Wszystko to, co wyjątkowe

- Kategoria:
- literatura młodzieżowa
- Wydawnictwo:
- HarperCollins Polska
- Data wydania:
- 2016-09-14
- Data 1. wyd. pol.:
- 2016-09-14
- Data 1. wydania:
- 2016-05-31
- Liczba stron:
- 256
- Czas czytania
- 4 godz. 16 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788327619952
- Tłumacz:
- Krzysztof Obłucki
Oto Nanette. Wzorowa uczennica, gwiazda szkolnej ligi piłkarskiej i posłuszna córka. Zawsze robi to, czego się od niej oczekuje.
Ale wszystko zmienia się w dniu, w którym dostaje podniszczony egzemplarz Kosiarza balonówki – tajemniczej, niewydawanej od lat kultowej powieści. Nanette czyta ją dziesiątki razy. Chce być taka jak główny bohater. Chce być buntowniczką.
Choć udaje wygadaną rebeliantkę, w środku to jednak ta sama Nanette, samotna introwertyczka, która usiłuje znaleźć swoje miejsce w nieprzyjaznym świecie. Zmuszona dokonać kilku trudnych wyborów nauczy się, że za bunt trzeba czasem zapłacić wysoką cenę.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Polecane księgarnie
Pozostałe księgarnie
Informacja
Oficjalne recenzje
Książka dla outsiderów
Matthew Quick zadebiutował „Poradnikiem pozytywnego myślenia” i z przytupem wkroczył do literackiego świata, jak i następnie – filmowego. Jego kolejna powieść opowiada o skomplikowanych i niezwykłych nastolatkach, którzy kochają literaturę, poezję Bukowskiego, są niezwykle inteligentni oraz posiadają mało spotykaną dojrzałość. Bohaterowie wykreowani przez pisarza szukają drugiego dna, nie boją się ukrytych znaczeń – wrażliwi, romantyczni i kompletnie niepasujący do współczesnej rzeczywistości. Cudowni.
Nanette jest pilną uczennicą, gwiazdą drużyny piłkarskiej i ułożoną córką. Do rąk dziewczyny trafia książka „Kosiarz balonówki” i wtedy jej życie zmienia się całkowicie – chce stać się buntowniczką, rebeliantką, która mówi, to, co myśli i nie obawia się konsekwencji. Nanette czyta powieść kilka razy, pragnie być niczym jej główny bohater, jednak w duszy cały czas pozostaje spokojną i samotną nastolatką. Szybko wciąga się w wir swojego nowego świata i równie szybko zdaje sobie sprawę, że bycie buntowniczką wcale nie jest takie proste.
Pierwsze słowa, które przychodzą mi na myśl, gdy chcę opisać najnowszą powieść Quicka, brzmią: to dosyć dziwna książka. Szalona, pogmatwana, filozoficzna oraz pełna egzystencjalnych refleksji. Dawno nie czytałam tak oryginalnej pozycji młodzieżowej – fabuła i jej bohaterowie wyróżniają się na tle innych książek z tego gatunku. Tytuł jest bardzo adekwatny do samej historii i bohaterów, to bardzo wyjątkowa powieść, napisana nie pod masy, ale pod indywidualnych czytelników, którzy docenią jej głębię oraz ukazaną wielotorowość sposobu myślenia, jak i studium tego, jak każdy odbiera swoje „ja”.
