Osobliwy dom pani Peregrine

Okładka książki Osobliwy dom pani Peregrine
Ransom Riggs Wydawnictwo: Media Rodzina Cykl: Pani Peregrine (tom 1) fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
Małgorzata Hesko-Kołodzińska

Oficjalne recenzje i

Osobliwa historia

436 63 67

,,Kiedyś marzyłem o ucieczce przed zwykłym życiem, ale tak naprawdę moje życie nigdy nie było zwyczajne. Po prostu nie zauważałem jego niezwykłości''

Pierwsza część cyklu ,,Pani Peregrine'' sprawiła, że dosłownie odpłynąłem na dobre przez kilka godzin. Wciągająca fabuła i do tego te niesamowite, stare zdjęcia, które dodają unikalnego klimatu. Coś czuję, że przez najbliższą noc nie zmrużę oka.

Głównym bohaterem jest kilkunastoletni Jacob. Od najmłodszych lat uwielbia spędzać czas u dziadka i słuchać jego wyjątkowych opowieści. Pewnego dnia staruszek umiera w niejasnych okolicznościach. Nastolatek chce za wszelką cenę dowiedzieć się, jakie tajemnice kryją się za śmiercią jego dziadka i dowiedzieć się o nim trochę więcej. Tak trafia do Cairnholm - niewielkiej walijskiej wyspy. Co go tam czeka? Jakie tajemnice skrywa wyspa? Tego już musicie się dowiedzieć, siegając po tę książkę, ale naprawdę warto! Fantastyczna, trzymająca w napięciu opowieść z potężną dawką dreszczyku, magicznymi postaciami i unikalnymi, starymi zdjęciami. Nie pozostaje mi nic innego, jak sięgnąć po kolejną część. Zasłużona dziesiątka.

