Arsène Lupin – 5 ciekawostek, o których musisz wiedzieć, zanim obejrzysz serial „Lupin”

Marcin Waincetel Marcin Waincetel
04.02.2021

Dżentelmen o nienagannych manierach. Szarmancki wobec kobiet. Diabelsko inteligentny ekspert od kamuflażu. Arsène Lupin, francuska odpowiedź na Sherlocka Holmesa, to bohater bestsellerowego cyklu kryminalnego stworzonego przez Maurice’a Leblanca. Zainspirowany przygodami Arsène’a Lupina złodziej gentleman Assane Diop obmyśla zemstę na zamożnej rodzinie, która wyrządziła niesprawiedliwość jego ojcu. Oto podstawa serialu Netflixa, którego gwiazdą jest Omar Sy, francuski aktor znany najlepiej z hitu „Nietykalni”. Co powinniście wiedzieć, zanim przystąpicie do seansu? Poznajcie kultowy cykl literacki, który od niedawna cieszy się popularnością również w naszym kraju.

Arsène Lupin – 5 ciekawostek, o których musisz wiedzieć, zanim obejrzysz serial „Lupin” Emmanuel Guimier, Netflix

1. Lupin jest naprawdę wiekowy - to bohater, który ma ponad 100 lat

Arsène bardzo szybko stał się jednym z najpopularniejszych fikcyjnych bohaterów o francuskim rodowodzie. Dżentelmen-włamywacz, niekiedy wcielający się również w rolę detektywa o ponadprzeciętnej inteligencji i znakomitej zdolności do kamuflażu, narodził się w 1905 roku za sprawą Maurice’a Leblanca. Bohater liczący sobie 116 lat należy do grona wybitnych specjalistów ze świata zbrodni, który opowiadał się zarówno po stronie prawa, jak i bezprawia.

Opowiadanie „Uwięzienie Arsène’a Lupina” zamieszczone pierwotnie w magazynie „Je saist tout” spotkało się z wielkim zainteresowaniem ze strony czytelników. Leblanc, francuski nowelista, powieściopisarz specjalizujący się w kryminałach, szybko zrozumiał, że dżentelmen-włamywacz jest materiałem na niezwykle bogaty cykl sensacyjnych przygód. Namówiony przez wydawcę gazety Leblanc postanowił kontynuować dzieje Lupina.

2. Lupin to awanturniczy dżentelmen - połączenie Robin Hooda i Sherlocka Holmesa

Ekspert od włamywań i mistrz od sztuki uwodzenia. Balansujący na granicy (nie)sprawiedliwości. To prawda, że Lupin utrzymywał się z kradzieży, jednak na swój cel brał zawsze łotrów. Działając poza prawem, wymierzał im sprawiedliwość. W swoich przygodach podejmował szereg różnych wyzwań – kradzież kolii Marii Antoniny, zagadkowy pobyt i ucieczka z więzienia, przyjmowanie coraz to nowych tożsamości. Autor stworzył postać kontrastową - jednocześnie awanturnika i dżentelmena w każdym calu, który od lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. To swoiste połączenie Holmesa i Robin Hooda.

Wśród francuskich czytelników jest on niemal tak samo popularny jak James Bond, a także Sherlock Holmes. Na co dzień anarchista, który kpi z policji i żyje jak arystokrata, potrafi jednak zaskakiwać stylem i formą swojego złodziejskiego fachu. „Zęby tygrysa”, „Złoty trójkąt”, „Wyspa trzydziestu trumien” czy „Osiem uderzeń zegara” to zaledwie kilka z przygód, w których uczestniczył Lupin.

3. Sherlock Holmes pojawił się w opowiadaniu o Lupinie

Niemałą ciekawostką, swoistą perełką w koronie Lupina, jest opowiadanie, w którym pojawia się angielski detektyw Herlock Sholmes. Przestawienie zaledwie kilku liter pozwoli zrozumieć, że nazwisko agenta tak naprawdę brzmi Sherlock Holmes. Nazwisko kultowego bohatera zamieszkującego londyńską Baker Street zostało zmienione po protestach Arthura Conan Doyle'a, który nie życzył sobie, aby stworzona przez niego postać pojawiła się na kartach prozy Leblanca.

