Summer Shadows

Okładka książki Summer Shadows Julia Golding
Okładka książki Summer Shadows
Julia Golding Wydawnictwo: Oxford University Press Cykl: Saga o braciach Benedictach (tom 6) fantasy, science fiction
Saga o braciach Benedictach (tom 6)
Oxford University Press
2016-07-07
2016-07-07
9780192746009
fantasy love Benedict paranormal romance

Może oceniłem nieco zbyt wysoko ten tom (jak i całą serię),ale mam słabość do słodyczy ;-) a od happy-endów jestem wręcz uzależniony. No i co z tego, że książka jest schematyczna? Jeśli schemat jest dobry i działa (i jeszcze się nie znudził),to nie umniejsza to przyjemności z lektury. Być może gdybym czytał całą serię na raz, to by mnie zemdliło od tych słodkości, ale jako przerywnik między innymi książkami, jest to świetny deser ;-) i jako taki należy traktować tę serię, a wtedy nikt się nie rozczaruje.

Bardzo przyjemna i lekka lektura dla oderwania się od rzeczywistości. Nie porusza głębokich problemów, ale nie to jest jej celem. Rozrywka w najczystszej postaci, która jest lekkostrawna i pozostawia po sobie przyjemne uczucie odprężenia. Czasem nie potrzeba nic więcej ;-) Szczerze polecam.

"W jednym rogu uwił sieć wielki pająk, ale ponieważ nie był mną zainteresowany, starałam się nie panikować na widok jego bulwiastego odwłoka i włochatych nóg. Zwykle jestem za równością płci, ale w tamtej chwili byłam gotowa przełknąć dumę i poprosić Hala, by usunął dla mnie tego pająka. Chłopcy bywają przydatni, poza oczywistą sprawą z przeznaczonymi. Chyba że Hal też się bał pająków. Nie miałam sposobności się o tym przekonać. Niewątpliwie byłaby to cecha niepożądana u partnera."

No i sześć tomów za mną. Każdy z perspektywy innego bohatera, każdy z inną historią, a jednak każdy taki sam. Schemat kopiuj-wklej uwzględniający zmianę jedynie w zakresie zmiany temperamentu głównych bohaterów, miejsc akcji i... to chyba byłoby na tyle.
Jedynie dwa pierwsze tomy wybiły się na tle całej serii będąc więcej niż dobre, z kolei cała reszta... no nie zachwycała jakoś szczególnie.
A jednak żadna z tych książek nie przysporzyła mi szczególnie jakiegoś bólu przy czytaniu. Wręcz przeciwnie seria jest napisana lekko i oddaje przyjemny optymizm, o którym z łatwością się czyta. Czasami ocierając się o cringe i przedstawiając zbyt cukierkowe sceny, ale pozostając przy tym dobrą, rozluźniającą serią.

Nie mogłabym jednak nie zwrócić uwagi, że najbardziej bolesne i zarazem za każdym razem nieuchronnie rozczarowujące były próby autorki przemycenia do książek różnej maści rodzinnych i psychicznych problemów, które ukazane z początku wydawały się tak bardzo wpływać na bohaterów i ich decyzje, by ostatecznie zakończyć jako coś nieważnego, lub co gorsza łatwego do rozwiązania. Z początku dramat, potem odrobinę wątku romantycznego, akcja (za każdym razem obowiązkowo wątek porwania głównej bohaterki),po czym świat nagle staje się piękny i kolorowy, bo jak inaczej książka mógłaby skończyć się happy enedem?

Wciąż jednak seria lekka i przyjemna, więc jeśli tego akurat ktoś by szukał...

Ostatnia część serii, bo już wszyscy bracia zdobyli swoje przeznaczone. Nawet ich nastoletni przyjaciele poznali ich do drodze… Tym razem poznajemy nastolatkę, którą wszyscy kochają, ponieważ jest uosobieniem miłości, dobroci, poświęcenia. Summer ciepła, wrażliwa i skryta dziewczyna, która od lat ukrywa prawdę o swojej rodzinie i pewnie trwałoby tak dalej, gdyby przyjaciele nie potrzebowali jej do niebezpiecznej misji… Przyznaje, że pozytywnie zaskoczyła mnie ta część. Trochę wyrosłam już z opowieści o nastolatkach, ale gdyby więcej było takich wróciłabym z chęcią do nich. Rewelacyjne tempo akcji. Wątek sensacyjny bardzo wiarygodny. Ruszenie problemu domowego i wielkiego poświęcenia nastolatki było tyko plusem. Bohaterowie, mimo iż młodzi, mieli bardzo sprecyzowane plany na przyszłość i dużo robili w celu jej realizacji. Jeśli do tego dodamy, że rodzina Benedict się jednoczy i w mistrzowski sposób pokonuje wroga otrzymamy dobrą pozycję. Mamy nawet możliwość spotkania kilku złych charakterów z poprzednich część. Polecam.

