Bez skrupułów

Okładka książki Bez skrupułów
Tom Clancy Wydawnictwo: Buchmann Cykl: Jack Ryan (tom 1) Seria: Fabryka Sensacji kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Szymon Maslicki
powieść amerykańska

Okładka książki Władza i imperium Marc Cameron, Tom Clancy
Ocena 7,7
Władza i imperium Marc Cameron, Tom C...
Okładka książki Code of Honor Marc Cameron, Tom Clancy
Ocena 7,8
Code of Honor Marc Cameron, Tom C...

Okładka książki Centrum Tom Clancy, Steve Pieczenik
Ocena 6,4
Centrum Tom Clancy, Steve P...
Okładka książki Poszukiwany żywy lub martwy Grant Blackwood, Tom Clancy
Ocena 7,2
Poszukiwany ży... Grant Blackwood, To...
Okładka książki Casus belli Tom Clancy, Steve Pieczenik, Jeff Rovin
Ocena 6,6
Casus belli Tom Clancy, Steve P...

Jedna z lepszych sensacji jakie czytałem (dokładnie: słuchałem).
Czy może jednak ktoś wyjaśnić dlaczego uparcie (łącznie z Wikipedią i notką w lubimyczyać.pl) umieszcza się tę książkę w cyklu o Jacku Ryanie?
W książce występuje Ryan, ale jest to porucznik wydziału zabójstw i ma na imię Emmet. Z Jackiem Ryanem nie ma nic wspólnego :(

Jedna z lepszych sensacji jakie czytałem (dokładnie: słuchałem).

Mam problem z tą książką. Z jednej strony mnie wciągnęła, zainteresowała i trzymała w napięciu. Z drugiej strony w pewnym momencie zaczęło się to sypać i nie przewijałem już kartek z oczekiwaniem, co się stanie na następnej stronie. Dodatkowo książka jest za długa i przegadana. Nie chodzi mi o to, że są tutaj jakieś przydługie opisy, które mogą zamęczyć człowieka. Tutaj jest po prostu za dużo akcji. Każdy lubi dużo akcji, ale w tej książce jest jej aż za dużo. Do tej pory wskazywałem, że w książkach może być za mało akcji. A tutaj odwrotnie. Ta pozycja powinna być krótsza.

Ostatnio przeczytana po raz trzeci.....nadal rewelacja. Napiecie, akcja. Szkoda, ze do dzis nie nakrecili filmu, zamiast tych giotöw z netflixa oraz innych " filmöw akcji"

Zaznaczam, że to było moje pierwsze spotkanie z twórczością tego autora.
CIA chce uwolnić swoich żołnierzy, którzy są przetrzymywani w niewoli w Wietnamie, pomóc w uwolnieniu ma Nasz główny bohater, który jest płetwonurkiem i komandosem SEAL. Kelly prowadzi też swoją wendettę na ulicach Baltimore.
Miałam na początku problem z tą książką, ponieważ występowało w niej dużo postaci i w niektórych momentach się gubiłam i musiałam wracać kilka kartek wstecz.
Podobał mi się wątek szpiegowski między USA a Rosją.
Pewnie w niedalekiej przyszłości sięgnę po kolejny tom.

Zaznaczam, że to było moje pierwsze spotkanie z twórczością tego autora.
Miałam na początku problem z tą książką, ponieważ występowało w niej dużo...

Idealny tytuł. To właściwie książka sensacyjno - szpiegowska. Tom Clancy rzeczywiście bez skrupułów, bez litości i bez znieczulenia przedstawia brudny świat polityki i działań pozakulisowych, wojny wietnamskiej, szpiegostwa, mafii narkotykowych, zmuszania kobiet do prostytucji. Na osłodę szczypta miłości. Wspaniała książka, na chwilę nie można się oderwać. Ciągle coś się dzieje. Ale nie daje się czytać tej książki szybko. Jest wymagająca w odbiorze. Jack Ryan jako bohater cyklu w pozycji mało istnieje. Ale to pierwszy tom. Bohater jest i z pewnością będzie się rozwijał.

