Szelmostwa niegrzecznej dziewczynki

Znak
literatura piękna
Marzena Chrobak

2032 ocen

Świetna to powieść, bez dwóch zdań. Przynajmniej dla mnie. Jedna z najlepszych w twórczości Llosy.
Powieść o miłości szczególnej, dziwnej, by nie powiedzieć dziwacznej. W pewnym sensie przypominająca „Miłość w czasach zarazy” Marqueza, ale tylko sensie tego dziwactwa i ciągłego czekania na spełnienie.
Nawet jak na Llosę mamy w Szelmostwach dużo erotyzmu kreślonego...

Do ostatniego momentu zastanawiałam się, czy dowiem się, dlaczego Ricardo tak kochał tę kobietę. Nie dopuszczam do siebie myśli, że chodziło tylko o seks. Po godzinach namysłu stwierdzam, że dziś bohater zostałby zdiagnozowany jako osobowość zależna. Tak odbierany mniej mnie irytuje.

Książka z gatunku tych, na które nie można nie zwrócić uwagi. Napisana świetnym językiem i w dobrym stylu. A sama historia... Mam mieszane uczucia. Z jednej strony widać, że autor miał i pomysł i cel. Widać, co, jak i w jakim celu chciał przedstawić. Tu nie ma przypadkowości. Ale sama idea, myśl przewodnia kłóci się z moją wrażliwością. W trakcie lektury miałem wciąż to...

W niezwykły sposób o zawiłościach ludzkich uczuć. Momentami zniewala, a na pewno oczarowuje. Wielka proza. Tak może pisać tylko On.

Obrzydliwa historia. Pozostawiła ogromny niesmak. Gdyby była to historia prawdziwa, uznałabym głównego bohatera za nieudacznika życiowego.
Jeśli ktoś uważa, że to historia 'milosna', to ja szczerze współczuję jak coś takiego w czyjejkolwiek głowie może być zdefiniowane jako miłość.
Z drugiej strony rozumiem, że 'wielka literatura' powinna pozostawiać ślad w czytelniku (i tu...

Zasługuje na miano romansu wszechczasów. Dojrzałe, życiowe. Prawdziwe. (Nie to, co "Miłość w czasach zarazy")

Napisana pięknym językiem opowieść o marzeniach. O tym, że marzenia się spełniają, choć niekiedy trzeba ponieść za to ogromną cenę.
Od pierwszego zdania autor umiejętnie prowadzi nas przez stworzony przez siebie świat, historia jest spójna i bardzo wciągająca. Łatwo dać się ponieść tej narracji i kibicować głównemu bohaterowi. Ricardo, z pochodzenia Peruwiańczyk, ma w...

Opinia dodana w serwisie 18.07.2019r.

Myślałam, że wiem, co chcę napisać na temat tej książki. Tak było do... mniej więcej do końca czwartego rozdziału.
Po doczytaniu jednak do końca brak mi słów. I nawet nie wiem, czy w pozytywnym sensie.
Nie. Po prostu nie mogę.
Nie czuję się kompetentna, by ubierać w słowa twórczość Llosy. Ale spróbuję...

Mario Vargas Llosa dostarczył...

Historia jednocześnie irytująca i intrygująca. Nieograniczone możliwości wybaczania Ricarda są dla mnie nadal nie do przyjęcia, a opisana relacja zdecydowanie toksyczna, uzależniająca zarówno dla bohatera, jak i czytelnika.
Książka jednak zwraca uwagę na to, jak wybór priorytetów oraz przeszłość potrafi wpłynąć na nasze życie, uczy że czasem to jednak mniej znaczy więcej.

Dobra. Denerwował mnie Ricardo, że tyle razy wybaczał, chyba mało kto wytrzymał by takie zachowania swego obiektu uwielbienia... Miłość szalona, okrutna, bezwzględna, jednostronna(?). Początkowo za dużo polityki z Peru ale później się tak rozkręciło, warto było przebrnąć przez początek. Polecam.

8 114
    4 357