Częstochowa między wojnami. Opowieść o życiu miasta 1918-1939

Okładka książki Częstochowa między wojnami. Opowieść o życiu miasta 1918-1939 Zbisław Janikowski
Okładka książki Częstochowa między wojnami. Opowieść o życiu miasta 1918-1939
Zbisław Janikowski Wydawnictwo: Księży Młyn Dom Wydawniczy Seria: Magiczne czasy magicznych miast historia
historia
Magiczne czasy magicznych miast
Księży Młyn Dom Wydawniczy
2011-01-01
2011-01-01
częstochowa dwudziestolecie międzywojenne historia lokalna II Rzeczpospolita historia Częstochowy

Okładka książki Galeria, nr 47 (lipiec-wrzesień 2018) Arkadiusz Frania, Jacek Gierasiński, Bożena Gorska, Zbisław Janikowski, Andrzej Kalinin, Bogdan Knop, Janusz Mielczarek, Izabela Ptak, Redakcja pisma Galeria, Rafał Socha, Barbara Strzelbicka, Tadeusz Wrona (polityk)
Galeria, nr 47... Arkadiusz Frania, J...
Okładka książki Galeria, nr 46 (kwiecień-czerwiec 2018) Arkadiusz Frania, Jacek Gierasiński, Elżbieta Hurnikowa, Zbisław Janikowski, Jarosław Kapsa, Konrad Ludwicki, Conrad Ferdinand Meyer, Janusz Mielczarek, Zbigniew Myga, Marian Panek, Redakcja pisma Galeria, Barbara Strzelbicka
Galeria, nr 46... Arkadiusz Frania, J...

Dopiero na regionalnej obczyźnie zmotywowałam się do przeczytania tego albumu i, niestety, nie okazał się aż tak zachwycający jak się spodziewałam. Ciężko się jednak dziwić, jako że historia Częstochowy nie sięga zbyt daleko i większość ważnych i charakterystycznych obiektów w dwudziestoleciu dopiero powstawała. Autor wiele uwagi poświęcił każdorazowemu powtarzaniu historii nazewnictwa poszczególnych ulic, ale już mało w jego opisach odniesień do dzisiejszego wyglądu miasta - albo pojawiają się adresy albo nie ma żadnych informacji gdzie dany obiekt się znajdował i czy istnieje nadal, czy też co stoi obecnie na jego miejscu. Czysto osobiście zawiodłam się też na znikomych wzmiankach o obecnym liceum Słowackiego - mojej szkole - którego historia zaczęła się jeszcze w 1907 - jest zatem niewiele młodsze od Sienkiewicza i Traugutta, które to były w publikacji dość często wspominane. Nie uważam jednak, by zakup albumu był całkowitą stratą, dość dobrze dzięki niemu uzupełniłam moją wiedzę na temat mojej małej ojczyzny, no i stare fotografie, zwłaszcza znanych obiektów, które znam, zawsze są miłe dla oka.

• Patriotyzm lokalny
  • Szukam
  • 6) B) Silesiensis

Dodaj cytat z książki Częstochowa między wojnami. Opowieść o życiu miasta 1918-1939