Odnalezieni. Prawdziwe historie adoptowanych

reportaż
Wydawnictwo Literackie
2016-05-19
2010-01-01
literatura polska adopcja wspomnienia adoptowanych biografia

Książka to cykl rozmów z adoptowanymi osobami, które w dorosłości odnalazły swoje biologiczne rodzeństwo, niekiedy również biologicznych rodziców.
Finały tych poszukiwań są różne, ale najczęściej pozytywne. Rodzeństwo odnalezione po latach najczęściej się wspiera i nadal utrzymuje ze sobą kontakt, choć bywają pojedyncze historie, gdy kontakt się urywa.
Książka opowiada też o odczuciach obcości w rodzinach adopcyjnych, poczucia braku kogoś ważnego, nawet wtedy gdy osoby adoptowane nie wiedziały w ogóle o tym fakcie. Pokazywane są różne relacje z rodzicami adopcyjnymi, nawet gdy były pozytywne zdarzało się, że dalsza rodzina dawała odczuć, że dziecko adoptowane nie jest równoprawne.
Książka opisuje poszukiwania, cofamy się w czasie gdyż książka jest sprzed kilkunastu lat. Nie ma jeszcze Facebooka, jest portal Nasza Klasa, który służy niektórym bohaterom do odnalezienia biologicznego rodzeństwa.
Są momenty wzruszające, zwłaszcza gdy rodzeństwo pierwszy raz się spotyka.
Książka pokazuje złożoność ludzkiej natury i losów. Niektórzy rodzice dobrowolnie oddawali dzieci do domu dziecka, innym dzieci zostały zabrane wbrew woli (np. kobiecie, która na skutek bycia w opozycji trafiła do więzienia).
Na koniec jest wywiad z psycholog na temat skutków adopcji dla całej rodziny.
Książka ku refleksji jak bardzo ważne są własne korzenie, nawet gdy trafi się do bardzo dobrej rodziny adopcyjnej.

Książka opowiada...

Książka Anny Kamińskiej ,, Odnalezieni.Prawdziwe historie adoptowanych'' to zbiór kilkunastu opowieści osób, które trafiły do rodzin adopcyjnych, po porzuceniu ich przez biologiczne matki. Książka wyzwala emocje, jest smutna bo los tych dzieci był smutny, niechciane, porzucone w Domach Dziecka, po latach próbują odszukać swoje biologiczne matki czy rodzeństwo. Bardzo dobra książka, samo życie. Polecam 👍

Bardzo daje do myślenia. Jeśli pamietacie program "zerwane więzi" to ta książka oferuje podobny klimat

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Publikacja Anny Kamińskiej traktuje o dorosłych osobach, które w dzieciństwie trafiły do adopcji, a jako dorosłe postanowiły odszukać swoją rodzinę biologiczną. Poznajemy koleje losów kilkunastu osób, gdzie historie niektórych zazębiają się z innymi, tworząc pokruszony obraz rodzeństwa odnajdujących się po kilkudziesięciu latach, bądź dopiero poznających się jako dorosłe osoby, jedynie przeczuwających, że gdzieś tam jest jeszcze ktoś dla nich bardzo ważny.

Jedni przyjmują tę wiadomość bez większych emocji, inni mają lekkie kłucie w sercu, bo zawsze podskórnie coś tam czuli. Niektórzy odczuwają lekki zawód, ze dowiedzieli się późno albo, że to ktoś obcy im o tym "doniósł". Różni ludzie - różne reakcje.

Występujący w książce adoptowani nie są wyjątkowymi czy znanymi osobami. Po prostu zdecydowali się podzielić swoimi przemyśleniami i emocjami związanymi z poszukiwaniem biologicznych rodzin. Znamienne jest to, że nawiązują bliższe więzi nie z matką czy ojcem biologicznym, ale swoim rodzeństwem. Zawsze czuli, że jest ktoś jeszcze w ich życiu, działo się to poza ich świadomością, a tak mocno oddziaływało, że gdy już się odnaleźli mogli w końcu odetchnąć, przyszło uspokojenie i radość, poczucie bycia "kompletnym".

