Przygody Hucka Finna

Mark Twain Wydawnictwo: Firma Księgarska Olesiejuk Cykl: Przygody Tomka Sawyera (tom 2) Seria: Klasyka dla młodzieży literatura młodzieżowa
The Adventures of Huckleberry Finn
Agnieszka Kuligowska
Firma Księgarska Olesiejuk
Huck Finn klasyka Mark Twain
The Adventures of Huckleberry Finn
Przygody Tomka Sawyera (tom 2)
literatura młodzieżowa
2015-09-02
Agnieszka Kuligowska
Klasyka dla młodzieży
Huck Finn klasyka Mark Twain
Inne

O chłopaczynie i o murzynie których losy tak się splotły...

Przygody Hucka Finna to swego rodzaju kontynuacja Przygód Tomka Sawyera. Początek przynosi krótkie nakreślenie wydarzeń z poprzedniej części. Tym razem akcja ma miejsce w miasteczku St. Petersburg nad rzeką Mississippi, a bohaterem jest Huck, syn pewnego miejscowego pijaka, którym zajmują się pewna wdowa z...

Jakże to jeszcze tak niedawno moralność była tak odmienna od dzisiejszej. Kiedy odpowiedź na pytanie, "czy ktoś zginął?", "nikt, tylko murzyn" nikogo nie oburzała.

Historyjka o oportunistycznym dzieciaku, który potrafi zachować się przyzwoiciej niż niejeden piewca wzniosłych ideałów. Uwaga! Opinia 35 latka, a książka jest dedykowana dla nastolatków.

Daję dziesięć gwiazdek, bo z perspektywy czasu widać, jak wybitnym twórcą był Mark Twain. Mało kto na świecie, a w Polsce to chyba w ogóle, ale to w ogóle nikt tak nie pisał książek dla młodzieży. W połączeniu z Przygodami Tomka Sawyera, ta pozycja powinna być książką częściej obecną w polskich szkołach. I nie chodzi tu o wartości merytoryczne tekstu, lecz o samą...

Kolega Tomka, Huck, nie ma łatwego dzieciństwa. Wychowuje się tak naprawdę sam, przygody to jego życie, uważany za zawadiakę w miasteczku, w którym żyje. Przygody pomysłowego Hucka na tratwie czyta się z wypiekami na twarzy. Warto przeczytać.

Wracamy do miasteczka leżącego nieopodal rzeki Missisipi. Tym razem poznajemy przygody przyjaciela Tomka Sawyera - Hucka, który wraz z Jimem uciekają przed łowcami niewolników.

Bohater wpada nieustannie na różnych rzezimieszków.

Końcówka z uwalnianiem więźnia najlepsza:)

"Jedna z amerykańskich szkół pozbywa się powieści „Huck Finn” i „Zabić drozda” z listy lektur obowiązkowych z powodu rasistowskich treści zawartych w obu książkach" - brzmi jeden z newsów lutego 2018 roku.
Można by pomyśleć, że ten news jest następstwem plagi poprawności politycznej i innych nielubianych ostatnio rzeczy, jednak pamiętam, że gdy ja czytałam "Przygody...

Fajna książka przygodowa dla dzieci i młodzieży, chociaż chętnie wracam do niej w dorosłym już życiu. To przede wszystkim inna niż polska rzeczywistość. Nasz Bahdaj czy Niziurski są mistrzami, ale zawsze taki Twain to urozmaicenie.

Ciekawa i zabawna, napisana z myślą o dzieciach, ale nawet starsi czytelnicy znajdą coś dla siebie.

Dyskusje

2 475