Marta Podgórnik z Nagrodą im. Wisławy Szymborskiej

LubimyCzytać LubimyCzytać
10.06.2019

W niedzielę 9 czerwca podczas uroczystej gali w Centrum Kongresowym ICE, odbywającej się w trakcie Festiwalu Miłosza w Krakowie, została ogłoszona laureatka Nagrody im. Wisławy Szymborskiej. Tegoroczną zwyciężczynią została Marta Podgórnik za tom wierszy „Mordercze ballady”.

Marta Podgórnik z Nagrodą im. Wisławy Szymborskiej

Pochodząca z Sosnowca autorka była już dwukrotnie nominowana do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej – w roku 2015 za tom „Zawsze” oraz dwa lata później za „Zimną Książkę”. Za swój tegoroczny triumf laureatka otrzymała 100 tysięcy złotych oraz statuetkę inspirowaną wyklejanką polskiej noblistki.

 

To już VII edycja nagrody, której patronuje Wisława Szymborska. Dotychczasowymi triumfatorami byli Krystyna Dąbrowska i Łukasz Jarosz (2013), Julia Hartwig (2014), Roman Honet i Jacek Podsiadło oraz Jakub Kornhauser i Uroš Zupan (2016), Marcin Sendecki (2017), Julia Fiedorczuk i Linn Hansen (2018).

Wyboru zwyciężczyni VII edycji nagrody dokonali Andrej Chadanowicz (Białoruś), Xavier Farré (Hiszpania), Wojciech Ligęza (Polska), Antonia Lloyd-Jones (Wielka Brytania), Karol Maliszewski (Polska), Alina Świeściak (Polska), Dorota Walczak-Delanois (Polska, Belgia). Jak czytamy w laudacji przewodniczącej kapituły Walczak-Delanois:

W „Morderczych balladach” chodzi o życie. Po prostu o życie. I aż o życie. O żywotność poezji i związanych z nią osobowych kategorii uszytych na miarę form-sukienek-piosenek,  kiedy nieprzystawalność człowieka do tego, co poza nim, wydobywa się z kostiumów: z poetyckich kanonów historii literatury, ballad rockowych i bluesowych, romantycznych i lingwistycznych, z rytmu tanga i fandanga, z rodzinnego miasteczka, z podróży, ze szpitala, spod ironii i spod żalu, w śmiechu i we łzach, by zaświecić, niezależnie od bagażu wiedzy i umiejętności, tzw. „nagą prawdą”, tzn. miłością.

Przewodnicząca kapituły podkreśliła również, że Marcie Podgórnik udało się stworzyć tomik zarazem nowy, jak i nieodbiegający od jej dotychczasowego stylu zawierającego elementy stałe jej poetyckiego warsztatu: chwyt przerzutni, określone sylabiczne metrum, grę z konwencją literacką, wyjątkową, zupełnie liryczną świadomość i odwagę dzielenia się trudną niekiedy intymnością.  

Marta Podgórnik debiutowała w 2002 roku zbiorem „Tekstylia. O «rocznikach siedemdziesiątych»”. Wśród swoich osiągnięć ma już Nagrodę im. Jacka Bierezina, a także Nagrodę Literacką Gdynia 2012. Tom „Mordercze Ballady” został również nominowany do tegorocznej Nagrody Literackiej Nike 2019.

Pozostali nominowani do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej za rok 2018:

Kamila Janiak, „Wiersze przeciwko ludzkości”,
Piotr Janicki, „Psia książka”,
Marzanna Bogumiła Kielar, „Nawigacje”,
Robert Król, „Polka”.


komentarze [1]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać 10.06.2019 09:29
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post