W tej pozycji znajdziecie dużo filozofii, ale też psychologii. Bohaterowie są młodzi, jednak czasami zachowują się jak mędrcy, ludzie doświadczenie przez los. Wydaje mi się, że Quick stworzył trochę przerysowanych bohaterów, jednak w pozytywnym sensie – z pewnością przyciągają uwagę, intrygują, ale również nadają książce charakter. To samo było w przypadku „Poradnika pozytywnego myślenia” – autor lubi pisać o tych, którzy odstają od społeczeństwa, są odstępstwem od normy, wyłamują się, mówią pas i zaczynają być sobą. A jak wiemy, bycie sobą w dobie masowości, dopasowywania się do aktualnej mody oraz stereotypów jest dosyć trudne i często niesie za sobą pewne konsekwencje. Ta książka pokazuje, że warto, naprawdę warto zrzucić maskę i zacząć żyć po swojemu. Uśmiechanie się, przytakiwanie, zgadzanie się na coś, bo tak wypada, bo ktoś czegoś od nas oczekuje, wykonywanie czynności, których się nienawidzi – na dłuższą metę takie działanie niszczy nas od środka. Quick w swojej powieści ukazuje inny punkt widzenia, wyzwalający, niesamowicie odważny i mimo wszystko trudny do realizowania we własnej rzeczywistości. Jednak można spróbować – przynajmniej na chwilę przystanąć i zastanowić się nad tą historią, jej sensem i przesłaniem.
Ostatnio widziałam koszulkę z napisem: „Normalni ludzie mnie przerażają”. To prawda. Każdy ma swoje odstępstwa od normy. Quick, podobnie jak inny mój ulubiony pisarz, John Green ukazuje bohaterów, którzy wyróżniają się na tle zwykłych postaci. I do jednych będą oni trafiać, a dla innych mogą być trudni do zrozumienia, a przez to irytujący. Nie każdy przepada za taką stylistyką, popadającą miejscami w przeintelektualizowanych nastolatków, którzy wyrażają się niczym współcześni filozofowie życia. Dla mnie ta książka właśnie dzięki bohaterom nabrała charakteru, stała się fascynująca, czasem zabawna, smutna i nawet irytująca – przyznam, że niektóre momenty i postępowanie postaci wywoływało u mnie nerwicę, ale... to właśnie jest ich wyjątkowość, wkurzają, ale równocześnie trudno się z nimi rozstać.
Quick pisze lekko, trochę ekscentrycznie – całość jest zaskakująco stonowana i w punkt. Narrację mamy pierwszoosobową, ukazaną z perspektywy Nanette. Podczas czytania książki widzimy, jak wielką zmianę przeszła ta bohaterka. Autor ukazał zbuntowanych nastolatków – jednak nie w tradycyjnym wydaniu, gdzie zwykle tworzysz im alkohol i imprezy do białego rana – przedstawił młodych, inteligentnych ludzi, wciąż bardzo zagubionych i szukających własnej drogi.
Największą zaletą książki jest przede wszystkim pomysł na fabułę – Quick stworzył powieść w... powieści. Głównym wątkiem tej pozycji jest wymyślona książka „Kosiarz balonówki” – wprowadza ona w życie Nanette oraz innych postaci sporo zamieszania. Autor całkiem nieźle to sobie wykombinował.
To książka dla wszystkich fanów twórczości Quick’a, czytelników młodszych i starszych. Literatura młodzieżowa na wysokim poziomie, ze sporą dawką przemyśleń dla wszystkich zbuntowanych outsiderów, którzy szukają własnej drogi i być może pragną zmian. Do sięgnięcia po powieść zachęca przecudna okładka oraz sam tytuł – ta pozycja jest naprawdę wyjątkowa!
Gabriela Rutana
Popieram [ 10 ] Link do recenzji
OPINIE i DYSKUSJE
Przeczytałam tę książkę pół roku temu i pamiętam, że tak średnio mi się podobała. Nie rozumiałam jej i stwierdziłam, że musiałabym być starsza, żeby ją zrozumieć. Dla mnie dziwna książka.
Przeczytałam tę książkę pół roku temu i pamiętam, że tak średnio mi się podobała. Nie rozumiałam jej i stwierdziłam, że musiałabym być starsza, żeby ją zrozumieć. Dla mnie dziwna książka.
