Blade Runner. Czy androidy marzą o elektrycznych owcach?

Okładka książki Blade Runner. Czy androidy marzą o elektrycznych owcach?
Philip K. Dick Wydawnictwo: Rebis Cykl: Blade Runner (tom 1) Seria: Dzieła wybrane Philipa K. Dicka fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
Blade Runner (tom 1)
Dzieła wybrane Philipa K. Dicka
Do Androids Dream of Electric Sheep?
Rebis
2012-08-21
1995-01-01
Data 1. wydania:
1996-01-01
Sławomir Kędzierski
blade runner android

Oficjalne recenzje i

Gdzie się kończy człowieczeństwo?

Link do recenzji

2479 64 61

Fantastyczna książka. Science fiction, ale mówi bardzo wiele o nas samych o człowieku - empatii, uczuciach, emocjach, potrzebie uznania i samotności, statusie. Jest dzięki temu bardzo uniwersalna. Można ją interpretować pod kontem sensu życia, statusu człowieka, testu Turinga, problemu sztucznej inteligencji. Jest bardzo bogata treściowo. Lubię takie powieści, które nie tylko są ciekawe i opowiadają historię, ale mają do przekazania wiele myśli.

Absolutny top naukowego sci-fi! Od razu ostrzegam, że książka nie jest powieścią z gatunku tych łatwych i przyjemnych. Poruszane tutaj problemy skłaniają nas do głębszych refleksji na tematy egzystencjalne. Czym tak naprawdę jest człowiek? jaka jest rola emocji i uczuć? czy pozbawieni empatii nadal bylibyśmy ludźmi? Na te i inne podobne pytania musimy sobie odpowiedzieć sami. I to jest właśnie piękno dzieła Dicka - nic tutaj nie jest powiedziane wprost a wręcz przeciwnie. Sądzę, że każdy inaczej odbierze to dzieło i będzie miał po jego ukończeniu swoje przemyślenia natomiast jestem pewien, że będzie je miał...

Książka zaskakująca w treści w porównaniu do filmu.

Książka zaskakująca w treści w porównaniu do filmu.

Czyli jednak taki jest prawdziwy "Blade Runner"? Film to już klasyka sci-fi, jednak nie porusza najważniejszego problemu opisywanego w książce - tego tytułowego. Dla mnie film jak i książka jest solidną, obowiązkową pozycją dla każdego miłośnika fantastyki naukowej.

Słaby początek, utrzymujemy sporo informacji, które dopiero później się przydają, ale na początku trochę zniechęcają bez podania kontekstu. Później czyta się lepiej, jest dużo dialogów, akcja przyspiesza. Pomysł dwóch wątków, które dopiero na sam koniec się łączą, jakoś nie przypadł mi do gustu. Poruszane zagadnienia filozoficzne są ciekawe, ale zabrakło mi jakiejś głębszej refleksji. Zakończenie jest dość słabe i przewidywalne.
Myślę, że nie będę czytał innych książek tego autora.

Kim jest człowiek. To pytanie przyległo do łowcy androidów, jak rzep do psiego ogona. Jednak, to jest najważniejsze pytanie książki. Kim jest człowiek i kto zasługuje by się człowiekiem nazywać? Chcący walczyć o życie Polakov, mająca artystyczne uczucia Luft czy chcący walczyć o wolność Roy, a może Deckard, który na wszystkie pytania odpowiada mechanicznie, napędza się chęcią zadowolenia żony, a na końcu zasypia w łóżku z mocnym ładunkiem emocjonalnym? Na te pytania możemy odpowiedzieć sobie sami i przerzucać się argumentami. Przechodząc do sedna. Genialny dziwak z Kalifornii (Jak nazwano Dicka w posłowiu wydania Rebisu) napisał książkę, która dzięki sobie, wpływowi, jaki wywarła na popkulturę oraz filmowi Scotta zostanie zapamiętana na wieki.

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Za krótka! Cieszy mnie, że książka jest o czym innym niż film. Od teraz zupełnie inaczej będę go odbierał.
A książka mistrzostwo, polecam każdemu. Zwłaszcza że jest na jedno posiedzenie.

A książka mistrzostwo, polecam każdemu. Zwłaszcza że jest na jedno posiedzenie.

Rzuciłam się na nią zachwycona filmem "Łowca androidów". Przeżyłam szok, bo ta książka jest znacznie gorsza od filmu i w ogóle nienajlepsza. Nawet ocenę dałam zawyżoną ze względu na sentyment do filmu, bo powieść nie zasługuje nawet na to.

Obejrzawszy film R. Scotta Dick myślał, że Rick Deckard go ściga i usiłuje zabić? Serio? Dlaczego taki bullshit przeszedł do druku?Dickowi nawet nie udało się obejrzeć filmu w całości, a jedynie 20 minut. Ktoś nieobyty w temacie weźmie go po prostu za debila :p

Książka jest cudowna - nie wiem co można więcej o niej napisać.

Jeżeli ktoś przy wyborze tej książki kierował się filmem to od razu mówię - dać spokój. Chyba, że potrafi się zaakceptować fakt, że oba te twory diametralnie się od siebie różnią.

Jeżeli ktoś się spodziewa przelewu akcji - też sobie darować.

To jest typowa książka cyberpunk. Klasyk. Ma dawać do myślenia, momentami ma być chaosem z natłokiem informacji.

Czym jest człowiek? Co decyduje o tym, że jesteśmy ludźmi?

Książka jest cudowna - nie wiem co można więcej o niej napisać.

Jeżeli ktoś się spodziewa przelewu akcji - też sobie darować.

To jest typowa książka cyberpunk. Klasyk. Ma dawać do myślenia,...

Philip K. Dick Blade Runner. Czy androidy marzą o elektrycznych owcach? Zobacz więcej
Philip K. Dick Czy androidy marzą o elektrycznych owcach? Zobacz więcej