Historia skupia się na nastolatku(Jacob) , który od najmłodszych lat słuchał opowieści dziadka o potworach i dzieciach obdarzonych różnymi zdolnościami. I na początku chłopak w to wszystko wierzył , ale gdy był starszy przestał, a dziadek przestał opowiadać. Jednak pewnego dnia Jacob znajduję swojego dziadka umierającego i widać , że ktoś go zaatakował i przed śmiercią mężczyzna mówi wnukowi by pojechał na wyspę , gdzie jest sierociniec w którym mężczyzna się wychował i wspomina też o olbrzymimi ptaszydle. A po śmierci dziadka przerażony chłopak widzi w krzakach potwora z mackami i mówi o tym bliskim , ale nikt mu nie wierzy i uważają , że mu odbiło , a po jakimś czasie Jacob znajduję w rzeczach dziadka list od tajemniczej Pani Peregrine i chłopak postanawia ją odwiedzić(mieszka na wyspie i prowadzi ten sierociniec) i dowiedzieć się więcej o przeszłości dziadka i na miejscu chłopak odkrywa , że sierociniec został zbombardowany w czasie drugiej wojny światowej i nikt nie przeżył i chodząc po zniszczonym domu chłopak spotyka kilkoro dzieci , które widział na zdjęciach dziadka i biegnie za nimi i , gdy przechodzi przez pewien tunel przenosi się do czasów drugiej wojny światowej i wpada na dziewczynę , którą widział na zdjęciach i w zniszczonym sierocińcu(Emma) , która mu nie ufa i grozi , że go zabiję. I nie wierzy , gdy mówi czyim jest wnukiem. I ma moc tworzenia ognia. Pojawia się też inny chłopak(Millard) , który ma moc niewidzialności i nie jest wrogo nastawiony do Jacoba i oboje zabierają go do sierocińca i bohater widzi wiele dzieci , a także spotyka Panią Peregrine, która wie kim jest chłopak i okazuję się , że to Ona jest tym ptaszydłem(zmienia się w niego) i kobieta wyjaśnia bohaterowi , że są w pętli i ciągle przeżywają swój ostatni dzień i potwierdza , że jego dziadek też tu dorastał , ale w pewnym momencie poszedł na wojnę i wolał zostać z ludźmi. I kobieta prosi chłopaka by na razie nie mówił nikomu o śmierci dziadka , ale nagle okazuję się , że Emma już o tym wie , bo podsłuchiwała i teraz jest załamana , bo jak się okazuję była zakochana w dziadku Jacoba , gdy ten był w jego wieku. I po jakimś czasie jej stosunek do Jacoba się zmienia i nawet go przeprasza. A także zaczyna między nimi iskrzyć i się całują. A chłopak ciągle odwiedza sierociniec i dowiaduję się od Pani Peregrine , że na świecie są upiory , które tropią osobliwych i prosi go by miał oczy szeroko otwarte. I dodaję , że jej bracia też stali się upiorami. I , że upiory też kiedyś byli osobliwi , ale postanowili zostać bogami i zmienili się. I , że istnieją również inne potwory : Głucholce , które zabijają osobliwych. A w pewnej chwili Emma mówi Jacobowi , że jego dziadek miał dar widzenia głucholców i okazuję się , że Jacob też ma ten dar czyli jest jednym z nich. I właśnie wtedy do sierocińca przybywa przyjaciółka Pani Peregrine i mówi , że potwory zaatakowały jej szkołę i mogą przyjść też tutaj , a Jacob mówi dyrektorce , że widział podejrzanego mężczyznę , ale nie jest pewien czy to upiór i kobieta zabrania dzieciom opuszczać sierociniec. Nawet Jacobowi , ale On , Emma i dwójka innych dzieci(Enoch i Bronwyn) idą do czasów Jacoba dowiedzieć się czy faktycznie grasuję tam upiór i spotykają upiora i głucholca i Jacob zabija głucholca , a gdy wracają do sierocińca okazuję się , że upiór porwał Panią Peregrine i jej przyjaciółkę i Jacob , Emma i kilku innych ruszają z misją ratunkową i Jacob w końcu zabija upiora , a Emma ratuję dyrektorkę , ale jej przyjaciółki nigdzie nie ma. A na dodatek Pani Peregrine z jakiegoś powodu nie może zmienić się w człowieka i ciągle jest ptakiem i do bohaterów dociera też , że druga kobieta musiała zostać zabrana przez inne upiory i , gdy wracają do sierocińca okazuję się , że wypadli z pętli i postanawiają ruszyć w świat by odnaleźć inne pętle i pomóc Peregrine i Jacob jedzie z nimi , a przed odjazdem zostawia ojcu list w którym o wszystkim mu mówi. I tak się kończy 1 tom. Historia jest naprawdę świetna i wciągnęła mnie od samego początku. Na plus również bohaterowie. Jedynie rodziców Jacoba nie polubiłem. No i 2 część zapowiada się tak samo świetnie. A co do relacji Emmy i Jacoba to w sumie jestem rozdarty. Z jednej strony lubię ich wspólne sceny , a z drugiej mam wrażenie , że Emma traktuję go jak zamiennik za jego dziadka , którego kochała. Ciekawe jak to się dalej rozwinie.

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Jest to zdecydowanie moja ulubiona seria książkowa ,zakochałam się do pierwszej części.
Nie ma słów, którymi mogłabym opisać moje uczucia do tej książki, REWELACJA!
Jeśli jesteście fanami książek fantasy,to jest właśnie to .
Książka wywołuje uczucie dreszczy ,strachu, ciarek ale jednocześnie przenosi nas w poczucie eufori.
Nie ukrywam że czytając tę serię miałam ''banana'' na twarzy.
Jeśli mogłabym wybrać jedyną książkę do czytania przez całe życie NAPEWNO byłaby to ta;)
Jeśli wolicie słodkie romansy, kryminały niekoniecznie wam się spodoba ,ale jeśli wolicie książki z nutą magii ,podróży ,wypraw to napewno wam się spodoba.
Z całego serca polecam!

Nie ma słów, którymi mogłabym opisać moje uczucia do tej książki, REWELACJA!
Jeśli jesteście fanami książek fantasy,to jest właśnie to .
Nie ukrywam że czytając tę serię miałam ''banana''...

Ciężko się czyta, a zdjęcia przyprawiają o ciarki i stoją w opozycji do tego czego się spodziewałam - lekkiej przygodówki. Film moim zdaniem o niebo lepszy, lepiej oddający ten klimat.

