Tango

Okładka książki Tango
Sławomir Mrożek Wydawnictwo: Noir sur Blanc utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
208 str. 3 godz. 28 min.
Kategoria:
utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
Wydawnictwo:
Noir sur Blanc
Data wydania:
2014-09-25
Data 1. wyd. pol.:
2010-01-01
Liczba stron:
208
Czas czytania
3 godz. 28 min.
Język:
polski
ISBN:
9788373924956
Tagi:
literatura polska taniec ironia lektura Stomil Artur

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Opinia

avatar
174
173

Na półkach:

Co tu powiedzieć... Aż żałuję, że przez pandemię ominął mnie spektakl teatralny tej sztuki. Od razu podczas czytania nasunęły mi się podobieństwa do powieści Gombrowicza, 'Ferdydurke', choć 'Tango' wydaje mi się przy niej mocno okrojone jeśli chodzi o przekazywaną treść. Zarówno ze sztuki, jak i powieści przybija się na pierwszy plan ten absurd świata przedstawionego, mający być przykrywką dla ich przesłania. Ponadto oba teksty stawiają formę (schematy życiowe) jako istotną, jak nie najistotniejszą kwestię całości utworu. Spodobały mi wyraziste postacie i dość awangardowy, a przez to zabawny konflikt międzypokoleniowy ukazanny w dramacie, będący miłą odmianą od jego powszechnie przyjętej koncepcji.

Dramat koncentruje się na Arturze, którego rodzice w czasach swojej młodości zburzyli stary ład/przyjęte konwenanse. Po pozbyciu się poprzez bunt tradycyjnych form, nasz protagonista, nie ma już przeciwko czemu się buntować, co wywołuje w nim wewnętrzny sprzeciw; potrzebę przywrócenia dawnego porządku. Forma nowoczesności czyni według niego ludzi zagubionymi więc chce ich od niej uratować poprzez zniszczenie wolnościowego, wręcz anarchistyczny świata swoich rodziców. W tym właśnie celu opracowuje spisek, polegający na wciągnięciu domowników z powrotem w formę tradycji i reguł, a to za pomocą ceromonii ślubnej ze wszystkimi tworzącymi ją zwyczajami. Jego ideały ulegają w trakcie jednak zatarciu.

Według mnie przez tę sztukę Sławomir Mrożek chciał nam przekaza do czego doprowadza koniec końców anarchia reprezentowana w utworze przez nowoczesną formę rodziny Artura; nie dającej się niczym pohamować przemocy. W świecie bez ustalonych reguł to właśnie obranie drogi agresji pozwala na narzucenie reguł swojej gry. Artur nie mógł ustanowić w inny sposób swojej formy więc zniżył się do najniższego poziomu, co potem obróciło się przeciwko niemu. W ten sposób świat przybrał prymitywną formą świata opartego o prawo silniejszego. Tym sposobem zarówno dwa przeciwległe bieguny, tradycja i nowoczesność rozpadły się. No i oczywiście dochodzi też to, że młodzi ludzie muszą się zawsze przeciw czemuś zbuntować, czy to tradycji czy – jak w tym przypadku – nowoczesności, jeśli nie ma innego wyjścia.

Podsumowując, spodobało mi się, i to nawet bardzo, choć mam wrażenie, że dramat to trochę stracony potencjał. W 'Ferdydurke' dało się odczuć wyczerpanie tematu, ale tutaj na koniec miałem mieszane odczucia odnośnie tego. Brakowało mi czegoś, co by mnie dostatecznie usatysfakcjonowało. W każdym razie muszę się kiedyś na pewno udać do teatru żeby obejrzeć ten dramat, bo chyba tylko w ten sposób będę mógł naprawdę orzec czy ta sztuka mi się podoba czy nie. Sam zamysł jest naprawdę fenomenalny więc chciałbym obejrzeć jego teatralny przekład na scenie, na żywo żeby doświadczyć go w stu procentach.

Co tu powiedzieć... Aż żałuję, że przez pandemię ominął mnie spektakl teatralny tej sztuki. Od razu podczas czytania nasunęły mi się podobieństwa do powieści Gombrowicza, 'Ferdydurke', choć 'Tango' wydaje mi się przy niej mocno okrojone jeśli chodzi o przekazywaną treść. Zarówno ze sztuki, jak i powieści przybija się na pierwszy plan ten absurd świata przedstawionego,...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    22 411
  • Chcę przeczytać
    1 972
  • Posiadam
    1 168
  • Lektury
    1 073
  • Ulubione
    781
  • Lektury szkolne
    251
  • Literatura polska
    187
  • Z biblioteki
    139
  • Chcę w prezencie
    119
  • Klasyka
    110

Cytaty

Więcej
Sławomir Mrożek Tango Zobacz więcej
Sławomir Mrożek Tango Zobacz więcej
Sławomir Mrożek Tango Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także