rozwińzwiń

Eden

Okładka książki Eden Stanisław Lem
Okładka książki Eden
Stanisław Lem Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie Seria: Lem fantasy, science fiction
fantasy, science fiction

Przeczytane 865 Opinie 346 Oficjalne recenzje 50

Wyróżniona opinia i

Książki 1189 Opinie 437

Książka trzymała w napięciu,
jednocześnie fabuła bardzo smutna, mroczna, szara...
dająca do myślenia niczym "Stalker" z 1979 roku.
warto przeczytać.

Książka trzymała w napięciu,
jednocześnie fabuła bardzo smutna, mroczna, szara...
dająca do myślenia niczym "Stalker" z 1979 roku.
warto przeczytać.

Na półkach: , , , ,

Ciężko było mi wgryźć się w początek. Ogólnie przez całość miałam problem z opisami i ich nieskończenie długimi zdaniami (poza tym ciężko mi było wyobrazić sobie niektóre rzeczy przez lemowskie opisy technologii). Gdy jednak "poznałam" lepiej Eden, od razu się wciągnęłam. Spodobał mi się sposób przedstawienia obcej plany i jej życia - niby Autor opisywał dokładnie, co zaszło, lecz pozostawiał ten margines interpretacyjny. Świat Edenu wydał mi się interesujący, chętnie pochłaniałam kolejne rozdziały, aby wiedzieć co będzie dalej. Wyczuwało się, że książka jest stara, więc rozwiązania technologiczne oraz wyobraźnia Autora robiła duże wrażenie (z resztą jak w większości książek Lema!). Cieszę się, że zaczynam rok z tak dobrą pozycją.

Ciekawa książka, ale Lem napisał wiele lepszych dzieł.

Ciekawa książka, ale Lem napisał wiele lepszych dzieł.

Moje 1-sze spotkanie z twórczością Lema, jak dla mnie zbyt wiele opisów krajobrazów choć na czas powstania książki zasadne z powodu małego dostępu do wszelakiej maści obrazu TV, komputera, itd. Urządzenia opisane wydają się być archaiczne, więc dla osób urodzonych po 2000 roku książka może być źle odebrana 😃

"Nie lękaj się, możesz powiedzieć wszystko, co ci przychodzi do głowy - odparł Doktor. - Nikt cię nie wyśmieje, bo wszystko jest możliwe. Tylko, niestety, nie wszystko z tego, co jest możliwe, człowiek potrafi zrozumieć."

"Eden" porusza jedną z bardzo trapiących mnie rzeczy - ludzką tendencję do uczłowieczania wszystkiego, co jest poza naszym statystycznym/klasycznym(?) rozumowaniem. Nadajemy ludzkie cechy wszystkiemu, co określilibyśmy mianem nieznanego i absurdalnego, zapominając, że nasze ziemskie zasady nie są zasadami wszechświata.

"Posłannictwo człowieka! Humanitaryzm! Człowiek wśród gwiazd! Prawość! Bałwan jesteś ze swoimi idejkami, rozumiesz?!"

PS. Gdzieś w tym wszystkim bardzo sympatyzowałam z postacią Doktora.

Audiobook.
Z niebywałą przyjemnością powracam do lektur Mistrza, tym razem w wersji audio. Eden jest przeciążona opisami, które jednakże świadczą o olbrzymiej wyobraźni Autora. Ostatnie rozdziały podkręcają akcję dając w finale napawające smutkiem refleksje. Być może sam Mistrz niezbyt dobrze oceniał to dzieło po latach, niewątpliwie jest to jednak bardzo dobra lektura.

Audiobook.

Przeczytałem 150stron, nie dałem rady więcej. Współczuję komuś kto zacząłby przygodę z Lemem od tej książki

"Jejku, jej!" - tak by pewnie powiedział Tak z "Desperacji". Dawno nie czytałem tak dobrego horroru ukrytego pod postacią pozornie banalnego science-fiction.

Załoga statku rozbija się na pobieżnie tylko zbadanej planecie i od początku ma pod górkę. Nie dość, że statek płata im figle, to jeszcze planeta kryje w sobie całą gamę tajemnic. Najgorsze jest to, że im więcej ich odkrywają, tym mniej wiedzą, i to tak naprawdę jest siłą tej powieści.

Wielki plus za pomysły na kreację świata i przede wszystkim za wizję ich mieszkańców. Dawno się tak nie bałem, czytając opis przedstawiciela rodzaju innego niż ludzie.

Książka trzyma w napięciu w doskonały sposób. Każde wydarzenie jest jedną wielką tajemnicą. Ciśnienie rośnie, podobnie jak poziom szaleństwa załogantów. Do tego ciekawym zabiegiem jest zupełny brak nawiązania do ich historii. Nawet nie poznajemy ich imion! To sprawia, że zamiast skupiać się na nich, skupiamy się w stu procentach na obecnych wydarzeniach i świecie wykreowanym przez autora. Sprytny zabieg i do tego bardzo udany w moim odczuciu.

Jedna z lepszych powieści Lema. Czy lepsza od "Solaris" lub "Niezwyciężonego", które traktują o podobnej tematyce? Ciężko stwierdzić. Jest to powieść na pewno mało znana, choć niesłusznie.

Ta książka ze wszystkich książek Lema podobała mi się najmniej. Jedyny wniosek jaki w niej dostrzegam, to wszechogarniający nas antropocentryzm i potrzebę nie tyle zrozumienia co oceny. Nie są to dla mniej żadne nowości i nie jest to pokazane w jakiś niesamowity sposób. Dlatego tak nisko oceniam tę książkę. Nie podobało mi się także to jak rozwija się akcja. Większą część książki nie wiadomo o co chodzi a na zakończenie przychodzi jako takie wyjaśnienie. Nie lubię tego typu zabiegu. Zecydowanie wolę jak krok po kroku z bohaterami poznajemy nowy świat.

Pod koniec życia Lem powiedział o Edenie -"może być, taki sobie". Jako fanka wielu światów Lema i jego języka podpisuje się pod tym. Fabuła była właśnie taka sobie, bohaterowie także, mieszkańcy planety Eden mało interesujący . Jakichś głębszych refleksji czy konkluzji chyba nie wyłapałam. Jedna rzeczą , która dla mnie ratowała książkę były dialogi i sposób znalezienia się ludzi wobec tego co nieznane i zupełnie inne.

3 298
    1 597