Simona. Opowieść o niezwyczajnym życiu Simony Kossak

- Kategoria:
- biografia, autobiografia, pamiętnik
- Wydawnictwo:
- Wydawnictwo Literackie
- Data wydania:
- 2015-06-18
- Data 1. wyd. pol.:
- 2015-06-18
- Liczba stron:
- 336
- Czas czytania
- 5 godz. 36 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788308055236
- Tagi:
- literatura faktu biografia dzienniki wspomnienia listy Simona Kossak
- Inne
Książka nominowana w Plebiscycie Książka Roku 2015 lubimyczytać.pl w kategorii Autobiografia, biografia, wspomnienia.
Mówili o niej „Czarownica” — bo gadała ze zwierzętami oraz miała kruka terrorystę, który kradł złoto i atakował rowerzystów. Ponad trzydzieści lat żyła w drewnianej leśniczówce pośrodku Puszczy Białowieskiej, bez wody i prądu. Spała w łóżku z rysiem i mieszkała pod jednym dachem z oswojonym dzikiem. Była naukowcem, ekologiem, autorką nagradzanych filmów i słuchowisk radiowych. Aktywnie działała na rzecz najstarszego lasu w Europie. Uważała, że należy żyć prosto i blisko przyrody. Wśród zwierząt znalazła to, czego nigdy nie doświadczyła od ludzi.
Ostatnia Kossakówna. Córka Jerzego, wnuczka Wojciecha, prawnuczka Juliusza — trzech malarzy rozmiłowanych w polskim krajobrazie i historii. Bratanica Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej i Magdaleny Samozwaniec. Miała być synem i czwartym Kossakiem. Tak jak przodkowie, dźwigać sztalugi i znane nazwisko. Wybrała własną drogę…
Co takiego spotkało ją w Krakowie, że zdecydowała się na ucieczkę? Dlaczego została wydziedziczona? Wreszcie — czy w „dziczy” odnalazła szczęście?
Hipiska z Białowieży autorstwa Anny Kamińskiej to fascynujący portret buntowniczej pasjonatki i silnej, nietuzinkowej kobiety. Opowieść o bezkompromisowym szukaniu swojego miejsca w świecie i o zrzucaniu ciężaru wielkiego nazwiska. Historia upadku starej, artystycznej rodziny oraz tego, jak szara rzeczywistość PRL-u wymazywała barwny świat krakowskiej arystokracji.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Polecane księgarnie
Pozostałe księgarnie
Informacja
Oficjalne recenzje
Czarownica z Puszczy Białowieskiej
Simona Kossak miała być chłopcem. Utalentowanym, będącym powodem do dumy, tak jak jej przodkowie i członkowie najbliższej rodziny. Los bywa przewrotny i choć nie napisała wiekopomnych wierszy, nie parała się malarstwem, stała się sławna z zupełnie innego powodu. Odrzuciła rodzinne dziedzictwo i zaszyła się w leśnej głuszy, by rozmawiać ze zwierzętami, bronić Puszczy Białowieskiej i pracować na rzecz ratowania przyrody. Współczesna wojowniczka, której bronią była pasja i wiara w przekonania, których zaciekle broniła.
Simona nikogo nie pozostawiała obojętnym, wobec nie można było żywić letnich uczuć: albo się ja uwielbiało, albo nienawidziło. Fascynująca, odważna, jednocześnie silna i wrażliwa, delikatna i broniąca do upadłego swoich racji. I żyjąca z pasją, której można tylko pozazdrościć. Kamińska maluje portret kobiety nieugiętej, która poświęca się całą siebie nauce i przyrodzie, na przekór naciskom rodziny i tradycji po to, by od początku do końca żyć tak, jak to sobie założyła. Zapłaciła za to wysoką cenę, jaką jest odrzucenie. Akceptację znalazła u tych, których tak bardzo broniła i szanowała: u braci mniejszych.
