Garderoba królowej. Historia Elżbiety II i jej strojów

Okładka książki Garderoba królowej. Historia Elżbiety II i jej strojów Julia Golding
Okładka książki Garderoba królowej. Historia Elżbiety II i jej strojów
Julia Golding Wydawnictwo: Zysk i S-ka literatura młodzieżowa
40 min.
9788382027822
Ewa Horodyska
Królowa Elżbieta II

👉 Czy wiesz, że korona królowej waży aż dwa kilogramy? Albo że istnieje taki wzór szkockiej kraty, którego nikt poza nią nie mógł nosić? Przepięknie zilustrowana, cudownie wydana książka pełna wiedzy i ciekawostek, które zaskoczą nie jedną osobę!

IG: Czytomanka

👉Pełna zdumiewających faktów Garderoba królowej opowiada historię młodej księżniczki, która nie spodziewała się, że będzie rządzić i że stanie się jednym z najdłużej urzędujących – i najbardziej lubianych – monarchów w Wielkiej Brytanii i na całym świecie.

👉 Książka dla dużych i małych! Cudownie wydana, bogato ilustrowana z ciekawostkami o królowej Elżbiecie II. Jeśli masz w domu fankę księżniczek Disneya, ta pozycja będzie idealna, żeby pokazać, jak to wygląda w realnym świecie. Czytałam jako dorosła i znalazłam mnóswto ciekawostek, o których nie miałam pojęcia. Naprawdę przepięknie wydana książka!

❗ Ocena: 8/10

IG: Czytomanka

„Mamo, mamo! Oglądałam ciuchy królowej” - tak pewnego dnia powitała mnie córka. Trochę zdezorientowana popatrzyłam na dziadka, który zajmował się nią pod moją nieobecność. Zagadka szybko się rozwiązała. Listonosz przyniósł nową książeczkę, która wyjątkowo zainteresowała M. - „Garderoba królowej. Historia Elżbiety II i jej strojów” autorstwa Julii Golding i Kate Hindley.

Być może niektórym z was wydaje się, że biografia królowej napisana z naciskiem na stroje to coś płytkiego. W końcu to tylko ciuchy. Ja zamierzam udowodnić wam, że nie tylko, a koncept przedstawiony przez autorki jest bardzo dobry.

Moda odzwierciedla ducha czasu. Można z niej wiele wyczytać i na jej przykładzie uczyć się historii. Mamy więc pierwszy argument „za”: „Garderoba królowej” jako wycinek historii współczesnej w odsłonie dla młodych czytelników.

Nie zapominam, że mówimy o strojach nie byle kogo, a królowej Elżbiety II. Monarchini długo panującej i monarchini sławnej. Mówimy o stylizacjach, które śledziły oczy całego świata. Królowa musiała pamiętać o dobraniu odpowiedniego stroju do okazji przy zachowaniu tradycji, a przy tym przemycić skrawek swojego „ja” (chociażby w charakterystycznych nakryciach głowy). Pamiętajmy również, że w rodzinie królewskiej są pamiątki przechodzące z pokolenia na pokolenie np. sukienka do chrztu, czy królewskie klejnoty.

Zapewne myślicie, że napiszę teraz, iż między tymi wszystkimi „fatałaszkami” rysuje się biografia królowej. Nie do końca. Autorki sprytnie równoważą te dwa aspekty – modę i życiorys monarchini. Udało im się stworzyć krótką i przemyślaną biografię Elżbiety II, która przybliży najważniejsze fakty o tej postaci dzieciom. Zadbały też o to żeby nie była to po prostu biografia. Patrzenia na królową przez pryzmat strojów też wiele o niej mówi.

Kto regularnie do mnie zagląda, wie, że mam córkę w wieku przedszkolnym. Nie sugerujcie się tym, że taki maluch dopadł tę książkę (chociaż był – i dalej jest - nią wyjątkowo zainteresowany). Jest ona skierowana raczej do dzieci wieku szkolnym. Książka jest konkretna, więc nie zamęczy czytelnika, piękne ilustracje sprawiają, że wygląda bardzo przyjaźnie. I córka, i ja jesteśmy zachwycone. Ona bo jest królowa, korona, kapelusze i śliczne rysunki. Ja, bo po studiach została mi słabość do historii Wielkiej Brytanii. Nie mogę się doczekać, kiedy opowiem mojej M. o Windsorach, a „Garderoba królowej” będzie pomocą dydaktyczną.

