ROZWIŃ ZWIŃ

1956-01-01
Data 1. wydania:
2014-05-01

więcej Więcej

Jedyne w swoim rodzaju połączenie książki przygodowej i XIX-wiecznego podręcznika wielorybnictwa. W dodatku z elementami humorystycznymi i obszernymi dygresjami na pograniczu filozofii, religii i historii.

Z pewnością nie jest to lektura łatwa i przyjemna, ale klimat i (chyba przede wszystkim) język ma niesamowity. Polecam tłumaczenie Bronisława Zielińskiego.

arcydzieło literatury, które niezupełnie słusznie zostało zepchnięte na margines literatury, a mistyczny konflikt kapitana Achaba i białego wieloryba nie jest dla tej książki główną atrakcją - liczy się piękna opowieść o życiu marynarzy wielorybników i czasach w jakich żyli, i wszechobecna filozofia

Za dużo encyklopedii, za mało Moby Dicka.

Przeczytałem „Moby Dicka”.

Nie twierdzę, że było łatwo. Gdzieś przy pierwszej ćwierci przeżyłem czytelniczy kryzys, ale jednak się zawziąłem i dobrnąłem do końca. Teraz więc mogę chwalić się na imprezach dla snobów.

Bo wiecie, z „Moby Dickiem” to jak z „Ulissesem” Joyce'a - nikt nie czyta tego dla przyjemności, a jedynie, żeby móc w snobistycznym towarzystwie pochwalić...

Jedna z najbardziej przecenianych książek wszechczasów. Mogłaby zainteresować zalfabetyzowanego samouka harpunnika schyłku XIX-stulecia, kapitana rybackiego statku czy jakiegoś współczesnego freak'a, ale całe rzesze dzisiejszych czytelników? Czyżby zadziałał w tym wypadku efekt św. Mateusza, iż bogaci będą się dalej bogacić? Analogicznie, jeśli książka ma wysoką notę, to...

Wspaniała, filozoficzna, nie dla każdego. Uwielbiam.

Sezon na cegły uważam za otwarty...

Nie mam odwagi wstawić niższej oceny.
Moby Dick był jednak książką którą wymęczyłam. Brnełam przez nią. Przedzieralam się... Trochę jak nasz bohater przeszłam próbę charakteru.

O ile z Ulissesa czerpałam przyjemność, (taką fizyczną) delektując się formą , o tyle Moby Dick nie zachwycił mnie wcale.

Arcydzieło.... Niech tak będzie.
Ja...

Klasyka bez wątpienia. Na nieszczęście tej książki potencjalny czytelnik powinien uzbroić się w ogromny jak wieloryb zapas cierpliwości i czasu. Dynamika jest porównywalna z trzyletnim rejsem. Płyną, płyną i od czasu do czasu polują na wieloryby. Warstwa literacka za to iście poetycka i pełna różnych przemyśleń. Dla niej w zasadzie warto przeczytać książkę. Niecierpliwym...

O tej książce powiedziałbym krótko - czy jest tu ktoś, kto nie zna "Moby Dicka"? Naprawdę? Arcydzieło literatury, które każdy, kto choć odrobinę marynistką się interesuje, powinien znać!

Po skończeniu lektury, ba! jeszcze w jej trakcie, chciałoby się zakrzyknąć: 10 w skali Beauforta! Ale skala ta posiada 12 stopni, zatem...

• Klasyka
  • 2020