Szelmostwa niegrzecznej dziewczynki

Data 1. wydania:
2006-01-01
Marzena Chrobak
Marzena Chrobak

To historia miłości i namiętności z pokroju tych, których prawdopodbnie nigdy nie zrozumiem. To relacja egoistyczna i toksyczna, daleka od zdrowego i partnerskiego związku. Z jednej strony podziwiamy pewność siebie bohaterki, a z drugiej strony współczujemy uwikłanemu w tę miłość Ricardo. Przez ponad 30 lat ten facet kochał jedną kobietę nie będąc w stanie zbudować niczego...

Oh jak ta książka była piękna.
Słownictwo cudowne, taka ta wyniosłość.
Do tego miłość, ale nie byle jaka, miłość na całe życie.
Postać szelmowskiej dziewczyny to ideał. Jej pewność siebie i budowanie świata jaki chce. Jej pewność w zmianie siebie na inną zupełnie osobę.
Do tego życie Ricardo, dość schematyczne, bez szaleństw ale takie normalne.
Jedyna wada tej książki to...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Przecież wszystkie wiemy, że mężczyźni lubią być kochani i dręczeni :)

Po „Rozmowie w Katedrze” znów spodziewałem się grząskiej, lepkiej, dusznej fabuły, a tymczasem trafiło mi się erotyczne czytadło, którego lektura zajęła mi raptem parę krótkich wieczorów.

Główny bohater powieści Ricardo kończy studia, opuszcza rodzinną Limę, emigruje na długie lata z Peru i osiada w Paryżu, gdzie prowadzi skromne, nudne i przewidywalne życie tłumacza przy...

Sięgając po książkę M. V. Llosy miałam wysokie oczekiwania — w końcu rozgłos, jaki przyniosły autorowi jego powieści jest niemały. Szczerze muszę przyznać, że "Ciotka Julia i skryba" niestety mi nie podeszły i odłożyłam książkę na półkę nieskończoną, postanowiłam jednak dać szansę "Szelmostwom niegrzecznej dziewczynki". Czy żałuję?

Tytułowa “niegrzeczna dziewczynka”...

Dobra książka, chociaż mnie bardzej urzekł styl pisania autora niż sama treść. Co do treści mogłabym się uczepić opisów seksualnych, które nie są do niczego potrzebne, a bohater powtarza je za każdym razem w taki sam sposób. Poza tym jest to książka o pogoni za trudną i nieodwzajemnioną miłością.

"Szelmostwa niegrzecznej dziewczynki"stoją już mojej półce od 2009r. Szmat czasu,prawda ? Pamiętam że w wakacje, owego 2009 próbowałam ją przeczytać, ale utknęłam gdzieś w połowie i porzuciłam na kilkanaście lat. Mając na uwadze że recykling jest teraz bardzo na topie ja również postanowiłam że od czasu do czasu będę wracała do książek sprzed lat.
Po kilkunastu latach i...

Nie spodziewałam się, że ta powieść zrobi na mnie tak wielkie wrażenie i wywoła aż tyle emocji. Czytając ją czułam złość, niedowierzanie, smutek, czasem przerażenie, ale także wzruszenie i swego rodzaju tęsknotę. Dostałam więcej niż się spodziewałam i takie zaskoczenie właśnie lubię w literaturze.
Jest to przepięknie napisana powieść, jedna z najważniejszych w literaturze...

Na półkach: , , , , , , , , , , , ,

Jak wspaniałą erudycją popisał się peruwiański pisarz, jakież fascynujące obrazy namalował słowami, tak rzadkimi że jednoznacznie wskazującymi na ogrom wiedzy jaką posiadł i którą z lingwistyczną swobodą i swadą się dzieli.

"Szelmostwa..." peruwiańskiego noblisty, są w mojej ocenie dziełem niezwykłym, zarówno dzięki zapierającemu dech w piersiach ładunkowi intelektualnemu...

Kolejny raz świetnie spędzam czas czytając Vargasa Llosę. To jest styl pisania jaki mi odpowiada. Akurat "Szelmostwa..." to nic wybitnego, porywającego, ale czułem autentyczną przyjemność z obcowania z tą powieścią. O to w zasadzie chodzi w czytaniu.

8 235
    4 391