Anna Kamińska pisze o Simonie obiektywnie i z ogromnym taktem, nie goniąc za sensacją. Nie chciałam „malować” Pani nago - tworzyć Pani aktu, chciałam sportretować Pani siłę - pisała autorka w liście do Simony i zamiar swój zrealizowała. Jej miłość do świata przyrody jest widoczna na każdej niemal stronie książki, prawdy o związku Simony z Lechem Wilczkiem czytelnik może się tylko domyślać. W taki sposób udało się stworzyć intymny portret kobiety niezwykłej i wyjątkowej.
Bezkompromisowa, gdy chodziło o dobro przyrody, potrafiła walczyć ze wszystkimi, narażając się na ostracyzm. Bo Simona, kiedy w coś się angażowała, robiła to całym sercem. I nie uznawała kompromisów. Była jak Rejtan gotowa rzucić się w obronie Puszczy i jej mieszkańców. Leśniczówka Dziedzinka była jej domem i przyjaciół: kruka, dzika i całej masy zwierząt, z którymi potrafiła rozmawiać. Ot, czarownica, dość ekscentryczna nawet dla osób jej pokroju.
Opowieść o Kossakównie uzupełniają liczne fotografie, które doskonale ilustrują i dopowiadają tekst. Codzienność w leśniczówce, praca zawodowa, oswajanie mieszkańców lasu, szukanie bliskości, sławne rody, szara rzeczywistość peerelu – tych portretów udało się Kamieńskiej stworzyć wiele, wzbogacić o anegdoty, rozmowy, wspomnienia bliższych i dalszych znajomych. Z tych rozmów wyłania się obraz wojowniczki, której życie determinowała walka o ważne sprawy.
Anna Kamińska napisała książkę, od której trudno się oderwać. Zaprasza czytelników do świata Simony, gdzie pachnie las, dzik wypoczywa na kanapie, kruk wymierza sprawiedliwość wedle własnego kodeksu honorowego, ale też proza życia potrafi skomplikować najprostsze czynności. Widać ogromną pracę, jaką autorka włożyła w szukanie i porządkowanie informacji o bratanicy Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej i Magdaleny Samozwaniec. Możemy się od niej uczyć pokory wobec przyrody i odwagi, by nie marnować życia na cudze pomysły.
Myślę, że nawet po bardzo uważnej lekturze książki trudno znaleźć odpowiedź, jaka naprawdę była Simona. Niejednoznaczna, wymyka się szufladkowaniu i prostym klasyfikacjom. Kroczyć własną drogą, bez względu na cenę, jaką przyjdzie zapłacić – to była jej dewiza. „Gdybym posłuchała rad osób, które uważałam za mądrzejsze od siebie, to dzisiaj byłabym zwykłym mieszczuchem krakowskim, zgorzkniałym w całym tym światku jaki tam był i miałabym niespełnione marzenie, że mogłam mieć zupełnie inne życie”. I miała to życie niezwyczajne, pełne pasji i z pewnością spełnione.
Anna Kamińska doskonale ukazała to, co Simona całe życie starała się uświadomić: człowiek jest związany ze światem przyrody bardziej, niż mu się wydaje. Nie jest odrębnym bytem, ale częścią natury. Gdyby ludzie znali mowę zwierząt, nauczyli się czytać i rozumieć ich zachowanie, zapewne wiele pytań na temat kondycji ludzkiej znalazłoby wyjaśnienie. A pokora wobec zwierząt i szacunek sprawiają, że człowiek staje się lepszy, o czym współcześni często zapominają. Warto iść za głosem serca i realizować pasje, bo tylko wtedy żyje się pięknie i w zgodzie ze sobą.
Magdalena Świtała
Popieram [ 33 ] Link do recenzji
OPINIE i DYSKUSJE
Piękna opowieść o walczeniu o siebie pomimo przeciwności, o miłości do natury i (tej trudniejszej) do ludzi. Zapraszam na bookstagram po dłuższą recenzję.
https://www.instagram.com/p/CaPv6VCMWgH/?utm_source=ig_web_copy_link
Piękna opowieść o walczeniu o siebie pomimo przeciwności, o miłości do natury i (tej trudniejszej) do ludzi. Zapraszam na bookstagram po dłuższą recenzję.
