Inteligentny inwestor. Najlepsza książka o inwestowaniu wartościowym

Okładka książki Inteligentny inwestor. Najlepsza książka o inwestowaniu wartościowym Benjamin Graham
Benjamin Graham Wydawnictwo: Studio Emka biznes, finanse
2006-01-01
838893189X
Radosław Madejski, Dariusz Bakalarz
inwestycje inwestowanie papiery wartościowe

W moim odczuciu, dalej mocno aktualna książka, być może z wyłączeniami i ograniczeniami co do amerykańskiej rzeczywistości, ale założenia sprawdzają się wszędzie tak samo dobrze.

Oczywiscie ksiazka jest zupelna podstawa, jeśli chcemy poznac wszystkie tajniki inwestowania na giełdzie. Bardzo polecam!

Do przeczytania tej książki zabierałem się dość długo. Zacząłem czytać ją w oryginalnej, angielskiej wersji, niestety jest pisana dość trudnym językiem, dlatego też zdecydowałem się na polską wersję. Jest dość obszerna- ponad 500 stron. Z pewnością przeznaczona dla osób, które mają wykształcenie finansowe lub doskonale znają się na inwestycjach. Sam wielokrotnie miałem problemy, ze zrozumieniem niektórych aspektów i posiłkowałem się innymi źródłami. Dodatkowo ostatnio została uaktualniona w latach 70, dlatego też zawarte tam informacje należy dostosować do aktualnej sytuacji rynkowej. Trzeba czytać ją z dużym skupieniem. Poniżej przedstawiam informacje, które z pewnością warto wyciągnąć z tej pozycji:

Według autora do inwestowania nie jest potrzebne wysokie IQ, dostęp do najświeższych informacji czy też dużej wiedzy dotyczącej rozeznania w biznesie. Kluczowe znaczenie ma odpowiednia struktura intelektualna- to właśnie ona sprawia, że podejmujemy odpowiednie decyzje i osłaniamy się przed negatywnymi skutkami emocji.
Według Grahama zarówno deflacja, jak i zbyt duża inflacja są zjawiskami niekorzystnymi dla inwestora. W tym drugim przypadku wzrastają koszty, natomiast przedsiębiorstwa nie są w stanie przerzucić wysokich cen na klientów, bowiem to zmniejszy popyt na ich produkty bądź usługi.
Aby uchronić się przed inflacją, autor proponuje dwa rozwiązania- REITy (związane z powiernictwem nieruchomości) i TIPSy (papiery wartościowe, które są indeksowane inflacją, jak chociażby obligacje skarbowe). Należy jednak zwrócić uwagę, że wyższa inflacja wiąże się również z wyższymi podatkami.
Graham proponuje podział portfela 50/50 (50% akcji i 50% obligacji). Zwraca jednak uwagę, że proporcje te można zmienić, jednak nie bardziej niż 25/75. Im starszy jest inwestor, tym więcej powinien posiadać obligacji, które uznawane są za bezpieczniejsze i są mniej zmienne.
W kolejnym rozdziale przedstawiono wskazówki, w jaki sposób powinniśmy prowadzić swój portfel akcyjny. Do najważniejszych wniosków zaliczyłbym dywersyfikację (minimum 10, maksymalnie 30 spółek),wielkość spółek (duże, które można realnie oszacować),historia dywidend (im dłuższa, tym lepiej świadczy to o przedsiębiorstwie),wskaźnik P/E (akcje wzrostowe mają ten wskaźnik zbyt wysoki, co interpretowane jest, jako niska opłacalność inwestycji).
Kolejny rozdział skupia się na czynnikach, które mają znaczenie przy wyborze akcji.
• Przede wszystkim warto powstrzymać się od zakupów firm, które regularnie zajmują się przejmowaniem innych podmiotów, bowiem takie spółki w historii nie wychodziły na tym dobrze.
• Nie należy kupować spółek, które w sposób szczególny zależne są od jednego kontrahenta
• Firma powinna mieć przewagę nad pozostałymi konkurentami, czego przykładem jest Coca Cola w branży napojów
• Wybierać spółki, które w planach mają działanie długoterminowe, regularnie podnoszące swoje przychody i zyski. Pozytywną przesłanką jest ponoszenie kosztów na rozwój i badania, które sprawią, że przychody będą zauważalne w przyszłości.
• Niemniej istotny jest dobry zarząd, który w klarowny sposób będzie komunikował przyszłe cele, przyzna się do błędu i nie wypłaca sobie zbyt przesadnych wynagrodzeń
Jeśli chodzi o szczegółowe kryteria, to w książce podkreślono:
1. duża wielkość spółki (w Polsce WIG-20 i WIG-40)
2. odpowiednia kondycja finansowa (aktywa bieżące powinny być dwa razy większe niż zobowiązania)
3. zyski w ciągu ostatnich 10 lat
4. wypłacana dywidenda w ciągu ostatnich 20 lat
5. zwiększające się dochody na akcje przynajmniej o 1/3 w ciągu 10 lat
6. odpowiedni stosunek C/Z (najlepiej uśrednić do 3 lat wstecz i na tej podstawie ocenić)
7. wskaźnik ceny do wartości księgowej (maksymalnie 1,5). Warto jednak zwrócić uwagę, że część spółek bazuje na wartości niematerialnej, takiej jak chociażby znaki towarowe czy licencje)
Emisje nowych akcji mogą być ryzykowne.
Graham wprowadza również pojęcie marginesu bezpieczeństwa – uważa, że akcje powinno kupować się maksymalnie tanio, poniżej wartości wynikającej z naszej wyceny. Wówczas w przypadku wahań na giełdzie nie powinniśmy odnieść drastycznych strat.
Dodatkowo ciekawym punktem były również informacje o momencie wchodzenia na rynek, czyli gdy ceny są optymalne. W przeciwnym wypadku inwestor narażony jest na straty.

