Magonia

Okładka książki Magonia
Maria Dahvana Headley Wydawnictwo: Galeria Książki Cykl: Magonia (tom 1) fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
Magonia (tom 1)
Magonia
Galeria Książki
2016-02-03
2016-02-03
Dorota Dziewońska
literatura młodzieżowa śmietrelna choroba fantasy statki

Świetny pomysł na magiczny świat (naprawdę, jestem pod wrażeniem wyobraźni autorki), ale średnio zrealizowany.

- Bohaterowie przerysowani, postacie drugoplanowe do tego mocno papierowe. Główna bohaterką Aza zdobyła moją sympatię na samym początku, tylko po to, by tracić ją w kolejnych rozdziałach.
- Motyw Wybrańca, który przestał być fajny po Harrym Potterze.
- Magiczny świat, choć intrygujący i ciekawy, słabo nakreślony (ja naprawdę nie wiem, dlaczego Aza w pewnym momencie zaczęła mówić o Magonii i rządzących nią prawach, jakby żyła tam od zawsze... nikt jej niczego nie tłumaczył, a ona nagle zaczęła ubolewać nad "swoim ludem" i "prawami, które łamią"...)
- Pompatyczne, nienaturalne dialogi.
- Jakim cudem Jason robił te wszystkie rzeczy? Chłopak miał tylko 16 lat? Tłumaczenia typu "shakowałem to i tamto", czy "mam kolegów w dark webie" to po prostu tzw. Lazy writing.
- Na plus barwny język autorki i ciekawostki, które tworzyły świat przedstawiony.

Książkę średnio polecam. Raczej na pewno nie sięgnę po nią drugi raz i odradzałam czytanie jej mojej siostrze, także odradzam ją i Wam.

- Motyw Wybrańca, który przestał być fajny po Harrym Potterze.
- Magiczny...

Uwielbiam zanurzać się w świat fantastyki. Uwielbiam przenosić się do nierealnych, magicznych krain i zakątków. Ale w Magonii ciężko mi było się odnaleźć..
O ile pierwsza- ziemska część- urzekła mnie niesamowicie, o tyle ta druga-powietrzna- kompletnie nie zachwyciła. Nie umiałam odnaleźć się na pokładzie powietrznego magońskiego statku razem z całą ptasią załogą, zespołem Rostów czy grupą szkwałowaleni. Zamknięte w klatce piersiowej ptaki, śpiew powodujący anomalia na ziemi.. to nie dla mnie. Czułam się tak samo zagubiona w tym wszystkim jak Aza Ray Quel.

Magonia to książka młodzieżowa, dodatkowo z wątkiem miłosnym, co od razu powinno mnie odstraszyć. Niemniej jednak okładka mnie zaciekawiła, a i treść była dla mnie naprawdę ciekawa i przyjemna jako lektura.

Zapraszam do recenzji 1 i 2 tomu :)

Zapraszam do recenzji 1 i 2 tomu :)

Książkę przeczytałam kilka lat temu i bardzo nie podobała mi się - stracone pieniądze (a pech chciał, że uległam promocji i kupiłam od razu obie części). Absurdalny wątek ptaka mieszkającego w płucu bohaterki (kanwra, płucopiewcy), oraz durne wspólne śpiewy całej załogi podniebnego statku - strasznie mnie irytowały. Dobrnęłam do końca, ale w międzyczasie przeczytałam trzy inne książki.

Aza Ray Boyle topi się w powietrzu. Od dzieciństwa cierpi na tajemniczą chorobę płuc, przez którą ciężko jest oddychać, mówić – w ogóle żyć. Kiedy więc Aza zauważa statek na niebie, jej rodzina przypisuje to skutkom ubocznym zażywania leków. Ona jednak nie wierzy, by była to halucynacja. Słyszy ze statku głos wzywający ją po imieniu.
Tylko jej przyjaciel, Jason, słucha. Jason, na którego zawsze może liczyć. Jason, do którego chyba coś czuje. Ale zanim Aza ma okazję poważniej się nad tym zastanowić, dzieje się coś strasznego. Dziewczyna odchodzi z naszego świata, by znaleźć się w innym.
W Magonii.
Ponad chmurami, w krainie statków, Aza nie jest już tą słabą, umierającą istotą, którą była wcześniej. W Magonii po raz pierwszy swobodnie oddycha. Co więcej, ma potężną moc. Jednak gdy już zaczyna panować nad swoim życiem, odkrywa, że zbliża się wojna między Magonią a Ziemią. W jej rękach spoczywa los całej ludzkości i chłopaka, który ją kocha. Po której stronie opowie się Aza?

