Osobliwe i cudowne przypadki Avy Lavender

Okładka książki Osobliwe i cudowne przypadki Avy Lavender Leslye Walton Patronat LC
Nominacja w plebiscycie 2016
Okładka książki Osobliwe i cudowne przypadki Avy Lavender
Leslye Walton Wydawnictwo: Sine Qua Non Seria: Imaginatio [SQN] literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
2014-03-27
Data 1. wydania:
2014-01-01
Regina Kołek
fantastyka anioł ptak realizm magiczny dramat baśń
Inne

Oficjalne recenzje i

O rozdartym sercu krwawiącym piórami

2783 258 91

2042 ocen

Cudownie klimatyczna, magiczna książka. Uwielbiam takie.

Cudownie klimatyczna, magiczna książka. Uwielbiam takie.

Rodzina Avy jest wyjątkowa. Jej kronikę wypełniają osobliwe zdarzenia, które doprowadziły ją do równie osobliwego domu na końcu ulicy Pinnacle w dwudziestowiecznym Seattle.
Sama Ava również jest wyjątkowa. Urodziła się ze skrzydłami.
Mieszkańcy Seattle obserwowali skrzydlatą dziewczynę z dobrotliwą rezerwą, z ciekawością i zaintrygowaniem traktowali jako lokalną ciekawostkę. Do momentu, aż w sąsiedztwie pojawił się Nathaniel Sorrows i jego obsesja na punkcie aniołów.

Tak jak życie tytułowej Avy, książka ta jest iście osobliwa. I cudowna. Nie wiem, co o niej napisać, by oddać jej zawartość i jednocześnie nie psuć zabawy z jej odkrywania. Wydaje mi się być jedną z tych opowieści, o których lepiej dużo nie wiedzieć, zanim się po nią sięgnie. To, co najistotniejsze, to gatunek - nie powieść obyczajowa, ale i nie fantastyka. Coś pomiędzy; coś noszącego znamiona literatury pięknej.

Pierwsze rozdziały przypominają krótką, wręcz skondensowaną sagę rodzinną, rozpoczynającą się od losów prababki Avy. Potem płynnie przechodzimy do jej babci i matki, aż wreszcie docieramy do samej Avy, naszej protagonistki i narratorki.

Autorka, Leslye Walton, zachwyciła mnie lekkością i dosadnością, jakimi nakreśliła dzieje Lavenderów. Ubarwiła je ogromem pięknych cytatów, które ciężko jednak wyłuskać z całości - są bardzo kontekstowe, puentują kolejne akapity a nawet rozdziały.

Jeśli miałabym porównać do czegoś klimat tej historii - estetyczne odczucia, jakie we mnie wzbudziła - to podsunę tutaj tytuł pewnej gry, której gameplay swego czasu obejrzałam, mianowicie "What remains of Edith Finch". Zbliżone motywy, zbliżona treść... Jeśli ktoś zna i Avę, i Edith, zrozumie, co mam na myśli.

"Osobliwe i cudowne przypadki Avy Lavender" na pewno nie spodobają się każdemu, książka jest zbyt surrealistyczna, a momentami wręcz niepokojąca. Jednocześnie bardzo życiowa pomimo nierzeczywistości zdarzeń, w których można się doszukać metaforycznej głębi.

Nie jestem pewna, jak interpretować zakończenie. Wywarło ono na mnie kolosalne wrażenie, do tego stopnia, że po przewróceniu ostatniej strony nie wiedziałam, co ze sobą zrobić, co myśleć... Wiedziałam natomiast, że historia Avy długo jeszcze będzie snuć się za mną jak duch dopominający się o uwagę. I miałam rację. Publikuję tę recenzję dwa tygodnie po przeczytaniu książki.

Sama Ava również jest wyjątkowa. Urodziła się ze skrzydłami.

Zabierając się za tę książkę nie miałam pojęcia o czym jest. Bardzo pozytywnie się zaskoczyłam. Historia głównie kobiet z pokolenia na pokolenie. Bardzo dobrze napisana, momentami aż zbyt brutalnie prawdziwa.

Interesująca książka o pokoleniowych losach pewnej rodziny, która już od pierwszych stron chwyciła mnie mocno za serce. Na prawdę przyjemna odskocznia, było w niej coś niesamowitego i przyjemnego, co powodowało, że nie mogłam się doczekać sięgnięcia jej.
Mimo, że momentami strasznie mi się dłużyła i nie mogłam nijak się zmusić do dogłębniejszego czytania jej, zabawę miałam przednią.
Na pewno pewne sceny zagrzeją u mnie w sercu specjalne miejsce.

Czy polecam? Tak, i to bardzo.

Przeczytałam tę książkę kilka lat temu, niedługo po jej premierze, i w tamtym czasie była to jedna z moich ulubionych historii. Postanowiłam więc ją sobie powtórzyć, aby sprawdzić czy nadal jest tak bliska memu sercu. Okazało się że tak, może nawet bardziej niż kiedyś.

