Renegat

Okładka książki Renegat Magdalena Kozak
Okładka książki Renegat
Magdalena Kozak Wydawnictwo: Fabryka Słów Cykl: Wampiry w ABW (tom 2) Seria: Kuźnia Fantastów fantasy, science fiction
Wampiry w ABW (tom 2)
Kuźnia Fantastów
Fabryka Słów
2007-01-13
2007-01-13
Nagroda Zajdla - nominacja (powieść)

Okładka książki Wiedźmy (Antologia opowiadań) Mikołaj Bandura, Ewa Chachlica, Eugeniusz Dębski, Jakub Diowksz, Adrianna Filimonowicz, Jan Godwod, Ka Klakla, Irmina Klocek, Magdalena Kozak, Urszula Maciuga, Andrzej Miszczak, Grzegorz Nowakowski, Marcin Podlewski, Arkady Saulski, Patryk Sobala, Dariusz Sprenglewski, Joanna Świba, Wojciech Świdziniewski, Paula Wanarska, Aneta Wyciszkiewicz, Mateusz Wyszyński, Karol Żołnierek
Wiedźmy (Antol... Mikołaj Bandura, Ew...
Okładka książki Gladiatorzy (Antologia opowiadań) Krzysztof Abramowski, Bartek Biedrzycki, Eugeniusz Dębski, Michał Gołkowski, Jarosław Grzędowicz, Alicja Janusz, Tomasz Kołodziejczak, Maja Lidia Kossakowska, Wojciech Kowalski, Magdalena Kozak, Wojciech Okrutny, Hubert Olkowski, Andrzej Pilipiuk, Janusz Płonka, Marcin Podlewski, Michał Puchalski, Magdalena Ratajczak, Arkady Saulski, Michał Śmielak, Michał Śmietana, Aleksandra Staniewska
Gladiatorzy (A... Krzysztof Abramowsk...

"Nocarz" był świetny, "Renegat" nieco odstaje, ale to nadal kawał dobrej fantasensacji. Choć sprawia wrażenie interludium. Zobaczymy co dalej.

Ebook

Ebook

Drugi tom "Tajnych Akt Vespera" był książką jak najbardziej poprawną. Po cliffhangerze z poprzedniej części byłem niesamowicie ciekaw tego, jak potoczą się wątki w kontynuacji. I choć nie była to zła lektura, mimo wszystko odstawała nieco poziomem od "Nocarza".

Tym razem, jak sugeruje tytuł, poznajemy bliżej środowisko Renegatów, wampirów wyklętych i największych wrogów Nocarzy. Autorka w zgrabny sposób ukazuje nowe środowisko, kierując się zasadą "nie taki diabeł straszny, jak go malują". Są tam jednostki mniej lub bardziej zepsute czy wierne wyznawanym przez siebie ideałom. Antagoniści z tomu pierwszego na jakiś czas stają się protagonistami, a przynajmniej sojusznikami. Ale czy na pewno? I na jak długo? I czy Renegaci aż tak bardzo się różnią od Nocarzy, a może są tak naprawdę dwiema stronami tej samej monety?

Miałem małe problemy, by na nowo wkręcić się w ten świat. Pierwsze 100 stron niezmiernie mi się dłużyło. Obwiniam za to bohatera głównego. Vesper w tym tomie o wiele więcej filozofuje i choć ma ku temu słuszne powody, nie do końca kupił mnie ten motyw. Strasznie rozwodniło to dynamikę powieści, a próba pogłębienia postaci narastającym konfliktem wewnętrznym nie do końca wyszła tu tak dobrze, jak mogła.

Jeden wątek zirytował mnie w szczególności i jest to wątek "romantyczny" - nie powiem, z którą postacią, bo to byłby spoiler. W każdym razie ja nie poczułem tam żadnej chemii, czy to w dialogach czy gestach. Zdaję sobie sprawę, że to nie była typowa "miłość", a raczej wzajemna próba uwiedzenia, wykorzystania i porzucenia, ale jednak zabrakło tu jakiegoś ognia (nie licząc sceny seksu). Wyszło to dość sztucznie i wymuszenie.

Jedno, co trzyma poziom, to jakość scen akcji. Wciąż są one dynamiczne, widowiskowe i zgrabnie opisane. W tych scenach moralne huśtawki protagonisty wypadają naprawdę świetnie. Zawahanie na polu bitwy to szybka droga do tragedii i Vesper niejednokrotnie tu tego doświadcza. Da się go jednak zrozumieć - jak bowiem można z zimną krwią mierzyć do dawnych kompanów czy bezbronnych ludzi? Czy to w ogóle konieczne, kiedy na horyzoncie widać zarys nowego, potężnego wroga?

Tak jak pierwsza książka cyklu trzyma poziom.

Tak jak pierwsza książka cyklu trzyma poziom.

Druga część utrzymuje poziom jedynki. Po takim plot twiście nie mogłem zwlekać z czytaniem kolejnej części i przez dwójkę, podobnie jak przez pierwszą część, przebrnąłem w try miga.

Mamy nowe postacie, a to dzięki spojrzeniu na świat z drugiej strony barykady. Kolejne świetne pomysły i dobre tempo akcji po raz kolejny nie pozwalają się nudzić. Znów mamy tutaj do czynienia z masą zwrotów akcji, sytuacjami pełnymi napięcia, bogatymi bohaterami i świetnym klimatem.

I znowu pani Kozak zastosowała "clickbaita" i niemal natychmiast muszę się zabrać za część trzecią! Typowo serialowe podejście ;P

Drugi tom, podobna estetyka do pierwszej, lecz ta estetyka niestety zaczyna nudzić po jakimś czasie.

Wkrecilem sie :)

Wkrecilem sie :)

Drugi tom, jak można wywnioskować opowiada o losach Vespera pod szyldem renegatów , którymi niegdyś tak bardzo gardził. Jest to stadium ludzkiej (a może właściwsze słowo to wampirzej ) psychiki Vespera , który nie może się odnaleźć w zaistniałej sytuacji i szuka swej przynależności do którejś ze stron. Nie mogąc mierzyć się ze swoimi niedawnymi pobratyńcami obiera za cel ludzi zwanymi Watykańcami , którzy zaczynają zagrażać wszystkim rodom.

Przyjemna w odbiorze kontynuacja pierwszej części, pokusiłbym się nawet o stwierdzenie, iż jest nieco lepsza.
Dla odmiany w drugiej części role odwracają się o 180 stopni, teraz to nocarze stają się tymi najgorszymi, a renegaci uciśnionymi.

Niestety ponownie za bardzo czuć tu kobiece pióro, pierdołowaty główny bohater, średnio co 50 stron zachowujący się jak choleryczna kobieta przed okresem. Inaczej wyobrażam sobie emocjonalne rozterki osoby, która z początku została przyjęta do ABW, następnie zaś szybko awansowała w wojskowych szeregach.

Po przymknięciu oka na taką nieścisłość, historia nabiera tempa i nie daje ani chwili spokoju, w skrócie trudno się oderwać!

Dalej wampiry mnie wysssysają. Tzn wciągają.

Dalej wampiry mnie wysssysają. Tzn wciągają.

• Mistrzowie Polskiej Fantastyki