Przygody dobrego wojaka Szwejka. Tom 2

Osudy dobrého vojaka Švejka za světove valky
klasyka
Paweł Hulka-Laskowski
Inne

Blisko 800 stron losów Szwejka - człowieka dygresji. Włożonych w jego usta słodko - gorzkich komentarzy na temat wojny i stosunków międzyludzkich. To nie jest zbiór anegdot, to nie tylko synteza dawnej epoki, ale aktualna publicystyka polityczna.

Poddałam się po drugiej części.

Po pierwszym tomie byłem zauroczony, po drugim zmęczony, po trzecim sfrustrowany, a po czwartym odczułem ulgę, że to już koniec (nawet jeśli rzeczywistym końcem nie jest, bo Hasek nie zdążył napisać zakończenia). Wiem, że jest to literacki klasyk, ale dawno żadne dzieło mnie tak nie zmęczyło – niby cynicznie obnaża bezsens wojny, tylko że autor zamiast budować jakąś...

Hašek w ciekawej, satryrycznej formie pokazuje absurd i bezsens wojny dzięki kreacji dosłownie działającego i doskonale posłusznego Szwejka. Pomimo tego, że ma swoje gorsze fragmenty to i tak szkoda, że powieść przez czeskiego pisarza nie została ukończona.

Po "Szwejka" sięgałem z dużym wahaniem. Bo niby człowiek słyszał dużo dobrego, że zabawne, że ponadczasowe, etc. Z drugiej strony zastanawiał się, czy książka z takim stażem wciąż może śmieszyć? Na szczęście obawy okazały się bezpodstawne. Genialny humor sytuacyjny, który bawi i zmusza do refleksji. Polecam każdemu jako lek na szarą, kovidową rzeczywistość.

Na półkach: , , , ,

Nowe tłumaczenie bestselleru Jaroslava Haška autorstwa Antoniego Kroha. O powieści można pisać bez końca – kopalnia specyficznego humoru, satyra na wojnę i armię oraz administrację (nie tylko) Austro-Węgier. Można otwierać na chybił trafił i czytać śmiejąc się do rozpuku.
Zadanie tłumacza pozornie wydawało się trudne. Pierwotny przekład Pawła Hulki-Laskowskiego zadomowił...

Na półkach: , , , , ,

Zdecydowanie częściej i głośniej się śmiałam przy tomie 1. i 2. „Przygód dobrego wojaka Szwejka”, choć już wtedy pojawił się jakiś cień zmęczenia tym człowieczkiem z papierami idioty. Ja wiem, Hašek był popełnił ostrą satyrę na wojsko i wojnę. I tak, rozumiem, musiał osiągnąć wyżyny absurdu, by ukazać całe spektrum nonsensów i nadużyć panoszących się w armii CK. I jest to...

Nie spodziewałam się, że książka o wojnie spodoba mi się. Ale tak właśnie jest! Słuchowisko Audioteki skradło moje serce. Wszystkie postacie zostały genialnie zagrane. Bez trudu można sobie wyobrazić sceny dziejące się w powieści. I w dodatku ten humor! Polecam!

Rzadko śmieszy mnie czeski humor. Wolę smutnych, egzystencjalnych Czechów, np. Kunderę, ale w obliczu tego tekstu jestem absolutnie bezbronny. Śmieje się i przestać nie mogę. A potem spoglądam na siebie, zmęczony z brzuchem wzdętych i mówię: "Jakubie, przecież to jest smutne, nie śmieszne."

Powieść dobra, ale nie tak genialna, jak się o niej pisze. Miejscami nudna, historyjki opowiadane przez Szwejka raczej drętwe - rzeczywiście idiota. Zaśmiać się można raz na 50 stron. Natomiast bardzo cenny jest aspekt kulturowy i historyczny tej powieści. W kontekście pacyfistycznym i kulturoznawczym dzieło bezcenne.
Przekład Antoniego Kroha rewelacyjny.

3 754
    2 380