rozwińzwiń

Cinder i Ella

Okładka książki Cinder i Ella Kelly Oram
Nominacja w plebiscycie 2018
Okładka książki Cinder i Ella
Kelly Oram Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie Cykl: Cinder&Ella (tom 1) Seria: #GOYOUNG literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Inne

Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Ta powieść porusza bardzo trudne, ale też ważne tematy. Samoakceptacja, próby samobójcze, kalectwo, depresja, znęcanie się nad rówieśnikami... A wszystko to podane w formie, która trafi do każdego czytelnika. Mimo wszystkich złych rzeczy, które przytrafiły się Elli, ona się nie poddaje. Daje sobie szansę na szczęście. Ta dziewczyna ma też wyjątkową grupę wsparcia, która stoi za swoją przyjaciółką murem.

,Cinder i Ella” Kelly Oram opowiada o Elli, która uległa tragicznemu wypadkowi, z którego ledwo co przeżyła. Trafia pod opiekę ojca i poznaje jego nową rodzinę. Ella musi na nowo nauczyć się, jak funkcjonować w społeczeństwie, a pomaga jej w tym Cinder.

Wypożyczyłam tę książkę, bo chciałam się z nią zapoznać, gdyż sam opis skradł moją całą uwagę. Na początku poznałam Ellę i Briana. Elli współczułam, starałam się ją zrozumieć. Wiedziałam, że było jej trudno i przez to się z nią zżyłam. Trzymałam za nią kciuki. Briana choć otaczały setki ludzi czuł się samotny. Miałam nadzieję, że go zrozumiem. Chciałam go polubić, ale nie potrafiłam. Jego postać mnie bardziej irytowała niż przyciągała.

Mniej więcej w połowie książki zdałam sobie sprawę, że każdy wszystko widzi i odbiera inaczej. Postacie drugoplanowe zaczęły wychodzić mi przed oczy. Zaczęłam je bardzo rozumieć. I jacie, tak bardzo podobały mi się relacje między bohaterami. Końcówka przyniosła mi emocje, bo miałam aż łzy w oczach, ale także trochę znudzenia.

,,Cinder i Ellę” na pewno nie zaliczę do ulubieńców tego roku. Ale jacie, ta książka bardzo mi się podobała. Jedynie Brian działał mi trochę na nerwy, ale to tylko troszkę. Na pewno będę ją bardzo dobrze wspominać i kiedyś zrobię jej reread. Jednak po drugą część chyba nie mam zamiaru sięgać, bo zakończenie było dla mnie idealne.

Na moją opinię wpływa fakt, że książka jest dedykowana córce autorki. Uważam, że trzeba brać to pod uwagę - nie znam wieku dziewczyny (dziewczynki),ale każda matka dostosowuje prezent do swojego dziecka, żeby jak najbardziej do niego pasował.
Tym samym od początku nie spodziewałam się dzikich uniesień i nie nastawiałam się na nic pikantnego.

Książka wciągnęła mnie od pierwszej strony. Czyta się ją lekko dzięki przyjemnemu stylowi pisania. Charakter każdej postaci jest fajnie przedstawiony, nie znajdziemy tutaj bezbarwnych bohaterów robiących tylko za tło. Historia nie zanudza i rozwija się systematycznie, bez zbędnych opisów czy przynudzania (a to kocham najbardziej). Fajna zarówno dla młodej dziewczyny wchodzącej w etap dojrzewania jak i dla dojrzałej kobiety, która chce się zrelaksować czytając coś lekkiego. Chociaż czy lekkim można nazwać wypadek, w którym główna bohaterka staje się niepełnosprawna, a 70% jej ciała pokrywają blizny po oparzeniach?

Książka wciągnęła mnie od...

Poddałam się o odłożyłam po trzydziestu stronach.
Początek bardzo się ciągnie i nie dzieje się nic interesującego.
Raczej do niej nie wrócę.

Poddałam się o odłożyłam po trzydziestu stronach.
Początek bardzo się ciągnie i nie dzieje się nic interesującego.
Raczej do niej nie wrócę.

Historia Kopciuszka w zupełnie innej odsłonie! Każda bajka zaczyna się od tragedii i kończy na żyli długo i szczęśliwie. Ale czy może się to wydarzyć w XXI wieku? Zdecydowanie wciągająca i cudowna historia!

Zaczęłam ją czytać późnym wieczorem i... pochłonęłam całość 😅 Nie lubię czytać na raty, a tu nie było odpowiedniego momentu, żeby odłożyć książkę bez wyrzutów sumienia.

