Błękit i mrok

2013-01-01
2013-01-01

Trochę fantastyki trochę romantyki

Trochę fantastyki trochę romantyki

Uch! Udało mi się skończyć dość szybko ten literacki koszmarek, ale wciąż się wzdrygam. Mamy nastolatkę Annę i anioły, które się w niej zakochują. Z pozoru zwykła dziewczyna staje się niezwykła... Tanie romanse, płytcy bohaterowie, nudnawa i przewidywalna akcja. Nie podoba mi się nieudolne kopiowanie zagranicznych pomysłów.

<3<3<3<3<3<3<3<3<3<3...

<3<3<3<3<3<3<3<3<3<3...

Niestety, ale książka nie przypadła mi do gustu. Myślałam, że okaże się całkiem fajna i dobra do przeczytania - pomyliłam się. To znaczy komuś innemu jednak może się spodobać, w końcu każdy ma swój własny typ. Mnie nie zaintrygowała. Pomysł wydał się całkiem banalny, lecz gdyby lepiej go dopracować z pewnością byłby całkiem udany. Akcja toczyła się niesamowicie szybko i wciąż pojawiał się kolejny nowy problem z Anną, która okazała się słabą i biedną dziewczyną, która wiecznie potrzebuje pomocy. Poza tym sama ta przesłodzona i wielka miłość Anny i Dawida. Trochę to dla mnie naciągane. Książkę jednak da się przeczytać, ale nie wzbudza zbyt wielkiego zaciekawienia.

zajebista

zajebista

Bardzo ciekawa książka i urzekająca. Sceny z Dawidem najlepsze. :)

Bardzo ciekawa książka i urzekająca. Sceny z Dawidem najlepsze. :)

"Błękit i mrok" to powieść kolejnej polskiej autorki, opublikowanej przez Wydawnictwo Novae Res. Sięgnęłam po tę książkę, ponieważ zaintrygował mnie opis i sama okładka. Spodziewałam się interesującej, ciekawej lektury.

Ania jest zwykłą dziewczyną, która straciła swoich rodziców w dzieciństwie. Mieszka z ciocią. Ma grono przyjaciół, jest lubiana w szkole. Sympatyczna, wesoła dziewczyna, która lubi się pobawić. Pewnego dnia podczas apelu w szkole Anna zasłabła. Przybył jej na ratunek, jakżeby inaczej, przystojny nieznajomy, który zaraz po tym nagle znika. Jednak po jakimś czasie ponownie trafia na mrocznego chłopaka, który jak się okazało, ma na imię Dawid. Dziewczyna wyczuwa, że skrywa on mroczną tajemnicę. Mimo wszystko zakochuje się w nim bez pamięci. Anna jednak chce poznać tajemnicę chłopaka. Okazuje się, że Dawid nie jest człowiekiem. Jest bestią, zamieszkującą piekło, gdzie odbywa swoją karę.

Jest Dawid. Jest Anna. Jak to w paranormal romance bywa, potrzeba tego trzeciego. I tak oto poznajemy Mateusza.. Anioła stróża Anny, który się w niej także kocha. Wszystko pięknie, Dawid ma sekret, ale gdzie tu czarne charaktery, bo przecież nie są nimi ani Dawid ani Anioł Stróż? Pstryk! Jest! Ten zły objawia się pod postacią prawej ręki Diabła, władcy piekieł. Ten coś od Anny chce, chyba sam nie wie do końca co. Chłopcy muszą bronić dziewczynę przed tym "złym". Ale, żeby nie było za nudno, ten "zły" zaczyna coś czuć do naszej głównej bohaterki. Ach te paranormal romance.

Szczerze powiedziawszy, lubię czasem sięgnąć po taką literaturę, "odmóżdżyć" się. Ale "Błękit i mrok" przeszedł moje najśmielsze oczekiwania. Dawno nie czytałam tak nudnej, przewidywalnej i słodkiej aż się chce rzygać od ciągłych powtarzań "kocham Cię" książki. Dzięki niej przez dłuuugi czas będę omijać ten gatunek szerokim łukiem. Fakt, przyznam się, że powieść przeczytałam dosyć szybko, ale raczej kontynuowałam z przymusu i rozpędu. Jedynie pod koniec zaczęła się jakaś konkretna akcja, która mnie wciągnęła. No, to było jakieś kilkadziesiąt (może dwadzieścia, może trzydzieści) przed zakończeniem. Trochę za późno chyba co? Reszta książki to tylko słodkie opisy miłości Anny i Dawida i cierpienia tego trzeciego.

W książce Agaty Niedroszlańskiej widzę dwa pozytywy w postaci Anny głównej bohaterki, która miała jakąś charakterystyczną osobowość oraz wydarzenia, które działy się pod koniec książki. To jednak trochę za mało. Nie polecam tej książki osobom, które dopiero zaczynają swoją przygodę z paranormal romance. Mogą się bardzo zrazić do tego gatunku. Czytelnicy którzy kochają tego typu książki pewnie będą zadowoleni. Ja osobiście nie wiem czy sięgnę po kolejny tom. Szkoda mojego czasu na tego typu powieści.