Szkoda, że książka już nie jest aktualna. Brakuje dla mnie takiego podsumowania wszystkich zasad. Może kiedyś do niej wrócę. Nudne tabelki były, ale bez tego w inwestycjach ani rusz.

Klasyka gatunku i zarazem najlepsza książka dla ambitnych inwestorów w akcje i obligacje, którzy chcieliby zrozumieć ich wycenę lepiej od przeciętnej osoby.

Bardzo mądra książka , którą należałoby przeczytać i przemyśleć . Według mnie fantastyczne podstawy zarządzania kapitałem, zdrowe podejście do ryzyka i wyważone twierdzenia. Moja ulubiona książka do której wracam bardzo często .

Klasyczna lektura o inwestowaniu aktywnym, a zwłaszcza o inwestowaniu w wartość. Autor uczy podstaw analizy finansowej na wielu tablicach z danymi, które z początku trudno przyswoić, ale po kilku godzinach chce się samemu dokonywać podobnych obliczeń. Uwaga - wciąga!

Świetna książka o inwestowaniu na poważnie. To nie żadne czary-mary, bądź milionerem nie wychodząc z domu, ale poważna nauczycielka rozsądnego zarządzania nadwyżką pieniężną, która może pozwolić w świetny sposób się wzbogacić. Analiza fundamentalna jak uczy historia B. Grahama oraz W. Buffeta, jest probierzem do rozwijania się na rynkach kapitałowych.
Zdecydowanie każdy kto chce inwestować z głową musi przeczytać tę lekturę!

Zdecydowanie każdy...

Na pewno nie jest to książka dla "zwykłego" zjadacza chleba, który próbuje zrozumieć giełdę. I wcale nie dlatego, że jest naszpikowana wzorami itp. Po prostu - jest tylko o obligacjach i akcjach (czyli wybranych dwóch formach inwestowania) oraz tylko o amerykańskim rynku (przykłady i przeliczenia dotyczą amerykańskich firm i tejże giełdy). W sumie ciężko powiedzieć, kto napisał tę książkę - sam autor wielokrotnie ją przerabiał w kolejnych wydaniach, po każdym rozdziale są komentarze innych autorów, jest kilka wstępów i kilka dodatków na końcu (włącznie z wykładem z uniwersytetu Colombia). A w dodatku główna część jest pisana w pierwszej osobie liczby mnogiej "jesteśmy" - my inwestorzy, my autorzy czy my-autor? Merytorycznie jednak - przeznaczona dla osób ciekawych wykonywania analizy sprawozdań finansowych spółek i interesujacych się dotychczasowym zachowaniem giełdy amerykańskiej oraz historycznymi przypadkami wzlotów i upadków poszczególnych firm. Dla zwykłych inwestorów polecam książki Michała Szafrańskiego lub Marcina Iwucia - przystępnie pisane, obejmujące szerszy zakres i przystosowane do polskich realiów.

Jak w tamtych czasach to pewnie na 10/10 gwiazdek. Aktualnie ciężko się czyta, jak ktoś nie jest obeznany to naprawdę można się pogubić. Jak ktoś ładnie napisał, toporna

• Finanse
  • Inwestowanie
  • Biznes
  • Do kupienia
  • Ekonomia

Graham Inteligentny inwestor Zobacz więcej
Benjamin Graham Inteligentny inwestor. Najlepsza książka o inwestowaniu wartościowym Zobacz więcej