Historia Cinder i Elli zaczęła się w internecie. Ich losy połączyła miłość do książek.
On - bogaty, przystojny i sławny. Ludzie uwielbiają na niego patrzeć.
Ona - skromna, z bliznami, ciężarem przykrych wspomnień. Ludzie nie potrafią na nią patrzeć. Historia inspirowana „Kopciuszkiem”, bo retellingiem bym tego nie nazwała.

Ta cudowna książka nie jest na moim szczycie najlepszych książek, ale z pewnością ma w sobie to coś. Było trochę po amerykańsku, co akurat mi nie przeszkadzało.

Ella jest takim typem bohaterki, której nie da się nie lubić. Szczera, dobra i kochana, aż trudno uwierzyć, że spotkało ją takie nieszczęście. Nawet Cinder zdobył moją sympatię, chociaż momentami zastanawiałam się, czy uderzenie patelnią by go naprostowało 😅 Czasami chciałam go udusić. Anę również, ale cieszę się, że ta postać została konsekwentnie poprowadzona do samego końca! Nikt tutaj nie był winy i to ogromny atut tej historii, bo przecież w prawdziwym życiu nie ma ludzi idealnych.

Z jednej strony zakończenie bardzo mi się podobało, ale z drugiej... mam mieszane uczucia. Cała końcówka jest trochę filmowa, przez co całość nadawałaby się na ekranizację.

Czy polecam? Oczywiście! ♥️

On - bogaty, przystojny i sławny. Ludzie uwielbiają na niego patrzeć.
Ona - skromna, z bliznami, ciężarem przykrych...

To moja pierwsza recenzja po kilku latach przerwy wiec prosze o wyrozumialosc... dostalam ta propozycje z mojego kochanego forum i byla to pierwsza ksiazka (papierowa) jaka przeczytalam w ciagu ostatnich 2-3 lat. Dziewczyny wiedza co lubie wiec wydawalo sie bezpiecznie... od razu rozwieje wasz niepokoj to nie jest zla pozycja choc czegos brakuje, ale po koleji, Ksiezke przyczytalam jednym tchem, w ciagu jednego dnia i nie moglam sie od niej oderwac, to chyba ta moja dluga abstynencja ksiazkowa dorwalam sie i nie moglam przestac :) z lzami tez bylo niezle, tzn praktycznie kolo 60 % ksiazki mialam lzy w oczach, czasami musialam pomoc sobie chusteczka, spytacie sie skoro byly lzy (uwielbiam czuc co czytam) i ksiazka poszla bez przerwy to jak mozna czuc niedosyt ? No wlasnie gnalam z nia niecierpliwie przewracajac stona za strona by poczuc ten ogien, no chociarz dym a dostalam nadpalone drewna na ognisko. Byl potencjal jednak w koncu dostalismy tylko przygodowke z delikatnym zarysem romansu a nie sam romans, bo miedzy nimi nie bylo wiele, owszem oboje zmagali sie z demonami, oboje zawalczyli o lepsza przyszlosc nawet sobie pomogli ale to nie jest kolko wzajemnej pomocy tylko romans, miedzy nimi ma byc gesto ma sie czuc ta chemie, ma sie spadac w dol z wysoka czasami ledwo sie pozbierac po upadku a tutaj niestety nuda. Zastanawialam sie dlugo jaka dac ocene zaczelam od bardzo dobra a w miare pisania zaczelam schodzic w dol i obecnie nawet nie wydaje mi sie dobra. Mam wrazenie ze glownym tematem ksiazki jest uporanie sie z przeszloscia a nie milosc, to rodzaj pomocy nastolatkom z klopotami a nie kawal dobrego romansu NEW Adult.

Uwielbiam takie opowieści. Jej schematyczność jest jak ciepły kocyk. Wiemy jak wszystko się skończy, więc śledzimy losy bohaterów ze spokojem. Względnym spokojem, ponieważ historia jest wzruszająca. Ja, stara baba, kilka razy się wzruszyłam.

Przecudowna i urocza książka. Warto się przemęczyć przez te kilka pierwszych rozdziałów, które były strasznie irytujące, aby poznać dalszą historię. Bardzo podobała mi się ta wersja kopciuszka, pomimo tego, że strasznie leciała schematem tej bajki to wniosła coś oryginalnego ale też te schematy były moim zdaniem bardzo dobrze ograne. Idealna książka na poprawę humoru, a i można się na niej wzruszyć.

Na półkach: , , , ,

Przyjemne czytadło. Fabuła jest urocza, ciepła i przewidywalna, ale nie jest aż ta płytka, jakby się mogło wydawać. Porusza problemy związane z samoakceptacją, walką z traumami i lękami, a także wątki, jak trudno budować nowe relacje i odbudowywać stare.

1 391
  • 2018