Andrzej Sapkowski Wydawnictwo: językoznawstwo, nauka o literaturze
fantastyka leksykon
językoznawstwo, nauka o literaturze
2011-01-01
fantastyka leksykon

Chyba wszystko, co wyjdzie spod pióra Sapkowskiego, jest w stanie mnie zauroczyć. Nie sądziłem, że definicje mogą być napisane tak zgrabnie i ciekawie.

Kompendium wiedzy o fantasy "dla zachowania atmosfery naszpi­kowane też cytatami i sentencjami łaciń­skimi". Nieco ponad miarę naszpi­kowane, ale hej to przecież Sapkowski. Sam autor twierdzi, że "szło o utrzymanie stylu, maniery i niepowtarzalnej aury."

Wszystko i nic o fantasy – z perspektywy A. Sapkowskiego. Autor w kilku niedługich rozdziałach próbował podsumować fenomen, jakim jest cały gatunek. A że miejsca zbyt wiele nie miał, spłycił go strasznie, pisząc to dodatku tonem: „moja prawda jest najprawdziwsza, zaprawdę powiadam wam”. Może to nieco irytować. Jeszcze bardziej uciążliwe są oryginalne cytaty z łaciny,...

Pozycja obowiązkowa, moim zdaniem, dla wszystkich fanów powieści fantastycznych lub z wątkami fantastycznymi.
Bardzo przystępnie wyłożona klasyfikacja całego gatunku, wskazane główne wątki fabularne, typowe postacie. Słowem prawie wszystko co jest potrzebne by "zrozumieć" szeroko pojętą literaturę fantastyczną.

wykorzystane do mojej matury ustnej xD

Niby znalazłem trochę przydatnych informacji ale że sapkowski cham to odpowiednią oceną jest... 1

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka bardzo mi pomogła w pisaniu prezentacji maturalnej ;)

Całkiem fajne kompetentium dla mnie miłośnika fantastki rzecz obowiązkowa a po jej przeczytaniu moja liczba książek znacznie do przeczytania znacznie wzrosła

"Rękopis znaleziony w Smoczej jaskini", to mam wrażenie nieco zapomniana książka napisana przez króla polskiego fantasy - Andrzeja Sapkowskiego. Książka powstała w 2001 roku kiedy fantasy dopiero zyskiwała w naszym kraju coraz większą popularność, między innymi dzięki Wiedźminowi, wchodzącemu do kin "Władcy pierścieni" a także coraz popularniejszych gier RPG. Książka...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Uważam, że książek nie powinno się opiniować zaraz po ich przeczytaniu. Tu zrobię wyjątek. Naprawdę chciałoby się wyrazić swoje zbulwersowanie. Nie śmiałabym twierdzić, że książka jest zła. Nie jest. Dla osób które "po uszy" siedzą w fantastyce. Jestem na etapie, kiedy przygotowuję prezentację dla studentów właśnie z gatunku fantasy. Naturalną jest rzeczą, że sięgam do...

Dyskusje

1 500
  • Fantastyka
  • Chcę w prezencie
  • Fantasy
  • Andrzej Sapkowski
  • 2014

Andrzej Sapkowski Rękopis znaleziony w smoczej jaskini. Kompendium wiedzy o literaturze fantasy. Wydanie II rozszerzone Zobacz więcej