Solaris. Niezwyciężony

1986-01-01
1968-01-01

Solaris - 9/10
Niezwyciężony - 7/10

Unikałem s-f jak ognia, Lema szczególnie. Do dziś pamiętam opinie rówieśników w szkole średniej - że ciężko się czyta, że za dużo filozofii itp. Tymczasem Solaris okazał się fascynującą lekturą, z elementem grozy, z genialnie przedstawioną samotnością człowieka we Wszechświecie, a filozofią ewentualnie w ostatnim rozdziale (w Niezwyciężonym podobnie). Takie s-f mogę czytać, a Lemowi przyglądnę się dokładniej.

Solaris - 9/10
Niezwyciężony - 7/10

Solaris - magiczna książka, tęsknota za nieuchwytnym. Pozostają marzenia. Niezwykle klimatyczne! A samo słowo: "solaris" jakie piękne.

Nieprzebrane bogactwo wątpliwości i odpowiedzi. Warto, jeśli ktoś lubi, gdy Sci- Fi zadaje filozoficzne pytania.

Solaris 6 Niezwyciężony 9

Solaris 6 Niezwyciężony 9

Aż nie chce się wierzyć, że obie powieści powstały 60 lat temu... Skłaniają to zadawania pytań o to, jacy jesteśmy jako ludzkie jednostki wobec nieznanego i obcego. Czytając te wizjonerskie dzieła przypominały mi się filmy -według mnie- nimi zainspirowane: Kontakt, Blade Runner, Matrix i Dzień w którym zatrzymała się Ziemia.

Solaris 6/10; „Niezwyciężony 7/10

Obie książki jak najbardziej wyśmienite ale np. w Solarisie czegoś mi zabrakło. Cały czas zadziwia mnie mnogość podejmowanych przez Lema problemów związanych z obecną, czy to przyszłą kondycją człowieka. Człowiek szuka luster ta myśl, którą można wyciągnąć, także z wcześniejszej książki tegoż autora „Eden” odnosi się nie tylko do przyszłej wizji kosmicznych wojaży ale i do dzisiejszego obrazu stosunków międzyludzkich. Przeszkadzała mi trochę miałkość dialogów między bohaterami (szczególnie w solaris) zdawały się trochę nienaturalne. Nie zmienia to jednak faktu, że obie książki raczej na długo zapamiętam, a podczas czytania bawiłem się przednio

Solaris 6/10; „Niezwyciężony 7/10

tak naprawdę to nie chcemy cywilizować nowych światów, chcemy w całej swej samolubności widzieć w nich swoje odbicie ~ za to uwielbiam Lema

Dwa klasyki w jednym tomie? Najlepsze co może spotkać fanów twórczości Lema.

Dwa klasyki w jednym tomie? Najlepsze co może spotkać fanów twórczości Lema.

Ty i ja
niczym bogowie
jesteśmy świadomą
kontynuacją
i wszystko mamy boskie
oprócz jednej
rzeczy

Gogol Bordello God-like

Chyba o to chodziło,żeby się nam nie zdawało.Niestety i ojoj ale nam tak często zdaje.No to macie ...jakieś mechaniczne komary i galaretowatą plazmę.Jak z nimi rozmawiać?i o czym?Czemu są tak złośliwie od nas różni?
Do du..z takimi obcymi...ale książka super.

Ty i ja
niczym bogowie
jesteśmy świadomą
kontynuacją
i wszystko mamy boskie
oprócz jednej
rzeczy

Gogol Bordello God-like

Do du..z takimi obcymi...ale...

Napisane tak dawno temu, a tak porażające swoją skrupulatnością, szczegółowością, brakiem banałów.

• Science Fiction
  • Science-fiction