Danse macabre i inne sposoby spędzania wolnego czasu

Okładka książki Danse macabre i inne sposoby spędzania wolnego czasu Piotr Macierzyński
Okładka książki Danse macabre i inne sposoby spędzania wolnego czasu
Piotr Macierzyński Wydawnictwo: Fundacja Sąsiedzi poezja
54 str. 54 min.
Kategoria:
poezja
Wydawnictwo:
Fundacja Sąsiedzi
Data wydania:
2017-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2001-01-01
Liczba stron:
54
Czas czytania
54 min.
Język:
polski
ISBN:
9788364505447
Tagi:
poezja polska wiersze
Średnia ocen

8,0 8,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Wielogłos o Zagładzie Omer Bartov, Anna Bikont, Agnieszka Dauksza, Piotr Filipkowski, Dorota Głowacka, Włodek Goldkorn, Irena Grudzińska-Gross, Hanka Grupińska, Jan Hartman, Jurgen Kaumkotter, Agnieszka Kłos, Maria Kobielska, Tomasz Kozak, Bartłomiej Krupa, Bartosz Kwieciński, Berel Lang, Andrzej Leder, Jacek Leociak, Tadeusz Lubelski, Piotr Macierzyński, Tadeusz Miczka, Jakub Muchowski, Jean-Luc Nancy, Jakub Nowakowski, Tadeusz Nyczek, Stanisław Obirek, Andrzej Paczkowski, Maria Anna Potocka, Anda Rottenberg, Zyta Rudzka, Stanisław Ruksza, Magdalena Saryusz-Wolska, Jadwiga Sawicka, Roma Sendyka, Ann Snitow, Olga Stanisławska, Krzysztof Szwajca, Halina Taborska, Olga Tokarczuk, Andrzej Turowski, Marian Turski, Zbigniew Warpechowski, Wojciech Wilczyk, Marcin Wilkowski, Krzysztof Wodiczko, Cezary Wodziński, Wojciech Załuski, praca zbiorowa
Ocena 5,3
Wielogłos o Za... Omer Bartov, Anna B...
Okładka książki Zawrót głowy. Antologia polskich wierszy filmowych Mateusz Andała, Marek Krystian Emanuel Baczewski, Tomasz Bąk, Edward Balcerzan, Marcin Baran, Stanisław Barańczak, Kacper Bartczak, Miron Białoszewski, Miłosz Biedrzycki, Dominik Bielicki, Zbigniew Bieńkowski, Jacek Bierut, Wojciech Bonowicz, Piotr Bratkowski, Władysław Broniewski, Jan Brzękowski, Wojciech Brzoska, Andrzej Bursa, Maria Cyranowicz, Michał Czaja, Józef Czechowicz, Stanisław Czycz, Tytus Czyżewski, Cezary Domarus, Julia Fiedorczuk, Darek Foks, Konstanty Ildefons Gałczyński, Rafał Gawin, Zuzanna Ginczanka, Stanisław Grochowiak, Mariusz Grzebalski, Jacek Gutorow, Marcin Hamkało, Zbigniew Herbert, Jarosław Iwaszkiewicz, Genowefa Jakubowska-Fijałkowska, Kamila Janiak, Piotr Janicki, Jerzy Jankowski, Jerzy Jarniewicz, Bruno Jasieński, Mieczysław Jastrun, Radosław Jurczak, Adam Kaczanowski, Tymoteusz Karpowicz, Bożena Keff, Piotr Kępiński, Barbara Klicka, Bartosz Konstrat, Szczepan Kopyt, Jakub Kornhauser, Julian Kornhauser, Ryszard Krynicki, Jalu Kurek, Ewa Lipska, Zbigniew Machej, Piotr Macierzyński, Tomasz Majeran, Natalia Malek, Jakobe Mansztajn, Paweł Marcinkiewicz, Maciej Melecki, Stanisław Młodożeniec, Andrzej Niewiadomski, Klara Nowakowska, Bronka Nowicka, Grzegorz Olszański, Antoni Pawlak, Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, Tadeusz Pióro, Lech Piwowar, Adam Pluszka, Marta Podgórnik, Jacek Podsiadło, Halina Poświatowska, Michał Pranke, Julian Przyboś, Tomasz Pułka, Maciej Robert, Tadeusz Różewicz, Tomasz Różycki, Robert Rybicki, Bartosz Sadulski, Marcin Sendecki, Jerzy Skolimowski, Rafał Skonieczny, Krzysztof Śliwka, Szymon Słomczyński, Antoni Słonimski, Dariusz Sośnicki, Andrzej Sosnowski, Anatol Stern, Dariusz Suska, Marcin Świetlicki, Anna Świrszczyńska, Wisława Szymborska, Maciej Taranek, Julian Tuwim, Witold Wandurski, Aleksander Wat, Adam Ważyk, Adam Wiedemann, Kazimierz Wierzyński, Wojciech Wilczyk, Agnieszka Wolny-Hamkało, Wacław Wolski, Wiktor Woroszylski, Maciej Woźniak, Grzegorz Wróblewski, Bohdan Zadura, Urszula Zajączkowska, Filip Zawada
Ocena 6,2
Zawrót głowy. ... Mateusz Andała, Mar...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,0 / 10
29 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
867
328

