Piaskowa Góra

literatura piękna
2019-01-14
literatura polska
Inne

Co tu dużo mówić, świetne pióro, genialne skojarzenia, wartka akcja, rys psychologiczny postaci głęboki, sarkastyczny dowcip. I te czasy...
Zdecydowanie polecam.

Książka wyjątkowa. Saga rodzinna opleciona niesamowitymi opisami PRL-u, pragnień ludzkich, przypadku zdarzeń. Smutek codziennego szarego życia ubrany w humor i bajkowy język autorki tworzy niepowtarzalny klimat.

Zaczęliśmy od zapadającego w pamięć CPN, cofnijmy się zatem o krok w czasie do Piaskowej góry, powieści, która wycisnęła z nas morze łez… śmiechu. Powieści bijącej na głowie wszystkie sagi rodzinne. Powieści tak celnej, z której wypływa humor tak inteligentny i cyniczny, że nie sposób się od niej oderwać. Piaskowa góra to złoto współczesnej literatury polskiej, słowo. Choć...

Cieszę się,że zaczynałam od "Chmurdalii", bo po tej defacto pierwszej części nie sięgnęłabym do drugiej, niestety.

Uwielbiam takie książki - klimatyczne i nieprzegadane. Opowiadające historie, które rzeczywiście mogły się wydarzyć. Wszystko ma tutaj swój czas i swoje miejsce. Warto przeczytać.

W ogromie proponowanych książek takie perełki świadczą o tym, że jednak nie jest tak źle z polską twórczością. Kompletuję swoją bibliotekę, analizując różne portale, blogi czytelnicze, poszukując takiej literatury, na którą nie szkoda czasu. Joanna Bator pisząc w takim stylu, unika sztuczności opowiadając o minionych czasach ( nie tylko PRL-u).

Ten niesamowicie żywy język Joanny Bator sprawia, że książkę czyta się tak, jakby słuchało się opowieści snutej przez jej bohaterkę. Trudno się oderwać. Autorka perfekcyjnie, bez wybielania i dosadnie pokazała mentalność, emocje, system wartości mieszkańców małego miasteczka. I nie wiadomo czy można cieszyć się, że ten czas minął i drżeć na myśl o tym, że mentalność, emocje...

Znakomita ze względu na język. Nikt inny tak nie pisze. Dobór słów to poetycki majstersztyk. Jeśli dodać do tego niesamowity zmysł obserwacji i będący jego owocem obraz mentalności polskiego społeczeństwa na przestrzeni ostatnich stu lat to wychodzi kawał dobrej literatury.

Momentami jest smutno, w pierwszej połowie książki nawet siermiężnie i przaśnie. Potem niejeden...

Tego się nie czyta, to się chłonie wszystkimi zmysłami. Te opisy to złoto, perły, diamenty.

Ujmujący styl pisania + zwykłe/niezwykłe dzieje = niesamowite doznania z lektury:)

Dyskusje

3 325