Miecz przeznaczenia

Okładka książki Miecz przeznaczenia
Andrzej Sapkowski Wydawnictwo: superNOWA Cykl: Wiedźmin Geralt z Rivii (tom 2) fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
Wiedźmin Geralt z Rivii (tom 2)
superNOWA
2014-11-01
1992-01-01
Data 1. wydania:
2008-06-01
Wiedźmin Geralt magia potwory literatura polska

Okładka książki Książki. Magazyn do czytania, nr 1 (40) / luty 2020 Redakcja magazynu Książki, Andrzej Sapkowski
Ocena 6,7
Książki. Magaz... Redakcja magazynu K...
Okładka książki Wizje alternatywne Andrzej Drzewiński, Jacek Dukaj, Eugeniusz Dębski, Jarosław Grzędowicz, Marek S. Huberath, Jacek Inglot, Mirosław Piotr Jabłoński, Krzysztof Kochański, Maja Lidia Kossakowska, Marek Oramus, Jacek Piekara, Andrzej Sapkowski, Jacek Sobota, Wojciech Szyda, Andrzej Ziemiański, Rafał A. Ziemkiewicz, Andrzej Zimniak, Maciej Żerdziński
Ocena 7,1
Wizje alternat... Andrzej Drzewiński,...

Okładka książki Wiedźmin. Ostatnie życzenie Maciej Parowski, Bogusław Polch, Andrzej Sapkowski
Ocena 8,1
Wiedźmin. Osta... Maciej Parowski, Bo...
Okładka książki Historia i fantastyka Stanisław Bereś, Andrzej Sapkowski
Ocena 6,6
Historia i fan... Stanisław Bereś, An...
Okładka książki Wiedźmin. Szpony i kły Nadia Gasik, Katarzyna Gielicz, Przemysław Gul, Piotr Jedliński, Sobiesław Kolanowski, Beatrycze Nowicka, Andrzej W. Sawicki, Michał Smyk, Barbara Szeląg, Jacek Wróbel, Tomasz Zliczewski
Ocena 6,8
Wiedźmin. Szpo... Nadia Gasik, Katarz...

Powrót po 22 latach. Cóż. Wspaniałe wprowadzenie do Sagi, mogące też funkcjonować jako osobne dzieło literackie. Wspaniały język, sprawne budowanie psychologiczne postaci, barwne opisy. Warto, i tyle! Sapkowski i Uniwersum Wiedźmina to klasa sama w sobie!

Piękny zbiorek. Dla mnie "Miecz Przeznaczenia", to zdecydowanie ten lepszy zbiór opowiadań, który zgrabnie wprowadza do sagi, dając przy okazji dużo frajdy i wzruszeń.
Jakby się nad tym zastanowić, to konstrukcja tego zbioru (co delikatnie zasygnalizowałem w akapicie wyżek) jest naprawdę interesująca. Z jednej strony mamy tu teksty, które są bezpośrednio wprowadzają do sagi (od razu uprzedzę jakiekolwiek pytania - tak, czytajcie opowiadania przed sagą), a z drugiej mamy to kilka kolejnych luźnych historii budujących postać Geralta i jego relacje z innymi postaciami tego świata.
Nie będę się tu rozpisywał odnośnie każdego opowiadania, bo Sapkowski poniżej pewnego poziomu nie schodzi. Skupie się na dwóch moich ulubionych;
Po pierwsze "Okruch Lodu". Bo jest to bardzo sprawnie napisana historia romantyczna (wiem, że może nie brzmieć to bardzo interesująco). Moim zdaniem jest ona niesamowicie ciekawym stadium toksycznej relacji Geralta i Yennefer. Mocna, konkretna i niesamowicie celna historia.
No i moje ukochane opowiadanie, czyli "Trochę poświęcenia". Do pewnego momentu było to po prostu bardzo dobre opowiadanie, będące niejako przetworzeniem "Małej Syrenki". Ale zakończenie... rany boskie, jak ono mnie trafiło emocjonalnie. Przepotężny cios, mimo użycia naprawdę prostych środków. Uwielbiam.
O wiedźmińskich opowiadaniach mówię w tym filmie.
Miłego dnia!

więcej Pokaż mimo to video - opinia

Że też ja wcześniej nie sięgnęłam po Wiedźmina!