Pokaż mimo to7,5-8/10
w sumie nie wiem co mogę powiedzieć. kiedyś tej książki zwyczajnie nie lubiłam, a teraz po kilku latach lubię ją.
szybko się czyta, historia jest interesująca, ma w sobie coś innego od innych, choć na pierwszy rzut oka może się wydawać inaczej, przynajmniej jak dla mnie.
można polubić bohaterów, za to nie można ich nie lubić. choćbym w wielu momentach chciała znielubić Nanette czy Alexa to nie potrafiłam. myślę też, że ogromnym + tej historii jest wątek miłosny, jego przebieg i zakończenie, zdecydowanie coś świeżego.
można też znaleźć sporo ładnych cytatów, więc to też fajna sprawa.
7,5-8/10
więcej Pokaż mimo tow sumie nie wiem co mogę powiedzieć. kiedyś tej książki zwyczajnie nie lubiłam, a teraz po kilku latach lubię ją.
szybko się czyta, historia jest interesująca, ma w sobie coś innego od innych, choć na pierwszy rzut oka może się wydawać inaczej, przynajmniej jak dla mnie.
można polubić bohaterów, za to nie można ich nie lubić. choćbym w wielu momentach chciała...
Przez cały czas czytania tej książki miałam mieszane uczucia i nawet teraz nie jestem pewna czy ta ocena jest odpowiednia. Ta historia jest inna niż wszystkie jakie dotychczas poznałam, ale jednocześnie mam bardzo wiele pytań. "Dziwna" to najlepsze określenie. Przeczytałam ją w dobrym momencie swojego życia dzięki czemu poza pytaniami, nauczyła mnie a może raczej pokazała kilka rzeczy. To nie jest książka dla każdego, ale dobrze rozumiem że ma swoich fanów.
Przez cały czas czytania tej książki miałam mieszane uczucia i nawet teraz nie jestem pewna czy ta ocena jest odpowiednia. Ta historia jest inna niż wszystkie jakie dotychczas poznałam, ale jednocześnie mam bardzo wiele pytań. "Dziwna" to najlepsze określenie. Przeczytałam ją w dobrym momencie swojego życia dzięki czemu poza pytaniami, nauczyła mnie a może raczej pokazała...
więcej Pokaż mimo toCAWPILE rating: 7.43/10*
Czytałam 4 książki Quick'a. Dwie należą do moich ulubieńców, a dwie były średnie. Ta książka to dla mnie taka próba, w którą stronę przechyli się szala wagi!
I chyba lądujemy pośrodku tych dwóch grup.
Ciężko mi opisać, jaka była dla mnie ta książka. Po części była o mnie. Z pewnością to dostrzegam. Jednak nie daje ona wielu odpowiedzi. Jest jak życie — lekko niezrozumiała, momentami radosna, innym razem smutna, a ostatecznie z tlącą się nadzieją na przyszłość. Tak myślę.
Warto też wspomnieć, że nie mogłam się od niej oderwać.
CAWPILE rating: 7.43/10*
więcej Pokaż mimo toCzytałam 4 książki Quick'a. Dwie należą do moich ulubieńców, a dwie były średnie. Ta książka to dla mnie taka próba, w którą stronę przechyli się szala wagi!
I chyba lądujemy pośrodku tych dwóch grup.
Ciężko mi opisać, jaka była dla mnie ta książka. Po części była o mnie. Z pewnością to dostrzegam. Jednak nie daje ona wielu odpowiedzi. Jest jak...
Czuć po tej książce, że jej autor posiada potężny warsztat pisarski, napotkałam tu wiele genialnych wątków. Niestety, fabularnie ta pozycja do mnie nie trafia. Nanette wydaje się być za bardzo pogubioną bohaterką nawet jak na moje pojmowanie świata. Liczyłam na jakąś odpowiedź, a zostajemy przysypani tuzinem pytań.
Czuć po tej książce, że jej autor posiada potężny warsztat pisarski, napotkałam tu wiele genialnych wątków. Niestety, fabularnie ta pozycja do mnie nie trafia. Nanette wydaje się być za bardzo pogubioną bohaterką nawet jak na moje pojmowanie świata. Liczyłam na jakąś odpowiedź, a zostajemy przysypani tuzinem pytań.
