Wiedźmin, Stalker, Holmes i Cthulhu, czyli gry inspirowane seriami książek

Marcin Waincetel Marcin Waincetel
09.02.2021

Gry i książki mają ze sobą naprawdę wiele wspólnego. Rozgrywka wyobraźni, immersja – zanurzenie zmysłów, uczestnictwo w fikcyjnej rzeczywistości. Branża rozrywki elektronicznej odnosi się do literackiego dziedzictwa – choćby prozy Andrzeja Sapkowskiego, przygód Sherlocka Holmesa czy mitologii Lovecrafta.

Wiedźmin, Stalker, Holmes i Cthulhu, czyli gry inspirowane seriami książek

Kulturowy fenomen gier

Branża gier elektronicznych zyskuje na znaczeniu właściwie z każdym rokiem. Nie tylko w wymiarze finansowym, ale również kulturowym. Gry są dziś pełnoprawnymi tekstami kultury, z których czerpią przedstawiciele innych dziedzin sztuki. Literackie dzieła stają się zaś często podstawą scenariuszy do hitowych produkcji na komputery czy konsole. Bartek Czartoryski jakiś czas temu zastanawiał się, jakie gry mogliby pokochać miłośnicy książek. Tym razem postanowiliśmy przyjrzeć się produkcjom, które w pośredni lub bezpośredni sposób odnoszą się do świata mistrzów słowa.

Zwłaszcza że polscy twórcy potrafią tworzyć niezapomniane opowieści. Dość powiedzieć, że „This War of Mine” rodzimego studia 11 Bit Studios to tytuł, który oficjalnie stał się częścią szkolnego kanonu tekstów kultury, natomiast inne studio z nad Wisły, czyli 3T Games pracuje obecnie nad grą „Essex: The Whale Hunter”, która ma być inspirowana „Moby Dickiem”. A które z dotychczasowych produkcji bazują na niezapomnianych seriach książek?

Geralt z Rivii - Wiedźmin, czyli król fantastyki

Biały Wilk, bohater masowej świadomości, który znany jest za sprawą twórczości Andrzeja Sapkowskiego, komiksowych realizacji, serialu Netflixa, ale także bestsellerowych gier. „Wiedźmin” to oparta na motywach cyklu opowiadań i powieści Andrzeja Sapkowskiego gra RPG akcji autorstwa studia CD Projekt RED, która doczekała się rozwinięcia w postaci drugiej części, a także nagradzanej na całym świecie produkcji „Dziki Gon”. Wśród najważniejszych wątków wyróżnić trzeba poszukiwanie utraconej miłości Geralta oraz ekspansję wojsk Nilfgaardu na Królestwa Północy. Nie można zapominać o Dzikim Gonie, jak również o losach Ciri. Magiczny, nieoczywisty świat fantasy, który został odwiedzony przez miliony czytelników i graczy na całym świecie. Dajcie się zaprosić również i Wy.

Władca Pierścieni, niezapomniany świat J.R.R. Tolkiena

J.R.R. Tolkien to jeden z wielkich mistrzów światowej fantastyki. Śródziemie, czyli kontynent, na którym rozgrywa się akcja „Władcy Pierścieni”, mimo że stanowi fikcyjny kontynent, za sprawą dzieł Tolkiena zyskało niemalże realny wymiar. Twórczość znawcy filologii klasycznej i literatury staroangielskiej stała się podstawą kinowych superprodukcji, a także serii gier. W całości zrealizowano elektroniczną wersję trylogii, wyprodukowano również dodatkowe historie „Wojnę na Północy”, „Króla Nazguli” czy „Cień Mordoru”. Najnowszą opowieścią ze świata Tolkiena ma być „The Lord of The Rings: Gollum”, czyli przygodowa gra akcji, opracowana przez studio Daedalic Entertainment. W czasie przygody przeobrazimy się w Smeagola, a następnie zobaczymy jego transformację w Golluma. Premiera zapowiedziana na 2022 rok zapowiada się niezwykle intrygująco.