Że też ja wcześniej nie sięgnęłam po Wiedźmina!

Wracam i nie żałuję. Podobało mi się piętnaście lat temu i podoba mi się teraz. Mam nadzieję, że przy powrocie do sagi nic mi się nie odmieni. Aluzje i nawiązania w obu częściach opowiadań wywołują uśmiech. Ucieczka przed przeznaczeniem smuci. I zasłonę tylko, że jak przez mgłę pamiętam jak to się skończy.,..

Andrzej Sapkowski kolejny raz przenosi nas do Wiedźmińskiego świata. Brutalnego świata, pełnego krwi, intryg i potworów. Tym razem otrzymujemy sześć opowiadań na bardzo wysokim poziomie. Jest to oczywiście kontynuacja zawarta w zbiorze Ostatnie życzenie. Książka ta ma swój niepowtarzalny klimat, który niesamowicie wciąga. Każda historia pobudza moją wyobraźnię do granic możliwości i chce się wsiąkać w ten magiczny świat.

Na półkach: , , , ,

Naprawdę żałuję, że nie rozpoczęłam mojej przygody z "Wiedźminem" wcześniej. Druga powieść, zbiór opowiadań "Miecz przeznaczenia" po raz kolejny zawładnął mym sercem. Znakomicie stworzone słuchowisko dodaje magii historiom stworzonym przez pana Andrzeja Sapkowskiego.

O, ten wiedźmin to jednak "nie w kij pierdział." Zdecydowanie się rozkręca i postacie nabierają rumieńców. Są też naprawdę zabawne momenty.

Zbiory opowiadań naprawdę wybitne. Szkoda że seria nie dorównała bo byłoba to możliwe że najlepsza seria na świecie.

Jeśli jesteście miłośnikami fantastyki i poszukujecie wciągających, pełnych przygód historii to „Miecz przeznaczenia" naszego rodzimego pisarza fantasy Andrzeja Sapkowskiego będzie dla Was idealnym wyborem.

Jest to już 2 część luźno powiązanych ze sobą opowiadań fantasy stanowiących wstęp do cyklu o wiedźminie Geralcie z Rivii, zwanym też Białym Wilkiem. Wraz z Wiedzminem w opowiadaniach
ponownie spotykamy Jaskra, słynnego w świecie trubadura i przyjaciela Geralta, a także czarownicę Yennefer, która skradła mu serce. Pojawiają się również zupełnie nowe postaci, które odegrają mniejszą bądź większą rolę w życiu głównego bohatera, w tym pyskata księżniczka Ciri ;)

Co tym razem na nas czeka w opowiadaniach? Otóż wyruszamy wraz Geraltem i grupką śmiałków zapolować na smoka, zmierzymy się z zagrożeniem kryjącym się w morskich czeluściach, poznamy kolejne kroki w burzliwej historii związku Geralta i Yennefer oraz wiele innych ciekawych historii.

Ale to co najbardziej mnie urzeka w tej książce to styl pisania autora oraz nawiązania do legend i baśni, np. , o Smoku wawelskim („Granica możliwości”), „Królowej Śniegu” Hansa Christiana Andersena („Okruch lodu”), czy „Czerwonego Kapturka” Charles’a Perraulta („Miecz przeznaczenia”).

Bardzo przyjemna i pełna akcji książka.
Świetne dialogi i humor. Zbiór opowiadań Wprowadza nas do świata wiedzmina dlatego możemy się na początku gubić w nadmiarze informacji lecz po przeczytaniu dwóch zbiorów opowiadań tj. OSTATNIE ŻYCZENIE I MIECZ PRZEZNACZENIA
Zdobywamy dużo wiedzy na temat świata ,,wiedzmina " i możemy z wielką przyjemnością zacząć czytać sagę.
Same opowiadania nie są poukładane chronologicznie lecz to nie przeszkadza w czytaniu ponieważ jest to jak nazwa mówi-zbiór opowiadań a nie saga.
Samą sagę możemy zacząć czytać bez wcześniejszego czytania opowiadań ale nie okłamujmy się, jest to głupota Hah
Wszystko książki są świetne i nie radził bym żadnej omijać.

Bardzo przyjemna i pełna akcji książka.
Same...