Zakochana w mroku

Wydawnictwo Literackie
2012-04-30
2012-04-30
Anna Sak

Bardzo trudno było mi przebrnac przez początek. Miałam wrażenie, że ta opowieść nigdy się nie rozwinie. Jednak w pewnym momencie zauważyłam, że nie jestem się w stanie oderwać.
Główna bohaterka nie irytowała mnie tak bardzo, jak nieraz się to zdarza, chociaż zdarzały się też gorsze momenty. Chlopak, który się pojawia w jej życiu miał zdecydowanie dziwny humor, do którego z początku trudno się było przyzwyczaić, ale później było już tylko coraz lepiej.
Co można powiedzieć? Wbrew temu, co niektórzy napisali w opiniach, nie wydaje mi sie, że książka jest skierowana tylko do młodszych czytelników (mam na myśli nastolatkow). Sama nie mam już tych nastu lat, a mimo to całkiem dobrze się przy książce bawiłam. Zakończenie było dla mnie po części zaskakujące, niektórych rzeczy się domyslilam, niektore były dla mnie do końca zagadka.
W każdym razie podsumowując, książka była naprawdę przyjemna. Do wszystkich tych, którzy mają problemy z przebrnieciem przez początek, to trwa tylko chwilę. W pewnej chwili strony będą same się przewracaly, a wy będziecie chcieli wiedziec, co stanie się dalej. Polecam!

Autorka stworzy ciekawy, mroczny świat, który nadaje książce genialnego klimatu. Początkowo może wydawać się dziwny, jednak jego urok jest niezwykły i wciągający. W tym nietuzinkowym świecie między ludźmi żyją Prastarzy, wiedźmy, duchy i wiele innych stworzeń mniej lub bardziej znanych nam z legend czy baśni. Są naprawdę ciekawymi istotami, choć nie odgrywają w książce jakiejś znaczącej roli. A szkoda, bo uważam, że rozwinięcie ich wątków byłoby bardzo ciekawe. Z miłą chęcią poznałabym bliżej historię macochy, skrzata czy Dziecie Dzwonu.
Choć jestem zachwycona ‘magicznymi istotami’ to zdecydowanie moją ulubioną bohaterką jest Rose – bliźniacza siostra głównej bohaterki książki. Dziewczyna wydaje się dziwna czy niespełna rozumu a jednocześnie skrywa wiele tajemnic. Od początku wiedziałam, że ta jej inność kryje za sobą jakąś tajemnice. I nie zawiodłam się. Autorka pięknie wplotła jej wątek w całą historię, która jest całkiem niezła. Może zakończenie książki nie jest spektakularne, widowiskowe czy wielce zaskakujące jednak jest dopracowane i ciekawe.
Jedynym problemem tej książki jest główna bohaterka - Briony. Dziewczyna uważa się za złą wiedźmę – podkreślam ZŁĄ. Przyznaję nie jest niewinna, ma kilka ‘wpadek’ na sumieniu. Tylko, że zła osoba nie ma wyrzutów sumienia. A tak jest z Briony. Za każdym razem, gdy coś zrobi czy wspomina swoje czyny, żałuje, zamartwia się, przeprasza, obwinia itd. No ileż można.
Pomimo tego, że główna bohaterka momentami strasznie mnie denerwowała to książkę przeczytałam z przyjemnością. Naprawdę warto ją przeczytać chodźmy dla samego klimatu i świata powieści.

1997

Nie chciałam zaniżać oceny ale to coś dla młodszych czytelników sam początek był niezły ale potem gdzieś to do mnie nie trafiło

Akcja dzieje się w Anglii niby w miarę współcześnie, lecz momentami mam co do tego wątpliwości.. Główna bohaterka Byrony myśli, że jest czarownicą i sprowadza nieszczęścia. Jej siostra choruje na bagienny kaszel. Dziewczyna stara się jej pomóc wyzdrowieć. Mroczna i taka trochę psychodeliczna powieść Pojawiają się bagienne stwory i inne nadzwyczajne istoty.

Główna bohaterka powieści Franny Billingsley "Zakochana w mroku" jest wiedźmą, o pięknej twarzy, ale okrutnym i niezdolnym do miłości wnętrzu. O tym, kim jest, dowiedziała się od swojej macochy, zanim ta zmarła, a winą za jej śmierć obarcza się właśnie nastoletnia Briony. Dziewczyna uważa również, że to ona skrzywdziła siostrę i wywołała uszkodzenie mózgu bliźniaczki. Nienawidzi za to siebie i zmusza się do opieki nad siostrą, oszczędzając sobie wszelkich życiowych przyjemności. Zapomniałam wspomnieć, że akcja dzieje się na Bagniskach, które swoją nazwę zawdzięczają rozległym bagnom, jak łatwo się domyślić, na których mieszkają Prastarzy. Briony Larkin potrafi z nimi rozmawiać i je widzieć, co tylko potwierdza jej obawy, że jest wiedźmą, nie dopuszczając do siebie innego argumentu. W tym mieście czarownice się wiesza po publicznym procesie, dlatego nikt nie zna tajemnicy nastolatki, macocha zabrała ją do grobu. I tak lata płyną, gdy nagle do miasteczka przybywa Eldric Clayborne, chłopiec-mężczyzna, jak go zwykła nazywać nasza bohaterka, syn odpowiedzialnego za projekt osuszania bagien mężczyzny. Dziewczyna i nieco starszy od niej chłopak zaczynają ze sobą rozmawiać, zakładają Fraternitus Łobuzyficus, powoli przeradza się to w przyjaźń i w coś nieco więcej. Wydarzenia związane z Eldriciem dają do myślenia i Briony zastanawia się, czy rzeczywiście nie jest godna szczęścia i nie potrafi naprawdę kochać.
Książka z początku wydawała mi się bardzo dziwna. Czytałam ją z lekkim znudzeniem, czego nie poprawiała mocno depresyjna główna bohaterka, która kojarzyła mi się z typową nastolatką z problemami i myślami samobójczymi. Było dużo niedopowiedzeń, które traktowałam na minus, gdyż nie miałam wyłożonej "kawy na ławy" i to mnie niemiłosiernie denerwowało, że nie rozumiem, o co chodzi, a to przecież początek powieści, to jak dam radę zrozumieć resztę? Ale okazało się, że to lektura z tych, których tajemnice rozwiązywane są na końcu i w miarę czytania coraz bardziej mi się podobała. Wciągnęłam się do świata Bagnisk, moczar, Prastarych, wybrukowanych uliczek i piwiarni, w której serwują herbatniki, piwo imbirowe i rosół z węgorza. Polubiłam również naszą wiedźmę, a nawet jej nie do końca normalną siostrę, o Eldricu nie wspominając. Przez większość książki nic się nie dzieje. Dosłownie nic. Wyjście do piwiarni, wyjście na bagna, wyjście na cmentarz, wyjście do sądu... ale w punkcie kulminacyjnym trochę się wydarzyło, choć nie wbiło mnie to w fotel. Cieszę się również, że jest to powieść która się rozpoczyna i kończy, nie ma więcej części. Nie dlatego, że nie jest to coś wciągającego, tylko dlatego, że dość miałam już rozbudowanych cykli, które kontynuujesz i finiszu nie widzisz. Nawiążę jeszcze do stylu pisania - na początek nieco dziwny, dla mnie toporny, do którego długo nie umiałam się przyzwyczaić, ale jak już to zrobiłam, to czytało mi się to bardzo szybko, po czym na końcu uznałam, że to zostało napisane w bardzo pięknym stylu, do którego nie mogę się przyczepić, jest po prostu inny, ale czy wszystko musi być takie samo?
Serdecznie zachęcam do zapoznania się z tą pozycją, ponieważ jest to kawał bardzo dobrej fantastyki, nietuzinkowej, z ciekawym pomysłem i wyrazistymi postaciami.

To nie moja bajka.
Nie mój świat.Męczyłam się. Nie rozumiałam tego świata. I nigdy nie wrócę do tej książki.

To nie moja bajka.

Ciężko mi skomentować moją opinie zwłaszcza , że książka potrafi jednocześnie wciągnąć w wymiar problemów Jak i jednocześnie z irytować w niektórych momentach może dla faceta takiego jak ja to jest dość "przekombinowane" Lecz doceniam wymiar słów i z tego że ' ten który uważa że nie zasługuje na miłość bądz nie jest jej wart to
tak na prawdę jest wartościowym człowiekiem który
Nie tylko odda swoje serce tak i poświeci siebie...
wiec cytatem którym podsumuje tą powieść jest ''Nie każde złoto jasno błyszczy,
Nie każdy błądzi, kto wędruję,
Nie każdą siłę starość zniszczy.
Korzeni w głębi lód nie skuję
Z popiołów strzelą znów ogniska
I mrok rozświetlą błyskawice.
Złamany miecz swą moc odzyska,
Król tułacz wróci na stolicę.''

tak na prawdę jest wartościowym człowiekiem...

Całkiem interesująca, dobrze opisany świat przedstawiony. Nie mam większych zastrzeżeń. Polubiłam główną bohaterkę, podobnie jak jej 'wybranka'.
Jak najbardziej polecam

Jak najbardziej polecam

Początkowo opis bardzo mnie zaciekawił, lecz gdy zaczynałam czytać, czar prysł. Podchodziłam do książki dwa razy. Za drugim razem przeczytałam. Akcja z początku bardzo powoli się toczy, co mnie nużyło, ale na szczęście zaczęła się mocno rozkręcać w połowie książki. Zauroczyłam się postacią Eldrica, jego charakterem i poczuciem humoru. Również przemiana Briony jest mocno interesująca. Mimo wszystko bardzo mi się podobała i ją polecam.

Dziewczyna może mieć twarz anioła i okrutne serce….

Siedemnastoletnia Briony jest wiedźmą-a przynajmniej tak jej się wydaje. Czuje, że to jej moce spowodowały śmierć ukochanej macochy. Pozostał jej ojciec i siostra, którą Briony musi się opiekować. Pozostały również gigantyczne wyrzuty sumienia…

Często wymyka się na leżące nieopodal jej domu bagna. gdzie rozmawia z Prastarymi, duchami moczar. Jedynie wiedżmy mogą dostrzec Prastarych, a wiedźmy budzą strach, i jeśli tylko zostaną zdemaskowane, czeka je śmierć. Co się stanie, gdy tajemnica Briony wyjdzie na jaw?

Pewnego dnia w miasteczku zjawia się złotowłosy Eldric. Między nim i Briony powoli rodzi się elektryzujące uczucie. Dziewczyna zaczyna zadawać pytania: czy rzeczywiście jest zła i niebezpieczna? I czy rzeczywiście nie zasługuje na miłość?… ~okładka

Książkę kupiłam na wyprzedażach w biedronce. I nie spodziewałam się po niej zbyt dużo. Nie rozczarowała mnie, mam do niej parę spostrzeżeń, ale tak to jest naprawdę dobrą książką. Nie wiem czemu ma aż tak niską ocenę na lubimy czytać. Bohaterowie książki przypadli mi do gustu. Najbardziej Briony, która nie jest następną idealną wykreowaną postacią. Wręcz przeciwnie. Poznajemy ją bardzo dobrze przez to że historia prowadzona jest z jej punktu widzenia. Sama uważa, że nie zasługuje na szczęście ani miłość. Niestety nie polubiłam Eldrica. Cały czas mnie denerwował. Może i był śmieszny, ale to chyba nie mój typ. Rose, siostra Briony to bardzo ciekawa postać. Chora, ale wyjątkowo mądra. Chociaż na początku historii jest przedstawiona jako postać umysłowo niesprawną, to zaskoczyła mnie swoją spostrzegawczością. Opowieść, którą wymyśliła autorka jest niespotykana i wyjątkowa. I co najbardziej mnie zdziwiło to kartki książki są inne, grubsze i szorstkie. Jak na książkę za 9 zł dostałam historie unikatową. Świat wykreowany jest w najmniejszych szczegółach. W trakcie czytania ma się różne odczucia. Kalejdoskop uczuć. W trakcie czytania miałam ochotę ją odłoży, ale niech was to nie zniechęca. Czytając już myślałam o tej recenzji. Na początku chciałam dać jej 6/10, potem 3/10- wkurzał mnie Eldric, a na końcu cudo 9/10.

Książka zaczyna się słowami:”Przyznałam się do wszystkiego i chcę zostać powieszona. Bardzo was proszę” Czy to was nie zaciekawiło?- bo mnie bardzo. Rozczarowała mnie okładka. No niestety trudno trafić na „ładną” książkę. Zagraniczne wydania są o wiele lepsze. Chociażby to po prawej albo na górze. Wydaje mi się że ta książka nie jest dla każdego, jest w niej ukryty sens, który trzeba zrozumieć i przedstawiony świat fantastyczny, mimo że jest bardzo dobrze dopracowany, nie każdemu się spodoba. Chociaż w trakcie czytania wymyślałam różne zakończenia na taki bym nie wpadła, ale 100% zadowolił moje wymagania. Niełatwo jest zacząć tą książkę, ale trzeba też zrozumieć autorkę, która starała się jak mogła by wprowadzić nas w ten świat. Wszystko czego nie rozumiałam było po jakimś czasie tłumaczone. Na końcu już nie miałam żadnych pytań. Pojawia się w tej książce akcja. Może nie ma jej jakoś dużo, ale wydaje mi się że tyle ile trzeba. Ciekawe są tytuły każdego rozdziału np. Węgorze w rosole. Utożsamiłam się bardzo z Briony to jak opiekowała się siostrą bliźniaczką, to jak nie wierzyła że może być szczęśliwa. Niesamowicie mnie do niej przybliżyło. Mam nadzieje że tak jak ja znajdziecie chwilkę żeby poznać historię głównej bohaterki i też się w niej zakochacie.

Dziewczyna może mieć twarz anioła i okrutne serce….

• Wymienione