rozwiń zwiń

Kolejna edycja Festiwalu Poznań Poetów

LubimyCzytać LubimyCzytać
18.04.2017

Poznański festiwal poezji odbędzie się tym roku po raz ósmy – tym razem w dniach 15-20 maja pod hasłem „Miasto Otwarte” - lecz jak zawsze będzie nieco inaczej niż ostatnio. Tym razem organizatorzy postarają się przedstawić poezję polską i po części światową z jej najlepszej lub przynajmniej najciekawszej strony.

Będą gwiazdy, świecące od dziesięcioleci lub zupełnie świeżo – Piotr Sommer, Adam Wiedemann, Edward Pasewicz, Ewa Lipska, Barbara Klicka, Dominika Dymińska, a przede wszystkim – Krystyna Miłobędzka. W przeddzień swoich 85. urodzin Wielka Poetka, wielka, oryginalna, a zarazem jakże bliska, czule obecna i droga, przeczyta swoje dawne i nowe wiersze. Towarzyszyć jej będzie wybitny muzyk, Wacław Zimpel. Zapowiada się wieczór niezwykły!

Będą gwiazdy z zagranicy – Yoko Tawada z Japonii, pisząca również po niemiecku, znana w Europie i Ameryce oraz Janos Hay, charyzmatyczny pisarz węgierski, czarodziej na scenie, jak nas zapewniano. Oboje byli już tłumaczeni na polski.

Będą poeci i poetki młodszego pokolenia, utalentowani, odkrywczy, wyraziści – Joanna Mueller, Aneta Kamińska, Kamila Janiak, Piotr Macierzyński, Filip Zawada, Marcin Orliński, Marcin Ostrychacz.

Będzie sesja na temat poezji Aleksandra Wata i dyskusja o nieznanych wierszach Rafała Wojaczka, studenckie seminarium interpretacyjne, lekcje w szkołach, czytanie dla dzieci, słowem – dużo powodów do nauki i dyskusji.

I muzyki będzie wyjątkowo dużo. Będzie towarzyszyła poetom, czasami – jak się okaże – poetom i kompozytorom w jednej osobie, ozdobi galę wręczenia Poznańskiej Nagrody Literackiej, czasami pojawi się w zaskakujących formach np. podczas dyskoteki poetyckiej, w trakcie wieczoru poświęconego Dylanowi i Cohenowi, w cyklu filmów o bitnikach.

I akcenty, jakże mocne, plastyczne, np. z udziałem Mirosława Bałki.

I jeszcze będą konkursy – najpoważniejsze, jak ten im. Klemensa Janickiego, i adresowane do młodych, jak konkurs pt. Sztuka Kochania Wiersza, czy finał ogólnopolskiej ligi slamerskiej.

I wreszcie nieomal na koniec powróci do nas Zbigniew Herbert. Starsi pamiętają ‒ był tutaj w 1984 roku, a teraz przemówi znowu.

Kolejna edycja Festiwalu Poznań Poetów

Szczegóły znajdziecie w programie.

Organizatorem Festiwalu Poznań Poetów jest Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu.

Lubimyczytać.pl jest patronem medialnym Festiwalu Poznań Poetów.


komentarze [1]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać 18.04.2017 13:15
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post