Małe kobietki. Wydanie ilustrowane

Okładka książki Małe kobietki. Wydanie ilustrowane
Louisa May AlcottFrank Thayer Merrill Wydawnictwo: Wydawnictwo MG literatura obyczajowa, romans
literatura obyczajowa, romans
Little Women
Wydawnictwo MG
2019-10-02
2019-10-02
Anna Bańkowska
klasyka literatury literatura amerykańska miłość powieść społeczno-obyczajowa przyjaźń relacje rodzinne siostra USA wojna secesyjna XIX w.

Książka pt. "Małe Kobietki" jest świetną powieścią, która pokazuje życie czterech sióstr w XIX w. Jest ciekawa i przejmująca. W niektórych momentach bardzo wciągająca. Jedna z moich ulubionych książek! Skradła moje serce. Bardzo polecam.

📍Nawet Joey Tribbiani z kultowego serialu "Przyjaciele" przepadł dla "Małych kobietek". Wzmiankę o tej powieści znajdziecie w 13 odcinku 3 sezonu 😉📍
Moim zdaniem "Małe kobietki" od Louisy May Alcott, to jeden z tych bardziej znanych klasyków.
Całkiem niedawno był na tą powieść mega szał na polskim bookstagramie i prawie z każdego odwiedzonego przeze mnie konta "patrzyły" na mnie "Małe kobietki" 😅
Co roku jesienią staram się zrobić reRead niektórych klasyków i w tym roku padło m.in na "Małe kobietki"
Jest to powieść moim zdaniem idealna na jesienne lub zimowe wieczory, kiedy to opatulone w kocyk po ciężkim dniu chcemy wlać w swoje serce trochę ciepła, bezinteresownej miłości i przyjaźni.
Bo o tym jest przede wszystkim ta historia. O cieple rodzinnym, bezinteresownej, bezkrytycznej miłości rodzica do dziecka i dzieci do rodziców. Jest to też historia o miłości siostrzanej. I o przyjaźni.
Beztroskie życie pełne zabaw, oryginalnych pomysłów i pozytywnych ludzi obok, bo w tej historii nie ma czarnych charakterów czy poważnych problemów.
Plusem jest to, że każda z sióstr March jest inna, więc każdy znajdzie swoją ulubienicę.
Szczerze mówiąc nie jest to jednak historia, którą zaliczałabym do grona swoich ulubionych. Pierwsze rozdziały są pełne umoralniających kazań , czego osobiście bardzo nie lubię, bo ciężko mi przez to przebrnąć.
W dalszych rozdziałach piękne morały zostały już podane przyjemniej niż w tych początkowych, więc powieść ta moim zdaniem bawiąc jednocześnie uczy.
Książkę, mimo prawie 500 stron czyta się bardzo szybko, ale nie jest to do końca historia która kupiła moje serce 😉

Książka bardzo lekka, przystępna. Podczas czytania mamy do czynienia z przyjazną oraz bezpieczną rzeczywistością czterech utalentowanych dziewczyn, dążących do samorealizacji, które swoją postawą pokazują jak ważna i ciekawa może być nasza codzienność. Powieść aż emituje ciepłem, do teraz kojarząc mi się ze spokojnymi wieczorami spędzonymi pod ciepłym kocem z kubkiem herbaty - Bardzo Polecam ❤

Aż ciężko mi uwierzyć, ale „Małe kobietki” czytałam przez prawie dwa tygodnie! Lektura spowodowała u mnie mały zastój czytelniczy. Podejrzewam, że to kwestia braku wartkiej akcji - książka przyjemnie otula, jednak spokojne tempo nie przyciąga tak mocno jak ma to miejsce w innych, bardziej aktualnych pozycjach.

Głównymi bohaterkami historii są tytułowe małe kobietki, czyli cztery siostry w nastoletnim wieku. Ważnymi postaciami są także ich matka oraz sąsiad Laurie. Czytając, możemy obserwować dziewczyny w różnych momentach - tych szczęśliwych, jak i cięższych, smutnych. Jest miejsce na trudy codziennego życia, ale i naukę, zmiany oraz wyciąganie z nich wniosków.

„Małe kobietki” oceniam bardzo pozytywnie. Dobrze było zanurzyć się w takim klasyku, bo przyznam szczerze, że do tej pory trochę się przed nimi wzbraniałam.

Podobało mi się to, że Meg, Jo, Beth i Amy były tak różne. Każda była sobą, miała swoje wartości i priorytety, ale nie przeszkadzało to jej w inspirowaniu się pozostałymi siostrami i w pracy nad swoim zachowaniem.

Miłym zaskoczeniem była narracja. Totalnie się nie spodziewałam, że narrator będzie opowiada historię sióstr w taki gawędziarski sposób, ale szybko się do tego przyzwyczaiłam.

