Inteligentny inwestor. Najlepsza książka o inwestowaniu wartościowym

Okładka książki Inteligentny inwestor. Najlepsza książka o inwestowaniu wartościowym
Benjamin Graham Wydawnictwo: StudioEMKA biznes, finanse
838893189X
Radosław Madejski, Dariusz Bakalarz
inwestycje inwestowanie papiery wartościowe

Recenzja „Inteligentnego Inwestora” Benjamina Graham’a

„Inteligentny Inwestor” od dawna chodził mi po głowie, jako książka godna rozpoczęcia swojej przygody z edukacją finansową. Gdy w końcu ją przeczytałam, nie mogę wyjść z podziwu dla autora!

Ojciec Benjamina Graham’a prowadził sklep z porcelaną, dzięki czemu mógł zapewnić bliskim życie na godnym poziomie. Wszystko zmieniło się, gdy głowa rodziny przedwcześnie zmarła, a dbanie o bliskich spadło na barki pani Graham. Starała się być przedsiębiorcza, prowadziła pensjonat i inwestowała na giełdzie, niestety już po kilku latach splajtowała.

Prawdopodobnie, miało to duży wpływ na życie Benjamina, który postanowił sprawdzić się w świecie finansów. Zaproponowano mu aż trzy stanowiska na różnych wydziałach - matematyki, języka angielskiego oraz filozofii, lecz Graham zdecydował się wieść ryzykowniejsze, ale też wyżej opłacane, życie finansisty.

Podziwiam zmysł i umiejętności autora do pisania o skomplikowanych zagadnieniach w przystępny sposób, ale należy podkreślić, że Graham dokładnie weryfikował swoje tezy w praktyce. Odnosił sukcesy giełdowe przez pół wieku, co czyni go wiarygodnym źródłem wiedzy - odmiennie od wielu współczesnych ekspertów legitymował się wynikami na potwierdzenie własnej filozofii inwestowania.

Sprowadza się ona do podziału inwestorów na dwie grupy, które dokładnie zostały opisane w książce „Inteligentny Inwestor”. Jeśli nie masz wiele czasu, nie interesują Cię finanse, ale posiadasz nadwyżki, które chciałbyś zainwestować, to Graham powiedziałby o Tobie „inwestor bierny”. Taki typ ludzi powierza swoje pieniądze specjalistom. Współcześnie zapewne najlepszym narzędziem do powyższej czynności są fundusze ETF. Druga grupa inwestorów, to ci przedsiębiorczy. Wykazują się dużym zainteresowaniem rynkami, czytają raporty, specjalistyczne książki, gromadzą wiedzę, przeprowadzają analizy spółek - wszystko to, by jak najskuteczniej pomnażać swój majątek. Z zasady mają oni ograniczone zaufanie do innych, przez co wolą samodzielnie zarządzać finansami. To głównie do tej ostatniej grupy zaadresowana jest książka „Inteligentny Inwestor”.

Mogłoby się wydawać, że datowana na 1949 rok pozycja jest zupełnie nieadekwatna do aktualnej rzeczywistości świata finansów. W końcu, w międzyczasie nastąpił boom internetowy, a giełda zaliczyła spektakularne krachy. To jednak tylko pozory, bo w rzeczywistości Graham zawarł w książce wiele zupełnie uniwersalnych prawd, zasad i reguł, którymi powinni kierować się inteligentni inwestorzy. Co ważne, życie zweryfikowało je pozytywnie, ponieważ książka była aktualizowana i kolejne wydania zostały wzbogacone o komentarze, a także uzupełnienia - te materiały okazują się pomocne, szczególnie jeśli tak jak ja jesteś początkujący w świecie finansów. W praktyce więc, otrzymujemy pakiet przypisów, gdzie bardziej współcześni eksperci komentują tezy Grahama, ale też dają praktyczne porady, jak choćby polecenia serwisów internetowych pomocnych w analizie spółek. Paradoksalnie, wiek książki to jednocześnie jej wada i zaleta, lecz osobiście uważam, że potwierdza on jej uniwersalną wartość. Wiem z czym mam do czynienia oraz które z porad są szczególnie ważne - bez względu czy stosujemy je w 1949 czy 2022 roku.

Bardzo przypadło mi do gustu rozróżnienie, które czyni Autor na początku książki: dowiadujemy się co różni spekulację od inwestowania. Wydaje mi się, że jest to warte wspomnienia zwłaszcza dzisiaj, gdy wiele osób traktuje czystą spekulację jak inwestowanie. Nie mając fundamentalnej wiedzy, kupuje się określone aktywa licząc na ich dalszy wzrost. Graham nie pochwalałby tego zachowania - raczej porównałby je do gry w kasynie, co nie jest złe, póki nie traktujemy zabawy na poważnie. Prawdziwe inwestowanie to dla Grahama kupno papierów spółek za cenę odpowiadającą ich realnej wartości. Co istotne, taka definicja inwestowania wyklucza ruchy krótkoterminowe. Odniosłam wrażenie, że autor wzdraga się przed inwestycjami krótszymi, niż kilka lat. Jego ideałem jest kupienie solidnych spółek, po chwilowych spadkach, w celu ich trzymania przez nawet kilkadziesiąt lat. Graham uznaje to za najlepszy sposób na budowanie majątku.

