Wszystko to, co wyjątkowe

Okładka książki Wszystko to, co wyjątkowe
Matthew Quick Wydawnictwo: HarperCollins Polska literatura młodzieżowa

Oficjalne recenzje i

Książka dla outsiderów

Link do recenzji

1161 164 88

Przeczytałam tę książkę pół roku temu i pamiętam, że tak średnio mi się podobała. Nie rozumiałam jej i stwierdziłam, że musiałabym być starsza, żeby ją zrozumieć. Dla mnie dziwna książka.

7,5-8/10
w sumie nie wiem co mogę powiedzieć. kiedyś tej książki zwyczajnie nie lubiłam, a teraz po kilku latach lubię ją.
szybko się czyta, historia jest interesująca, ma w sobie coś innego od innych, choć na pierwszy rzut oka może się wydawać inaczej, przynajmniej jak dla mnie.
można polubić bohaterów, za to nie można ich nie lubić. choćbym w wielu momentach chciała znielubić Nanette czy Alexa to nie potrafiłam. myślę też, że ogromnym + tej historii jest wątek miłosny, jego przebieg i zakończenie, zdecydowanie coś świeżego.
można też znaleźć sporo ładnych cytatów, więc to też fajna sprawa.

7,5-8/10

Przez cały czas czytania tej książki miałam mieszane uczucia i nawet teraz nie jestem pewna czy ta ocena jest odpowiednia. Ta historia jest inna niż wszystkie jakie dotychczas poznałam, ale jednocześnie mam bardzo wiele pytań. "Dziwna" to najlepsze określenie. Przeczytałam ją w dobrym momencie swojego życia dzięki czemu poza pytaniami, nauczyła mnie a może raczej pokazała kilka rzeczy. To nie jest książka dla każdego, ale dobrze rozumiem że ma swoich fanów.

CAWPILE rating: 7.43/10*

Czytałam 4 książki Quick'a. Dwie należą do moich ulubieńców, a dwie były średnie. Ta książka to dla mnie taka próba, w którą stronę przechyli się szala wagi!

I chyba lądujemy pośrodku tych dwóch grup.

Ciężko mi opisać, jaka była dla mnie ta książka. Po części była o mnie. Z pewnością to dostrzegam. Jednak nie daje ona wielu odpowiedzi. Jest jak życie — lekko niezrozumiała, momentami radosna, innym razem smutna, a ostatecznie z tlącą się nadzieją na przyszłość. Tak myślę.

Warto też wspomnieć, że nie mogłam się od niej oderwać.

CAWPILE rating: 7.43/10*

I chyba lądujemy pośrodku tych dwóch grup.

Czuć po tej książce, że jej autor posiada potężny warsztat pisarski, napotkałam tu wiele genialnych wątków. Niestety, fabularnie ta pozycja do mnie nie trafia. Nanette wydaje się być za bardzo pogubioną bohaterką nawet jak na moje pojmowanie świata. Liczyłam na jakąś odpowiedź, a zostajemy przysypani tuzinem pytań.

Była trochę nijaka... Ale nie była zła?

Była trochę nijaka... Ale nie była zła?

Na półkach: , , , , ,

Niezwykła opowieść o dorastaniu, poznawaniu samego siebie, własnego ja. Autor przedstawił nam sylwetkę Nanette, opowiedział nam o jej życiu i w pokręcony sposób pokazał, z czym musi się ona mierzyć. Z opisu, faktycznie, książka wydawała się przeciętna, nudna, o zwyczajnym życiu jakiejś nastolatki, takich historii było tysiące. Ale ta z pewnością różni i wychodzi poza schemat. Nie mamy tu do czynienia z typowym szczęśliwym zakończeniem. Nawet nie wiem, czy mogę to zakończenie dodać do którejś z tych dwóch kategorii - dobre czy złe.
Fascynujący bohaterzy, pełni życia. Każdy inny z inną osobowością. Świetnie wykreowani i nie ma w nich tej pustki, że po prostu są, żeby istnieć.
Z pewnością sięgnę po inne książki Matthew Quick'a.

Naprawdę niezła książka, ale po tym autorze spodziewałam się czegoś więcej. Możliwe jednak, że to po prostu kwestia gustu, bo we "Wszystko to, co wyjątkowe" naprawdę ciężko mi się doszukać jakichś błędów ;) Ta książka zmusza do myślenia, kilkukrotnie też wzrusza. Dużo osób pisze, że wbrew pozorom to pozycja skierowana raczej do dorosłych, ale według mnie każdy powyżej, dajmy na to, trzynastu lat, może po nią sięgnąć. Co ciekawe, odniosłam wrażenie, że różne osoby wyniosą coś innego z tej książki. Ogólnie rzecz biorąc: jeśli się wahacie, polecam.