Czasami trzeba wyruszyć w daleką podróż by odkryć prawdę o samym sobie! I popatrzeć na swoje życie z dystansem!
Dary sawantów się równoważą i przeznaczeni odkrywają ich nowe aspekty. Czy uda się pomóc Summer i jej rodzinie? A może to ona wraz ze swoim przeznaczonym ma pomóc rodzinie?
Summer jest niezwykle poukładaną i zorganizowaną sawantką, posiadającą niezwykły dar. Ukrywa wielki sekret o którym nikt nie może się dowiedzieć, jednak prawda wychodzi na jaw. Summer zostaje poproszona o pomoc w wytropieniu jednego z braci Benedictów, który wyruszył w potajemną podróż by odnaleźć swoją przeznaczoną. Gdy poznaję Hala młodego żołnierza okazuje się, że jej takt i opanowanie gdzieś znikają. Co doprowadza Summer do konsternacji. Kim tak naprawdę jest Hal? Summer wpadnie w niezłe tarapaty, a jej decyzje doprowadzą do wielkiego niebezpieczeństwa i zagrożą sawantom. Czy uda się opanować sytuację i zlikwidować zagrożenie? Czy Summer wreszcie będzie wiodła szczęśliwe życie u boku rodziny? Czy odnajdzie miłość, zrozumienie i szczęście?

„Co ukrywa Summer?” to szósty i podobno ostatni tom bardzo popularnej „Sagi o braciach Benedictach” Joss Stirling. Oczywiście, nie trzeba być nastolatką, by zaczytać się w tej książce (choć z myślą przede wszystkim o nastoletniej grupie wiekowej autorka tworzyła swój cykl). Także nieco starsi czytelnicy (mniej lub bardziej „nieco” – kto by się przejmował!),którzy z nostalgią myślą o pierwszych porywach serca, chętnie zanurzyliby się w świecie romantycznych miłości, okraszonym garścią sił nadprzyrodzonych i sporą dawką przygody – nie będą zawiedzeni perypetiami Summer. Co więcej, zabierając się za lekturę „Co ukrywa Summer”, nie trzeba wcale znać poprzednich części. Każda dotyczy bowiem innej bohaterki: Sky, Phoenix, Crystal, Mysty, Angel i wreszcie Summer. Wszystkie są młode, u progu swojej wielkiej życiowej miłości, a przede wszystkim wszystkie są… niezwykłe. I nie mam wcale na myśli takiej niezwykłości, o której mówi się, gdy ktoś jest szczególnie urodziwy, mądry czy też ma inną wyjątkową cechę. Choć bohaterki Joss Stirling posiadają i takie zalety, łączy je ponadto rzecz szczególna – przynależność do społeczności sawantów.

Sawanci funkcjonują pośród ludzi, pozornie wiodąc zupełnie normalnie życie: mają rodziny, uczą się, pracują. Każdy spośród nich posiada jednak nadprzyrodzony dar – umiejętność, jakiej nie ma z pewnością żaden zwykły człowiek. Może to być umiejętność czytania w myślach, przewidywania przyszłości, łamania szyfrów i wiele innych. Jak mówił Zed, jeden z braci Benedictów:

Dar sawantów jest jak dodatkowy bieg w samochodzie. Sprawia, że możesz jechać szybciej i dalej niż normalni ludzie (Joss Stirling, „Kim jesteś Sky?”, tłum. Julia Chimak, Wydawnictwo Akapit Press, Łódź 2013).