Sherlock, detektyw od najtrudniejszych spraw

Prawdopodobnie najsłynniejszy detektyw na świecie, literacki syn Arthura Conana Doyle’a, pozostaje nieśmiertelny. Znamy go z detektywistycznych przygód, filmów, seriali i komiksów, ale genialny bohater swoją obecność zaznacza również w grach. Wiktoriański Londyn stał się miejscem zbrodniczych zagadek, a także szczególnego pojedynku pomiędzy Sherlockiem a Lupinem, którego znamy choćby za sprawą serialu Netflixa. W tym roku premierę będzie mieć już dziesiąta odsłona cyklu przygodowych gier (akcji) studia Frogwares ze słynnym detektywem w roli głównej. W „Sherlock Holmes: Chapter One” poznamy same początki kariery detektywa z Baker Street.

Alicja w Krainie Czarów, szalona i krwawa historia

Psychodeliczna podróż w głąb siebie. Opowieść niezwykle symboliczna, wielowymiarowa, w której niemożliwe nie istnieje. „Alicja w Krainie Czarów”, czyli niezapomniana książka Lewisa Carrolla, to oniryczna historia, pełna ukrytych aluzji i znaczeń. Wyjątkowo plastyczny materiał stał się kanwą bezkompromisowej gry ze studia Rogue Entertainment. „American McGee’s Alice” to krwawa i mroczna adaptacja „Alicji w Krainie Czarów”, w której tytułowa bohaterka musi rozprawić się ze złą Królową Kier przy pomocy wyjątkowego arsenału – broni siecznej, palnej, wszelakiej. Wybuchowa kreacja świata przedstawionego.

Cthulhu, demoniczne bóstwa i szaleństwo

H.P. Lovecraft od całych dekad włada masową wyobraźnią fanów fantastyki. Nic dziwnego, że po pomysły Samotnika z Providence w końcu sięgnęli również producenci gier. Jednym z pierwszych tytułów odnoszących się do dzieł Lovecrafta był „Call of Cthulhu: Mroczne zakątki świata”, czyli przygodowa gra akcji w konwencji horroru. W grze przenosimy się do roku 1920, aby jako detektyw Jack Walters zbadać mroczny świat zbrodni. To historia, w któej szaleństwo łączy się z namiętnościami, zakazane rytuały z mafijnymi porachunkami. Moralne niejednoznaczności, z którymi mierzyć się musi główny bohater, pozwalają nam lepiej zrozumieć skomplikowany charakter świat przedstawionego. Jest w całości symboliczny duch opowieści spod znaku literatury H.P. Lovecrafta.

Lovecraft, gra

„Call of Cthulhu” zrealizowane przez Cyanide Studio to z kolei tytuł nawiązujący pośrednio do opowiadania „Zew Cthulhu”, podobnie jak „The Sinking City”, gdzie uobecnia się motyw szaleństwa i paranormalnego zagrożenia. Przedwieczne demony nie zasypiają.

Tom Clancy, szpiegowska akcja, sensacyjne historie

Amerykański pisarz, twórca kultowej książki „Polowanie na Czerwony Październik”, specjalista od intryg i zbrodni. Tom Clancy to jeden z najważniejszych twórców specjalizujących się w historiach sensacyjnych. A trzeba też podkreślić, że Tom Clancy brał również osobiście udział w realizowaniu gier komputerowych na motywach jego powieści – na bazie „Rainbow Six” powstała cała seria znanych produkcji. Co więcej, swoim nazwiskiem firmował także serię gier „Splinter Cell”, serię taktycznych gier akcji Ghost Recon, strategię EndWar czy zręcznościowy symulator lotu „H.A.W.X”.

Stalker i Metro, postapokalitpczyne wizje i upadek cywilizacji

Przyszłość potrafi być naprawdę przerażająca – dzika, tajemnicza. „S.T.A.L.K.E.R.: Cień Czarnobyla” to postapokaliptyczna gra akcji, której fabuła zainspirowana została twórczością science fiction braci Strugackich, a szczególnie kultowym „Piknikiem na skraju drogi”. Za powstanie gry odpowiada ukraińskie studio GSC Game World.