Życie piętnastolatki Azy Ray Boyle kręci się głównie wokół szpitali, lekarzy i leków, które musi zażywać. Cierpi na chorobę płuc przez, którą nie może oddychać- zaś dla lekarzy jest ona ogromną zagadką i nikt nie potrafi jej zdiagnozować. Dziewczyna ma halucynacje- widzi latające statki i słyszy głosy, które wywołują jej imię. Próbuję tłumaczyć to sobie chorobą i lekami. Pewnego dnia Aza zauważa mnóstwo ptaków na podwórku przed swoim domem, które mówią oraz śpiewają. Jeden z nich, gdy Aza kaszle wlatuje do jej pokoju przez otwarte okno po to, aby następnie wlecieć do jej buzi i ulokować się w płucu dziewczyny. Następnie Aza pośród chmur widzi rozpięte na masztach żagle, ciemne postaci na pokładzie, aż w końcu traci przytomność.
Aza budzi się w karetce jednakże jej stan jest bardzo ciężki. Eli mówi Azie, że w jej pokoju było dużo ptaków. Jason dodaje, że była cała sina i nie oddychała. Nagle karetka wpada w poślizg- ratownik wzywa helikopter. Sytuacja wygląda coraz to gorzej. Sanitariusz rozcina Azę; wezwany helikopter zbliżył się do chmury burzowej wiszącej nad karetką i nastąpił huk...
Aza budzi się na pokładzie Aminy Pennarum, tak żyje.
Dowiaduje się, że jest córką Kapitan Zal Quel i, że została porwana. Magonia jest niesamowitą powietrzną krainą, po której żegluje mnóstwo okrętów. Jest to świat w, którym ogromną rolę odgrywa śpiew- ma on bowiem ogromną moc. Dzięki niemu Magończycy są w stanie przemienić skały w wodę, piach w ogień, przywołać burze, wiatr, grad i inne warunki atmosferyczne, jednakże ich umiejętności są znacznie większe o czym się przekonacie czytając książkę :)

Przebieg akcji możemy obserwować z dwóch perspektyw: Azy oraz jej przyjaciela Jasona. Jest to bardzo przydatny zabieg, ponieważ dzięki niemu możemy obserwować co się dzieję u upierzonych istot, ale i widzimy jak toczy się życie na ziemi. Muszę przyznać, że pomysł na książkę jest oryginalny. Ogromne wrażenie zrobiły na mnie chociażby sercoptaki i ich rola. Jednakże książka mnie nie zwaliła z nóg. W pewnym momencie wiedziałam, że czytam na siłę (nigdy nie odkładam na półkę książek, których nie dokończyłam), prawdę mówiąc spodziewałam się efektu wow, wbicia w fotel i nieprzespanej nocy, a tutaj poniekąd rozczarowanie. Książka ma formę raczej młodzieżową, a narrację pierwszoosobową.
Zabieram się za drugi tom być może moje rozczarowanie przemieni się w zachwyt.
Ocena 6/10

Tylko jej przyjaciel, Jason, słucha....

Pomysł dosyć oryginalny jako statki w powietrzu i nie ukrywam - nastawiałem się na coś lepszego. Moim zdaniem potencjał tej książki został zatracony. Za bardzo młodzieżowe, nie "z górnej półki" teksty, humor stwarzający pozory dobrego, oraz beznadziejne opisy walk. Jednak fabuła sama z siebie jest okay. Niektórzy mogą się wciągnąć w tę książkę, jednak mnie osobiście nie urzekła, przez co mam mieszane odczucia do niej.

