Wiosna Adeli

Nasza Księgarnia
1978-01-01
1978-01-01
Emilia Witwicka
literatura słowacka walki wyzwoleńcze dziewiętnasty wiek powieść historyczna powieść obyczajowa

„Sprawa słowacka”, choć obecna, a nawet bardzo istotna, nie zdominowała powieści – to raczej obyczajówka z wątkiem narodowym w tle. I jest to młodzieżówka; styl Zubka najbardziej przypomina mi Lucy Maud Montgomery...

WIĘCEJ:

WIĘCEJ:

To mój ulubiony rodzaj powieści. Główny wątek tworzy relacja głównych bohaterów, ale tło społeczne nie jest bez znaczenia. Rzecz dzieje się na terenie Austro-Węgier i dotyczy słowackiej wiosny ludów. Autor pięknie przedstawił dążenia Słowaków do wyodrębnienia narodowego, a przy tym uczynił prawdziwe postanie historyczne głównymi bohaterami. Ich uczucie nie jest proste, przede wszystkim dlatego, ze własne szczęście nie jest dla nich priorytetem. Co więcej historia nabiera jeszcze bardziej emocjonalnego wydźwięku, dzięki szczególnie intymnej narracji postaci Ewy. Szczerze polecam "Wiosnę Adeli". Wydaje mi się, że zadowoli nawet wymagającego czytelnika.

Bardzo sympatyczne romansidło z walką o niepodległość w tle. Opisuje prawdziwą historię miłosną słowackiego bohatera narodowego L. Sztura z perspektywy przyjaciółki jego ukochanej. Mam sentyment do tej książki z uwagi na moją babcię Adelę :)

• Przeczytane dawno temu
  • Historyczne/Biograficzne