Pokaż mimo toByła trochę nijaka... Ale nie była zła?
Była trochę nijaka... Ale nie była zła?
Pokaż mimo toNiezwykła opowieść o dorastaniu, poznawaniu samego siebie, własnego ja. Autor przedstawił nam sylwetkę Nanette, opowiedział nam o jej życiu i w pokręcony sposób pokazał, z czym musi się ona mierzyć. Z opisu, faktycznie, książka wydawała się przeciętna, nudna, o zwyczajnym życiu jakiejś nastolatki, takich historii było tysiące. Ale ta z pewnością różni i wychodzi poza schemat. Nie mamy tu do czynienia z typowym szczęśliwym zakończeniem. Nawet nie wiem, czy mogę to zakończenie dodać do którejś z tych dwóch kategorii - dobre czy złe.
Fascynujący bohaterzy, pełni życia. Każdy inny z inną osobowością. Świetnie wykreowani i nie ma w nich tej pustki, że po prostu są, żeby istnieć.
Z pewnością sięgnę po inne książki Matthew Quick'a.
Niezwykła opowieść o dorastaniu, poznawaniu samego siebie, własnego ja. Autor przedstawił nam sylwetkę Nanette, opowiedział nam o jej życiu i w pokręcony sposób pokazał, z czym musi się ona mierzyć. Z opisu, faktycznie, książka wydawała się przeciętna, nudna, o zwyczajnym życiu jakiejś nastolatki, takich historii było tysiące. Ale ta z pewnością różni i wychodzi poza...
więcej Pokaż mimo toNaprawdę niezła książka, ale po tym autorze spodziewałam się czegoś więcej. Możliwe jednak, że to po prostu kwestia gustu, bo we "Wszystko to, co wyjątkowe" naprawdę ciężko mi się doszukać jakichś błędów ;) Ta książka zmusza do myślenia, kilkukrotnie też wzrusza. Dużo osób pisze, że wbrew pozorom to pozycja skierowana raczej do dorosłych, ale według mnie każdy powyżej, dajmy na to, trzynastu lat, może po nią sięgnąć. Co ciekawe, odniosłam wrażenie, że różne osoby wyniosą coś innego z tej książki. Ogólnie rzecz biorąc: jeśli się wahacie, polecam.
Naprawdę niezła książka, ale po tym autorze spodziewałam się czegoś więcej. Możliwe jednak, że to po prostu kwestia gustu, bo we "Wszystko to, co wyjątkowe" naprawdę ciężko mi się doszukać jakichś błędów ;) Ta książka zmusza do myślenia, kilkukrotnie też wzrusza. Dużo osób pisze, że wbrew pozorom to pozycja skierowana raczej do dorosłych, ale według mnie każdy powyżej,...
więcej Pokaż mimo toKsiążka trudna, niesamowicie wciągająca i mocno psychologiczna. Nawet bardziej dla dorosłych, niż dla młodzieży. Bardzo wartościowa. Na pewno sięgnę po nią niebawem ponownie.
Książka trudna, niesamowicie wciągająca i mocno psychologiczna. Nawet bardziej dla dorosłych, niż dla młodzieży. Bardzo wartościowa. Na pewno sięgnę po nią niebawem ponownie.
Pokaż mimo to"Możesz być, kimkolwiek zechcesz. Ale to ma swoją cenę. Twoi rodzice i wszyscy inni ukarzą cię, jeśli zdecydujesz się być sobą, a nie taką jak oni. To cena wolności. Klatka jest otwarta, ale wszyscy zbyt się boją, żeby z niej wyjść, i przywalą ci, kiedy spróbujesz to zrobić, i to przywalą solidnie. Chcą, żebyś ty też się bała. Chcą, żebyś została w klatce. Ale kiedy już znajdziesz się kilka kroków za drzwiczkami, nie będą mogli cię dosięgnąć, a wtedy ciosy ustaną. I jeszcze jeden sekret: zbyt się boją, żeby pójść w twoje ślady. Uwielbiają swoje klatki."