Na półkach: ,

Macierzyński uprawia poezję na otwartym mózgu i sercu. Nie ma tu tabu i autocenzury, a wszystkie brudy i najbrutalniejsze skojarzenia są dobre, by je wywlec i użyć w tworzeniu materii wiersza. Przynajmniej pozornie, bo materia wiersza nie jest tu jednak nieuporządkowana. Przeciwnie – znajdziemy tu świadomość słowa rodem z Herberta (z którym, wbrew pozorom, autora dużo łączy) i talent narracyjny godny Bukowskiego. Przy czym poziom dyskomfortu bywa nawet wyższy niż u tego ostatniego. Przyczyna tego stanu jest taka, że cała operacja odbywa się bez znieczulenia stylizacji (choć wódka się zdarza).

Powiedziałbym, że Macierzyński pastwiąc się nad sobą i nad czytelnikami, zawsze pastwi się nad ohydą rzeczywistości, nad światem jako takim. Zakończone klęskami związki, historia dzieciństwa pozbawionego ciepła, ale pełnego groteski, wszechogarniająca głupota współczesnego świata – brzmi to wszystko dramatycznie źle. A jednak autor nie wpada w terapeutyczno-mizantropiczne tony. Jego bronią jest humor i ironia, którymi tnie z chirurgiczna precyzją, póki wiersz nie wybuchnie nam w twarz puentą, a wtedy niejednokrotnie już nie śmiech a uśmiech zamiera na ustach, bo nawet te narzędzia są ostatecznie bezradne wobec życia. „Poezja, która ocala” to wyśmiane już tyle razy hasło trzeba przywołać, aby zapytać: Co robi poezja Macierzyńskiego? Jaki jest jej cel, cel tej brutalnej szczerości, wpadającej nieraz w ekshibicjonizm, niesmacznej i zdaje się pozbawionej jakiejkolwiek granicy dobrego smaku?

Macierzyński pewnie nie wierzy, że poezja może wiele (jeśli cokolwiek) ocalić, ale nie znaczy to też, że lubi taplać się w nihilizmie. Stosuje metodę kontrastu, a obok bezbrzeżnej głupoty i okrucieństwa świata powracają tu, jak mantra, dwa słowa, które zdają się być jedynymi punktami orientacyjnymi w morzu chaosu. Miłość i Rozum - to one są, jeśli nie ocaleniem, to chociaż chwilowym wybawieniem. Od niego, ale i od nas samych.

Macierzyński uprawia poezję na otwartym mózgu i sercu. Nie ma tu tabu i autocenzury, a wszystkie brudy i najbrutalniejsze skojarzenia są dobre, by je wywlec i użyć w tworzeniu materii wiersza. Przynajmniej pozornie, bo materia wiersza nie jest tu jednak nieuporządkowana. Przeciwnie – znajdziemy tu świadomość słowa rodem z Herberta (z którym, wbrew pozorom, autora dużo...

więcej Pokaż mimo to

avatar
977
393

Na półkach: , ,

Okładkowy pistolet zmieniony na rewolwer, ale to ta sama siła rażenia tych wierszy.

http://dzikabanda.pl/teksty/felietony/pijac-ksiazki-czytajac-piwa-s01e04/

Okładkowy pistolet zmieniony na rewolwer, ale to ta sama siła rażenia tych wierszy.

http://dzikabanda.pl/teksty/felietony/pijac-ksiazki-czytajac-piwa-s01e04/

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    36
  • Chcę przeczytać
    35
  • Posiadam
    5
  • Ulubione
    2
  • W domowej bibliotece
    2
  • Poezja
    2
  • Poszukiwane
    1
  • 2017
    1
  • 2018
    1
  • 2020
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Danse macabre i inne sposoby spędzania wolnego czasu


Podobne książki

Przeczytaj także