Dom pod Lutnią

2012-04-01
978-83-08-04906-8
literatura polska Mazury szczęście Mazurzy
Inne

Okładka książki Antologia WYSPY. Port pierwszy Józef Baran, Ernest Bryll, Wojciech Chmielewski, Stefan Chwin, Przemysław Dakowicz, Jacek Dehnel, Martyna Deszczyńska, Małgorzata Goraj-Bryll, Wacław Holewiński, Tomasz Jastrun, Wojciech Kaliszewski, Wojciech Kudyba, Krystyna Lars, Marek Ławrynowicz, Janusz Majewski, Monika Małkowska, Piotr Matywiecki, Piotr Milewski, Marek Nowakowski, Kazimierz Orłoś, Tomasz Różycki, Elżbieta Sawicka, Adrian Sinkowski, Tadeusz Sobolewski, Rafał Wojasiński
Antologia WYSP... Józef Baran, Ernest...
Okładka książki Twórczość nr 7-8 / 2020 Waldemar Bawołek, Paweł Bem, Leszek Bugajski, Krzysztof Ćwikliński, Janusz Drzewucki, Janusz Głowacki, Marian Grześczak, Józef Hen, Jerzy Kronhold, Bogusława Latawiec, Maciej Libich, Andrzej Mencwel, Krystyna Miłobędzka, Czesław Miłosz, Krzysztof Mrowcewicz, Kazimierz Orłoś, Wacław Oszajca SJ, Redakcja miesięcznika Twórczość, Eustachy Rylski, Dominika Słowik, Paweł Sołtys, Ewa Sonnenberg, Piotr Szarota, Leszek Szaruga, Aneta Wiatr, Marta Wyka, Adam Zagajewski, Elżbieta Zechenter-Spławińska, Andrzej Zieniewicz
Twórczość nr 7... Waldemar Bawołek, P...

Mazurska siła spokoju

Postaci zarysowane bez głębi psychologicznej. Tło społeczne: miejscowi niemieckojęzyczni mazurzy, Ukraińcy, partyzanci - wszystko to tekturowe, umowne, a do tego ucukrowane. Największa wartością są opisy natury i zabaw wnuczka, zdaje się, że być może oparte o realne, własne doświadczenia autora, podobnie jak być może motywacje głównego bohatera. Książka o miłości? Jeśli jest tu miłość to między dziadkiem i wnukiem.

1984

Zachwyciła mnie ta książka. Taka prosta, naturalna, pełna powojennej zwyczajności. Opowiada o trudnych czasach, o ludzkich wyborach, cierpieniach. Ale w tym wszystkim mamy małego chłopca, Tomka. I to on w tym całym nieszczęściu, znajduje szczęście w życiu na mazurskiej wsi. To opowieść, która pokazuje dziecięcą radość, odkrywanie świata, uczenie się go. Pokazuje, że nieważne jak wiele się dzieje w wielkim świecie i polityce, dla dziecka każde miejsce i okoliczności, są okazją do szukania dobra i zachwytu nad światem.
Ta książka ma działanie wręcz kojące. Pięknie napisana, nieśpieszna.

widziałem jak rodził się świat
i co z niego wyrosło
żyłem wśród ludzi
dzięki sztuce kamuflażu
grzechy sam sobie odpuściłem
zasługi słusznie zapomniano
rdzewieję bez smutku
na bocznym torze

Czasem musisz się schować , a czasem tylko powinieneś...można się pomylić...ale to niewiele zmienia. Zegar nadal sobie tyka , serce bije , jelita pracują...tak ...pozostałeś człowiekiem.
Senna opowieść o dziwnych czasach ...

widziałem jak rodził się świat
i co z niego wyrosło
żyłem wśród ludzi
dzięki sztuce kamuflażu
grzechy sam sobie odpuściłem
zasługi słusznie zapomniano
rdzewieję bez smutku
na bocznym torze

Powieść Orłosia to jedna z najnowszych pozycji należących do arkadyjskiego nurtu szlacheckiego, który w polskiej (i rosyjskiej) literaturze ma mocną pozycję: od "Pana Tadeusza", poprzez Orzeszkową, Żeromskiego, Iwaszkiewicza, Miłosza (żeby wymienić tych najważniejszych).
Świetnie skonstruowana: od rozpaczy Tomasza, kiedy musi zostać u dziadka na mazurskiej wsi, do jego rozpaczy, kiedy musi wyjechać. Świetna od strony obyczajowej. Ostre, a jednak pełne zrozumienia spojrzenie na społeczeństwo polskie, niby to tuż powojenne społeczeństwo, ale uniwersalność i aktualność problematyki widać wyraźnie. Rozliczeniowa powieść o szczęściu na przekór światu, odwadze cywilnej, rozpaczy, wielokulturowości, historii, moralności, kalos i kagatos, wszystko opisane eleganckim językiem, w rytmie zgodnym ze zmianami w przyrodzie, ciekawie i przejmująco. Orłoś jak przystało na pisarza, który nie traktuje czytelnika jak debila, nie serwuje pointy na tacy. I bardzo dobrze.

Powieść z powojnia

Zacząć wypada, że to rasowa powieść. Tony judt opisał te czasy i nazwał je powojniem, ale tam gdzie się dzieje akcja powieści dochodzą tylko szumy radiowe europejskiej odbudowy ze zgliszczow.
Na ruinach imperium niemieckiego tworzy się, a mówiąc w ówczesnym slangu, instaluje nowe, czyli komuniści. Jak to w czasach zawieruchy stare elementy mieszaja się z nowymi. W tej mozaice dzieją się prywatne życia głównych bohaterów, starego ułana i jego wnuka. Opisy dzieciństwa można nazwać dolina issy po drugiej stronie lustra. Kto pragnie opisu wiejskich przygód ten znajdzie ich tutaj co nie miara. Jednak siła powieści jest dla mnie opis relacji ułana z kobietami. Tak skrupulatnie zbudowanych postaci, nie zaś posągów pod tezę ciężko znaleźć w prozie ostatnich lat. Autor potrafi oddać w zniuansowany sposób żal, obowiązki i zdrady. Mądra, lekko nostalgiczna powieść niczym jeden z wierszy Tomasza Hardy ego:
Dziewczyna, chłopak — gdy idą we dwoje,
Cali w uścisku dłoni, w szeptach:
Pochłonie chmurna noc annały wojen —
Historia tych dwojga przetrwa.

Powieść z powojnia

Opis politycznej i społecznej sytuacji Polski w czasach komunizmu na podstawie losu pewnej rodziny.

Przepiękna opowieść.

Przepiękna opowieść.

Książka ważna dla zainteresowanych Prusami Wschodnimi (Mazurami). Studium przypadku na kanwie przemian powojennych. Sporo prawdy pomiędzy wierszami opisuje jak Mazurzy byli traktowani przez ludność napływową. Tudzież uniwersalna opowieść jak można spotkać szczęście ... Zdecydowanie warto przeczytać:)

Piękna książka. Głęboka, niepokojąca i kojąca zarazem. Do tego ten niebywały język! Kazimierz Orłoś to wielki niedoceniony polskiej prozy!

Ciepła, nastrojowa opowieść o rocznym pobycie 7-latka na mazurskiej wsi w latach 50-tych. Na upalne lato za oknem wpasowała się ten audiobook w mój nastrój idealnie.

• Audiobooki

Video