Solaris. Niezwyciężony.

Okładka książki Solaris. Niezwyciężony. Stanisław Lem
Okładka książki Solaris. Niezwyciężony.
Stanisław Lem Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie fantasy, science fiction
Wydawnictwo Literackie
1968-01-01
1968-01-01

Okładka książki Przenicowany świat Arkadij Strugacki, Borys Strugacki
Przenicowany ś... Arkadij Strugacki, ...
Okładka książki Świat na krawędzi. Ze Stanisławem Lemem rozmawia Tomasz Fiałkowski Tomasz Fiałkowski, Stanisław Lem
Świat na krawę... Tomasz Fiałkowski,&...
Okładka książki Tako rzecze Lem. Ze Stanisławem Lemem rozmawia Stanisław Bereś Stanisław Bereś, Stanisław Lem
Tako rzecze Le... Stanisław Bereś, St...

Solaris - 9/10
Niezwyciężony - 7/10

Unikałem s-f jak ognia, Lema szczególnie. Do dziś pamiętam opinie rówieśników w szkole średniej - że ciężko się czyta, że za dużo filozofii itp. Tymczasem Solaris okazał się fascynującą lekturą, z elementem grozy, z genialnie przedstawioną samotnością człowieka we Wszechświecie, a filozofią ewentualnie w ostatnim rozdziale (w Niezwyciężonym podobnie). Takie s-f mogę czytać, a Lemowi przyglądnę się dokładniej.

Solaris - 9/10
Niezwyciężony - 7/10

Solaris - magiczna książka, tęsknota za nieuchwytnym. Pozostają marzenia. Niezwykle klimatyczne! A samo słowo: "solaris" jakie piękne.

Nieprzebrane bogactwo wątpliwości i odpowiedzi. Warto, jeśli ktoś lubi, gdy Sci- Fi zadaje filozoficzne pytania.

Solaris 6 Niezwyciężony 9

Solaris 6 Niezwyciężony 9

Aż nie chce się wierzyć, że obie powieści powstały 60 lat temu... Skłaniają to zadawania pytań o to, jacy jesteśmy jako ludzkie jednostki wobec nieznanego i obcego. Czytając te wizjonerskie dzieła przypominały mi się filmy -według mnie- nimi zainspirowane: Kontakt, Blade Runner, Matrix i Dzień w którym zatrzymała się Ziemia.

Solaris 6/10; „Niezwyciężony 7/10

Obie książki jak najbardziej wyśmienite ale np. w Solarisie czegoś mi zabrakło. Cały czas zadziwia mnie mnogość podejmowanych przez Lema problemów związanych z obecną, czy to przyszłą kondycją człowieka. Człowiek szuka luster ta myśl, którą można wyciągnąć, także z wcześniejszej książki tegoż autora „Eden” odnosi się nie tylko do przyszłej wizji kosmicznych wojaży ale i do dzisiejszego obrazu stosunków międzyludzkich. Przeszkadzała mi trochę miałkość dialogów między bohaterami (szczególnie w solaris) zdawały się trochę nienaturalne. Nie zmienia to jednak faktu, że obie książki raczej na długo zapamiętam, a podczas czytania bawiłem się przednio

Solaris 6/10; „Niezwyciężony 7/10

tak naprawdę to nie chcemy cywilizować nowych światów, chcemy w całej swej samolubności widzieć w nich swoje odbicie ~ za to uwielbiam Lema

Dwa klasyki w jednym tomie? Najlepsze co może spotkać fanów twórczości Lema.

Dwa klasyki w jednym tomie? Najlepsze co może spotkać fanów twórczości Lema.

Ty i ja
niczym bogowie
jesteśmy świadomą
kontynuacją
i wszystko mamy boskie
oprócz jednej
rzeczy

Gogol Bordello God-like

Chyba o to chodziło,żeby się nam nie zdawało.Niestety i ojoj ale nam tak często zdaje.No to macie ...jakieś mechaniczne komary i galaretowatą plazmę.Jak z nimi rozmawiać?i o czym?Czemu są tak złośliwie od nas różni?
Do du..z takimi obcymi...ale książka super.

Ty i ja
niczym bogowie
jesteśmy świadomą
kontynuacją
i wszystko mamy boskie
oprócz jednej
rzeczy

Gogol Bordello God-like

Do du..z takimi obcymi...ale...

Napisane tak dawno temu, a tak porażające swoją skrupulatnością, szczegółowością, brakiem banałów.

• Science Fiction
  • Science-fiction