Dzieje człowieka piszącego

Okładka książki Dzieje człowieka piszącego Kazimierz Orłoś
Okładka książki Dzieje człowieka piszącego
Kazimierz Orłoś Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie biografia, autobiografia, pamiętnik
594 str. 9 godz. 54 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Literackie
Data wydania:
2019-09-25
Data 1. wyd. pol.:
2019-09-25
Liczba stron:
594
Czas czytania
9 godz. 54 min.
Język:
polski
ISBN:
9788308069295
Tagi:
literatura polska dziennik wspomnienia
Średnia ocen

7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Antologia WYSPY. Port pierwszy Józef Baran, Ernest Bryll, Wojciech Chmielewski, Stefan Chwin, Przemysław Dakowicz, Jacek Dehnel, Martyna Deszczyńska, Małgorzata Goraj-Bryll, Wacław Holewiński, Tomasz Jastrun, Wojciech Kaliszewski, Wojciech Kudyba, Krystyna Lars, Marek Ławrynowicz, Janusz Majewski, Monika Małkowska, Piotr Matywiecki, Piotr Milewski, Marek Nowakowski, Kazimierz Orłoś, Tomasz Różycki, Elżbieta Sawicka, Adrian Sinkowski, Tadeusz Sobolewski, Rafał Wojasiński
Ocena 0,0
Antologia WYSP... Józef Baran, Ernest...
Okładka książki Twórczość nr 7-8 / 2020 Waldemar Bawołek, Paweł Bem, Leszek Bugajski, Krzysztof Ćwikliński, Janusz Drzewucki, Janusz Głowacki, Marian Grześczak, Józef Hen, Jerzy Kronhold, Bogusława Latawiec, Maciej Libich, Andrzej Mencwel, Krystyna Miłobędzka, Czesław Miłosz, Krzysztof Mrowcewicz, Kazimierz Orłoś, Wacław Oszajca SJ, Redakcja miesięcznika Twórczość, Eustachy Rylski, Dominika Słowik, Paweł Sołtys, Ewa Sonnenberg, Piotr Szarota, Leszek Szaruga, Aneta Wiatr, Marta Wyka, Adam Zagajewski, Elżbieta Zechenter-Spławińska, Andrzej Zieniewicz
Ocena 6,8
Twórczość nr 7... Waldemar Bawołek, P...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
8 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1428
915

Na półkach: , ,

Już pewnie wiecie, że z ogromną przyjemnością sięgam po różne biografie i autobiografie, dlatego staram się być na bieżąco w tego typu literaturze ;-) :-) Nic więc dziwnego, że skusiłam się również na lekturę "Dziejów człowieka piszącego". Kazimierz Orłoś pisze w nich o sobie samym, szczerze i otwarcie. Jego najnowsza autobiografia to jak się okazuje trochę kontynuacja wcześniejszej książki, która została bardzo ciepło przyjęta przez czytelników. Ten polski prozaik, realista, scenarzysta, publicysta oraz autor słuchowisk to postać, którą dopiero odkrywam. Nikt mnie nie uczył na studiach polonistycznych o takim twórcy, a przecież pracę magisterską broniłam w 2006 roku. Istnieje też cień szansy, że uczył, ale ja tego nie zapamiętałam ;-) Hmmm tak czy siak jest to zastanawiające ;-) Zresztą polonista powinien uczyć się całe życie ;-) :-) Kazimierz Orłoś jak się okazuje to również autor powieści "Cudowna melina" wydanej w 1973 roku w Instytucie Literackim w Paryżu, za co został objęty w kraju różnymi szykanami i zakazem druku na dobrych kilka lat. O tym również wspomina w swojej książce. Jednak całą opowieść o sobie samym rozpoczyna od 1945 roku, kiedy jako 9-letni chłopiec krytycznym i bystrym okiem obserwował brutalną rzeczywistość. Później oczywiście opisuje swoją młodość, która przypadała na trudne lata stalinizmu, ale była również czasem beztroski i radości. Wreszcie powraca do momentu, kiedy rozpoczął już w pełni dorosłe życie. Opisuje pierwsze miłości, rozterki i marzenia. Powraca do trudnych momentów związanych z różnymi zakrętami na drodze zawodowej i ogromnym poczuciu odpowiedzialności za rodzinę. Opisuje opór środowiska inteligenckiego przeciwko władzy ludowej oraz wspomina swoje zaangażowanie w działalność opozycjonisty. To ciekawie i rzetelnie napisane wspomnienia. Czyta się je z dużym zainteresowaniem. Jednak momentami nużyła mnie ta lektura, czegoś mi brakowało... Nie umiem tak do końca opisać czego, ale raczej do tej książki wracać nie będę. Jeśli jednak jesteście takimi samymi fanami książek biograficznych jak ja, zachęcam was do lektury.
https://mufloneks.blogspot.com/2019/10/dzieje-czowieka-piszacego.html#more

Już pewnie wiecie, że z ogromną przyjemnością sięgam po różne biografie i autobiografie, dlatego staram się być na bieżąco w tego typu literaturze ;-) :-) Nic więc dziwnego, że skusiłam się również na lekturę "Dziejów człowieka piszącego". Kazimierz Orłoś pisze w nich o sobie samym, szczerze i otwarcie. Jego najnowsza autobiografia to jak się okazuje trochę kontynuacja...

więcej Pokaż mimo to

avatar
2354
40

Na półkach: ,

Wspomnienia jednego z najlepszych polskich prozaików (jak dla mnie). Przede wszystkim obraz życia w PRL-u. A że Orłoś nie jest pisarzem "salonowym", dlatego mamy ciekawe historie z prowincjonalnej Polski. Wielkie budowy (zapora na Sanie, Gierkówka itd.),Mazury, Krynica Morska. Co oczywiste wszystkie te historie są zawarte w książkach Orłosia, jak przystało na realistę.
Autor mocno podpiera się dziennikiem, więc jest nadzieja, że gdzieś, kiedyś- ktoś to ładnie wyda.

Wspomnienia jednego z najlepszych polskich prozaików (jak dla mnie). Przede wszystkim obraz życia w PRL-u. A że Orłoś nie jest pisarzem "salonowym", dlatego mamy ciekawe historie z prowincjonalnej Polski. Wielkie budowy (zapora na Sanie, Gierkówka itd.),Mazury, Krynica Morska. Co oczywiste wszystkie te historie są zawarte w książkach Orłosia, jak przystało na...

więcej Pokaż mimo to

avatar
300
300

Na półkach:

"Cudowna melina" nie podobała mi się, a autobiografia absolutnie mnie nie zachwyciła. Może byłoby inaczej, gdyby wspomnienia dotyczyły także lat późniejszych.
(Książka bezzapachowa.)

"Cudowna melina" nie podobała mi się, a autobiografia absolutnie mnie nie zachwyciła. Może byłoby inaczej, gdyby wspomnienia dotyczyły także lat późniejszych.
(Książka bezzapachowa.)

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    21
  • Przeczytane
    9
  • Posiadam
    3
  • W Sączu
    1
  • Domowa biblioteka
    1
  • Egzemplarz recenzencki :-) Wydawnictwo Literackie
    1
  • Biografia
    1
  • Literatura faktu
    1
  • Recenzje dla LC
    1
  • Dzienniki_Listy_Wspomnienia
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Dzieje człowieka piszącego


Podobne książki

Przeczytaj także