„Arsène Lupin kontra Herlock Sholmes” to historia rozgrywająca się w Paryżu początku ubiegłego stulecia. Po ulicach turkoczą dorożki, listy przesyła się pocztą pneumatyczną, a automobile to najnowszy cud techniki. Mieszczańskie kamienice i rezydencje arystokracji skrywają w sobie niejedną tajemnicę... Co łączy ze sobą tak różne sprawy, jak zaginiony bilet loteryjny wart fortunę, okrutne zabójstwo starego barona, kradzież błękitnego diamentu i dziwne zniknięcie lampki żydowskiej? Rywalizacja pomiędzy brytyjskim detektywem a francuskim księciem złodziei to zadziwiająca opowieść. Smaczku dodaje fakt, że Lupin miał być tak naprawdę francuską odpowiedzią na postać Sherlocka Holmesa.

4. Lupin był bohaterem filmów, seriali i komiksów

Elokwentny, diablo inteligentny, szarmancki bohater wielokrotnie pojawiał się na ekranach kin, domowych telewizorów, a także kartach komiksów. Lupin jest bowiem bohaterem mangi zrealizowanej przez Kazuhiko Katō. Komiksowa opowieść koncentruje się na przygodach Arsène'a Lupina III, wnuka Arsène'a Lupina, postaci literackiej stworzonej przez Maurice'a Leblanca.

Cykl powieści o przygodach Lupina po raz pierwszy na potrzeby X muzy został zaadaptowany już w 1938 roku, kiedy to swoją premierę miał film „Powrót Arsène'a Lupina”. W kolejnych dekadach otrzymaliśmy filmy i seriale aktorskie, między innymi międzynarodową kooprodukcję z lat 70., a także animację „Lupin Trzeci: Zamek Cagliostro”, którą wyreżyserował Hayao Miyazaki, żyjąca legenda wytwórni Ghibli. Japoński mistrz rysunkowych opowieści inspirował się między innymi książką „Hrabina Cagliostro”.

5. Serial „Lupin” na Netflixie bije rekordy popularności 

Zainspirowany przygodami Arsène’a Lupina złodziej gentleman Assane Diop obmyśla zemstę na zamożnej rodzinie, która wyrządziła niesprawiedliwość jego ojcu. Oto podstawa serialu Netflixa, którego gwiazdą jest Omar Sy, francuski aktor znany najlepiej z hitu „Nietykalni”. Warto podkreślić, że najnowsza ekranizacja twórczości Leblanca różni się jednak od poprzednich wersji.

Akcja osadzona jest współcześnie, w całości mocno wygrywają kulturowe tematy rasizmu i tolerancji, natomiast literackie dziedzictwo stanowi motyw wyjściowy historii. Choć w całości nie brakuje odwołań do książkowych przygód Lupina, to serial na swój sposób reinterpretuje legendarną postać.

Pomysł spodobał się widzom, bo serial pobił już rekordy popularności nie tylko we Francji. „Lupin”, który premierę miał 8 stycznia, zajął pierwsze miejsce na liście najpopularniejszych produkcji odcinkowych w takich krajach, jak Francja, Polska, Stany Zjednoczone, Brazylia, Argentyna, Niemcy, Hiszpania, Wietnam, Hiszpania, Holandia, Filipiny, Włochy i Szwecja. W sumie serial włączyło już ponad 70 mln użytkowników Netflixa, dzięki czemu „Lupin” jest popularniejszy niż „Gambit królowej”! Nic zatem dziwnego, że zapowiedziano już drugi sezon – według zapowiedzi platformy Netflix premiera nastąpi już za kilka miesięcy, latem 2021 roku. 