Na początku myślałam, że nie będzie to nic specjalnego. Zwykła młodzieżówka ot co. Jednak pomyliłam się karygodnie. Fabuła oraz bohaterowie wyraźnie wyróżniają się na tle innych książek z tego gatunku. Jest to pozycja naprawdę oryginalna. Dawno nie trafiłam na książkę, która tak jak ta by do mnie przemówiła i przy której czytaniu czułabym się, jakby została napisana dla mnie o mnie.
Autor pisze o tych, którzy odstają od społeczeństwa, o samotnikach, outsiderach, buntownikach. Pokazuje, że warto zrzucić maskę i żyć po swojemu, bo właśnie w ten sposób możemy poznać tak samo niespokojne dusze, jak nasza. Matthew Quick nie ukrywa jednak, iż w dobie masowości i nieustannego dopasowywania się do tego, co aktualnie modne bycie sobą może nas wiele kosztować, ale jest to z pewnością cena, którą warto zapłacić. "A potem któregoś dnia zaczniesz szukać siebie w lustrze i nie będziesz w stanie się zidentyfikować - będziesz widzieć jedynie wszystkich innych. Będziesz wiedział, że zrobiłeś to, czego oni po tobie oczekiwali. Zasymilujesz się. Znienawidzisz się za to, bo będzie za późno."
Ekscentryczna, pogmatwana, filozoficzna, pełna refleksji, nad którymi warto przystanąć i się zastanowić. Opowiada o dojrzewaniu, poszukiwaniu i odkrywaniu swojego prawdziwego "ja", o tym, że dziwny to często po prostu wyjątkowy. Udowadnia, jak wielka może być moc literatury, że czasem naprawdę potrafi zmienić nasze życie.
Autor przedstawił zbuntowanych nastolatków w sposób niekonwencjonalny. Bohaterowie nie spędzają całych dni na imprezach w towarzystwie alkoholu, nie rzucają szkoły i nie traktują innych z wyższością. Są natomiast młodymi, inteligentnymi oraz zagubionymi ludźmi, którzy wciąż szukają swojej drogi i pragną zmian. Wrażliwi romantycy doszukujący się drugiego dna i ukrytych znaczeń, starający się odnaleźć w rzeczywistości, do której kompletnie nie pasują.
"Wziąć stronę Antygon tego świata,nigdy Kreonów."
Autor wrzuca czytelnika w środek historii i każe się domyślać o, co tu właściwie chodzi. Spodobał mi się styl pisania, który jest lekko ekscentryczny, więc idealnie wpasowuje się w powieść.
To bardzo wyjątkowa książka jednak żeby ją w pełni docenić, trzeba znaleźć kawałek siebie w bohaterach i zastanowić się nad jej głębią oraz sposobem, w jaki każdy odbiera stadium swojego "ja". Ową książkę polecam szczególnie zagubionej młodzieży, jednak z pewnością starszych również będzie w stanie poruszyć. Choć wygląda na niepozorną, warto dać jej szansę.
"Na świecie jest bardzo dużo samotnych dzieci, ale problem polega na tym, że nie wiedzą o sobie nawzajem. Gdyby samotne dzieci mogły się zjednoczyć, wydarzyłoby się dużo dobrego, ale świat strasznie się boi jednoczenia samotnych ludzi, dlatego robi, co może, żeby trzymać ich oddzielnie."
"Możesz być, kimkolwiek zechcesz. Ale to ma swoją cenę. Twoi rodzice i wszyscy inni ukarzą cię, jeśli zdecydujesz się być sobą, a nie taką jak oni. To cena wolności. Klatka jest otwarta, ale wszyscy zbyt się boją, żeby z niej wyjść, i przywalą ci, kiedy spróbujesz to zrobić, i to przywalą solidnie. Chcą, żebyś ty też się bała. Chcą, żebyś została w klatce. Ale kiedy już...
więcej Pokaż mimo to