Praca głęboka. Jak odnieść sukces w świecie, w którym ciągle coś nas rozprasza

Okładka książki Praca głęboka. Jak odnieść sukces w świecie, w którym ciągle coś nas rozprasza
Cal Newport Wydawnictwo: StudioEMKA poradniki
Władysław Jeżewski
praca produktywność koncentracja kariera

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Z jednej strony nie znalazłem tam nic odkrywczego, czego nie wiedziałbym już wcześniej. Z drugiej strony - dobrze się ją czyta i utwierdziłem się w przekonaniu, że moje podejście do pracy zmierza w dobrym kierunku.

Ciekawe, w skrócie przestań używać socjal mediów, prawdopodobnie nikt nie zauważy, że cie tam nie ma, przestań marnować czas przeglądając kolejny artykuł w sieci, to niszczy twoją koncentracje i zdolność do pracy głębokiej.

Autor dzieli pracę na głęboką i płytką. Pierwsza wymaga skupienia i wytężonej pracy. Druga jest niewymagająca. Książka pokazuje jak w czasach szybkiego rozwoju technologicznego zanika umiejętność głębokiej pracy, która staje się coraz bardziej wartościowa. Ukazane są techniki w jaki sposób zadbać o jakoś swojej pracy. Zdecydowanie książka warta polecenia każdemu kto pracuje umysłowo

Praca płytka (shallow work) - niewymagające poznawczo czynności o charakterze organizacyjnym, często wykonywane w stanie rozproszenia uwagi. Czynności te najczęściej nie tworzą nowych wartości i są łatwe do powtórzenia. Praca płytka zmniejsza zdolność do pracy głębokiej.

Praca głęboka (deep work) - Czynności zawodowe wykonywane w stanie koncentracji, przy maksymalnym wykorzystaniu zdolności poznawczych. Czynności te tworzą nowe wartości, sprzyjają doskonaleniu umiejętności i są trudne do powtórzenia.

Koncentrując się intensywnie tylko na konkretnym zadaniu zmuszamy obwody neuronalne do wysyłania izolowanych sygnałów i pobudzamy komórki oligodendrocyty do tworzenia osłonek mielinowych wokół neuronów (mielinizacji) tych obwodów, dzięki czemu szybciej przyswajamy daną wiedzę czy umiejętność, tylko wtedy we właściwym obwodzie może zajść proces mielinizacji. Natomiast w stanie rozproszenia np. przez korzystanie z Facebooka, wysyłanie e-maili, aktywowane jest zbyt wiele obwodów i przyswajanie wiedzy jest mniej efektywne, a wzmacniane obwody są izolowane na chybił trafił.

ilość wykonanej pracy wysokiej jakości = (zużyty czas) x (intensywność koncentracji)

Residuum uwagi (attention residue) - reszta uwagi - jeżeli przechodzimy z zadania A do zadania B, nie koncentrujemy uwagi w całości na nowym zadaniu - jej reszta pozostaje przy poprzednim. Nawet po wykonaniu zadania A nasza uwaga zostaje przez jakiś czas podzielona. Im większe jest residuum, tym gorsze wyniki. Aby osiągać najlepsze wyniki, trzeba przez długie okresy całkowicie koncentrować się na pojedynczym zadaniu i nie rozpraszać uwagi na nic innego.

„To, kim jesteś, co myślisz, czujesz i robisz, co kochasz – jest sumą tego, na czym skupiasz uwagę” - Winifred Gallagher

Mihály Csíkszentmihályi w swojej książce z 1990 roku spopularyzował stan przepływu (stan flow), czyli stan między satysfakcją a euforią, a wywołuje go całkowite oddanie się jakiejś czynności. Większość ludzi błędnie uważa, że najlepiej się mają wtedy, gdy odpoczywają, podczas gdy według badań, większe jest zadowolenie z życia ludzi, którzy doświadczają stanu przepływu. Życie głębokie to pod każdym względem udane życie.
Mamy ograniczony zasób siły woli, który zmniejsza się w miarę zużywania. Swoim działaniem przypomina mięsień, który z czasem się męczy. Dlatego z biegiem czasu możemy wyczerpać skończony zasób siły woli i dłużej nie być w stanie się opierać pokusie ze zwalczaniem złych pragnień, chyba że przyswoimy mądre nawyki, które zminimalizują ilość potrzebnej siły woli do wprawienia się w stan koncentracji i pozostania w nim przez dłuższy czas. Na przykład jeśli ustalimy sobie godzinę i ciche miejsce, w którym codziennie będziemy wykonywać zadania głębokie - będzie potrzeba znacznie mniej siły woli, aby je zacząć i kontynuować. Dzięki temu na dłuższą metę głębokie wysiłki znacznie częściej zakończą się powodzeniem.
Przerwa pomaga odnowić zasoby energii do pracy głębokiej. Przebywanie na łonie natury może zwiększyć zdolność koncentracji. Niedokończone zadania długo zaprzątają uwagę.
Jeśli stale się rozpraszamy, tracimy zdolność do pracy głębokiej. Strzeż się rozpraszaczy uwagi i efektu zaciętej płyty (w obliczu trudnego problemu twój umysł będzie próbował uniknąć nadmiernego wydatkowania energii). Możesz pozbyć się większości niepotrzebnych przedmiotów. Nie korzystaj z Internetu dla zabawy. Jeżeli będziesz zajmować się ważnymi rzeczami przez cały dzień, zakończysz go z poczuciem spełnienia i następnego ranka będziesz bardziej wypoczęty, niż gdybyś tracił wiele godzin na półświadomym i chaotycznym surfowaniu po Internecie. Jeśli nie chcesz, żeby twój umysł uzależnił się od stron rozrywkowych, zapewnij mu jakościową alternatywę. Dzięki temu nie tylko zachowasz odporność na rozpraszanie uwagi i zdolność koncentracji, ale także doświadczysz (może pierwszy raz w życiu), co to znaczy żyć, a nie tylko istnieć.