To wspaniale zilustrowana, zajmująca opowieść o życiu królowej Elżbiety II, a także o jej ubraniach i biżuterii. To może być ciekawy temat zwłaszcza dla dziewczynek, a stroje królowej mają za sobą długoletnią tradycję, tym bardziej jest to z pewnością fascynująca lektura dla młodych czytelniczek zwłaszcza tych zainteresowanych szyciem lub ubraniami, ale to nie jest tylko książka o strojach, ale także o życiu słynnej królowej. 👏 Warto wspomnieć, że książka zawiera przedmowę autorstwa Michele Clapton, która jest projektantką kostiumów do serialu Netflixa „The Crown” odkrywającą ciekawostki na temat niektórych strojów. To fascynująca lektura ze wspaniałymi ilustracjami zawierająca dużo ciekawostek z życia Elżbiety II. Julia Golding nie pisze jedynie o garderobie monarchini, ale zabiera czytelników do jej świata pokazując różne etapy w życiu. Ilustracje Kate Hindley są naprawdę piękne doskonale dopełniając treści. Więcej na blogu: https://mamaizabawa.blogspot.com/2023/01/garderoba-krolowej-historia-elzbiety-ii.html

"Garderoba Królowej "autorstwa Juli Golding i Kate Hindley Zysk i S-ka Wydawnictwo
Rolę główną grają tu stroje, za pomocą których poznajemy historię życia wielkiej monarchini Elżbiety ll Autorka w bardzo przystępny i ciekawy sposób przedstawiła biografię królowej.
Znane przysłowie mówi "jak cię widzą tak cię piszą" więc strój ma wielkie znaczenie, tym bardziej tak ważnej i znakomitej osoby jak Królowa.
Książka jest wydana w większym formacie ma grubą kartonową okładkę i piękne przyciągające wzrok ilustracje. Nie jest to zbyt obszerna publikacja więc młody czytelnik nie zdąży się znudzić.
Polecam małym, dużym, bo ta książka zasługuje na to, aby się z nią zapoznać. Czytajcie.❤️

Podaruj dostęp do garderoby królowej. Niewielu mogło tam zajrzeć.

„Garderoba królowej. Historia Elżbiety II i jej strojów” Julii Golding i Kate Hindley od wydawnictwa ZYSK to tak cudnie wydana książka, że będzie idealnym prezentem – nie tylko pod choinkę, ale pod kolorowymi lampkami będzie się jeszcze piękniej mienić. Zajrzyjmy więc do wypełnionego klejnotami środka.

Ubrania… biżuteria… i jeszcze więcej!
Pięknie wydana książka, urocze ilustracje i mnóstwo tajemnic do odkrycia. To idealna propozycja dla dziewczynki czy chłopca, którzy interesują się modą, zwłaszcza taką z najwyższej półki. Bo cóż może być bardziej fascynującego niż podejrzenie stylizacji najważniejszej kobiety na świecie? Jak to jest, gdy nie ma miejsca na swobodne ubieranie się? Czy wiecie, że garderoba królowej jest bardzo dokładnie przemyślana i zaplanowana? Każdego dnia doskonale wiedziała, co na siebie włoży. W końcu jej strój był fotografowany i omawiany przez miliony ludzi na świecie! Michele Clapton, która napisała przedmowę do książki, to słynna kostiumolog z serialu The Crown, wyprodukowanego przez Netflixa.

„Istniała sekretna strona życia Elżbiety podczas wojny: wtedy się zakochała”.

Największe wyzwanie? Suknia ślubna!
Bardzo ciekawie autorka opowiada o przygotowywaniu repliki sukni ślubnej do serialu – wszystkie próby i przymiarki wymagały ogromu cierpliwości, a w prawdziwym życiu musiało jej być jeszcze więcej. Była to misterna praca wielu osób, ale efekt okazał się oszałamiający. Historia zamknięta w wyjątkowo pięknie wydanej książce przedstawia niemal sto lat – w tym czasie mała dziewczynka dorosła i stała się prawdziwą Królową. Teraz możemy jej historię podejrzeć w przepięknej formie. Książka idealna do czytania i zachwycania się wraz z dziećmi.

„Jak zareagowała Królowa Elżbieta, głowa państwa, które nagle stało się modne? Jej stroje nabrały więcej współczesnych akcentów, zdradzając wpływy nowoczesności, ale nie odrzucając tradycji, choć zakładała czasami śmiałe kapelusze. Być może uznała, iż tę odważną nową modą lepiej zostawić młodszemu pokoleniu?”.

Podaruj dostęp do garderoby królowej. Niewielu mogło tam zajrzeć.

Historia wcale nie musi być nudna, prawda? To już truizm, bo wielu autorów raz za razem udowadnia, że można opowiadać o historii w sposób zajmujący, i to niezależnie od wieku docelowych odbiorców. Historia to coś więcej niż zbiór dat i wydarzeń i można o niej mówić z bardzo różnej perspektywy - na przykład ukazując ją przez pryzmat przedmiotów. Zrobiła to chociażby Karolina Sulej w świetnej książce o Holokauście Rzeczy osobiste, a jeśli chodzi o książki skierowane to mamy do dyspozycji choćby Garderobę królowej Julii Golding i Kate Hindley.