Nie jest to typowa książka, bo tak naprawdę fabuła rozpoczyna się gdzieś w połowie. Pierwsze sto stron to historia rodziny Roux/Lavender, i mimo że dla wielu ta część jest nudna i ciężko się ją czyta, to dla mnie ich dzieje mają w sobie niezwykły urok. Żałuję, że więcej książek nie ma takiego formatu, gdyż mi bardzo przypadł do gustu.

Nie da się ukryć, że opowieść jest przesycona magią, aczkolwiek jest to magia subtelna, obecna w każdym zapachu, w kromkach chleba, w deszczu. Pomimo tej magicznej otoczki, nie jest to według mnie książka młodzieżowa, gdyż występują tu dość drastyczne sceny.

Czy polecam? Tak, i to bardzo.

Nie jest to typowa książka, bo tak naprawdę fabuła rozpoczyna się gdzieś...

Magiczna ale zdecydowanie nie dla młodszych czytelników, jak zostało gdzieś zasugerowane.

mnie wzruszyła, czyta się lekko i przyjemnie, polecam

mnie wzruszyła, czyta się lekko i przyjemnie, polecam

Nazywam się Ava Lavender, a moje życie pełne jest osobliwych przypadków. Moja historia zaczęła się jednak dawno temu, wraz z historią poprzednich pokoleń rodziny i nie może być kompletna bez znajomości ich losów. A splata je jedna, główna myśl, wypowiedziana niegdyś przez moją babkę cioteczną - „Miłość potrafi zrobić z nas głupców”. Być może to właśnie miłość naznaczyła niegdyś moją rodzinę jako grono odmieńców i dziwaków.

Moje dziwactwo polega na tym, że urodziłam się ze skrzydłami. I również dotknęło mnie piętno miłości. Ale o tym dowiecie się sami, z czasem. Kiedy odważę się wychylić nosa z bezpiecznego domu i spotkać ludzi, którzy - jak przypuszczam - nigdy mnie nie zaakceptują. A zrobię to wiedziona jedną uporczywą myślą.
Po co mi skrzydła, jeśli nie po to, by latać?
___
Próbowałam napisać opis inny niż ten na okładce, by ugryźć tę historię z innej strony. Nadal jednak nie wiem do końca, co ta książka chciała mi przekazać. Docenić muszę na pewno osobliwy klimat, który towarzyszył mi od pierwszych stron, gdy poznawaliśmy historię prababki i babki Avy. Książka przepełniona jest niewytłumaczalnymi wydarzeniami, niezwykle intrygującymi, a czasem bardzo absurdalnymi (co nie każdemu może pasować). Niestety, chwilami wydaje się, jakby autorka spisywała wszystkie pomysły, które tylko przyjdą jej do głowy i będą pasowały do konwencji, nie zastanawiając się nad tym, do czego właściwie dąży fabuła - w sensie logicznym lub metaforycznym. Nie wiadomo też, do kogo właściwie kierowana jest książka (klasyfikowana zazwyczaj jako młodzieżówka), ze względu na brutalne sceny pod koniec oraz dosadny język.

Liczyłam również na trochę ciekawsze zakończenie, szczególnie jeśli chodzi o tytułową bohaterkę, bo wątki jej matki i babci zakończyły się w sposób bardziej udany. Myślę, że dla wielu będzie to intrygująca książka, ale ja chyba dość szybko zapomnę o większości wydarzeń w niej ukazanych.

Ostatnio miałam okazję przeczytać tę książkę i niestety zawiodłam się. Mimo, że oczekiwałam od niej niewiele, przede wszystkim prostej w odbiorze i łatwej lektury, to nie dostałam tego.

Przez pierwsze 100 stron poznajemy głównie historię prababci, babci i matki Avy. Jest to nudne i trudne w odbiorze, bo są to po prostu spisane dzieje. Odbiór utrudniały mi długie zdania - czasem na nawet 3-4 linijki. Zamiast takich długich zdań wystarczyłoby kilka więcej, ale za to krótszych.
Pojawiają się także trudniejsze słowa, co mnie zdziwiło, bo książka skierowana jest do młodzieży.

Patrząc na to że cała historia ma 300 stron, to jak akcja książki zaczyna się gdzieś na 120 to trochę słabo. Ponad 100 stron kontekstu historii i to wyłożonego praktycznie jako suche fakty.

Dalej było lepiej, bo zaczęło się coś dziać i były krótsze zdania. Pojawiły sie dialogi i wtedy naprawdę było dobrze.

Podobała mi się wyjątkowość Vivien i dokładny sposób opisania jej umiejętności. Pełny "obrazowych", szczegółowych opisów.

Podsumowując jeśli wstęp do historii w postaci 100 stron Was nie odstrasza to jak najbardziej możecie sięgnąć. Ja niestety nie będę jej polecać. Zastanawiam się tylko do kogo jest skierowana. Ja się trochę wynudziłam, myślę że starsi ode mnie (a na pewno Ci co czytają więcej) też się zanudzą. Z drugiej strony dla młodszych może być trudna do zrozumienia i w drugiej części książki są 1-2 takie brutelniejsze sceny.

Niestety nie dla mnie

Trochę Marqueza, trochę Amelii, zły klecha, trochę powieści dla nastolatek i trochę horroru. Niezbyt wybitne, ale dość dobrze się czyta.

Video

Video