Jedna z moich ulubionych serii <333

Jedna z moich ulubionych serii <333

Zaczęłam czytać bo leżała na półce u siostry. Nie jest to powalająca książka ale mi jako nastolatce bardzo się podobała.

Udana opowieść pełna vintage osobliwości. Czyta się tak jakby się oglądało film - pisarz jest filmowcem więc wiedział co robi. Dobrze nakreślone postaci, ciekawe tajemnice, kilka zwrotów akcji i realistyczna podbudowa sięgająca drugiej wojny światowej. Obraz z filmu Burtona wdzierają się do głowy, jednak książka potrafi być od nich sprytniejsza i namalowana z większą gracją, pozostawiając więcej miejsca wyobrazni i emocjom. Nie dziwne, że króluje we wszystkich top zestawieniach jako coś co trzeba przeczytac przed ukonczeniem 15 roku życia. Polecane szczególnie dla wczesnych nastolatków!

Chciałam zacząć przygodę z książkę z tematyką fantastyki. Do tej pory nie sięgałam po ten gatunek literacki. Zainteresowała mnie powyższa książka i od niej postanowiłam zacząć. Nie zawiodłam się na niej. Ciekawa akcja, dialogi. Czytało się bardzo fajnie. Z pewnością w przyszłości sięgnę po jej kontynuację.

Sięgając po te dzieło nie byłem do końca przekonany, czy aby na pewno mi się spodoba. Grubo się myliłem, bo już po kilku pierwszych rozdziałach wiedziałem, że przy tej książce spędzę naprawdę świetne chwile i będę z utęsknieniem czekać na kolejne tomy tejże wspaniałej serii. R ansom Riggs wprowadza nas w świat pełen rodzinnych tajemnic, ale także mroku, magii i interesujących umiejętności. To historia nastoletniego Jacoba, który nie ma za wielu przyjaciół, tak naprawdę to nie ma żadnych poza swoim dziadkiem. Niestety, dziadek opuszcza ten świat pozostawiając Jacoba z tajemnicą o magicznym świecie, w którą mało kto uwierzy. Główny bohater jednak odkrywa, że to co mówił jego dziadek to żadna bzdura, a z każdą kolejną przeczytaną stroną żałujemy, że nie możemy się tam znaleźć, bo świat przedstawiony jest w sposób cudowny. Poznając coraz to nowsze lokacje, ale także i samych bohaterów (którzy okazują się być dość osobliwymi dziećmi posiadającymi umiejętności magiczne takie jak np. unoszenie się w powietrzu, niewidzialność, czy zdolność dowodzenia roślinami) Jacob sam odkrywa że jest równie osobliwy na swój własny sposób. Główny bohater nie tylko zdobywa nowych przyjaciół, których śmiało może nazwać rodziną, ale również zdobywa się na odwagę by walczyć o bezpieczeństwo siebie i swoich bliskich. Dobrym dodatkiem do książek Ransoma Riggsa są fotografie uzupełniające literackie dzieło tego autora. To dzięki nim my jako czytelnik możemy bardziej zagłębić się w świat tytułowego osobliwego domu Pani Peregrine (która zresztą jest świetnie napisaną postacią, wraz z jej głównym antagonistą przyprawiającym gęsią skórkę) i poczuć się jakbyśmy byli jednym z bohaterów tejże fenomenalnej historii, która trzyma w napięciu od samego początku aż do końca. Z ręką na sercu mogę polecić tę książkę każdemu fanowi świata fantastycznego, który lubi poczuć dreszczyk emocji świetnie się przy tym bawiąc!

Do momentu zakupu tej książki już się nad nią zachwycałam. Motyw starych fotografii, styl pisania autora (zwracam tu uwagę na to, że książkę czytałam w oryginale i naprawdę rzadko trafia się ktoś, kto pisze tak pięknie!) i sam pomysł wydały mi się zachwycające.

Nie wiem jak odebrałabym książkę teraz, bo jest kierowana do trochę młodszych czytelników, ale pozostawię to do oceny osób zainteresowanych. Pozycja na pewno godna uwagi i cieszę się, że zyskała choć trochę rozgłosu.

Video

Video