Zaginione plemię Sithów

Okładka książki Zaginione plemię Sithów
John Jackson Miller Wydawnictwo: Amber Seria: Star Wars: Gwiezdne wojny fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
2012-09-06
Data 1. wydania:
2012-07-24
Anna Hikiert, Aleksandra Jagiełowicz
star wars sith gwiezdne wojny zaginione plemię sithów

Yaru Korsin i jego załoga na statku Omen rozbijają się na planecie Kesh. Początkowo myślą, że powrót do misji Sithów w gwiazdach nie będzie problemem, ale szybko zdają sobie sprawę, że utknęli na Kesh, aby zostać. Te serie opowieści obejmują początkowe lądowanie kilka tysięcy lat później.

Z grubsza historie można podzielić na trzy odrębne rozdziały z życia Plemienia: „Wypadek”, „Zgnilizna” i „Odrodzenie”.

„Wypadek”: Przepaść, Zrodzeni z Nieba, Paragon, Zbawiciel. Śledzi to załogę plemienia Omen i Keshiri oraz sposób, w jaki Sithowie ustanawiają swoje rządy.

„Zgniliznat”: Czyściec i Strażnik. To podąża za Ori i Jelphem i tym, jak rządy Sithów całkowicie się załamują, a grupy zaczynają walczyć między sobą.

„Odrodzenie”: Panteon, Sekrety, Pandemonium. Następuje czas, w którym Sithowie prawie się niszczą i jak przezwyciężają różnice w jednym celu: dominacji.

Moje ulubione to Paragon, Zbawiciel, Panteon i Sekrety. Nie mogę zrobić listy najmniej ulubionych, bo reszta jest równie dobra. Gdybym miał wybrać jeden, byłby to „Przepaść”, ponieważ jest to trudna historia i ustawienie dla reszty serii.

Często narzekam na te przed prequelowe powieści o Gwiezdnych Wojnach, że nie czują się tak, jakby były tysiące lat przed „Nową nadzieją”. To w ogóle nie jest prawdą w przypadku Zaginionego Plemienia. Myślę, że cofnięcie technologii, utrata przez Plemię tej wiedzy, tak jak w minionych latach, było doskonałe. Cieszyło mnie oglądanie Plemienia przez lata, widząc, jak muszą używać swojego sprytu, aby wydostać się z zadrapań, zamiast wskakiwać na śmigacz i wyciągać blaster.

Nie mogę powiedzieć wystarczająco dużo dobrych rzeczy o Zaginionym Plemieniu Sithów. To naprawdę jedna z najlepszych książek o Gwiezdnych Wojnach w najnowszej historii i pokazuje prawdziwe talenty Johna Jacksona Millera. Teraz, kiedy skończyłem, jest mi więcej niż trochę smutno, że zostawiam tych ludzi w tyle. Miejmy nadzieję, że Miller będzie miał okazję wrócić i napisać więcej historii o tych ludziach. Z zadowoleniem przyjmę dodatek do świata Gwiezdnych Wojen.

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

2040

Na półkach: , , , , , , , , , ,

Nie spodziewałam się, że to będzie aż tak dobre. Sam początek niezbyt mnie przekonał, ale niektóre fragmenty i postacie na pewno zapadną mi w pamięć na długo. Myślę, że największym atutem tej opowieści jest pokazanie trwającej dwa tysiące lat historii plemienia. Mimo, że jest to zbiór opowiadań, czyta się go jak jedną powieść. Bardzo się różni od innych książek z tego uniwersum, bo dzieje się tylko na jednej planecie, bohaterowie należą tylko do dwóch różnych ras i nie ma nowoczesnej technologii. Polecam.

Uwielbiam uniwersum SW ale ten tytuł był średni. Kilka lepszych i kilka gorszych opowiadań. Wszystko jest spójne i nie czyta się tego źle, dla mnie troszeczkę nudnawe. Może po dłuższej przerwie od całego uniwersum spodobałoby mi się bardziej, a tak po przeczytaniu lepszych tytułów ten mnie nużył.

Zacznę od tego że nie jest to na pewno łatwa książka : ) Mimo wszystko bardzo fajnie napisana, coś co wielokrotnie powtarzam i uwielbiam, czyli nie za długie męczące rozdziały, a fajne kilku-kilkunastostronowe rozdzialiki. Ciekawa fabuła, aczkolwiek początek i koniec moją chęć czytania ekscytowały najbardziej. Fajne wprowadzenie do kolejnej książki dla uważnych. Śmiało polecam każdemu fanowi SW !

Po prostu kompilacja krótkich i prostych opowiadań w świecie SW, która marginalnie rozwija temat Sithów w uniwersum.

Bardzo nierówna książka. Niektóre momenty są bardzo dobre, podczas czytania wręcz słyszymy ikoniczną muzykę rozbrzmiewającą w tle wydarzeń. Inne opowiadania są jednak po prostu słabe i zwyczajnie nudne. Denerwuje także niewykorzystane, urwane wątki. Opowieść o związku Sitha z Jedi byłaby rewolucyjna i kryje w sobie ogromny potencjał, który został jednak całkowicie zmarnowany przez autora. Podsumowując, książka Johna Jacksona Millera zasługuje na spędzony z nią czas dzięki kilku wspaniałym momentom w duchu Gwiezdnych Wojen. Wymaga jednak cierpliwości i wytrzymałości, którymi musi wykazać się czytelnik podczas przebijania się przez nudne, gorsze jakościowo fragmenty opowiadań.

"Zaginione plemię Sithów" to interesujący zbiór czterech opowiadań w świecie Starej Republiki. Tworzą one trzy odrębne historie, rozgrywające się odpowiednio ok. 5000, ok. 4000 i 3000 lat przed Nową Nadzieją. Mimo, że łączy je naprawdę niewiele, to układają się w interesującą w całość - opowiadają o losach niewielkiego oddziału Sithów, którzy rozbijają się na planecie leżącej na peryferiach wszechświata. Nie chcę zdradzać fabuły, więc powiem tylko, że to ciekawa opowieść o zapominaniu i mitologizowaniu historii - wydarzenia, które znamy jako czytelnicy "z pierwszej ręki" bohaterowie kolejnych opowiadań zdają jako legendy, a Yaru Korsin, zwykły kapitan okrętu jakich wielu - staje się legendarnym, genialnym praojcem cywilizacji. Intrygujące. Z punktu technicznego ksiażka również jest bardzo dobra - postaci są realistyczne i złożone, a fabuła, chociaż nie porywa, jest naprawdę ciekawa. Polecam wszystkim zainteresowanym Sithami i ich imperium, bo ta książka jest niemal wyłącznie o nich.

Niestety mam problem z tą książką. Nie zdarza mi się źle oceniać książek. Jednak ta pozycja mnie bardzo nudziła zawsze przy niej zasypiałem. Nie mogłem się zmusić do jej skończenia co mi się zdarza bardzo rzadko. Polecam jedynie wielkim fanom gwiezdnych wojen.

Bardzo fajna książka. Trochę klimat Silmalirionu w świecie Gwiezdnych Wojen z Sithami w roli głównej. Galaktyka jest wielka...więc mogłoby być i tak...

Dodaj cytat z książki Zaginione plemię Sithów