Wszystko to, co wyjątkowe

- Data wydania:
- 2016-09-14
- Data 1. wyd. pol.:
- 2016-09-14
- Data 1. wydania:
- 2016-05-31
- Liczba stron:
- 256
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788327619952
- Tłumacz:
- Krzysztof Obłucki
- Wydawnictwo:
- HarperCollins Polska
- Kategoria:
- literatura młodzieżowa
- Data wydania:
- 2016-09-14
- Liczba stron:
- 256
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788327619952
- Tłumacz:
- Krzysztof Obłucki
Oto Nanette. Wzorowa uczennica, gwiazda szkolnej ligi piłkarskiej i posłuszna córka. Zawsze robi to, czego się od niej oczekuje.
Ale wszystko zmienia się w dniu, w którym dostaje podniszczony egzemplarz Kosiarza balonówki – tajemniczej, niewydawanej od lat kultowej powieści. Nanette czyta ją dziesiątki razy. Chce być taka jak główny bohater. Chce być buntowniczką.
Choć udaje wygadaną rebeliantkę, w środku to jednak ta sama Nanette, samotna introwertyczka, która usiłuje znaleźć swoje miejsce w nieprzyjaznym świecie. Zmuszona dokonać kilku trudnych wyborów nauczy się, że za bunt trzeba czasem zapłacić wysoką cenę.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Polecane księgarnie
Pozostałe księgarnie
Informacja
Oficjalne recenzje
Książka dla outsiderów
Matthew Quick zadebiutował „Poradnikiem pozytywnego myślenia” i z przytupem wkroczył do literackiego świata, jak i następnie – filmowego. Jego kolejna powieść opowiada o skomplikowanych i niezwykłych nastolatkach, którzy kochają literaturę, poezję Bukowskiego, są niezwykle inteligentni oraz posiadają mało spotykaną dojrzałość. Bohaterowie wykreowani przez pisarza szukają drugiego dna, nie boją się ukrytych znaczeń – wrażliwi, romantyczni i kompletnie niepasujący do współczesnej rzeczywistości. Cudowni.
Nanette jest pilną uczennicą, gwiazdą drużyny piłkarskiej i ułożoną córką. Do rąk dziewczyny trafia książka „Kosiarz balonówki” i wtedy jej życie zmienia się całkowicie – chce stać się buntowniczką, rebeliantką, która mówi, to, co myśli i nie obawia się konsekwencji. Nanette czyta powieść kilka razy, pragnie być niczym jej główny bohater, jednak w duszy cały czas pozostaje spokojną i samotną nastolatką. Szybko wciąga się w wir swojego nowego świata i równie szybko zdaje sobie sprawę, że bycie buntowniczką wcale nie jest takie proste.
Pierwsze słowa, które przychodzą mi na myśl, gdy chcę opisać najnowszą powieść Quicka, brzmią: to dosyć dziwna książka. Szalona, pogmatwana, filozoficzna oraz pełna egzystencjalnych refleksji. Dawno nie czytałam tak oryginalnej pozycji młodzieżowej – fabuła i jej bohaterowie wyróżniają się na tle innych książek z tego gatunku. Tytuł jest bardzo adekwatny do samej historii i bohaterów, to bardzo wyjątkowa powieść, napisana nie pod masy, ale pod indywidualnych czytelników, którzy docenią jej głębię oraz ukazaną wielotorowość sposobu myślenia, jak i studium tego, jak każdy odbiera swoje „ja”.
W tej pozycji znajdziecie dużo filozofii, ale też psychologii. Bohaterowie są młodzi, jednak czasami zachowują się jak mędrcy, ludzie doświadczenie przez los. Wydaje mi się, że Quick stworzył trochę przerysowanych bohaterów, jednak w pozytywnym sensie – z pewnością przyciągają uwagę, intrygują, ale również nadają książce charakter. To samo było w przypadku „Poradnika pozytywnego myślenia” – autor lubi pisać o tych, którzy odstają od społeczeństwa, są odstępstwem od normy, wyłamują się, mówią pas i zaczynają być sobą. A jak wiemy, bycie sobą w dobie masowości, dopasowywania się do aktualnej mody oraz stereotypów jest dosyć trudne i często niesie za sobą pewne konsekwencje. Ta książka pokazuje, że warto, naprawdę warto zrzucić maskę i zacząć żyć po swojemu. Uśmiechanie się, przytakiwanie, zgadzanie się na coś, bo tak wypada, bo ktoś czegoś od nas oczekuje, wykonywanie czynności, których się nienawidzi – na dłuższą metę takie działanie niszczy nas od środka. Quick w swojej powieści ukazuje inny punkt widzenia, wyzwalający, niesamowicie odważny i mimo wszystko trudny do realizowania we własnej rzeczywistości. Jednak można spróbować – przynajmniej na chwilę przystanąć i zastanowić się nad tą historią, jej sensem i przesłaniem.
Ostatnio widziałam koszulkę z napisem: „Normalni ludzie mnie przerażają”. To prawda. Każdy ma swoje odstępstwa od normy. Quick, podobnie jak inny mój ulubiony pisarz, John Green ukazuje bohaterów, którzy wyróżniają się na tle zwykłych postaci. I do jednych będą oni trafiać, a dla innych mogą być trudni do zrozumienia, a przez to irytujący. Nie każdy przepada za taką stylistyką, popadającą miejscami w przeintelektualizowanych nastolatków, którzy wyrażają się niczym współcześni filozofowie życia. Dla mnie ta książka właśnie dzięki bohaterom nabrała charakteru, stała się fascynująca, czasem zabawna, smutna i nawet irytująca – przyznam, że niektóre momenty i postępowanie postaci wywoływało u mnie nerwicę, ale... to właśnie jest ich wyjątkowość, wkurzają, ale równocześnie trudno się z nimi rozstać.
