rozwińzwiń

Miecz przeznaczenia

Okładka książki Miecz przeznaczenia Andrzej Sapkowski
Okładka książki Miecz przeznaczenia
Andrzej Sapkowski Wydawnictwo: superNOWA Cykl: Wiedźmin Geralt z Rivii (tom 2) fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
Wiedźmin Geralt z Rivii (tom 2)
superNOWA
2014-11-01
1992-01-01
Data 1. wydania:
2008-06-01
Wiedźmin Geralt magia potwory literatura polska

Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Część pierwsza była ciut lepsza, ale nadal jest soczysty klimat i doskonała kreacja postaci. Czytam dalej <3

85/100%

85/100%

Pierwszy tom zdecydowanie lepszy, ale mimo wszystko wiedźmin to wiedźmin❤️

Pierwszy tom zdecydowanie lepszy, ale mimo wszystko wiedźmin to wiedźmin❤️

Jestem oczarowana twórczością Pana Sapkowskiego i wielką fanką Wiedźmina :)

Jestem oczarowana twórczością Pana Sapkowskiego i wielką fanką Wiedźmina :)

fajne było😭

fajne było😭

"Jadę z nimi, bo jestem bezwolny golem. Bo jestem wiecheć pakuł gnany wiatrem wzdłuż gościńca. Dokąd, powiedz mi, mam pojechać? I po co? [...] Jadę z nimi z tego samego powodu, dla którego pojechałem z tobą do flisackiej oberży. Bo jest mi wszystko jedno. Nie mam miejsca, do którego mógłbym zmierzać. Nie mam celu, który powinien znajdować się na końcu drogi."

Jak na razie "Miecz Przeznaczenia" wypada najsłabiej spośród wszystkich książek Sapkowskiego jakie przeczytałam.
Niektóre opowiadania bardzo podciągają ogólną ocenę - Granica Możliwości (z pewnymi minusami),wybitny Wieczny Ogień (najlepsze opowiadanie z całej książki) czy sam Miecz Przeznaczenia. Ogólnie im mniej romansu w opowiadaniach, tym lepiej one wypadają. Dlatego też tak dobrze czyta się historię o dopplerze czy wątek Ciri.

Niestety relacje Geralta z kobietami stają się bardzo... Monotematyczne? No nie wiem, jakoś cały wątek np. Essi Daven był dla mnie tak przewidywalny i stereotypowy, że nie bawiłam się dobrze przy tym opowiadaniu. Jedynie samo zakończenie tej historii mnie urzekło - zarówno sposób opowiedzenia tego finału jak i sama treść (piękne rozwinięcie postaci Jaskra!).
Natomiast, trzeba to Sapkowskiemu oddać, fabuła Wiecznego Ognia jest genialna i wciągająca, a splot zdarzeń doprowadzający do finału Miecza Przeznaczenia bardzo satysfakcjonujący.

Jaskier jak zawsze jest radosnym promyczkiem w pochmurny dzień, a jego pojawienie się na drodze Geralta niezmiennie budzi uśmiech na mojej twarzy. Chociaż przyznam, że za niektóre teksty należałoby mu dać w zęby (Granica Możliwości).

Na koniec to, co u Sapkowskiego zawsze wychodzi na plus - nawet gdy postaci irytują, a fabuła trochę się wlecze, to sam warsztat pisarski pozostaje na wysokim poziomie ➡️ "Nie porównuj mnie z Eyckiem, Dorregaray. Diabli wiedzą, kogo krzywdzisz tym porównaniem, jego czy mnie, ale nie porównuj."

"Wiedziałam - wrzasnęła syrena - [...] Kto kocha, ten się poświęca! Ja się dla niego poświęcałam, co dzień wyłaziłam dla niego na skały, łuskę sobie wytarłam na tyłku, płetwę postrzępiłam, przeziębiłam się dla niego!"

"-Nie uczcie mnie jak gadać! - Krasnolud dumnie wypiął brzuch. - Chodziłem w poselstwa już wtedy, kiedy wy jeszczeście na chleb mówili: "bep", a na muchy: "tapty"."

Jak na razie...

Podobała mi się zdecydowanie mniej niż pierwsza część. Przez pierwszą połowę ciężko było mi przebrnąć.

Cudowne opowiadania. Wciągająca historia, doskonałe relacje między postaciami, żywe, ciekawe dialogi, ironia, sarkazm. Nie sposób się oderwać od lektury lub słuchowiska

Ludzi ciekawskich co myślę o tej książce odsyłam do mojej wypowiedzi pod „Ostatnim życzeniem”. Tu powiem jedynie, że „Miecz Przeznaczenia” daje nam to samo, co „Życzenie”, czyli:
– Opowiadania czysto rozrywkowe (Wieczny ogień)
– Opowiadania mocno filozoficzne (Granica możliwości)
– I sceny, za które Piekara, czy Ziemiański są nazywani zbokami, ale Sapkowski może, bo to Sapkowski (Kąpiel z Zerrikankami, Koniec jednego opowiadania, gdzie bohaterowie idą grupowo do domu publicznego}.

– Opowiadania czysto rozrywkowe (Wieczny ogień)
– Opowiadania mocno filozoficzne (Granica możliwości)

Lubię do tego wracać, ale nie czyta się już tego z zachwytem jak "dawniej"

Lubię do tego wracać, ale nie czyta się już tego z zachwytem jak "dawniej"

54 324
    9 989