rozwiń zwiń

Naukowiec odkrywa nieznane dzieła Louisy May Alcott, pisane pod pseudonimem

Konrad Wrzesiński Konrad Wrzesiński
13.11.2023

Zbiór opowiadań, a także pięć wierszy i jeden utwór non-fiction – amerykański badacz literatury odkrył dzieła, które jego zdaniem zostały napisane pod pseudonimem przez autorkę „Małych kobietek”, Louisę May Alcott.

Naukowiec odkrywa nieznane dzieła Louisy May Alcott, pisane pod pseudonimem Wikimedia Commons

Historia odnalezienia nieznanych dotąd utworów Louisy May Alcott, jednej z pionierek amerykańskiej literatury kobiecej, sięga 2021 roku. Wtedy to właśnie Max Chapnick, pracujący nad swoim doktoratem badacz literatury angielskiej i amerykańskiej, poszukiwał opowiadania „The Phantom”. Pewne jest, że opowiadanie zostało napisane przez Louisę May Alcott, jako że znajduje się na liście dzieł sporządzonych przez pisarkę. Do tej pory nie zostało jednak odnalezione – przypomina brytyjski „The Guardian”, który opisuje sprawę.

Przeszukując internetowe bazy, Chapnick natrafił na opowiadanie o tym tytule. Ponieważ autorem historii był jednak EH Gould, naukowiec początkowo je odrzucił.

Na drodze do odkrycia nieznanych dzieł Alcott

Gdy wrócił do tekstu, zaczął odkrywać jednak, że pasuje on do autorstwa Alcott. Wówczas przyszło mu do głowy, że nazwisko EH Gould mogło być pseudonimem wybitnej artystki. Warto wspomnieć, że Alcott jest znana z ukrywania się pod fałszywymi nazwiskami. Dość powiedzieć, że gotyckie powieści sensacyjne pisała jako AM Barnard.

Chapnick wskazuje, że „The Phantom” zostało napisane w stylu przypominającym twórczość autorki „Małych kobietek”. Odnalezione przez badacza opowiadanie była ponadto parodią „Opowieści wigilijnej” Charlesa Dickensa, który, jak dowodzi badacz, był uwielbianym przez Alcott autorem. „Grała w wielu adaptacjach Dickensa” – wskazuje naukowiec cytowany przez dziennik.

Kolejne teksty autorstwa Goulda, które odnalazł Chapnick, zawierały więcej wskazówek. W jednym z nich główny bohater nosi nazwisko Alcott. Tytułem utworu non-fiction, pod którym widniał podpis Gould, był z kolei „The Wayside” – pod taką nazwą znany był dom w stanie Massachusetts, w którym mieszkała pisarka.

Kilkanaście nowych tekstów

Naukowiec z Uniwersytetu Northeastern zidentyfikował w sumie siedem opowiadań, które jego zdaniem mogły zostać napisane przez Alcott pod pseudonimem Gould pod koniec lat pięćdziesiątych XIX wieku. Odnalazł też pięć wierszy i wspomniany już utwór non-fiction.

Jak podkreśla, opowiadania Goulda są „eksperymentalne i mniej dopracowane” niż późniejsze prace Alcott. Teksty zawierają elementy gotyckie i melodramatyczne. Wszystkie zostały opublikowane w bostońskiej gazecie „Olive Branch”, drukowanej w latach 1836–1857.

Louisa May Alcott i jej twórczość

Louisa May Alcott urodziła się w 1832 roku w stanie Pensylwania. Była pionierką literatury kobiecej i powieści dla dziewczyn w Stanach Zjednoczonych. Jej ojcem był amerykański pisarz, Amos Bronson Alcott. W czasie wojny domowej pracowała jako pielęgniarka wolontariuszka. Mieszkała w Concord w stanie Massachusetts, a w jej domu powstało muzeum jej imienia. Zmarła w wieku 55 lat, w 1888 roku.

Louisa May Alcott zadebiutowała w 1849 roku powieścią „Flower Fables”, jednak sławę przyniosła jej książka „Szkice szpitalne”, która została wydana w 1963 roku. Powstała na podstawie obserwacji i doświadczeń, które zdobywała, pracując jako pielęgniarka. W 1868 roku opublikowano w dwóch tomach kolejne dzieło pisarki, „Małe kobietki”, które cieszyło się ogromnym powodzeniem jako pionierska, realistyczna powieść dla młodzieży.

Do jej najpopularniejszych powieści należą również „Dziedzictwo”, „Nastroje”, „Janek i Janka” oraz „U progu życia”.


komentarze [2]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
saa-saa- 14.11.2023 12:05
Czytelnik

Trochę off topic, kiedy czyta się o takich poszukiwaniach i znaleziskach to jesteśmy w świecie realnym. I jest to miłe uspokojenie. Dzisiaj jest taki hałas informacyjny, że nikt nikomu nie wierzy, bo byłby uznany za naiwniaka. Kłamstwo jest tolerowaną codziennością. No ale, jak piszę, to nie na temat. Zwykle skojarzenie. 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Konrad Wrzesiński 13.11.2023 15:00
Redaktor

Zapraszam do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post