Książka „Inteligentny Inwestor” jest bez wątpienia pozycją dla każdego, kto chce podjąć w swoim życiu decyzje inwestycyjne. Jest to solidny podręcznik (także dosłownie - brawa za porządne wydanie!), do którego będziecie wracali. Już teraz wiem, że to nie ostatnie moje spotkanie z Grahamem, a jego dojrzałe podejście do inwestowania odpowiada mi najbardziej ze wszystkich, z którymi się dotąd zetknęłam.

Jeśli zdecydujecie się sięgnąć po ,,Inteligentnego Inwestora” Benjamina Graham’a, to zachęcam Was do dokonania zakupu lektury na stronie ksiegibarneja.pl
Księgarnia posiada w swoim asortymencie wiele ciekawych, specjalistycznych pozycji. Dodatkowo, znajdziecie fachową obsługę, która odpowie na wasze pytania. A krówki od są najlepsze na świecie! 😋🐄

Zasłużone 9/10!

Recenzja „Inteligentnego Inwestora” Benjamina Graham’a

Potężna lektura, niezwykle dużo wiedzy, przyczytałem raz, planuję przeczytać kilka kolejnych razy

Absolutny klasyk w dziedzinie inwestowania. Książkę te polecają niemalże wszyscy milośnicy finansów. Nie dziwie im się. Benjamin Graham stworzył zbiór kompletnych podstaw dla inwestora indywidualnego oparty przede wszystkim na zdrowym rozsądku oraz możliwie prostej arytmetyce. Dla mnie dużą wartością dodaną są aktualizujące komentarze Jasona Zweiga. Prostują one niektóre myśli Grahama, często słusznie zauważając, że aktualnie mają one sens jedynie historyczny i nie ma sensu się nimi kierować. Polecam!

Książka może i była wartościowa... 50 lat temu. W tej chwili jest tylko uderzająco nieaktualna...

Książka mimo swojego wieku, posiada pewne prawdy uniwersalne. Warta przeczytania pod każdym względem.

Cóż mogę więcej napisać niż to, że księga ta jest biblią inwestowania. Rady w niej zawarte są uniwersalne. Benjamin Graham był wybitnym analitykiem, ponieważ wiele jego zaleceń jest podstawą dzisiejszego inwestowania. Nie wiem, co mogę jeszcze napisać. Na pewno będę bardzo często powracał do tej książki. Bardzo polecam tym, którzy już inwestują oraz osobom interesującym się tą tematyką.

Dla wielu Biblia. Dla mnie książka, która niezbyt wiele wniosła na dziś dzień. Nieaktualne większość założeń odnośnie obligacji, ze względu na kompletnie inny rynek. Założenia odnośnie analizy fundamentalnej też już wszem i wobec znane.

Biblia inwestowania w wartość i długoterminowego. Zasady spisane przez Grahaman dekady temu aktualne są do dzisiaj, a najlepszym świadectwem ich skuteczności jest gigantyczna fortuna Warrena Buffeta.

Książka wybitna, która zrewolucjonizowała inwestowanie. Stanowi podglebie dla dorobku warsztatowego multimiliardera i chyba największego dotąd inwestora Warrena Buffetta, którego majątek pochodzi praktycznie wyłącznie z inwestycji, a nie jakiegoś cudownego wynalazku, przełomu technologicznego, tudzież sprawnie działającego przemysłu rozwijanego od zera. Mimo iż jest to dopiero zarys tego warszatu, to jest to właściwie pierwsze sięgnięcie do logiki, empirii i rozmaitych dziedzin nauki, by odsiać dobre inwestycje od złych. Ktoś kto chce się jednak rozwijać jako inwestor nie powinien poprzestawać na tej książce, lecz zainteresować się osobą samego Buffetta. Tak samo jak Stary Testament jest napisany, nie oszukujmy się dla ludzi prymitywnych, i dopiero w Nowym Testamencie mamy nowe prawdy, doprecyzowania, jakieś ciężkie do zrozumienia i zaakceptowania kwestie, które dochodzą do świadomości dopiero po dłuższym "przetrawieniu" i pod wpływem doświadcznia, taka właśnie jest relacja Graham-Buffett. Z całym oczywiście szacunkiem i zachowaniem proporcji. Ale na ten moment nie znajduję innego porównania. Graham jest mentorem i prekursorem Buffetta. Prawdopodobnie nie byłoby Buffetta, gdyby nie Philip Fisher, a przede wszystkim Graham.

Książka wartościowa ale troche przereklamowana w polskich warunkach XXI w. Natomiast wydanie ze studia EMKA jest TRAGICZNE. Jakość zredagowania/tłumaczenia jest na żenujaco niskim poziomie.

Benjamin Graham Inteligentny inwestor. Najlepsza książka o inwestowaniu wartościowym Zobacz więcej
Graham Inteligentny inwestor Zobacz więcej