do tej pory idealnym tempie serii.

Nie mam więcej uwag. Chciałbym porozklejać się nad konkretnymi momentami i aspektami, ale jak zacznę to nie przestanę i pewnie wejdę na spoilery... Świetna książka, świetne zwieńczenie trylogii i na pewno sięgnę po kolejną.

Kolejne tomy tego cyklu są jak warstwy cebuli. Pierwszy tom utrzymany w młodzieżowej konwencji pozwala nam zobaczyć świat dorosłych oczami dziecka. Tom drugi rozwija uniwersum, prowadząc czytelnika przez trudne decyzje podważające ustalony wcześniej porządek świata. Trzeci tom to solidna porcja fantastyki, która w oparciu o wcześniejsze wydarzenia ukazuje chaos gry o władzę, w której nie ma niewinnych.

Wspaniale zakończenie trylogii,do samego końca książka utrzymana na wysokim poziomie a i zakończenie myślę ze zadowoli większość czytelników.

Tom 3 oceniam tylko na 7/10 nadal trzyma w napięciu, lecz w porównaniu do tomu pierwszego bądź drugiego, które "spożyłem" w zaledwie moment (kilka dni) tak trzeci tom niestety bardzo odbiega poziomem.

Super

Super

87%
Pierwszy tom, na jednym wciągnięciu przeleciał.
Drugi, na dwóch.
Trzeci... W trakcie lektury, szukałem sobie zajęcia, czytałem wiadomości, itp. Akcja, tworzona na siłę. Wątki? Podobnie jak akcja.
Jak dla mnie, zmarnowany potencjał.
Wrócę do początkowych dwóch tomów. Ale ostatni, to porażka.

87%
Pierwszy tom, na jednym wciągnięciu przeleciał.
Drugi, na dwóch.
Jak dla mnie, zmarnowany potencjał.
Wrócę do początkowych dwóch tomów. Ale ostatni, to porażka.