Była sobie rzeka

2020-03-11
2020-03-11
2018-12-04
Izabela Matuszewska
adopcja cud literatura obyczajowa odmiana losu poszukiwanie prawdy powieść obyczajowa przeznaczenie tajemnica uzdrowienie zaginięcie
Inne

Chodź, opowiem ci historię

"Once Upon a River" Diane Setterfield to hipnotyzująca opowieść osadzona na tle historycznej Tamizy. W ciemną zimową noc, przybysz pojawia się w gospodzie niosąc pozornie martwe ciało utopionego dziecka. To, co następuje, to wielowarstwowa tajemnica przepełniona folklorem, napięciem i odrobiną romansu. Wspaniała narracja Setterfield przenosi czytelników do serca społeczności nad rzeką, gdzie sekrety, przesądy i dążenie do prawdy się łączą.

Dzięki wciągającemu stylowi narracyjnemu i bogato wykreowanym postaciom "Once Upon a River" zanurza czytelników w życiu, nadziejach i obawach ludzi związanych z rzeką. Poprzez oczy postaci takich jak Rita Sunday, pielęgniarka o bystrym umyśle naukowym, i Henry Daunt, fotografa, którego studio na łodzi rzecznej uchwyci zarówno obrazy, jak i wyobraźnie, Setterfield maluje żywy portret społeczności związanej tradycją i nawiedzonej tajemnicami. Sama rzeka staje się głównym bohaterem, jej przypływy i odpływy odzwierciedlają zakręty historii.

Chociaż proza Setterfield jest niewątpliwie piękna, a jej zdolności narracyjne są widoczne, niektórzy czytelnicy mogą czasami uznać tempo za nieco ospałe, z odchyleniami w poboczne historie i historyczne szczegóły. Niemniej jednak urokliwa koncepcja powieści i fascynujące tematy rodziny, społeczności oraz tajemnic życia i śmierci sprawiają, że jest to wciągająca lektura od początku do końca. "Once Upon a River" to opowieść, która pozostaje w pamięci na długo po przeczytaniu ostatniej strony, pozostawiając czytelników z poczuciem zdumienia i głębszą wdzięcznością za wieczną siłę opowieści.

Książki Diane Setterfield są po prostu magiczne.

Książki Diane Setterfield są po prostu magiczne.

Diane Setterfield otrzymała za tę książkę nagrodę dla najlepszej powieści historycznej 2019 roku, przyznawaną przez Brytyjskie Stowarzyszenie Autorów Książek Historycznych. Nie jest to jednak powieść historyczna, to literatura piękna z dużą domieszką obyczajowej, a także folkloru, gawędy, baśni, z niewielkim elementem kryminalnym.

Powieść jest dobra, nieśpieszna jak nurt wody, meandrująca i świadomie zbaczająca z kursu wiktoriańska dla cierpliwych czytelników.
Może nie trafiła na mój dobry czas, ale od połowy czytanie powieści było męką. Nudziłam się.
Doczytałam do końca, lecz bez najmniejszej przyjemności. A śmierć kolejnego dziecka sfrustrowała doszczętnie.

Powieść jest dobra, nieśpieszna jak nurt...

Extra vibe i atmosfera otoczenia rzeki. Dobry nastrój, całkiem angażująca i wciągająca historia. (losy okolicznych mieszkańców splatające się z rzeką)

Piękna, porywająca i wciagajaca!

Piękna, porywająca i wciagajaca!

🌊„Była sobie rzeka” to jedna z tych książek, która zbyt długo czekała na mojej półce, a okazała się prawdziwą perełką. Zwlekałam z jej lekturą, ale ostatnio poczułam, że nadszedł odpowiedni moment. Czasem zdarza się, że na pewne książki jest po prostu zła lub dobra chwila.

Historia tej misternie splecionej powieści skradła moje serce, gdy w końcu jej się poświęciłam. Zagłębiając się w tajemnice Radcot, nurtowały mnie pytania: kim jest tajemnicza dziewczynka? Czy Cichy naprawdę istnieje? Co stało się z zaginionymi dziećmi?

Setterfield zbudowała atmosferę nostalgiczną, przesiąkniętą duchem i smutkiem. Akcja rozwija się nieśpiesznie, a narracja wprowadza w magiczny, piękny świat, gdzie z pozoru niewiele się dzieje, a jednak każdy krok zdaje się gubić jakby w smole.

🕵🏻‍♀️ „Była sobie rzeka” to podróż przez tajemnicze zakamarki opowieści, gdzie nostalgia miesza się z magią. Czuć w niej głęboką osobliwość, a każda strona odkrywa nowe fascynujące detale. Setterfield stworzyła coś wyjątkowego, co przyciąga i zaskakuje.

Opowieści ktòre zmieniają się z ust do ust innch ludzi. Z kąd my to znamy. Czy prawdziwe słowa wyjawnią nam sekret ktòry wiąże sie z rzeką. Powoli się czyta tą książkę lecz otwiera nam oczy po każdym gawędziażu.

Pierwsze promienie późnozimowego słońca wlasnie padly na ostatnie strony tej pięknej i niezwykłej książki, która towarzyszyła mi w czasie długich nocy infekcji moich maluchów. Było to świetne towarzystwo. "Była sobie rzeka" to opowieść o opowieści, snutej w angielskiej gospodzie nad Tamizą, przy kuflu cydru i blasku kominka. Zaczyna się w czasie przesilenia zimowego i toczy przez równy rok do kolejnego przesilenia, przez równonoce wiosenną i jesienną i przesilenie letnie. Historia ta wije się niczym rzeka, która stanowi jej centrum i która niewątpliwie nadaje dynamikę wydarzeniom, raz zwalnia i płynie spokojnie, innym razem jest wzburzona i żywiołowa. Autorka ma ogromny dar opowiadania, potrafi tworzyć naprawdę wyjątkowy klimat, tworzy ciekawe postacie, polubiłam zwłaszcza Ritę Sunday, niezależną kobietę, zainteresowaną medycyną, silną, ale wrazliwą. Piękne są też opisy rzeki i całej otaczającej ją przyrody, również relacje między bohaterami są oddane w realistyczny sposób. No i bardzo byłam zadowolona z happy endu na tej opowieści, to było coś, czego potrzebowałam w tych trudnych dniach. Zaliczam książkę do moich ulubionych comfort books.

To opowieść o snuciu opowieści, napisana przepięknym językiem, poetyckim, porywającym jak sam nurt rzeki... Natomiast jeśli chodzi o fabułę, rozwijała się ona nieśpiesznie, zawracała do punktu wyjścia. Ale... czegoś w niej zabrakło, na początku też nie do końca była wiadomo, o co chodzi, kto jest kim? Mimo wszystko to jednak warta uwagi historia, idealna przede wszystkim dla tych, którzy chcą się zanurzyć w plastycznym, ozdobnym stylu.

Książka napisana ładnym językiem. Utrzymana w klimacie smutku biedy mgły i deszczów. Wielkiej Brytani. Bohaterów dużo i może dlatego. Temat się rozmywa jak kropla deszczu na szybie . Czyta się i czyta ale o czym? Zbyt to rozwleczone i zamazane .