Szelmostwa niegrzecznej dziewczynki

Travesuras de la Nina Mala
literatura piękna
2016-11-26
Marzena Chrobak

Cudowna opowiesc o uzależniającej miłości -najgorszym z nałogów :-)

To nie jest zwyczajna historia miłosna. Ta książka mnie wkurzała, a jednocześnie nie mogłam się od niej oderwać. Historia pozornie nieprawdopodobna, w gruncie rzeczy tak bardzo prawdziwa, w przeciwieństwie do mitycznej miłości przedstawianej zwykle w literaturze. To było moje pierwsze spotkanie z Llosą, zaliczam je do bardzo udanych, a książka zdecydowanie trafia do ulubionych.

Mam nadzieję się tak nie zakochać - stwierdziłam w pierwszej połowie książki, teraz już nie jestem tego pewna, zaczynam rozumieć.
Dawno żadna książka nie sprawiła, że moje emocje i uczucia ulegały tak nagłym zmianom. Nie mogłam uwierzyć w kolejne powroty. Podziwiałam siłę głównego bohater, a zarazem czekałam aż usłyszę dość. Niezwykłe dzieło nie tylko ze względu na...

Znakomita książka. To swoisty manifest autora, który troszeczkę "deromantyzuje" miłość.

Pierwsze moje spotkanie z autorem i zdecydowanie książka trafiła w mój gust. Klasyk literatury i w dodatku pikantna powieść erotyczna, ale co bardziej istotne, jest w niej nieopisany podziw, a zarazem smutek dla głównego bohatera, który przez tyle lat "omotany" jest miłością do jednej kobiety.

"Nie umrzesz. Pozwoliłem ci na wszystkie szelmostwa, które popełniałaś od czasu, gdy byliśmy dziećmi, ale nie na to, żebyś umarła. Tego ci zabraniam."

Historia wgryzająca się w pamięć, zaciskająca swoje macki wokół naszego serca, dusząca, wyczerpująca emocjonalnie... bo jak inaczej może zadziałać opowieść o tytułowej "niegrzecznej dziewczynce", lodowatej personie,...

"Szelmostwa niegrzecznej dziewczynki" to moje pierwsze spotkanie z Iliosą, chociaż "czaiłam" się na niego już kilka lat. Ta powieść utwierdziła mnie w przekonaniu, że czekałam zbyt długo... Fabuła po części przypomina mi ukochaną przeze mnie "Miłość w czasach zarazy". Zakochany od lat nastoletnich, w niegrzecznej dziewczynce, Ricardo przez 50lat wyczekuje spotkań ze swoją...

Niestety byłem lekko rozczarowany tą książką. Historia mnie osobiście nie do końca wciągnęła - w gruncie rzeczy jest to historia życia bohatera, uganiającego się za swoją miłością. Zadziwia i jednocześnie irytuje jego postawa.
Z plusów na pewno należy docenić warsztat, rozmach, kontekst historyczny - za samo to daję ocenę o oczko wyższą.

Niemniej, jeśli ktoś lubi tego typu...

Klasyk iteratury światowekj, a jednocześnie erotycznej. Przyznam, że to jedna z powieści, na których wyrabiał mi się smak literacki i wyczucie stylu. Autor jest typem neptunicznym bo próbował sił i w polityce i literaturze. Mega pozycja.

Ta książka była dla mnie po prostu frustrująca. Czasami nie mogłam już znieść głównego bohatera i jego oddania kobiecie, którą znienawidziłam, a jednocześnie jej zazdrościłam. Znalazła kogoś o tak szczerym, nieskomplikowanym sercu. Frustrowali mnie nie tylko bohaterowie, ale także sama fabuła i wreszcie zakończenie. Mimo to powieść mnie wciągnęła, chciałam koniecznie...

Dyskusje

7 976