Sawanci tworzą społeczność, która dba o to, by jej nie zdekonspirowano, porozumiewają się telepatycznie, dzięki swoim szczególnym właściwościom często podejmują się odpowiedzialnych czy trudnych zadań. A co najciekawsze – w ich życiu spełnia się (a przynajmniej ma szansę się spełnić) marzenie o odnalezieniu miłości, która jest tą drugą połową:

(…) kiedy rodzi się sawant, gdzieś na ziemi, mniej więcej w tym samym czasie, rodzi się jego druga połowa. Może w domu obok, a może tysiąc mil od niego” (Tamże).

Inaczej mówiąc, każdy sawant ma swojego „przeznaczonego” lub „przeznaczoną”, osobę, która swoim darem i osobowością doskonale uzupełnia drugą połowę. Bajka? Pewnie tak, ale jaka piękna i romantyczna.

„Saga o braciach Benedictach” to jednakże nie tylko romanse czy, używając popularnego w ostatnich latach określenia, paranormal romance. To także sprawnie i ciekawie skonstruowane fabuły przygodowe. Mam wrażenie, że pod tym względem „Co ukrywa Summer” wyróżnia się spośród wcześniejszych części. Nieco mniej w tym tomie romansu (choć jest, oczywiście, nie denerwujcie się!),bardzo rozbudowany jest za to wątek przygodowy, a wręcz – sensacyjny.

Nasza bohaterka, bardzo inteligentna i oczytana, a przy tym skromna Summer, żyje w świecie wydawać by się mogło idealnym. Mieszka w zamożnym domu, niczego jej nie brakuje, świetnie się uczy, ma przyjaciół. A jednak jej rodzina daleka jest od ideału. Oj, bardzo daleka… Summer musi na co dzień zmagać się z rodzinną tajemnicą, która ogranicza jej życie i zniewala. Kiedy więc okazuje się, że jej dar może uratować jednego z sawantów, a nawet ocalić całą sawancką społeczność, postanawia pomóc, a przy okazji oderwać się na krótki czas od przygnębiającej codzienności. Wraz z częścią rodziny Benedictów oraz trzema braćmi Robinsonami wyrusza na niezwykle trudną i niebezpieczną misję do Afganistanu.

Akcja powieści rozwija się bardzo ciekawie, wręcz brawurowo. Nie brak w niej zwrotów akcji i zaskoczeń. Pojawiają się służby specjalne Stanów Zjednoczonych, elementy bliskowschodniej kultury, a nawet polityki. Co prawda fabuła nie jest szczególnie nowatorska, a autorka czerpie ze znanych schematów charakterystycznych dla gatunku, niemniej powieść czyta się świetnie. Mało tego – „Co ukrywa Summer” jest jedną z najlepszych, o ile nie najlepszą częścią sagi! Pomysł Joss Stirling na wykreowanie świata sawantów nie wyeksploatował się, jak to się często zdarza w przypadku wielotomowych cykli, a czytając kolejne części nie ma się wrażenia, że są pisane na siłę. Wręcz przeciwnie – autorka jakby rozwija skrzydła wraz z kolejnymi tomami.

A zatem – jesteście ciekawi, jak potoczą się losy misji? Czy Summer odnajdzie swojego przeznaczonego? Nie odpowiem – przeczytajcie.

A.
Recenzja publikowana na: www.zabookowane.pl

Cóż mogę powiedzieć... Jest to idealne zakończenie sagi o cudownych braciach Benedictach i ich przyjaciół! Trzyma w napięciu do ostatniej strony! Strasznie mi przykro, że to już koniec i wiem, że już niedługo ponownie z wielką przyjemnością przeczytam tę serię! Jest jedyna w swoim rodzaju!

Pozdrawiam,
Sara23 💛

Pozdrawiam,
Sara23 💛

Chcę mi się śmiać i cieszyć z zakończenia a jednocześnie płakać, że ta cudowna seria się skończyła! Chyba mogę śmiało stwierdzić, że jest to moja ulubiona seria książkowa jaką kiedykolwiek czytałam bo w nią potrafię się wciągnąć w stu procentach i współodczuwać to co bohaterowie. Summer jest świetnie wykreowana, reszta postaci również a zbiór tych wszystkich Benedictow to złoto i diamenty. Na pewno wrócę do serii nie raz!

Kolejna część sagi o Benedictach, oprócz sprawnie napisanej historii dostajemy też studium życia w toksycznej rodzinie. Wampir energetyczny jest tu postacią niezwykle dosłowną, a opisy drenowania - niezwykle sugestywne.
Duża przyjemność, polecam.

Duża przyjemność, polecam.