"To może wydać się absurdalne, ale nosząc przez lata zdjęcie siostry w portfelu i wiedząc, że ją mam, naprawdę za nią tęskniłem. Dziwne, prawda? Nie znasz człowieka, a o nim myślisz.. i jest to bliski człowiek. Jesteś tego świadom. Brakuje ci go. Kochasz go. To naprawdę tak jest." (s.275)

Myślę, że publikacja ważna i dla oswojenia uczuć każdego adoptowanego człowieka, jak i dla rodziców adopcyjnych, by lepiej zrozumieli potrzeby dziecka, przemyśleli decyzję o informowaniu o tym fakcie zarówno bliskich jak i swoje adoptowane dzieci.

Gdy pierwszy raz sięgnęłam do niej, to nie był dobry czas na takie retrospekcje bohaterów i odłożyłam, by się tym historiom dobrze przyjrzeć i podarować im tyle czasu ile potrzebują. To był słuszny krok. Teraz, gdy czytałam o silnych przeżyciach, którymi bohaterowie byli targani przez lata, często nie będąc świadomi skąd pochodzą, potrafiłam oddać się tylko tym zwierzeniom. Myślę, że dzięki temu wywarła na mnie większe wrażenie i zapadnie mi głębiej w pamięć.

Piszę to z perspektywy dziecka adoptowanego, przed którym ukrywano ten fakt. Odnalazłam rodzeństwo w wieku 42 lat. Historie z książki są częścią tego co ja czułam i szukałam. W dzieciństwie ogromnie lgnęłam do innych dzieci i wszystko oddałabym, żeby bawiły się ze mną. Okazało się, że mam pięcioro rodzeństwa. To była podróż przez moje emocje i doświadczenia.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Bycie "nowym" w rodzinie lub nie czucie się całkiem przynależnym do rodziny może być bardzo trudna sytuacja dla wielu ludzi. Szczególnie dla tych, którzy zostali adoptowani lub dowiedzieli się, że ich rodzice biologiczni nie są tymi, którzy ich wychowywali. Taka sytuacja może wywołać wiele różnych emocji, takich jak zmartwienie, złość, żenujące uczucie, samotność, czy tez niepewność.

Książka Anny Kamińskiej jest wyjątkowa, ponieważ zawiera wiele prawdziwych historii ludzi adoptowanych, którzy dzielą się swoimi przeżyciami i emocjami, wewnętrznymi rozterkami. Dzieło to pokazuje, ze każda historia jest inna, ale jednocześnie pokazuje, że ludzie mogą się wzajemnie wspierać i zrozumieć. Zawiera mnóstwo fotografii osób opisywanych w książce, co nadaje jej niesamowitej autentyczności i czyni ja jeszcze bardziej poruszającą.

Ta twórczość może pomoc ludziom, którzy maja trudności z radzeniem sobie z adopcja lub dowiedzeniem się o swoim pochodzeniu biologicznym. Może również pomoc rodzinom adopcyjnym w zrozumieniu i wsparciu swoich dzieci.

Osobiście uwielbiam i szanuje twórczość Anny Kamińskiej całym sercem. Przeczytałam wszystkie jej książki i każda jest niezwykła i wyjątkowa na swój sposób. A styl pisania jest delikatny. Ta książka to nie przewodnik, nie doświadczenie, lecz nauka i odpowiedź na pytania, które zadajemy sobie my każdego dnia. A odpowiedzi mogą udzielić nam właśnie tacy ludzie jak Ci, którzy mieli odwagę opowiedzieć swoje niezwykłe historię

Bardzo wzruszające, prawdziwe historie adoptowanych osób.

Bardzo wzruszające, prawdziwe historie adoptowanych osób.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Osobiste, niesamowite, pełne zadumy a czasem zaskoczenia historie osób adoptowanych. Gorąco polecam.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Dosyć ciekawa książka, momentami poruszająca emocje. Jednocześnie też, trochę monotonna, choć dosyć ciekawie pokazany problem.
Zwraca uwagę kwestia, jak bardzo ważne są stosunki z rodzeństwem dla adoptowanych osób a nawet sam fakt istnienia tego rodzeństwa, choćby jedynie przeczuwany.
Czasami kontakt z bratem czy siostrą (biologicznymi) okazuje się ważniejszy niż z biologiczną matką!

Książka zwyczajna i niezwyczajna zarazem. O sprawach fundamentalnych. Warto przeczytać, by zrozumieć, wiedzieć, a może pomóc osobom adoptowanym czy adoptujących.

• Literatura faktu
  • Reportaż