W podobnych realiach zrealizowano również „Metro 2033”, czyli tytuł oparty na motywach bestsellerowej serii Dmitrija Głuchowskiego. Historia ukazuje świat po nuklearnej apokalipsie, wskutek której ludność wszystkich miast uległa niemal całkowitemu zniszczeniu, z kolei środowisko naturalne zostało naznaczone przez potężne promieniowanie. W tym świecie przetrwają tylko najsilniejsi.

Harry Potter, uniwersalna magia, która łączy pokolenia

Magiczne uniwersum świata czarodziejów, w której baśnie łączą się z dorastaniem. Każda z części bestsellerowego cyklu spisanego piórem J.K. Rowling doczekała się growej adaptacji. Oprócz tego powstawały osobne projekty, choćby sportowa gra akcji „Mistrzostwa świata w quidditchu” czy przygody czarodziejów w świecie LEGO.

Na 2022 rok planowana jest premiera bardzo interesująco zapowiadającego się projektu. Będzie to „Hogwarts Legacy”, czyli trzecioosobowa gra RPG akcji z otwartym światem, która została osadzona w uniwersum „Harry’ego Pottera”. W czasie rozgrywki będziemy mieć okazję do tego, aby przeobrazić się w młodego czarodzieja (lub czarodziejkę), który w XIX wieku trafia do tytułowej szkoły magii i czarodziejstwa. Zapowiada się fantastyczne doświadczenie.


komentarze [8]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Syb3ryjski  - awatar
Syb3ryjski 14.02.2021 19:31
Czytelnik

Wiedźmin 3 to jedna z najlepszych gier jakie dotąd powstały.
Pierwsza niepodważalna pozycja dla fanów RPGów.
Dodatki do niej "Serce z kamienia" oraz "Krew i wino" są kapitalne.
Poświęćcie czas zadaniom pobocznym, są jeszcze lepsze niż fabularne.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
coriolan  - awatar
coriolan 10.02.2021 10:57
Czytelnik

Wiedźmin był Afroeuropejczykiem ! BLM !

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Lis Gracki - awatar
Lis 10.02.2021 17:51
Bibliotekarz

Nie, nie, nie #SlavLivesMatter !

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
czytamcałyczas   - awatar
czytamcałyczas 09.02.2021 20:14
Czytelnik

Ja z Wiedźmina to oprócz książek ,to tylko gry.Uznaję ,gram dzień w dzień w Dziki Gon.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
alexliv  - awatar
alexliv 14.02.2021 22:50
Czytelnik

To doskonała gra ale może zająć naprawdę długie godziny. Na dokładne przejście i poznanie wszystkich smaczków gry potrzeba grubo ponad 100 godzin. Wtedy zostaje już mniej czasu na czytanie.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Jerico  - awatar
Jerico 09.02.2021 19:07
Czytelnik

Ciekawa lista. Ale parę uwag jednak mam. Co do Clancy'ego, nie dam głowy jak konkretnie było w przypadku gier, które rzeczywiście powstały na motywach jego powieści, czyli pierwszych Rainbow Six i The Sum of All Fears, ale co do Splinter Cella, Ghost Recon, późniejszych Rainbow Six, Endwar czy HAWX, to w ogóle Clancy nie miał z tymi grami nic wspólnego. Scenariusze tworzył...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Strzelba  - awatar
Strzelba 09.02.2021 17:40
Bibliotekarka

Uwielbiam Wiedźmina, przeszłam wszystkie części dwa razy wybierając różne ścieżki fabularne, nie zliczę ile godzin spędziliśmy z mężem wkręceni w przygody Geralta ;) Dobrze wspominam też gry o Sherlocku Holmesie. W Harry’ego Pottera grałam bardzo dawno temu i pamietam, że za dzieciaka podobały mi się te gry - wcześniejsze części bardziej, mimo słabszej grafiki.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Marcin Waincetel - awatar
Marcin Waincetel 08.02.2021 12:55
Oficjalny recenzent

Zapraszam do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post