Dżentelmen o nienagannych manierach. Szarmancki wobec kobiet. Diabelsko inteligentny ekspert od kamuflażu. Arsène Lupin, francuska odpowiedź na Sherlocka Holmesa, to bohater bestsellerowego cyklu kryminalnego stworzonego przez Maurice’a Leblanca. Warto poznać jego literackie dziedzictwo, zanim damy się porwać na seans serialu Netfliksa.


komentarze [24]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
SOO 06.02.2021 13:59
Czytelniczka

Nie jest to serial wysokich lotów ale też nie musi być. Przyjemna rozrywka.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
mrpriv 05.02.2021 23:24
Czytelnik

Serial wyjątkowo naiwny, choć jeszcze pierwszy odcinek daje radę. Im dalej w las tym gorzej, ciężko głównego bohatera polubić, bo w gruncie rzeczy to trochę kiepski wzór jak chodzi o relacje damsko-męskie, a fiksacja na punkcie jednego cyklu literackiego jest trochę creepy (trochę jak ten kolega "co to ma w domu wszystkie figurki ze Star Warsów" albo "Wiesz, że Tolkien...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Anna 05.02.2021 10:07
Czytelnik

Zaczęłam oglądać z francuskimi napisami w celach edukacyjnych. Taka tematyka to raczej nie moje klimaty, ale będę kontynuować, dopóki nie znajdę innego w tym języku.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
BlueSugar 05.02.2021 10:47
Czytelniczka

Jeśli lubisz animację, to możesz obejrzeć po francusku film "Zgubiłam swoje ciało". Jest jeszcze serial animowany fantasy "Wakfu", który można śmiało oglądać w oryginalnej wersji językowej.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
coriolan 05.02.2021 09:18
Czytelnik

Za 30 lat mały Jasio będzie zdziwiony, gdy ukradkiem dowie się od dziadka,że Sherlock Holmes i Hamlet nie byli czarni .. a Europę zamieszkiwali nie tylko biali naziści prześladujący mniejszości.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
BlueSugar 04.02.2021 21:06
Czytelniczka

Plus dla autora za wspomnienie o Lupinie III w tekście, w zasadzie jest to klasyka japońskiej animacji i komiksu, zaś sam bohater funkcjonuje w japońskiej popkulturze od lat 70. bodajże.


Jest różnica pomiędzy Wiedźminem (w którym leniwy bądź nie Sapek wrzucił postacie z mitologii celtyckiej i legend arturiańskich, bo na tych głównie bazował, nie wspominając o bogach...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
betsy 04.02.2021 18:58
Czytelniczka

Obejrzałam 2 odcinki i wwymiękłam. Nie chodzi o to, ze bohater jest czarny, bo to nie Lupin, tylko jego naśladowca. Chodzi o to, że jest jedna historia przeciągana na cały sezon (lub więcej, nie wiem, bo nie obejrzałam do końca), a tego nie znoszę. Pamiętam serial z lat 60-tych, czy 70-tych. Tam każdy odcinek to była osobna historia. Pomijając wdzięk i lekkość pierwowzoru....

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
triste 04.02.2021 18:44
Czytelniczka

Serial bardzo wciągający, czekam na drugi sezon.
Właśnie do mnie przyszły dwie części serii o Arsene Lupin i mam nadzieję, że będą równie dobre :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Gocha 04.02.2021 16:13
Czytelniczka

Czarny, biały, żółty jakie to ma znaczenie, ważne aby film był ciekawy i dobrze zagrany.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Armand_Duval 04.02.2021 15:51
Czytelnik

Ciekawe kiedy pierwszy serial netflixa o białym Martinie Lutherze Kingu, albo z fikcyjnych Johnie Shafcie? No dalej, fabryko snów - przecież uwielbiacie równość i różnorodność. :D

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
coriolan 05.02.2021 09:20
Czytelnik

dokładnie.. masz całkowitą rację

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Armand_Duval 04.02.2021 15:48
Czytelnik

6. Nie był murzynem.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post