ur. w 1971 r. Debiutował w 1993 r. w gdańskim piśmie literacko-artystycznym "Tytuł". Wiersze publikował w "Czasie Kultury", "Kwartalniku Artystycznym", "Studium", "Akcencie", "Opcjach", "Lampie", "Frazie", "Ha!arcie", "Kartkach", "Kulturze", "Portrecie", "Pracowni", "Autografie", "Migotaniach, przejaśnieniach", "Nowym Wieku", "Undergruncie", "Przeglądzie Artystyczno-Literackim", "Graffiti", "Tyglu Kultury", "Pro-Arte", "Odgłosach", "Kursywie", "Bulionie", "Akancie", "Megalopolis", "Pograniczach" i innych pismach. Jest laureatem wielu ogólnopolskich konkursów literackich, między innymi: im. Haliny Poświatowskiej, Marka Hłaski, Stanisława Grochowiaka, Rafała Wojaczka, Edwarda Stachury, Jana Śpiewaka i Anny Kamieńskiej, Leopolda Staffa, Czasu Kultury, o Puchar Wina, Turnieju Łgarzy.http://piotrmacierzynski.pl/
Tytuł jak i cały tomik wydaje się być prowokacją i to z rodzaju tych niezbyt wyszukanych. Wiersze oświęcimskie i wiersze ss-mańskie składają się na dwustronną relację z obozu zagłady. Nie jest to jednak opowieść ani w pełni dokumentalna ani w pełni fikcyjna. Wypowiedzi więźniów, kapo, ss-manów Macierzyński przepuszcza przez swoją dykcję, więc ta wstrząsająca relacja bywa łamana mikrokomentarzem, przesunięciem akcentu, które wprowadzają poczucie ambiwalencji. Ludzkie uczucie pojawiają się u oprawcy, bestialstwo pojawia się u ofiary? Co to ma na celu? Takie pokazywanie ludzi z obu stron eksterminacyjnej machiny w sposób, którego nie znajdziemy w większości relacji dotyczących Holocaustu nie służą jednak relatywizacji czy zrównywania postaw, choć pewnie ktoś czytający nieuważnie mógłby tak to odebrać.
Niskie instynkty są faktem, tak jak faktem jest potencjał dobra i zła (różny ale obecny w każdym człowieku),a rysując swój obraz obozowego odczłowieczenia Macierzyński pokazuje grozę chwili, w której człowiek potrafił unicestwić wszystko co w nim dobre (choćby potencjalnie),bo piekło jest rutyną, tak jak codzienne upodlenie. Ta drastyczna metoda ukazywania momentów najskrajniejszych, najmocniej eksponujących grozę służy ukazaniu skrajanego okrucieństwa i bezwzględności projektantów Zagłady. Stajemy wobec sytuacji w których pojęcie jakiejkolwiek granicy przestaje obowiązywać, pozostawiając tylko nicość, niebyt. Jak wiemy z filozofii niebytu ponoć nie ma. A jednak ludziom – nie po raz pierwszy – udaje się go stworzyć. W kategorii osiągnięć potwornych to jest najpotworniejsze. Herling-Grudziński pisał kiedyś: „Jestem zdania, że istnieje pewna nieprzekraczalna granica tego, co wolno ludziom powiedzieć o ludziach” i tego sądu Macierzyński zdaje się nie podzielać. Jego książka mówi nam za to: „-Patrzcie, nie istnieje żadna nieprzekraczalna granica tego, co ludzie potrafią zrobić ludziom!”. Nasuwa to bezpośrednie skojarzenia z opowiadaniami Borowskiego, bliski jest tym wierszom jego nihilistyczny ton. Za Grudzińskim, który krytykował Borowskiego za ten - jak uważał - „pokazowy” nihilizm można jednak zapytać: jeśli już wiemy, że człowiek nosi w sobie przepaść, to czemu ma służyć samo epatowanie okropieństwami fizycznego cierpienia i obozowej degrengolady?
Podejrzewam, że Macierzyński nie wierzy po prostu w ludzką pamięć, a bardziej we wbudowany w nas mechanizm wyparcia. Zakłada, że już zapominamy o tym co się stało, bo taka jest po prostu nasza natura. Ten tomik to więc potworne swoiste memento, gdzie nawet pozornie ironiczny uśmieszek zaraz zastyga w grymas trupiej czaszki. Patrzcie czym możemy się stać, zdaje się mówić Macierzyński. Przecież potrzeba tak niewiele: budynki ogrodzone drutem kolczastym, broń i odpowiednie przeszkolenie. Resztę zrobią ludzie.
Ciekawe ujęcie tematu. Ile osób, tyle zdań; czasami między sobą sprzeczne, czasami zaskakujące, przejmujące, często przemyślane i wyważone, a niekiedy rzucone ad hoc. Widać, że temat Holocaustu żyje w każdym na swój sposób. Warto samemu odpowiedzieć sobie na zadane pytania w tej książce i porównać odpowiedzi z innymi.
Widzę, że nie pojawiają się sklepy gdzie te książkę można kupić, zatem podrzucę kilka linków, gdzie jest ona do nabycia:
https://www.mocak.pl/sklep/produkt/wieloglos-mocak
https://www.ceneo.pl/75317006?se=Y0dwsx96F-7bICyuzIHxUB7H0C1TBDZh&gclid=CjwKCAjwkenqBRBgEiwA-bZVtrk9Lth6ooJvFrpi8IxQgRIPBvzUghB7UqmuDnKghEBKDT6NgIH8tBoCu7sQAvD_BwE