Sądzę, że „Małe kobietki” czytało mi się dobrze także dzięki temu, że wcześniej obejrzałam ich filmową adaptację. Zazwyczaj jest odwrotnie i marzymy o tym, żeby cofnąć czas i to książka była pierwsza. W tym przypadku idealne dopasowanie aktorek i aktorów sprawiło, że poznając kolejne przygody zapisane na kartach książki widziałam właśnie ich - i wcale mi to nie przeszkadzało!

Głównymi bohaterkami historii są tytułowe małe kobietki, czyli...

Jedna z moich ulubionych książek. Atmosfera w lekturze może unosić w niebiosa, więc uważać😂!
Tak na poważnie, czytanie tego ARCYDZIEŁA idzie bardzo szybko. Czytając czuć tą atmosferę z domu Marchów, o bardzo umila przewracanie kartek i śledzenie tekstu. Polecam bez dwóch zdań💕.
Dla fanatyków wszelkiego rodzaju adaptacji/ekranizacji polecam obejrzeć "Małe kobietki" z 1994 oraz "Małe kobietki" z 2019, obie mają świetny klimat, lecz jeżeli nie chcecie mieś spojlerów z następnej części przeczytajcie też przed seansem "Dobre żony", bo każdy film obejmuje treść obu lektur.

Bohaterowie absolutnie nijacy. Albo są po prostu płascy, albo są przedstawieni w tak skrajny sposób, że aż płaski. Fabuła to raczej opowieści o ważniejszych momentach w ciągu roku życia rodziny. Wielokrotnie wspomina się o cieple, jakie daje ta książka - ja go nie odczułam nawet przez moment, przez większość czasu się nudziłam, czasem się irytowałam. Btw, dlaczego Beth musiała być taka idealna? W pewnym momencie samo jej imię już mnie odrzucało. No i oczywiście dawna mentalność i bardzo silny moralizatorski wydźwięk - powieść się zestarzała. A no i oczywiście wątek ojca dziewcząt - do teraz nie wiem w sumie jaki on jest i dlaczego zasługuje na tak dużą miłość reszty rodziny. Jedynym dobrym punktem powieści jest Teddy i jego dziadek.

Zaczęłam czytać i już poczułam cudna atmosferę wśród rodziny Marchów i od razu odnalazłam wspólny język z Jo. Myślę, że książka jest w stanie zachwycić każdego czytelnika, bo można znaleźć sobie faworytkę wśród bardzo różnych od siebie sióstr March. Mi osobiście baroz siew ta książka podobała! Polecam!

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Ta książka była taka przytulna! Mimo wielu różnych, mniej i bardziej miłych przygód sióstr March i ich wiernego przyjaciela, Laurie’go, dalej było magicznie, beztrosko i po prostu miło.

To ten moment, gdy film jest lepszy od książki.

To ten moment, gdy film jest lepszy od książki.

Książka niezwykle mądra i ciepła.

🌺 Ponadczasowa, idealna lektura na smutny, ponury dzień.

🌺 Z wielką przyjemnością i zaciekaniem sięgnęłam po tę pozycję.

🌺 Już od jakiegoś czasu planowałam ją przeczytać, ale jakoś nie było mi po drodze.

🌺 Sama nie wiem, czemu zwlekałam z przeczytaniem tej książek, troszkę żałuje, że nie przeczytałam jej wcześniej.

🌺 Język idealnie wpasowuje się w lata książki, przy tym nie jest trudny w odbiorze. Bardzo miło i szybko przeczytałam "Małe kobietki" jest to lektura, do której się wraca.

Czytając tę książkę, czytelnik czuje miłość, nadzieje i ciepło bijące od tej książki. To niesamowite, że historia tak prosta może poruszyć serca. Oczywiście nie mogę nie spomienieć o przepięknym wydaniu, w twardej minimalistycznej oprawie, które cieszy oko.

Lata 60 XIX wieku. Ameryka jest w ciężkiej sytuacji przez wojnę secesyjną. Cztery niezwykłe siostry. Każda z nich jest inna, na swój sposób wyjątkowa. Meg, Jo, Beth i Amy mieszkają razem z mamą i czekają z utęsknieniem na powrót taty, który jest na wojnie. To historia o mądrych, silnych kobietach, mających swoje marzenia i pasje. Kobietach, które muszą radzić sobie same, bez mężczyzn, robią to razem w siostrzanej i matczynej miłości.

To książka, do której się wraca i ja napewno jeszcze po nią sięgnę.

Książka niezwykle mądra i ciepła.

🌺 Ponadczasowa, idealna lektura na smutny, ponury dzień.

🌺 Z wielką przyjemnością i zaciekaniem sięgnęłam po tę pozycję.

🌺 Język idealnie...