Metro 2033

Okładka książki Metro 2033 Dmitry Glukhovsky
Okładka książki Metro 2033
Dmitry Glukhovsky Wydawnictwo: Insignis Cykl: Metro (tom 1) Seria: Kolekcja 70 lat Empik fantasy, science fiction
Metro (tom 1)
Kolekcja 70 lat Empik
Метро 2033
Insignis
2018-10-17
2010-02-24
2005-01-01
Paweł Podmiotko

Jeżeli lubisz grafomańskie popisy ta książka jest dla Ciebie.

Kiedy wpisujesz w google hasło ""najlepsze książki post apo", nie ma zestawień w którym nie ma książki Glukhovskiego, a przede wszystkim Metro 2033. Może, dlatego miałem zbyt wysokie oczekiwania do tej pozycji. Liczyłem na post apokaliptyczne dzieło, a zostałem mocno wynudzony.

Sama idea, bohaterowie, przeploty filozoficzne, nawiązanie do wszelkich systemów ideologicznych czy religijnych, wszystko to było na prawdę super.
Problemem tej książki wg mnie nie jest jej objętość, a to co ją pogrubia tzn. masa zbędnych opisów stacji i tunelów. W wielu momentach miałem wrażenie, że powielam jakiś schemat tylko ubrany w inne szaty.
Po połowie książki mogłem dopiero raczyć się jakąś akcją która jakby nadała większej dynamiki czytaniu, ale to tylko trwało niedługo bo zaraz wróciłem do kolejnych nudnych opisów.

Świat Metro2033 mnie nie wciągnął na tyle żeby iść dalej jego tunelami. Kiedyś siądę do kolejnych części bo autor mnie zainteresował swoim universum, ale jak na tą chwilę pozwolę sobie odpocząć od tej podróży.

Wcześniej przeczytałem Outpost 1 i 2 tego samego autora, jak dla mnie były to ciekawsze pozycje.

Jeżeli lubisz grafomańskie popisy ta książka jest dla Ciebie.

Sama idea, bohaterowie,...

Sugestywnie przedstawienie świat pod ziemia, wiele fajnych pomysłów na funkcjowanie ludzi w takich warunkach. Jedynie zakończenia nie kupuje, nie czułem żeby to było tak ważne jak wydaje sie autor chciał. Stąd nuta rozczarowania na koniec.

Dobrze napisana dystopia

Dobrze napisana dystopia

Książka która ujęła mnie - wspaniale wkomponowana wizja ludzkości ,która stara się zachować swoje prospołeczne zachowania, lecz także konflikty mimo czyhającego zagrożenia

Mroczna i przytłaczająca. Świat tutaj przedstawiony, i sam pomysł na niego bardzo ciekawy. Książka pół na pół dystopia z filozofią, bardzo dużo tu odniesień do religii, ideologiach, sensie życia…
Trochę jak dla mnie na tej ogromnej ilości stron za mało tu akcji i dynamiki. Były momenty kiedy prawdziwe mnie ta książka porwała, ale momentami miałam przestoje gdzie zwyczajnie chciało mi się ziewać. Oczekiwałam też może też więcej potworów i krwi. Czegoś co powodowałoby, że miałabym poczucie, że coś dzieje. Być może sugerowałam się grą.
I szczerze mówiąc zastanawiam się czy sięgać po drugą część, jednak czuję się zaciekawiona tym światem i tym co będzie dalej, poza tym uwielbiam temat dystopii.

90/100%

90/100%

Dobry początek momentalnie wciąga i zaskakuje, ale po jakimś czasie fabuła stoi w miejscu, a autor skupia się głównie na opisywaniu wyglądu stacji, co jest po prostu nudne i grafomańskie. Nie miałem ochoty czytać o tym, jak wygląda któraś z kolei stacja metra, jeśli czytałem to przez kilkadziesiąt poprzednich stron.

Moja cierpliwość i całkiem dobry odbiór książki przepadły w momencie, gdy przed samym zakończeniem autor uznał, że zamiast dopieścić zakończenie i podkręcić tempo akcji, lepiej opisać ostatnie trzy stacje metra. W skrócie, książka zawiera mnóstwo wypełniaczy, które ani nie zapadają w pamięć, ani nie są konieczne w budowaniu świata. Wszystko, co dobre jest w tej książce, można by zmieścić na maksymalnie 200 stronach. Zmarnowany potencjał.

Moja cierpliwość i całkiem dobry odbiór książki przepadły...

Mroczna, klimatyczna, przytłaczająca. Ale jej największą wartością dodaną jest trafność w przewidywaniu tego, jak zachowałaby się ludzkość w obliczu zagłady. Bo uważam, że dokładnie właśnie tak, jak w Metrze - podzieliła na szereg frakcji i rozpoczęła zażartą walkę między sobą. Kto ma jakiekolwiek wątpliwości w tej kwestii, niech pomyśli sobie o pandemii Covid i temacie noszenia maseczek. Jeśli tak trywialna rzecz jest w stanie podzielić ludzi, to co zrobiłaby atomowa apokalipsa? Dokładnie to, co w Metrze 2033. Książka w wielu punktach odpływa od akcji bardziej ku tematom filozoficznym, więc jeśli ktoś szuka prostej fantastyki z duża ilością wybuchów, może się zawieść. Dla osób oczekujących nieco więcej, Metro okaże się świetną pozycją, poruszającą bardzo ciekawą tematykę. Na wielki plus też zakończenie, oryginalne, zaskakujące i zapadające w pamięć.

"Metro 2033" to wg mnie nie tyle jest dystopia czy science fiction, ale książka mocno filozoficzna. Jest tu sporo spostrzeżeń dotyczących ludzkiej natury, rozważań o religii, ideologiach i celu życia człowieka, przy czym nie jest to przytłaczające, dość naturalnie komponuje się z warstwą fabularną. Akcja nie toczy się jakoś dynamicznie, ale może to kwestia tego, że słuchając audiobooka jest inaczej. Język autora jest łatwy do zrozumienia, ale nie banalny i wg mnie to jest największym atutem tej książki. Bardzo możliwe, że to też kwestia dobrego tłumaczenia, a może jakiejś nici porozumienia między Słowianami. Czasem czytając zagranicznych autorów czuję się jakbym stała z boku i jedynie obserwowała splot wydarzeń. Tu, łatwo było mi się utożsamiać z bohaterami, nawet, gdy mieli poglądy zupełnie przeciwne do moich. Jest coś uniwersalnego w tej historii, jednak nie umiem powiedzieć co. Być może fakt, że metro i jego stacje idealnie obrazują zróżnicowanie społeczeństwa. Zupełnie innego wymiaru dodaje tej książce fenomenalna rola Krzysztofa Gosztyły jako lektora, dlatego cieszę się, że zdecydowałam się na audiobooka. Książka mi się podobała, ale bez szału. Od tego autora czytałam jeszcze "Opowieści o Ojczyźnie" i sugerując się ich stylem, spodziewałam się czegoś innego po "Metrze". Nie zrozumcie mnie źle, to kawał dobrej książki, ale jeśli liczycie na coś co wyrywa z kapci, to się rozczarujecie. Ta książka wymaga trochę więcej myślenia, nie jest to lektura, którą się czyta szybko i bez większego skupienia.

Świetny świat przedstawiony jego klimat jego ludzie.
Akcji nie ma dużo, jednak gdy sie pojawia jest prawdziwym trzęsieniem ziemi. Polecam

Świetny świat przedstawiony jego klimat jego ludzie.