Podtytuł książki tłumaczy dokładnie, że jest to Historia Elżbiety II i jej strojów. Książka skierowana do najmłodszych, koncentruje się na osobie zmarłej monarchini, jednak jest biografią nietypową, ponieważ w centrum opowieści jest właśnie królewska garderoba.

W pierwszym rozdziale możemy poczytać o sukience do chrztu i narodzinach Elżbiety, a przy okazji o tradycjach w brytyjskiej rodzinie królewskiej. Możemy przeczytać o imionach nadanych córce księcia Yorku i przyjrzeć się misternie zdobionej szatce.

Kolejne strony dotyczą dzieciństwa i młodości księżniczki, ale i tu opis garderoby jest punktem wyjścia do opowieści o codziennym życiu w domu Windsorów. Jest też pretekstem do zobrazowania trudności, z jakimi borykano się w czasie II wojny, kiedy brakowało wielu rzeczy. Czytelnicy przeczytają też o sukni ślubnej Elżbiety szytej w czasie wychodzenia z wojennego kryzysu, stroju na koronację, klejnotach koronnych, a także wyrazistych, barwnych sukienkach i zamiłowaniu do oryginalnych kapeluszy.

Pomysł na książkę wydaje się bardzo prosty, ale to naprawdę wartościowa i fascynująca lektura przytaczająca życiorys królowej Elżbiety, wykorzystując jej garderobę jako narzędzie do pokazania biografii, oddania charakteru i zmian na przestrzeni dziesięcioleci. Dzięki temu zabiegowi udaje się przekazać mnóstwo informacji w niedużej objętościowo książce, i to w sposób zrozumiały już dla starszych przedszkolaków. Tekstu jest akurat tyle, by zaspokoić ciekawość, a jednocześnie nie przytłoczyć nadmiarem informacji. Każdy z rozdziałów można potraktować jako punkt wyjścia do rozmowy o pewnej epoce, stylu życia i tym, na ile moda wpływa na tradycję.

Książka jest niewielka objętościowo, ale wydana została w większym formacie i twardej oprawie. Wrażenie robią też wyjątkowe ilustracje, na których udało się zawrzeć mnóstwo detali, a jednocześnie nadać im pewnej dziecięcej miękkości. Sympatię budzą rozsiane po stronach ukochane psy królowej rasy corgi, a okładka ze złoceniami przyciągnie oko niejednej sroki książkowej.

Najważniejsze jednak, że ta pełna uroku książka jest jednocześnie wartościową lekturą, w niebanalny sposób i z lekkością opowiadającą o historii i zapoznającej z biografią Elżbiety II. Myślę, że z przyjemnością będą jej słuchać mali odbiorcy, a dorośli sięgną po tę lekturę z radością. To świetna publikacja, dopracowana w każdym detalu i opatrzona - niczym wisienką na torcie - przedmową napisaną przez Michele Clapton, projektantki kostiumów do serialu The Crown.

Przymiarki biograficzno – historyczne

Dobierając strój – zwłaszcza ten codzienny – raczej nie mamy refleksji nad tym, co ktoś sobie o nim pomyśli (o ile tylko nie jest to służbowy uniform). W doborze stroju przez królową (a zapewne również i pozostałych członków rodziny królewskiej) nie było miejsca na przypadki. Każdy najdrobniejszy szczegół był starannie zaplanowany i często podkreślony jakimś symbolicznym dodatkiem. Książka Julii Golding i Kate Hindley to nie tylko zestawienie najsłynniejszych królewskich kreacji, ale również szybka podróż przez najważniejsze momenty z okresu panowania Elżbiety II oraz wydarzenia w historii Wielkiej Brytanii z ostatnich prawie stu lat.

"Garderoba królowej" to pozycja dedykowana raczej młodszym czytelnikom (choć starsi czytelnicy również mogą dowiedzieć się czegoś nowego i nacieszyć oko dbałością wydania). Warto jednak o tym pamiętać i liczyć się z tym, że życiorys Elżbiety II jest potraktowany mimo wszystko dość pobieżnie, a przedstawione wydarzenia są raczej zasygnalizowane, bez wchodzenia w szczegóły.

Książka Julii Golding oczywiście posiada aspekt edukacyjny, ale nie oszukujmy się – jej największą zaletą jest szata graficzna. Ilustracje Kate Hindley mają w sobie wiele uroku. W zawartych przekrojach można ciągle odkrywać nowe szczegóły, a rozmieszczone w różnych miejscach psy rasy corgi wywołują uśmiech na twarzy – niezależnie od wieku czytelnika.