Optymalne wykorzystanie pracy głębokiej wymaga ćwiczeń, które mają na celu:
1. Zwiększenie zdolności intensywnej koncentracji.
2. Przezwyciężenie pokusy rozpraszania uwagi.

Autor proponuje wprowadzenie do swojego życia 4 zasad.
Zasada 1: Zajmuj się pracą głęboką.
Zasada 2: Nie broń się przed nudą.
Zasada 3: Zrezygnuj z mediów społecznościowych.
Zasada 4: Pozbądź się płytkich zajęć.

Ogółem sam koncept pracy głębokiej jest ciekawy, zwłaszcza jeśli ktoś wcześniej się z nim nie zetknął, to teraz mocno sobie uświadomi jak bardzo płytkie czynności wywierały szkodliwy wpływ na zdolność koncentracji i teraz ciężko to odwrócić, jednak książka jest rozwleczona o zbędne informacje, a zawarte porady, chociaż przydatne, to nie są czymś nadzwyczajnym i tak naprawdę najlepszy efekt dałoby zamknięcie się w jakimś cichym i odizolowanym pomieszczeniu bez żadnych rozpraszaczy, a następnie oddanie się w pełni nauce czy pracy głębokiej, tylko oczywiście przez lata niszczenia swojej koncentracji najpierw trzeba odzyskać tę zdolność.
Daję +1 do oceny, bo autor zachęcił mnie do naprawienia swojego skupienia, które nieświadomie niszczyłem przez długi czas, lecz samej książki nie polecam, jeśli ktoś liczy na treściwy i zwięzły poradnik, chociaż mi to nie przeszkadzało i ja słuchałem audiobooka, pomimo że moja koncentracja uciekała co jakiś czas, dlatego warto zanotować sobie najważniejsze informacje, aby móc potem do nich wrócić i lepiej przeanalizować.

ogólne założenia książki ciekawe, ale moim zdaniem można by to zawrzeć jakimś dłuższym artykule. Trochę ciężko było przebrnąć do końca książki.

Książka warta przeczytania przez każdego, kto chce się chociaż trochę wyrwać z władania wszelkiego rodzaju rozpraszaczy którymi dzisiejszy świat jest wypełniony.

Zmęczyłam te książkę, tylko dlatego że liczyłam na jakieś ciekawe, odkrywcze wnioski, ale niestety rozczarowałam się.

Świetna ksiazka, duzo zmienila w moim życiu. Polecam!

Świetna ksiazka, duzo zmienila w moim życiu. Polecam!

Dla niektórych ta książka to manifest, swoiste objawienie, sztandarowa pozycja tych, których męczą płytkie, rozpraszające aktywności pożerające nasz czas i uwagę. Jak każde credo ma ona pewne tendencje do radykalizacji i rozwiązań zerojedynkowych oraz płomienność i żar ducha apostołów nowej wiary. Warto jednak tę książkę przeczytać i skorzystać jak nie w całości to w części z zaproponowanych metod i technik koncentrowania się i skupiania na tym, co istotne. Przypuszczam jednak, że tych którym zaproponowany model uda się wdrożyć w życie 1 do 1 nie będzie aż tak liczne grono.

Interesująca pozycja, choć czasem źle mi się ją czytało. Było tak z jednego z powodów:
- książka jest źle napisana,
- książka jest źle przetłumaczona,
- nie umiem się skupić na czytaniu książki,
- jestem głupi.
Waham się między dwoma ostatnimi punktami. A tak serio, to książkę czytałem na Kindlu, więc robiłem to w każdej wolnej chwili, co, w przełożeniu na treść książki oznacza, że nie była to z mojej strony praca głęboka. Dobra czy zła, książka otwiera jednak oczy na to, ile czasu marnujemy na klikanie, scrollowanie, pisanie i odpowiadanie na maile. Wybitnie to trafia do mnie, bo jestem na takim etapie w życiu zawodowym, że strasznie mnie uwiera czas marnowany na bezpłodne przesiadywanie przed ekranem komputera. Plaga naszych czasów.

- książka jest źle napisana,
- książka jest źle przetłumaczona,