Oskar i pani Róża

2004-02-11
Data 1. wydania:
2002-01-01
Barbara Grzegorzewska
literatura francuska śmierć hospicjum chłopiec

Wspaniala, wzruszajaca, madra. Daje do myslenia. Ksiazka 'dziecieca' dla doroslych.

Chwytająca za serce opowieść, do której dużo bliżej mi niż "Małego księcia". Ponadczasowa, uniwersalna i wypełniona mądrością życiową dotyczącą tego, jak cieszyć się każdym przeżywanym dniem.

Więcej w podcaście o książkach: bit.ly/okonspotify

Wiem, że wiele osób zaczęło przygodę z czytaniem dzięki tej książce. Po przeczytaniu kilku pierwszych stron zrozumiałam dlaczego. Dziesięcioletni chłopiec jest bardzo dojrzały jak na swój wiek, ale to tylko plus tej książki. Oskar, bo tak miał na imię chłopiec, jest bardzo dzielny, a połączenie jego i tajemniczej pani Róży jest wręcz wybuchowe.

Książka jest wyjątkowa także...

Na półkach: , , , ,

"Oskar i Pani Róża" to książka niezwykła i osobliwa, która była dla mnie wielkim zaskoczeniem. Autor przedstawił historię tytułowego Oskara w formie listów pisanych przez niego do Boga. Punkt widzenia dziesięcioletniego chłopca, jego opinie oraz uczucia, pomogły mi spojrzeć na świat z innej perspektywy. Zaczęłam bardziej doceniać życie, bo właściwie w każdej chwili może się...

Porównywana do "Małego Księcia" książeczka jednak nie uniosła porównania, bardzo dobra, o mądrości dziecka i większej odwadze na spojrzenie w oczy śmierci niż robią to jego rodzice. Ale raczej nie wrócę do tej pozycji, za to zaraz siadam ponownie do "Małego Księcia".

Piękna, wzruszająca książeczka. Do przeczytania jednym tchem. obecnie w kanonie lektur co na pewno spopularyzuje pisarza. Ważnym elementem jest wiara w Boga, która dodaje otuchy choremu chłopcu.

Książka na jeden krótki wieczór. Wiele o niej słyszałam, ale nie poruszyła mnie aż tak jak „Polecających”. Ciekawy pomysł, wzruszająca historia, dużo Boga. I tak w skrócie można opisać tę książkę. Nie wymaga wiele od czytelnika i nie zachwyca, razi dorosłością i podniosłości tekstów wypowiadanych przez 10-latka (dość nienaturalne wrażenie).

Jest to trudna książka dla rodziców. Nie zrozumie jej do końca nikt kto nie martwił sie o swoje dziecko. Bezradność wobec chorób onkologicznych. Dojrzałość emocjonalna małych pacjentów . Nikt nie jest na to gotów.

CO TO BYŁO XD

Piękna, wzruszająca opowieść, bardziej pamiętnik pisany w formie listów przez chore dziecko, do Boga. Krótka lektura idealna na popołudnie lub wieczór. Tylko pamiętajcie jest to jednak ciężka książka, mimo napisania prostym językiem, zrozumiałym nawet dla dzieci. No właśnie może jednak dzieci lepiej to zrozumieją niż dorośli?

52 992
    9 289