Pokaż mimo tohttps://www.instagram.com/p/CaPv6VCMWgH/?utm_source=ig_web_copy_link
Świetna książka na gorsze chwile i w poszukiwaniu życiowych inspiracji. Mocno polecam dla młodych osób, które szukają swojej drogi w świecie.
Świetna książka na gorsze chwile i w poszukiwaniu życiowych inspiracji. Mocno polecam dla młodych osób, które szukają swojej drogi w świecie.
Pokaż mimo toPiękna książka o pięknym człowieku.
Piękna książka o pięknym człowieku.
Pokaż mimo toTo trzecia biografia Anny Kamińskiej. Dla mnie najciekawsza, ale może sama bohaterka jest mi bliższa… Książka dobrze przemyślana, bardzo ciekawa, wyczerpująca temat. Polecam
To trzecia biografia Anny Kamińskiej. Dla mnie najciekawsza, ale może sama bohaterka jest mi bliższa… Książka dobrze przemyślana, bardzo ciekawa, wyczerpująca temat. Polecam
Pokaż mimo toTo jest naprawdę niesamowita historia, ujawniająca liczne, czasem szokujące fakty zarówno z życia Kossaków, jak i samej Simony Kossak. Czytając recenzje i opisy reklamowe można mieć zupełnie mylne wrażenie tego, kogo poznamy wchodząc w ten świat a Simona była postacią o najwyraźniej wielu twarzach. Część wynikała z traumatycznego dzieciństwa, potrzeby udowodnienia, że zasługuje na uznanie, domagania się później tego uznania w bardzo apodyktyczny sposób. Pełna otwartości i odwzajemnionej miłości do zwierząt, kreatywna, uległa dla jednych a równocześnie zarozumiała, despotyczna i wulgarna dla innych. Kobieta zagadka.
Trochę zabrakło mi w tej książce choć kilku kolorowych zdjęć.
To jest naprawdę niesamowita historia, ujawniająca liczne, czasem szokujące fakty zarówno z życia Kossaków, jak i samej Simony Kossak. Czytając recenzje i opisy reklamowe można mieć zupełnie mylne wrażenie tego, kogo poznamy wchodząc w ten świat a Simona była postacią o najwyraźniej wielu twarzach. Część wynikała z traumatycznego dzieciństwa, potrzeby udowodnienia, że...
więcej Pokaż mimo toJak zwykle bardzo dobra książka Pani Kamińskiej. Jest to rzetelnie przygotowana biografia, napisana w oparciu o liczne źródła, wywiady i inne materiały. Po historii, którą otrzymuje tutaj czytelnik widać zaangażowanie autorki i możemy mieć pewność, że dostajemy książkę najlepszej możliwej jakości. To, co podoba mi się w książkach Pani Kamińskiej, a chyba mogę tak uogólnić, bo to już moja trzecia książka jej autorstwa, to to, że postaci, o których pisze są przedstawione w prawdziwy sposób. Nie ma tutaj wybielania nikogo, zbędnych zachwytów, ale nie ma też pogrążania i szukania sensacji. Czytelnik dostaje prawdę, a opisana postać jest bardzo ludzka, dowiadujemy się o jej wadach, zaletach, ale także o motywacjach i barierach, które kierowały jej czynami. Dzięki temu historie opisane przez Panią Kamińską tak wciągają. W końcu wielcy ludzie też byli/są tylko ludźmi i nic co ludzkie nie jest im obce.
Jak zwykle bardzo dobra książka Pani Kamińskiej. Jest to rzetelnie przygotowana biografia, napisana w oparciu o liczne źródła, wywiady i inne materiały. Po historii, którą otrzymuje tutaj czytelnik widać zaangażowanie autorki i możemy mieć pewność, że dostajemy książkę najlepszej możliwej jakości. To, co podoba mi się w książkach Pani Kamińskiej, a chyba mogę tak uogólnić,...
więcej Pokaż mimo toBardzo lubię czytać o ludziach z TAKĄ niesamowitą pasją, o kobietach odważnych, wyzwolonych, świadomych co jest dla nich najważniejsze w życiu. Świetnie napisana biografia!
Bardzo lubię czytać o ludziach z TAKĄ niesamowitą pasją, o kobietach odważnych, wyzwolonych, świadomych co jest dla nich najważniejsze w życiu. Świetnie napisana biografia!
Pokaż mimo toKsiążka przeczytana czwarty raz, niezmiennie inspiruje
Książka przeczytana czwarty raz, niezmiennie inspiruje
Pokaż mimo toFascynujący portret silnej kobiety, która po ciężkim dzieciństwie zawalczyła o swoje miejsce na ziemi w zaciszu puszczy. Mieszkała wraz z krukiem terrorystą, oswojonym dzikiem Żabcią, rysicą, stadem oswojonych saren, strusiami, gromadą psów i całą resztą ferajny. Ponad trzydzieści lat żyła w drewnianej chatce pośrodku Puszczy Białowieskiej, bez wody i prądu. Profesor nauk leśnych, psycholog zwierząt, naukowiec, ekolog, autorka nagradzanych filmów i słuchowisk radiowych. Aktywnie działała na rzecz najstarszego lasu w Europie walcząc o dobro flory i fauny. Gościła u siebie przyrodników z całego świata. Nie raz skrzywdzona przez bliskich tak naprawdę tylko wśród zwierzą czuła się bezpieczna i akceptowana. Bycie prawym człowiekiem było dla niej bardzo ważne. A radość stawiała wyżej niż miłość … mówiła, że radością można się dzielić a miłość niesie tylko cierpienie. W swojej leśniczówce Dziedzińce stworzyła idyllę dla zwierząt i ludzi. Miejsce promieniowało dobrymi fluidami i energią wabiąc do siebie wszelkie stworzenia duże i małe ;-) Natomiast "Saga Puszczy Białowieskiej" Simony Kossak jest spłatą długu za ponad 30 lat życia "u Pana Boga za piecem, w zielonym raju (...)". Piękny portret wartościowego człowieka w pięknym miejscu okraszony niesamowitymi zdjęciami. Bo nie ma nic ważniejszego w życiu niż móc realizować dziecięce marzenia! Polecam :-)
Fascynujący portret silnej kobiety, która po ciężkim dzieciństwie zawalczyła o swoje miejsce na ziemi w zaciszu puszczy. Mieszkała wraz z krukiem terrorystą, oswojonym dzikiem Żabcią, rysicą, stadem oswojonych saren, strusiami, gromadą psów i całą resztą ferajny. Ponad trzydzieści lat żyła w drewnianej chatce pośrodku Puszczy Białowieskiej, bez wody i prądu. Profesor nauk...
więcej Pokaż mimo toKolejna (wcześniej dzięki autorce poznałam, Wandę i Halinę) świetna biografia pióra Pani Anny Kamińskiej... Kolejna nietuzinkowa bohaterka a już trochę zapomniana. Rodzina znanych i uznanych artystów powszechnie szanowana w rodzinnym mieście wraz z wybujałym ego jej poszczególnych członków, młodość, Kraków i bunt wobec powyższych ukształtowały kobietę która wyprzedziła swoje czasy.
Pewnie obecnie taki sposób bycia i życia jaki uprawiała Simona nikogo by specjalnie nie szokował ani nawet nie dziwił ale wtedy? To były inne czasy. Po raz kolejny autorka przedstawia swoją bohaterkę w taki sposób ,że od razu możemy ją polubić. Mimo oczywistych wad i trudnego charakteru śledząc jej historię po prostu jej kibicujemy. Książka ma w sobie i romans i wartką akcję i ciekawe historyczne tło. Czyta się zapartym tchem z ciekawością co dalej? Co potem?
Super polecam i czekam z apetytem na Kotana ;)
Kolejna (wcześniej dzięki autorce poznałam, Wandę i Halinę) świetna biografia pióra Pani Anny Kamińskiej... Kolejna nietuzinkowa bohaterka a już trochę zapomniana. Rodzina znanych i uznanych artystów powszechnie szanowana w rodzinnym mieście wraz z wybujałym ego jej poszczególnych członków, młodość, Kraków i bunt wobec powyższych ukształtowały kobietę która wyprzedziła...
więcej Pokaż mimo to