Bez względu na sympatie i antypatie względem monarchii "Garderoba królowej" jest ciekawym sposobem przedstawienia pewnego zagadnienia. Atrakcyjna forma podania może zachęcić i starszych, i młodszych do zgłębienia tematu rządów Elżbiety II, czy najnowszej historii Wielkiej Brytanii, ale też zwrócić uwagę na samo znaczenie ubioru oraz modowych przemian przestrzeni lat.

Przymiarki biograficzno – historyczne

O królowej Elżbiecie II słyszał każdy, więc chyba każdy wie, kim była. W przyszłości nieraz będzie wspominana, czy przez obywateli swojego kraju, czy też innych ludzi na świecie, w wielu kontekstach. Nie tylko przez wzgląd na długość jej panowania. Także przez pryzmat strojów, w jakich pokazywała się światu (jak to co jakiś czas się zdarza, jeśli chodzi o księżną Diane). Czy więc o osobie, która zapisała się na kartach historii tak wyraźnie, można opowiedzieć na zaledwie czterdziestu stronach i wpleść w tę opowieść stroje, jakie miała na sobie w czasie swojego życia?

Spróbowała to uczynić Julia Golding, autorka Garderoby królowej. Historii Elżbiety II i jej strojów. Czy jej się to udało? Nie oszukujmy się, nie jest to opracowanie, które wyczerpuje temat, ale! Jest to książka przeznaczona dla dzieci i opracowana w taki sposób, by młodzi czytelnicy, a szczególnie dziewczęta, byli zachwyceni tym, co zastaną w środku. I z całą pewnością będą, bo nie można oderwać wzroku od ilustracji, które się tam znajdują.

Zacznę więc od tego, że Kate Hindley odwaliła kawał dobrej roboty, jeśli chodzi o zilustrowanie Elżbiety II i strojów, jakie przyszło jej nosić nie tylko na oficjalnych spotkaniach, ale również w domowym zaciszu. Ilustratorka oddała lekką kreską kroje i różnorodność outfitów, jakie zmarła władczyni miała na sobie, a komentarze Julii Golding podkreślały to, jakie znaczenie niektóre z nich miały w przypadku różnych odwiedzić w różnych częściach świata.

Nie brak w tych opowieściach odrobiny humory, szczególnie przy komentarzu pewnego kapelusza, który stał się w pewnym sensie kultowy. Dlaczego i który? Tego dowiecie się, zgłębiając ukryte w książce treści.

Wróćmy jednak do początku. I to dosłownie. Historia strojów Elżbiety II rozpoczyna się bowiem od chrzcielnego ubranka, w które odziewane były dzieci od lat czterdziestych XIX w., a które aktualnie doczekało się dokładnej repliki, by oryginał nie uległ zniszczeniu. I tak kolejnymi etapami życia Lilibet poznajemy ubrania, które lubiła i te, które musiała nosić. Poznajemy w ten sposób również ewolucje w modzie, które także dotknęły modę na dworze królewskim.

W tej publikacji znajdziecie też to, co skrywa skarbiec królewski. Biżuteria. Korony, diademy, broszki i zestawy biżuterii, które niejedna mała księżniczka chciałaby mieć w swoim posiadaniu. Co ważne Julia Golding dorzuca słów kilka w postaci ciekawostek dotyczących chociażby korony, która być może prezentuje się zacnie, ale udźwignięcie jej na głowie to nie lada wyczyn.
Zerkniecie również na kapelusze, jakie zdobiły głowę królowej i do których miała słabość.

Garderoba królowej. Historia Elżbiety II i jej strojów to zdecydowanie must read dla każdego, kto interesuje się rodziną królewską. Książka to bowiem jest takim kompendium w pigułce o życiu Elżbiety II, które przypadnie do gustu młodszym czytelniczkom i czytelnikom. Dowiecie się w niej, jak to się stało, że w ogóle zasiadła na tronie i jak przez lata zmieniało się jej życie. Styl Julii Golding i kreska Kate Hindley to idealna mieszanka talentów do tego, by opowiedzieć i pokazać historię zmarłej królowej i jej strojów.

Przepięknie wydana, bogato ilustrowana, książka z ciekawostkami o królowej Elżbiecie II. Jeżeli szukacie tytułu, który ma ukazać młodym czytelnikom, że na świecie oprócz księżniczek Disney'a są jeszcze te prawdziwe, to będzie to pozycja idealna.

No cóż, gdyby książka dotyczyła garderoby królowej Letycji, zapewne byłaby dla córki bardziej wartościowa, a tak mamy mainstream, którego w formie i treści mamy już po dziurki nosie

• Samodzielne
  • X2022
  • Dla dzieci
  • Literatura dziecięca

Dodaj cytat z książki Garderoba królowej. Historia Elżbiety II i jej strojów