Berserk

Okładka książki Berserk Paweł Majka
Nominacja w plebiscycie 2017
Okładka książki Berserk
Paweł Majka Wydawnictwo: Filia Cykl: Berserk [P. Majka] (tom 1) fantasy, science fiction

Okładka książki Horyzont Zderzeń Fantastycznych 0/2022 Anna Chotoborska, Paweł Dybała, Izabela Grabda, Katarzyna Ophelia Koćma, Paweł Majka, Krzysztof Rewiuk, Artur Siwek
Ocena 0,0
Horyzont Zderz... Anna Chotoborska, P...
Okładka książki 24.02.2022 Aleksandra Bednarska, Jakub Bielawski, Patryk Bogusz, Michał Cetnarowski, Tomasz Czarny, Jarosław Dobrowolski, Szymon Drzymała, Mateusz Dudek, B. A. Feder, Agnieszka Fulińska, Artur Grzelak, Wojciech Gunia, Agnieszka Hałas, Dawid Kain, Grzegorz Kałużny, Aleksandra Klęczar, Jarosław Klonowski, Aleksandra Knap, Marek Kolenda, Wojciech Kulawski, Paweł Majka, Katarzyna Michalewicz, Marcin Mierzejewski, Marcin Nadratowski, Marcin Opolski, Łukasz Orbitowski, Romuald Pawlak, Jacek Pelczar, Marcin Podlewski, Michał Protasiuk, Joanna Krystyna Radosz, Radosław Rak, Krzysztof Rewiuk, Magdalena Salik, Paula Uzarek, Hubert Wojciechowski, Mariusz Wojteczek
Ocena 9,3
24.02.2022 Aleksandra Bednarsk...
Okładka książki Czas literatury nr 1 (17) / 2022 Piotr Górski, Ka Klakla, Paweł Majka, Radek Rak, Redakcja kwartalnika Czas Literatury, Krzysztof A. Zajas
Ocena 0,0
Czas literatur... Piotr Górski, Ka Kl...

Oficjalne recenzje i

Stara ludzkość nowej ery

500 270 59

Ciekawa wizja postapo, ciekawi bohaterowie. Nawet ta nieszczęsna Lucyna, której szczerze nie cierpię - okropna baba, którą dawno ktoś powinien zabić - koniec końców jest ciekawie skonstruowaną postacią. Liczę na to, że druga część będzie zawierała domknięcie paru urwanych wątków.

Polecam, solidna pozycja. Nie wybitna, ale dobra rozrywka.

Polecam, solidna pozycja. Nie wybitna, ale dobra rozrywka.

Ciekawa opowieść post apokaliptyczna. Nie jestem w stanie się nad nią zachwycać, niemniej jednak drugą część zacząłem czytać z dużym zainteresowaniem. Warto pochwalić za ciekawą formę narracji z punktu widzenia wielu bohaterów. Oby dalej było tylko lepiej!

Przed lekturą miałem trochę obaw, bo z autorem spotkałem się już w Uniwersum Metro przy 'Dzielnicy Obiecanej' i nie mam z tej przygody pozytywnych wspomnień. Tutaj jest przynajmniej o klasę lepiej.

Fajna koncepcja choroby cywilizacyjnej, będącej czymś w rodzaju ostatecznego rozładowania budowanego przez lata napięcia. Podobał mi się ten pomysł. Tak samo nabyty przez to wstręt do agresji przez ludzi, dzięki czemu kilka pierwszych miesięcy był czasem dość spokojnego budowania nowych społeczności.
Mam natomiast duży problem z włączaniem takich typowo fantastycznych elementów, jak jakieś nadprzyrodzone moce do powieści, które nie są osadzone w fantastycznych realiach. Nigdy nie lubiłem przez to książek Kinga, nie podobał mi się mocno ten zabieg również i tutaj.

Największą przyjemność w książce sprawiło mi jej osadzenie w moim mieście, na ulicach, które codziennie mijam. Bardzo łatwo było mi dzięki temu zwizualizować siebie w tym świecie tuż obok bohaterów. Autor chyba niestety jednak zapomniał, że nie każdy zna tak dobrze Kraków jak ja czy on. Ok, myślę, że każdy wie jak wygląda Wawel, ale jakiś najmniejszy zarys ulic na których toczy się akcja powieści powinien chyba jednak zostać uwzględniony w treści.

Straszna, twarda postapokaliptyczna wizja swiata....
Przeczytalem i od razu kupuje drugi tom!

Straszna, twarda postapokaliptyczna wizja swiata....
Przeczytalem i od razu kupuje drugi tom!

zupełnie nie czytam takich powieści, ale ta książka tak wciąga i trzyma, że nie ma mowy o odłożeniu jej. Apokalipsa wokół Wawelu, realne miejsce, realni bohaterowie - a taka fantastyka. Brawa dla autora

Rzadko sięgam po tego typu literaturę, ale nie zawiodłem się. W ciekawy sposób przedstawiona sama apokalipsa oraz organizowanie życia w pierwszych tygodniach, miesiącach tuż po. Temat bardzo aktualny i może skłaniać do refleksji w kontekście trwającej pandemii. Czyta się szybko, nie ma przestojów jednak czuję niedosyt po przeczytaniu. Odnoszę wrażenie, że sam pomysł i bohaterowie mają dużo większy potencjał. Dobrze, że powstał drugi tom, ale szkoda że nie z bohaterami, którzy występują w Berserku.

Najpierw chciałem przestać czytać, potem nie mogłem się oderwać. Końcówka super. Autor (chyba początkujący) poszedł w patetyzm i przesadę. Bohaterzy byli "naj" (największy geek który robił sam aplikacje lepsze niż korporacje; drugi był zawsze "taki", trzeci idealnie "siaki"). Ale pomimo tego super zabawa.

Początkowo powieść mnie rozczarowała. Spodziewałam się postapokalipsy, ale nie myślałam, że to będzie właśnie taka apokalipsa. Dlatego jakoś ciężko było mi się wciągnąć w lekturę. Przez pierwsze rozdziały chyba najbardziej trzymał mnie przy książce fakt, że akcja dzieje się w Krakowie. Miasto znam tylko z wycieczek, jednak znajomość topografii opisywanych miejsc bardziej działała na wyobraźnię i sprawiała, że powieść wydawała się ciekawsza. A z każdą kolejną stroną akcja coraz bardziej mnie wciągała, coraz bardziej interesowały mnie losy bohaterów. I po zakończeniu czuję niedosyt. Z chęcią sięgam po kolejny tom.

Panie Majka! Czemu ta książka jest taka krótka!!! Dla mnie krakuski - czytało się super!

Rewelacyjne wykorzystanie tego co obecnie dzieje się na świecie. Rewelacyjna historia. Niestety w książce mierzi mnie brak szacunku wobec kobiet i typowo mei świat.