Quick pisze lekko, trochę ekscentrycznie – całość jest zaskakująco stonowana i w punkt. Narrację mamy pierwszoosobową, ukazaną z perspektywy Nanette. Podczas czytania książki widzimy, jak wielką zmianę przeszła ta bohaterka. Autor ukazał zbuntowanych nastolatków – jednak nie w tradycyjnym wydaniu, gdzie zwykle tworzysz im alkohol i imprezy do białego rana – przedstawił młodych, inteligentnych ludzi, wciąż bardzo zagubionych i szukających własnej drogi.
Największą zaletą książki jest przede wszystkim pomysł na fabułę – Quick stworzył powieść w... powieści. Głównym wątkiem tej pozycji jest wymyślona książka „Kosiarz balonówki” – wprowadza ona w życie Nanette oraz innych postaci sporo zamieszania. Autor całkiem nieźle to sobie wykombinował.
To książka dla wszystkich fanów twórczości Quick’a, czytelników młodszych i starszych. Literatura młodzieżowa na wysokim poziomie, ze sporą dawką przemyśleń dla wszystkich zbuntowanych outsiderów, którzy szukają własnej drogi i być może pragną zmian. Do sięgnięcia po powieść zachęca przecudna okładka oraz sam tytuł – ta pozycja jest naprawdę wyjątkowa!
Gabriela Rutana
Popieram [ 10 ]
Oceny
Dyskusje
Wypożycz z biblioteki
Cytaty
A potem któregoś dnia zaczniesz szukać siebie w lustrze i nie będziesz w stanie się zidentyfikować - będziesz widzieć jedynie wszystkich inn...
RozwińTo znaczy... kiedy ostatni raz ktoś cię zapytał, czy jesteś szczęśliwa, a potem spojrzał ci w oczy w taki sposób, że od razu wiedziałaś, że ...
RozwińCzasami musimy używać brutalnych słów, bo inaczej nikt nas nie słucha.
Opinie [94]
Naprawdę niezła książka, ale po tym autorze spodziewałam się czegoś więcej. Możliwe jednak, że to po prostu kwestia gustu, bo we "Wszystko to, co wyjątkowe" naprawdę ciężko mi się doszukać jakichś błędów ;) Ta książka zmusza do myślenia, kilkukrotnie też wzrusza. Dużo osób pisze, że wbrew pozorom to pozycja skierowana raczej do dorosłych, ale według mnie każdy powyżej,...
więcejKsiążka trudna, niesamowicie wciągająca i mocno psychologiczna. Nawet bardziej dla dorosłych, niż dla młodzieży. Bardzo wartościowa. Na pewno sięgnę po nią niebawem ponownie.
Pokaż mimo to"Możesz być, kimkolwiek zechcesz. Ale to ma swoją cenę. Twoi rodzice i wszyscy inni ukarzą cię, jeśli zdecydujesz się być sobą, a nie taką jak oni. To cena wolności. Klatka jest otwarta, ale wszyscy zbyt się boją, żeby z niej wyjść, i przywalą ci, kiedy spróbujesz to zrobić, i to przywalą solidnie. Chcą, żebyś ty też się bała. Chcą, żebyś została w klatce. Ale kiedy już...
więcejGdybym dostała tę książkę w wieku 13-15 lat, może byłabym dziś gdzieś indziej i kimś innym - takie myśli nawiedzały mnie, dopóki nie dobrnęłam do 3/4 części tej książki. Im bliżej zakończenia, tym bardziej utrwalałam się w przeczuciu, że to książka dla dorosłych, którzy po omacku szukali siebie w czasach młodzieńczych. Katharsis dla niepogodzonych ze swoim młodzieńczym...
więcejMłodzieżówka o poszukiwaniu siebie i swojej drogi. Być może kiedy bardziej by mi się spodobała, teraz wyszło tak średnio...Dla nastolatek jak najbardziej na tak.
Pokaż mimo toWłaśnie skończyłam czytać. Napisali, że jest to książka dla nastolatków? Otóż nie ... dla dorosłych. Chyba, że pozwalacie czytać swoim dzieciom, a raczej młodzieży o seksie, samobójstwie (no może to przypadek) więc o śmierci, o tym jak okrutni są dla siebie nastolatkowie, o filmach pornograficznych, o nastolatce (głównej bohaterce) z zaburzeniami. Wszystko to dzieje się po...
więcejO dojrzewaniu, poszukiwaniu, odkrywaniu siebie. O tym, że dziwny, to często po prostu wyjątkowy. Idealna dla zagubionej, dojrzewającej młodzieży. Ale nie tylko. Potrafi otworzyć oczy także i starszym. Wzruszyć i zmusić do refleksji. Z początku wydawało się, że to nie będzie nic specjalnego. A jednak jest :)
Pokaż mimo toKsiążka sprawia wrażenie pozycji dla nastolatek, ale bardzo mi się podobała pomimo tego, że jestem mężczyzną po trzydziestce.
Pokaż mimo to"Wszystko to, co wyjątkowe" to poruszająca powieść o odkrywaniu samego siebie. Każdy potrzebuje w życiu czegoś, co wstrząśnie nim, poruszy, pomoże odkryć inne ścieżki. Czymś takim jest właśnie ta książka. Ukazuje problemy, z którymi boryka się każdy nastolatek. Ciężkie decyzje, które trzeba podjąć. Wybory, które ciężko zaakceptować innym...
więcejWarto poświęcić czas i zagłębić...
Strasznie mi się spodobała ta książka.Poruszająca, dająca do myślenia i pełna inspirujących złotych myśli.
Pokaż mimo to