Aza Ray (nie Boyle co ważne, lecz nie oczywiste szczególnie na początku) to bohaterka, którą naprawdę łatwo polubić (specyficzny światopogląd i humor, a mimo to przyciąga uwielbienie). Jason to taki przerysowany współczesny Romeo (trudniejszy do polubienia, jednak łatwy do zniesienia). Pierwsze mniej-więcej 100 stron ziemskiego życia mija tak błyskawicznie, że aż za szybko, jednak ciężko czytać je wolniej (jedynie chciałoby się przyśpieszyć), niestety potem robi się trudniej. Magonia wydaje się bardzo interesującym, pięknym światem przesiąkniętym magią, jednak początkowo może się zdać przytłaczająco nieludzka (kontrast jest ogromny zarówno w przypadku świata jak i możliwości bohaterki). Barwny świat podniebnej fantastyki poznajemy jedynie poprzez niewielką cząstkę na tle rozległego nieba. Trochę mało, ale to początek serii, więc zabieg ma sens (bo chce się jeszcze). Akcja toczy się szybko, pochłania bez reszty, pędzi ku nieuniknionej katastrofie niczym Titanic, który po zderzeniu mógł już tylko zatonąć. Miłość to wątek nad którym nie będę się rozwodzić. Prawdziwa Aza Ray Boyle (kto przeczyta ten zrozumie) to bohaterka wykuta w gniewie i szkoda, że nie poświęcono jej więcej czasu (mam nadzieję, że ta postać dostanie jeszcze więcej niż marne pięć minut). Czyta się dobrze, szybko i z barwną przyjemnością, dlatego POLECAM.

Magonia.

Magiczna kraina, wznosząca się ponad niebiosami, o której nikt nie ma pojęcia.
Statki, fruwające po niebie. Pływające po niebie. Coś nieprawdopodobnego, a jednak prawdziwego.

Aza Ray nie miewa halucynacji. Jest istotą z Magonii, która nie ma o tym pojęcia, a jednak widzi statek na niebie. Umiera. Trafia tam...

i dzieje się magia! Z początku myślałam, że będzie to nadpisana historia Piotrusia Pana. Łudząco podobna, jak dla kogoś, kto za bardzo nie pamięta Piotrusia Pana... to jest coś o wiele lepszego! No, może przesadzam, aczkolwiek ta opowieść to czysta, wciągająca magia. Nigdy bym nie przypuszczała, że ktoś będzie w stanie wymyślić coś równie pięknego.

Magonia - dla młodszych i starszych, wciągnie każdego. Świetna, kiedy chcesz odprężyć się i łyknąć trochę wyobraźni. Zaczęłam wczoraj, skończyłam dziś i zabieram się od razu za drugą część ;)

Magonia.

Magiczna kraina, wznosząca się ponad niebiosami, o której nikt nie ma pojęcia.

i dzieje się magia! Z początku myślałam, że będzie...

Na półkach: , , , ,

inia:

Książka świetna, bardzo wciągająca i nie przewiduje takiego zakończenia. Z początku myślałam że to będzie opowieść o chorobie i jej skutkach A tu takie zaskoczenie! Jest to porywająca fantastyka z bardzo szybko liczącą się akcja wydarzeń. Wszystko jest opisane jak my sami byśmy przeżywali tą przygodę co głowna bohaterka Aza i jej przyjaciel Jason.

Polecam jak najbardziej przeczytać ❤

inia:

Polecam jak...

Na samym początku zauroczy LA mnie ta książka język szło mi czytanie bardzo szybko do momentu jak zaczęły się ptakoludzie sztormorekiny walenie i statki podniebne. W tym miejscu zwolniła jakoś nie mogę sobie wyobrazić tego a najgorsza była dla mnie ta perspektywa ptaka w środku jej czyli klatka w plucu dla ptaka tutaj mamy dużo wyobraźni :-)