Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian

Okładka książki Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian Ziemowit Szczerek
Okładka książki Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian
Ziemowit Szczerek Wydawnictwo: Wydawnictwo Ha!art Seria: Seria prozatorska pod redakcją Piotra Mareckiego literatura piękna
Seria prozatorska pod redakcją Piotra Mareckiego
Wydawnictwo Ha!art
2013-04-24
2013-04-24
2017-01-01
Europa wschodnia Ukraina podróże reportaż
Inne

Okładka książki HERITO nr 41 / 2021 Walancin Akudowicz, Hieronim Grala, Jacek Purchla, Redakcja kwartalnika HERITO, Tokimasa Sekiguchi, Ziemowit Szczerek
HERITO nr 41 /... Walancin Akudowicz,...
Nadzieja Joanna Bator, Walde...

Podróż na Dziki Wschód

Tematyka średnio mnie interesująca, ale skoro jest Paszport Polityki, to przeczytać trzeba. I z tego trzeba zrobiło się warto, bo mimo iż niektóre zagadnienia, czy pojęcia nie były dla mnie jasne, to styl opowieści wszystko wynagradzał. Bo to opowieść, Autor świetnie snuje historie, wyłuszcza szczegóły, wyciąga ciekawe wnioski. Dobrze się czyta.

Las Ukrainas Parano

Czy zapisy alkoholowo-narkotyczno-seksualnych podróży Ziemowita Szczerka po Ukrainie należy traktować jako dogłębną analizę postrzegania naszego sąsiada przez Polaków i na odwrót? Chyba nie, natomiast w moim odczuciu nie jest to wadą.

Pełne wulgaryzmów i niepoprawności politycznej "gonzo" Szczerka to kontrapunkt dla pomnikowej "Polskiej Szkoły Reportażu", no i gdy Szczerek ściemnia to przynajmniej tego nie ukrywa. :)

Oczywiście nie każdego taka stylistyka musi kręcić, ale ja się uśmiałem.

Las Ukrainas Parano

Nie jestem wielkim fanem tej książki, ale przejrzałem część recenzji, zwłaszcza tych z niską oceną i jestem załamany. Ludziska czytają to jako reportaż, czyli jakby treść jota w jotę się wydarzyła. Ludzie, to jest 100% literatura piękna imitująca nieco reportaż i oparta zapewne na własnej biografii, ale nie należy tego czytać jak reportaż. Jest tu na pewno dużo fikcji kompletnej, jak i fikcji luźno opartej na faktach a także autofikcji. Autor zresztą robi piękną podpowiedź i równocześnie metanarracyjno-autofikcyjny misz-masz z tym gonzo, a ludzie łykają jakby pisał autobiografię... Rzeczy typu jazda po Ukrainie autem przez 4 osoby po pomieszaniu Lsd i Thc i alkoholu jest nierealna. Po Lsd wzmocnionym Thc większość osób miałaby problem z domu do sklepu i zrobić proste zakupy z uwagi na zmiany percepcji i typową paranoiczną autosugestię. Zwykła zarzutów dla metafory z Lęk i odraza w Las Vegas/filmowe Las Vegas Parano. Inne przygody też są w zapewne niemałej mierze kreacją, pewnie ta z bronią i nie tylko. O samej książce uważam, że jest dobra, momentami przegadana, zwłaszcza we wspomnianym tripie samochodowym. Długie, rozbudowane dysputy o ukraińskosci, polskości i historii średnio pasują do kwasu, nawet jak na groteskowe pisanie. Wiele odważnych obserwacji i wniosków; bardzo dobry, szczery język, bez pozy podróżniczej i moralizatorstwa z interesującym wnioskiem ogólnym. Całość nawet 8/10. Z zastrzeżeniem, że czytelnik rozumie konwencję a la gonzo, a nie czyta to jak młot jak czysty reportaż, którym to nie jest. Warto: https://culture.pl/pl/tworca/ziemowit-szczerek

Było kilka ciekawych myśli, przedstawienia innego punktu widzenia, jednak sposób opisywania ludzi, rzeczywistości był pozbawiony szacunku. Też wspomnienia przygód erotycznych był moim zdaniem zbędny

Bardzo interesująca, zarówno pod względem treści i formy. Pełna ironii i błyskotliwych spostrzeżeń. Mimo tego, jak trudny temat podejmuje autor, lektura książki "Przyjdzie Mordor i nas zje" była dla mnie przyjemnością. Doceniam również to, jak oddziałuje na wyobraźnię i poczucie tego, co jest, a co nie jest możliwe, jak bardzo różna może być zamieszkiwana przez nas przestrzeń na tym świecie.

Częściej patrzę się na wschód
Ja o tym wiem
I ty wiesz

Zimne dziady listopady STRACHY NA LACHY

z cyklu..KSU...

Mnie się podobało...i nie wiem co się dodało , wykoloryzowało , a co umknęło z racji dość specyficznych napitków...ale jest żwawo , dowcipnie i czasem dość celnie. Wiadomo . przełom wieków , tysiącleci i czegoś tam jeszcze...tego już nie ma ...i to nie tylko kwestia bomb...
Cudowne jest zakończenie....
Koleś kur..., przyjechałeś na safari?
Warto nad tym pomyśleć mknąc niemiecką autostradą....obojętnie w jaki kierunku....

Częściej patrzę się na wschód
Ja o tym wiem
I ty wiesz

Zimne dziady listopady STRACHY NA LACHY

z cyklu..KSU...

Mnie się podobało...i nie...

Właściwie, to nie wiem jak zakwalifikować tę książkę. Mam na myśli gatunek... Literatura faktu? Dzienniki? Nie mam pojęcia, serio! Ale grunt, że przy czytaniu bawiłam się wyśmienicie! Ale gawędziarz z tego autora! To niebywałe, jak lekko potrafi pisać o takich tematach. I może dla niektórych będzie tu dużo balsamu Wigor, jarania i narkotykowego haju. Ja znalazłam tu fajny balans. I niezwykle ciekawe opowiastki, które autor mógłby z powodzeniem opowiedzieć mi przy browarze w dusznym barze. Karolina, dziękuję za polecenie książki! Gdyby nie Ty, nie miałabym pojęcia o jej istnieniu, przez co byłabym uboższa o tę genialną historię!

Styl gonzo jednak do mnie nie przemawia. Kilka trafnych spostrzeżeń to dla mnie zbyt mało, by to literackie Las Vegas Parano mnie zachwyciło.

Książka ta jest jak studencka wycieczka, z plecakiem, autostopem po krajach słowian. Jest brudna, czasam męcząca, wolę albo kompletnie odjechane książki Ziemowita jak siódemka, albo bardziej reportaże.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Niezły gawędziarz z tego Szczerka. Sam nie wiem, czy jest to reportaż, czy też chaotyczny strumień świadomości ponarkotykowej. W sumie niewiele mnie to obchodzi. Książka jest interesująca, zabawna i nawet można się z niej czegoś dowiedzieć. Tak więc pozytywne doświadczenie. Na pewno jeszcze po coś Szczerka sięgnę.

• Reportaż

Ziemowit Szczerek Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian Zobacz więcej