Książka trudna, niesamowicie wciągająca i mocno psychologiczna. Nawet bardziej dla dorosłych, niż dla młodzieży. Bardzo wartościowa. Na pewno sięgnę po nią niebawem ponownie.

Na półkach: , , , ,

"Możesz być, kimkolwiek zechcesz. Ale to ma swoją cenę. Twoi rodzice i wszyscy inni ukarzą cię, jeśli zdecydujesz się być sobą, a nie taką jak oni. To cena wolności. Klatka jest otwarta, ale wszyscy zbyt się boją, żeby z niej wyjść, i przywalą ci, kiedy spróbujesz to zrobić, i to przywalą solidnie. Chcą, żebyś ty też się bała. Chcą, żebyś została w klatce. Ale kiedy już znajdziesz się kilka kroków za drzwiczkami, nie będą mogli cię dosięgnąć, a wtedy ciosy ustaną. I jeszcze jeden sekret: zbyt się boją, żeby pójść w twoje ślady. Uwielbiają swoje klatki."

Na początku myślałam, że nie będzie to nic specjalnego. Zwykła młodzieżówka ot co. Jednak pomyliłam się karygodnie. Fabuła oraz bohaterowie wyraźnie wyróżniają się na tle innych książek z tego gatunku. Jest to pozycja naprawdę oryginalna. Dawno nie trafiłam na książkę, która tak jak ta by do mnie przemówiła i przy której czytaniu czułabym się, jakby została napisana dla mnie o mnie.

Autor pisze o tych, którzy odstają od społeczeństwa, o samotnikach, outsiderach, buntownikach. Pokazuje, że warto zrzucić maskę i żyć po swojemu, bo właśnie w ten sposób możemy poznać tak samo niespokojne dusze, jak nasza. Matthew Quick nie ukrywa jednak, iż w dobie masowości i nieustannego dopasowywania się do tego, co aktualnie modne bycie sobą może nas wiele kosztować, ale jest to z pewnością cena, którą warto zapłacić. "A potem któregoś dnia zaczniesz szukać siebie w lustrze i nie będziesz w stanie się zidentyfikować - będziesz widzieć jedynie wszystkich innych. Będziesz wiedział, że zrobiłeś to, czego oni po tobie oczekiwali. Zasymilujesz się. Znienawidzisz się za to, bo będzie za późno."

Ekscentryczna, pogmatwana, filozoficzna, pełna refleksji, nad którymi warto przystanąć i się zastanowić. Opowiada o dojrzewaniu, poszukiwaniu i odkrywaniu swojego prawdziwego "ja", o tym, że dziwny to często po prostu wyjątkowy. Udowadnia, jak wielka może być moc literatury, że czasem naprawdę potrafi zmienić nasze życie.

Autor przedstawił zbuntowanych nastolatków w sposób niekonwencjonalny. Bohaterowie nie spędzają całych dni na imprezach w towarzystwie alkoholu, nie rzucają szkoły i nie traktują innych z wyższością. Są natomiast młodymi, inteligentnymi oraz zagubionymi ludźmi, którzy wciąż szukają swojej drogi i pragną zmian. Wrażliwi romantycy doszukujący się drugiego dna i ukrytych znaczeń, starający się odnaleźć w rzeczywistości, do której kompletnie nie pasują.
"Wziąć stronę Antygon tego świata,nigdy Kreonów."

Autor wrzuca czytelnika w środek historii i każe się domyślać o, co tu właściwie chodzi. Spodobał mi się styl pisania, który jest lekko ekscentryczny, więc idealnie wpasowuje się w powieść.

To bardzo wyjątkowa książka jednak żeby ją w pełni docenić, trzeba znaleźć kawałek siebie w bohaterach i zastanowić się nad jej głębią oraz sposobem, w jaki każdy odbiera stadium swojego "ja". Ową książkę polecam szczególnie zagubionej młodzieży, jednak z pewnością starszych również będzie w stanie poruszyć. Choć wygląda na niepozorną, warto dać jej szansę.

"Na świecie jest bardzo dużo samotnych dzieci, ale problem polega na tym, że nie wiedzą o sobie nawzajem. Gdyby samotne dzieci mogły się zjednoczyć, wydarzyłoby się dużo dobrego, ale świat strasznie się boi jednoczenia samotnych ludzi, dlatego robi, co może, żeby trzymać ich oddzielnie."