Dzieje dwóch rodzin. Mackiewiczów z Litwy i Orłosiów z Ukrainy

Średnia ocen

8,0 8,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Antologia WYSPY. Port pierwszy Józef Baran, Ernest Bryll, Wojciech Chmielewski, Stefan Chwin, Przemysław Dakowicz, Jacek Dehnel, Martyna Deszczyńska, Małgorzata Goraj-Bryll, Wacław Holewiński, Tomasz Jastrun, Wojciech Kaliszewski, Wojciech Kudyba, Krystyna Lars, Marek Ławrynowicz, Janusz Majewski, Monika Małkowska, Piotr Matywiecki, Piotr Milewski, Marek Nowakowski, Kazimierz Orłoś, Tomasz Różycki, Elżbieta Sawicka, Adrian Sinkowski, Tadeusz Sobolewski, Rafał Wojasiński
Ocena 0,0
Antologia WYSP... Józef Baran, Ernest...
Okładka książki Twórczość nr 7-8 / 2020 Waldemar Bawołek, Paweł Bem, Leszek Bugajski, Krzysztof Ćwikliński, Janusz Drzewucki, Janusz Głowacki, Marian Grześczak, Józef Hen, Jerzy Kronhold, Bogusława Latawiec, Maciej Libich, Andrzej Mencwel, Krystyna Miłobędzka, Czesław Miłosz, Krzysztof Mrowcewicz, Kazimierz Orłoś, Wacław Oszajca SJ, Redakcja miesięcznika Twórczość, Eustachy Rylski, Dominika Słowik, Paweł Sołtys, Ewa Sonnenberg, Piotr Szarota, Leszek Szaruga, Aneta Wiatr, Marta Wyka, Adam Zagajewski, Elżbieta Zechenter-Spławińska, Andrzej Zieniewicz
Ocena 6,8
Twórczość nr 7... Waldemar Bawołek, P...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,0 / 10
21 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
42
27

Na półkach: ,

Dla kogoś, kto uwielbia twórczość Józefa Mackiewicza (jak ja) I kto wyłuskuje z wszelkich form przekazu każdą informację o jego życiu (jak znowu ja) ta książka będzie gradką, a czytanie jej ogromną przyjemnością. Zresztą, będzie to przyjemność dla każdego, kto lubi poznawać losy ludzi z przeszłości z pierwszej ręki - od nich samych (zostawione w dziennikach) jak i od ich dzieci. Przy okazji można się przyjrzeć losom polskości ludzi z Kresów, bo stamtąd pochodzili zarówno Mackiewiczowie i Orłosiowie. No dla mnie ta książka była daniem wyśmienitym.

Dla kogoś, kto uwielbia twórczość Józefa Mackiewicza (jak ja) I kto wyłuskuje z wszelkich form przekazu każdą informację o jego życiu (jak znowu ja) ta książka będzie gradką, a czytanie jej ogromną przyjemnością. Zresztą, będzie to przyjemność dla każdego, kto lubi poznawać losy ludzi z przeszłości z pierwszej ręki - od nich samych (zostawione w dziennikach) jak i od ich...

więcej Pokaż mimo to

avatar
2181
1571

Na półkach: , ,

http://kasiek-mysli.blogspot.com/2016/02/dzieje-dwoch-rodzin-mackiewiczow-z.html

http://kasiek-mysli.blogspot.com/2016/02/dzieje-dwoch-rodzin-mackiewiczow-z.html

Pokaż mimo to

avatar
256
200

Na półkach: ,

Kazimierz Orłoś opisał dzieje swojej rodziny po mieczu i po kądzieli, przywołując zapomniany, barwny świat polskich Kresów: obyczajów, kultury, a także języka, który w tamtych czasach spajał ludzi, nie dzielił.
Sam autor miał wielkie szczęście, że zarówno jego ojciec, jak i matka pozostawili po sobie interesujące i często bardzo szczegółowe wspomnienia, że zachowały się zdjęcia, a nawet niektóre ważne dokumenty. Bez nich - jak podkreśla we wstępie - "Dzieje dwóch rodzin: Mackiewiczów z Litwy i Orłosiów z Ukrainy" z pewnością by nie powstały. To bardzo ważna książka, ponieważ przywraca pewien obraz świata, którego już nie ma, ale dzięki ludzkiej pamięci ocalał od zupełnej zagłady, którą mu zgotowały obydwa totalitaryzmy - komunistyczny i faszystowski. Przywracanie tożsamości zaś jest ważne dla każdego z nas. Mając bowiem takie oparcie, człowiek lepiej rozumie kim jest i staje się o tę świadomość silniejszy.

Kazimierz Orłoś opisał dzieje swojej rodziny po mieczu i po kądzieli, przywołując zapomniany, barwny świat polskich Kresów: obyczajów, kultury, a także języka, który w tamtych czasach spajał ludzi, nie dzielił.
Sam autor miał wielkie szczęście, że zarówno jego ojciec, jak i matka pozostawili po sobie interesujące i często bardzo szczegółowe wspomnienia, że zachowały się...

więcej Pokaż mimo to

avatar
3996
2029

Na półkach: ,

Wielowątkowa opowieść, rozgrywająca się na przestrzeni wieków, ukazująca losy
rodziny Kazimierza Orłosia, znanego prozaika.
W swoje retrospekcje, wkomponował fragmenty wspomnień, swoich rodziców.
Cała opowieść, to zaczynająca się w zamierzchłej przeszłości saga rodzinna, rozgrywająca się na Kresach, po wiek XIX,by sfinalizować się, tuż po zakończeniu drugiej wojny światowej, gdy autor, przeżywszy Powstanie Warszawskie, skupia się na swoich przeżyciach w wojennej rzeczywistości, oraz życiu w całkowicie odmiennej i zniszczonej Polsce.

Zebrane tu opowieści, autor urozmaicił, ogromną ilością zdjęć, nie tylko rodziny, czy pamiętnych wydarzeń, ale także kopiami dokumentów, w rodzaju aktów urodzin, czy ślubów.
To świadectwo tamtych odległych czasów, walka z zaborcami, zmaganie się z codziennością, krótkotrwałe zachłyśnięcie się wolnością i wojna, która odmieniła tak wiele.
Niezwykle ciekawa pozycja, nie tylko dla pasjonatów historii, ale i dla tych wszystkich, którzy chcą dowiedzieć się czegoś, o historii naszego państwa.

Wielowątkowa opowieść, rozgrywająca się na przestrzeni wieków, ukazująca losy
rodziny Kazimierza Orłosia, znanego prozaika.
W swoje retrospekcje, wkomponował fragmenty wspomnień, swoich rodziców.
Cała opowieść, to zaczynająca się w zamierzchłej przeszłości saga rodzinna, rozgrywająca się na Kresach, po wiek XIX,by sfinalizować się, tuż po zakończeniu drugiej wojny...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    64
  • Przeczytane
    30
  • Posiadam
    7
  • Teraz czytam
    2
  • Historia
    2
  • Kresy
    2
  • Ebook
    1
  • UMCS
    1
  • 52/2016
    1
  • 2016
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Dzieje dwóch rodzin. Mackiewiczów z Litwy i Orłosiów z Ukrainy


Podobne książki

Przeczytaj także