Kolejna fajna książka polskiej autorki. Może ciut za słodka, ale ogólnie mi się podobała.

Zastanawiam się jak to jest. U nas w Polsce polska literatura jest mało czytana. Większą popularnością cieszą się książki zagranicznych autorów. Natomiast w USA prawie każda wydana książka przez tamtejszych pisarzy odnosi ogromy sukces.

Nie najgorsza.
Może będzie drugi tom ?
Czekam.

Nie najgorsza.
Może będzie drugi tom ?
Czekam.

Do przeczytania książki zachęcił mnie opis oraz opinia mojej przyjaciółki. Oryginalny temat i ciekawe opisy. Fajni bohaterowie i akcja, pomyślałam : "Czemu nie ?"

Książka opowiada o historii młodej dziewczyny, którą od małego wychowuje ciocia. Ma przyjaciół i kocha dobrą zabawę, jest śliczna i mądra. Przed zakończeniem szkoły średniej zostaje sama w domu, ponieważ ciotka musi wyjechać do swojej ciężko chorej siostry. Okazuje się, że w czasie jej nieobecności wiele się zmieni. Anna poznaje chłopaka i zakochuje się w nim. Zaczyna miewać dziwne sny, a później dowiaduje się, iż Dawid nie jest tym za kogo go miała. I tu zaczynają się schody. Dziewczyna wkracza w magiczny świat, o którego istnieniu nie miała pojęcia. Poznaje siły mroku, przed którymi musi uchronić bliskich. Wszystko zaczyna się komplikować, a młoda dziewczyna znajduje się w centrum walki między aniołami a upadłymi. Czy tak młoda osoba może sobie z tym wszystkim poradzić ?

"Błękit i mrok" to tytuł, który dużo obiecuje, ale się z tego nie wywiązuje. Moim zdaniem akcja dzieje się za szybko. Przez natłok wydarzeń nie mogłam skupić się na jednym, bo już zaczynało się następne. Jak na skromne 220 stron było ich zbyt wiele. W pewnym momencie przestałam orientować się, które są ważne, a które powinny być tylko dodatkiem. Nie przeszkadza to nie wiadomo jak bardzo w czytaniu, ale potem nic się nie pamięta, gdyż wszystko zlewa się ze sobą. Natłok wydarzeń spowodował, że książka traci w moich oczach, a szkoda, bo temat jest bardzo oryginalny.

Anioły, upadli i diabeł-mieszanka wybuchowa. Tak mogło by się zdawać, a jednak. Znów się rozczarowałam. Zero emocji. Walka się toczy, a ja tego nie odczuwam, bo autorka opisuje w większości uczucia Anny. Dziewczyna cały czas myśli o ukochanym Dawidzie. Monika znów jest rozczarowana. Zamiast mrożącej krew w żyłach opowieści dostaje love story.

Miłość- uczucie, którym dwoje ludzi darzy się wzajemnie, ale czy wystarczy krótka znajomość, by można o niej mówić? W tej książce tak. Anna i Dawid poznają się w pierwszym rozdziale. I tu przedstawię Wam schemacik :

Anna widzi Dawida 1 raz --> Annie podoba się młody chłopak, którego przedtem nie znała --> Spotykają się na imprezie --> Ich miłość rozkwita

Aż chce mi się krzyczeć! Bohaterowie za każdym razem, gdy mają sprzeczkę (były naprawdę małe) zaraz się godzą. Tu nawet nie ma napięcia, albo ja go nie odczuwam. (Jeśli to czytasz napisz w komentarzu Konstantynopol) Wątek miłosny po części mi się podobał a po części nie. UWAGA SPOILER | W Annie jest magiczne światło anioła, w którym Dawid był kiedyś zakochany, ale przez jeden błąd zostali rozdzieleni| Był to piękny i oryginalny pomysł autorki za co wielki plus. Tylko przez to nie daję minusa i nie zaczynam narzekać na tę przesłodzoną miłość.

Kolejny plusik przyznam za bohaterów, od których aż tryskała oryginalność. Każdy inny i ciekawy na swój sposób. Czasem może też byli dziecinni lub zbyt poważni. Podobało mi się to. Na prawdę chciałabym rozwinąć ten wątek, ale sama zabiłabym się za spoilerowanie. Nie umiem opisać ich bez spoilera- przepraszam.

Na koniec powiem tylko, że książka trochę mnie rozczarowała. Nie odradzam i nie polecam. Daję mocną trójkę.

• ❣ Z wymiany ❣
  • Polskie też dobre
  • Wymienię

Dodaj cytat z książki Błękit i mrok