Na półkach: , , , ,

Bez skrupułów (mruga okiem) polecam ją każdemu kto uwielbia: sensacje, wartką akcję i szpiegowskie historie (choć tych jest akurat więcej w kolejnych tomach)

To Clancy w najlepszym wydaniu. Na wstępie muszę zaznaczyć, że książką nie zestarzała się nawet odrobinę.

Sensacyjna fabuła rozgrywająca się na dwóch płaszczyznach - wojny w Wietnamie i prywatnej wojny głównego bohatera, który jest świetnie zarysowany, tak samo jak pozostali bohaterowie, dobrzy, źli, ważni, mniej ważni. Każda postać ma swój charakter, przemyślenia, motywacje.
Wiele kwestii, które są poruszone w tej książce są aktualne nawet dziś, w XXI wieku

Jako odrutkę po radosnej twórczości Lee Childa zapodałem sobie klasyka gatunku thrillera politycznego. "Bez skrupułów" uchodzi za pierwszą chronologicznie powieść o Jacku Ryanie, tyle że Jack Ryan pojawia się tutaj jeno w jednej scenie na dwie strony, więc to mocno na wyrost jest. Bohaterem powieści jest John Kelly (alias Clark), który prowadzi prywatną wendettę z narkotykowym gangiem w Baltimore (mieścina znana z nadprodukcji Murzynów i serialu "The wire"), a w ramach rozwoju kariery zawodowej angażuje się symultanicznie w ratowanie amerykańskich jeńców w Wietnamie (akcja toczy się na początku lat 70-tych). Fabuła oparta na farmazonie samotnego mściciela bardzo długo niebezpiecznie lawiruje na mielizny niedorzeczności i deus ex machina, ale na szczęście Clancy'emu udaje się utrzymać ją w ryzach, co jest nie lada sztuką, bo dużo tu wątków, powieść jest obszerna, dużo i wiele się dzieje na wielu płaszczyznach. John Kelly, choć protagonista z niego dosyć sztampowy, wzbudza sympatię i chęć kibicowania jego zemście, co wynika pewnie z tego że antagoniści to diabły wcielone, więc inna kara niż ostateczne i okrutne rozwiązanie nie wchodzi w grę. Jak już Kelly rozkręca się w eksterminacji antagonistów, to nie ma co zbierać, ten punisherowski wątek był naprawdę spoko. Nieco gorzej wypada drugi główny wątek wietnamski, przynudzający, niewciągający, zbędny dla całości, co by odchudziło powieść o jakieś 100-150 stron i zdynamizowało opowiadaną historię.
Całość jest jednak porządną powieścią sensacyjną, na poziomie nieosiągalnym dla takich grafomanów jak Lee Child.

Profesjonalnie zrobiona rzecz, bez dwóch zdań. Tu mężczyźni są podli i bezwzględni lub profesjonalni i szlachetni. Kobiety są czułe i opiekuńcze lub zagubione i wykorzystywane. I nawet jeśli nie przekonały mnie pewne nadmierne uproszczenia (np. bohater zaprasza nieznajomą ćpunkę na swoją łódkę już po 3 sekundach znajomości, zakochuje się w niej po jednym dniu - a może bardziej po jednej nocy; towarzyszymy im cały czas więc wiemy, że dużo nie rozmawiali, ot, potęga prawdziwej miłości ;)... ), to z pewnością mogę polecić każdemu, kto lubi celne strzały, niezawodną logikę towarzyszącą brawurze, żołnierskie przygotowanie do niebezpiecznej akcji, podrasowną broń i czytelny podział na dobrych i złych.

To była moja pierwsza książka Clancy'iego i powiem szczerze, że zrobiła na mnie fenomenalne wrażenie. Akcja rewelacyjnie rozpisana, a do tego główny bohater - na myśl którym kobiety wzdychały, a faceci po cichu zazdrościli siły, zdolności, mądrości...może i trochę bezwzględności. Opisy konkretne, nieprzesadnie rozwleczone. Tu się liczy plan, kalkulacja i akcja.

Poznajemy młodość i pogmatwane życie Johna Kelly'ego, późniejszego Clarka. Ciekawa, wielowątkowa historia.