Książki nagrodzone w 2016 roku

LubimyCzytać LubimyCzytać
29.12.2016

Koniec roku to czas podsumowań. Na fali uniesień i wzruszeń typu „było, minęło” przypominamy również, jakie książki zostały wyróżnione w tym roku najważniejszymi polskimi nagrodami literackimi. Co już przeczytaliście, a jakich tytułów na pewno nie dopiszecie do swojej niekończącej się listy „do przeczytania”? Jacy twórcy zostali wyróżnieni w tym roku?

Książki nagrodzone w 2016 roku

Nagroda Literacka NIKE

Nagroda Literacka „Nike” – polska nagroda literacka za książkę roku przyznawana od 1997. Jej celem jest promocja polskiej literatury współczesnej, ze szczególnym uwzględnieniem powieści. Fundatorami nagrody są „Gazeta Wyborcza” i Fundacja Agory. W głosowaniu internautów zwyciężyła książka Magdaleny Grzebałkowskiej 1945. Wojna i pokój. Z kolei jurorzy wybrali debiutancką powieść Nakarmić kamień” Bronki Nowickiej.

Literacka Nagroda Europy Środkowej Angelus

Laureatem tegorocznej edycji Literackiej Nagrody Europy Środkowej został rumuński pisarz ormiańskiego pochodzenia Varujan Vosganian za powieść Księga szeptów, wydaną przez Książkowe Klimaty, w przekładzie Joanny Kornaś-Warwas, która otrzymała nagrodę dla tłumacza. Ta sama książka otrzymała także Nagrodę Czytelników im. Natalii Gorbaniewskiej.

Nagroda literacka GDYNIA

Nagroda dla najlepszych książek wydanych w poprzednim roku, ustanowiona z inicjatywy Elżbiety Gwiazdowskiej (byłej dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej) w kwietniu 2006 roku przez Prezydenta Miasta Gdyni. Jej ideą jest uhonorowanie wyjątkowych osiągnięć żyjących polskich twórców. W tym roku wyróżnienie to przypadło Maciejowi Płazie za powieść Skoruń. Z kolei Kostką Literacką uhonorowano Annę Wasilewską za nowe tłumaczenie Rękopisu znalezionego w Saragossie Jana Potockiego.

Nagroda Conrada

Nagroda Conrada jest brakującym ogniwem na mapie polskich laurów literackich. Wyróżnienie ma być wsparciem dla początkujących pisarzy, którzy chcą pracować nad swoimi kolejnymi dziełami. Zwycięzcę wybrali czytelnicy, głosując na stronie Festiwalu. Tegoroczne wyróżnienie przypadło Żannie Słoniowskiej i jej książce Dom z witrażem.

Transatlantyk

Po raz dwunasty został wręczony Transatlantyk – doroczna nagroda Instytutu Książki dla wybitnego popularyzatora literatury polskiej za granicą. Otrzymał go tłumacz literatury polskiej na język rumuński Constantin Geambaşu.

Nagroda Moczarskiego

 

Laureatem VIII edycji konkursu o Nagrodę Historyczną im. Kazimierza Moczarskiego został prof. Andrzej Nowak, autor książki Pierwsza zdrada zachodu. 1920 – zapomniany appeasement.

Silesius – Wrocławska Nagroda Poetycka

Laureatem Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius został Julian Kornhauser, nagrodę za książkę roku otrzymała Barbara Klicka za Nice, a za debiut nagrodzono Aldonę Kopkiewicz, autorkę Sierpnia.

Nagroda Literacka m. st. Warszawy

Nagroda Literacka m.st. Warszawy to prestiżowe wyróżnienie, którego historia sięga czasów przedwojennych. Konkurs jest kontynuacją tradycji nagrody o tej samej nazwie, przyznawanej w latach 1926-38, a przerwanej przez wybuch II wojny światowej. W kategorii „Edycja warszawska” zwyciężyła Magdalena Kicińska za Panią Stefę, w kategorii „Proza” - Anna Janko za Małą zagładę, w kategorii „Poezja” - Piotr Matywiecki Którędy na zawsze, w kategorii „Literatura dziecięca – tekst i ilustracje” - Justyna Bednarek Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych) i Daniel de Latour (ilustracje), w kategorii „Warszawski twórca” - Eustachy Rylski.

Nagroda Kościelskich

Nagroda Kościelskich przyznawana jest od 1962 roku przez Fundację im. Kościelskich – jedną z najstarszych polskich instytucji kulturalnych, działającą w Genewie. Laureatem Nagrody 2016 został Maciej Płaza za książkę Skoruń. Jest to kolejna nagroda dla Macieja Płazy.

Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego

Polska coroczna nagroda literacka przyznawana od 2010 roku autorowi najlepszego reportażu literackiego. Honorowy patronat nad nagrodą objęła żona pisarza, Alicja Kapuścińska. W tym roku wyróżnienie otrzymał Paweł Piotr Reszka za reportaż Diabeł i tabliczka czekolady.

Poznańska Nagroda Literacka

Poznańska Nagroda Literacka przyznawana jest w dwóch kategoriach. Za wybitne zasługi dla polskiej literatury i kultury laureat otrzymuje Nagrodę im. Adama Mickiewicza, w drugiej kategorii zwycięzcą może być twórca, który nie ukończył 35. roku życia i wykazał się innowacyjnym dorobkiem w dziedzinie literatury, humanistyki oraz popularyzacji kultury literackiej - otrzymuje on Nagrodę-Stypendium im. Stanisława Barańczaka. W tym roku pierwsze wyróżnienie otrzymał Erwin Kruk, a drugie – Magdalena Kicińska za „Panią Stefę”.

Nagroda Literacka Miasta Gdańska „Europejski Poeta Wolności”

Nagroda wręczana jest w cyklu dwuletnim. Laureatką 4. edycji jest Ana Blandiana (Rumunia) z tomem Moja ojczyzna A4 w przekładzie Joanny Kornaś-Warwas.

Nagroda Wielkiego Kalibru

Nagroda Wielkiego Kalibru jest przyznawana w ramach Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław. W tym roku wyróżniono nią powieść kryminalną Czytanie z kości Jakuba Szamałka, trzecią w dorobku autora i jego trzecią nominację do Nagrody Wielkiego Kalibru. W 2012 roku pisarz otrzymał Nagrodę Czytelników.

Gryfia Ogólnopolska Nagroda Literacka dla Autorki

Anna Janko została laureatką tegorocznej Gryfii – Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej dla Autorki przyznawanej przez „Kurier Szczeciński”. Pisarkę uhonorowano za poruszającą i niezwykle intensywną książkę „Mała zagłada”. Nagroda wynosi 50 tysięcy złotych, „Kurier” wręczył ją po raz piąty.

Nagroda Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla

Polska coroczna nagroda literacka w dziedzinie fantastyki, przyznawana przez uczestników konwentu Polcon najlepszym polskim utworom literackim wydanym w poprzednim roku kalendarzowym. Na gali zamknięcia wrocławskiego Polconu-Eurokonferencji 2016 ogłoszono wyniki nagrody imienia Janusza A. Zajdla. Zwycięzcą został – w obu kategoriach – Robert M. Wegner – za powieść Pamięć wszystkich słów i opowiadanie „Milczenie owcy”.

Literacka Nagroda im. Jerzego Żuławskiego

W czasie Coperniconu wręczono Nagrodę Literacką im. Jerzego Żuławskiego, przyznawaną za wybitne dzieła utrzymane w konwencji fantastyki. W tym roku jury postanowiło uhonorować nagrodą główną Pawła Majkę za powieść Niebiańskie pastwiska. Złote wyróżnienie powędrowało do Jakuba Małeckiego za Dygot, a srebrne do Roberta M. Wegnera za Pamięć wszystkich słów.

Nagroda polskiej sekcji IBBY „Książka roku”

Nagrody polskiej sekcji IBBY otrzymali: w kategorii nagroda literacka za książkę dla dzieci: Marcin Szczygielski „Klątwa dziewiątych urodzin, w kategorii nagroda literacka za książkę dla młodzieży: Joanna Fabicka Rutka. Wyróżnienia literackie otrzymali również: Grażyna Bąkiewicz Mówcie mi Bezprym, Jarosław Mikołajewski Wędrówka Nabu, Anna Onichimowska Prawie się nie boję..., Dorota Suwalska Czarne jeziora i Marcin Szczygielski Teatr Niewidzialnych Dzieci.

Plebiscyt Książka Roku serwisu lubimyczytać.pl

A już niedługo ruszy plebiscyt na Książkę Roku 2016 serwisu lubimyczytać.pl, w którym to Wy, czytelnicy, zdecydujecie która książka, wydana w mijającym roku, zasługuje na miano tej najlepszej w poszczególnych kategoriach! Śledźcie uważnie naszą plebiscytową stronę!


komentarze [1]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać  - awatar
LubimyCzytać 29.12.2016 14:38
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam